Skocz do zawartości
polek

Uziemienie

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Jestem na etapie projektowania mojego pierwszego w życiu akwarium morskiego, w związku z tym mam wiele pytań.

Na początek takie "banalne" bo dopiro teraz zauważłem na zdjęciach, że przynajmniej niektóre urządzenia do morszczyzny mają wtyczki do gniazdek z uziemieniem, a ja planuję zbiornik postawić w pokoju, a tu takiego gniazdka nie ma. Czy uziemienie musi być? W akwarystyce słodkowodnej taki problem nie istnije.

Pozdrawiam Marek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To znaczy, że prąd mnie nie walnie? Bo słona woda to jednak nie słodka.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy słona , czy słodka porażenie takie samo.

Wszystkie urządzenia zasilane napięciem 230V powinny być uziemione , lub mieć co najmniej podwójną izolację.


90x55x50+ sump. ATI 8x39W,Deltec A{F600. LPS-owo

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

akvarius - zlituj się :) Nika by Ci po uszach dała :D


300x80x80

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dlaczego


Akwarium 150*65*60 ,sterowanie iks, reaktor vertex ,odpieniacz ,250 bk vertex,filtr vertex1,5 ,vertex filtr Biopallets XL, ,oświetlenie - 8*80w t5 ,cyrkulacja 2*6105,+multi7095, obieg BK 8500 http://nano-reef.pl/....-ceramiki/ ,http://nano-reef.pl/..,

zapraszam po szczepki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bo prawda jest taka, ze zanim sie łapki do zbiornika wsadzi to jednak powinno sie power off sprzetu zanurzonego jak i tego co to moze plusknac do srodka zrobic. I wtedy czy uziemione czy nie znaczenia nie ma. A przypadki chodza po ludziach. Jesli masz uziemienie, gniazdka z bolcem i sprzet z takimi wtykami to korzystaj. Uziemienie to nie to samo co zerowanie ktore sie robi w starych np. blokach. Nie pamietam juz jak to na laborkach było ale słona woda chyba troszke lepiej przewodzi prąd :) Choć dla naszego np. serducha nie ma to większego znaczenia jak sobie 230V puscimy :D


110x50x50 ,sump 62.5x38x40, 3x Tunze 6045, nj4500, H&S 150-F2001

Dariusz 'VDR' Rubinkiewicz

http://nano-reef.pl/topic/35493-275l-radomskie-malenstwo/

http://art.debesciak.net http://www.klub-malawi.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@polek tylko wyłącznik różnicowoprądowy.

http://www.nano-reef.pl/forums.php?m=posts&q=37468 tutaj opisałem co i jak.

Gwarantuję Ci najlepsze zabezpieczenie.

Powiem więcej, nie będziesz musiał wyłączać zasilania mocząc ręce lub nawet nogi.


225L - 90x50x50 OW + 140L sump, 40kg LR + 18kg LS, ATI 6x39W, obieg New Jet 1700, 3xTunze 6095, BK200M, Profilux 3.1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@inmar nie obraź się ale jest różnica i to olbrzymia.

Jeśli można podpowiedzieć http://pl.wikipedia.org/wiki/Konduktywno%C5%9B%C4%87#Przewodnictwo_w.C5.82a.C5.9Bciwe_wybranych_materia.C5.82.C3.B3w tam jest tabela przewodności.

W wodzie i tu nie ważne jakiej, by popłynął prąd muszą być zawarte jony zasad, kwasów lub soli.

Także im ,,tego" więcej tym lepiej płynie prąd.


225L - 90x50x50 OW + 140L sump, 40kg LR + 18kg LS, ATI 6x39W, obieg New Jet 1700, 3xTunze 6095, BK200M, Profilux 3.1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@VDR nie ma znaczenia dla użytkownika system ochrony jaki mamy w domu, ważne by był skuteczny, powtarzam skuteczny.

A zerowanie jak i uziemienie do dziś stosujemy i długo jeszcze będziemy stosować.

Co do wody, post wyżej.

Co do serducha, to prąd 24mA i migotanie komór sercowych.

I pamiętajmy napięcie nie zabija, tylko prąd który przepłynie przez człowieka.


225L - 90x50x50 OW + 140L sump, 40kg LR + 18kg LS, ATI 6x39W, obieg New Jet 1700, 3xTunze 6095, BK200M, Profilux 3.1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@joshua33 tabelki fajne , tylko w realu są one nie potrzebne, czy to w akwa ze słodką , czy słoną wodą w razie przebicia i tak go trzepnie i tak.

Co do zerowania i uziemiania , tak są stosowane , ale zerowanie coraz rzadziej, choć znam miejsca gdzie stosuje się jeszcze sieci TT.

Ja pracuję przeważnie na sieciach IT i one uznawane są za najbezpieczniejsze , oczywiście w połączeniu z urządzeniami do szybkiego wyłączenia.

Co do prądu , fakt , badanie mówią nawet o 20mA, al ważny jest też czas ekspozycji.

Kiedyś widziałem człowieka który był poddany działaniu 500V przez okres 5-10 min( nie można było określić dokładniej czasu z braku bezpośredniego świadka), widok niemiły , człowiek nie żyje:(

Ale summa sumarum , to co piszesz najważniejsze aby zabezpieczenia były sprawne , oraz dobrze dobrane.


90x55x50+ sump. ATI 8x39W,Deltec A{F600. LPS-owo

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

joshua33 -- tak tak, prad - choc nie znam osoby ktora by miala taka rezystancje aby jej nie popiescilo przy 230V :) Tym bardziej ze wszyscy wiemy ze mokre rece to... :D

Co do roznicowki sie zgodze... choc np. w blokach to rzadkosc. No i ja mimo, ze przy remoncie takowa zalozylem to i tak lap do akwarium nie wkladam wiedzac ze mam sprzet pod napieciem. Czas zadzialania roznicowki tez jakis jest, nie chcialbym chyba miec lap po lokiec w wodzie, nawet jak to bedzie kilkanascie, kilkadziesiat, czy kilkaset milisekund.


110x50x50 ,sump 62.5x38x40, 3x Tunze 6045, nj4500, H&S 150-F2001

Dariusz 'VDR' Rubinkiewicz

http://nano-reef.pl/topic/35493-275l-radomskie-malenstwo/

http://art.debesciak.net http://www.klub-malawi.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Danielj zgadza prąd przepłynie, bo jak nie przepłynie to nie zadziała zabezpieczenie.

Tylko chodzi o wartość i czas a to ma nam gwarantować system ochrony dodatkowej czyli zerowanie, uziemianie, itd...

Nie chcę się tu z Tobą sprzeczać(ani wymądrzać) ale wybór systemu ochrony dodatkowej należy do odbiorcy.

I nie ważne który zainstalujemy, żaden nie daje 100% gwarancji ochrony.

Ja pracuję już przeszło ćwierć wieku na sieciach nn, SN, WN a i tak nie ogarniesz wszystkiego.

Co do porażeń, to swoich nie liczę i już nie zważam na nie, różne były. Co do przykładu wypadku, hm w latach 80 młody człowiek na stacji SN(15kV) wymiatał w rozdzielni muchy, tak tak zwykłe muchy a jest tam ich na okrągło aż czarno. I zbliżył zmiotkę do szyn. Została z niego tylko w całości jedna noga, którą stał na chodniku gumowym. Pozostała część ciała się spaliła. Wynieśli go w worku po nawozach, tyle z niego zostało.


225L - 90x50x50 OW + 140L sump, 40kg LR + 18kg LS, ATI 6x39W, obieg New Jet 1700, 3xTunze 6095, BK200M, Profilux 3.1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@VDR czas zadziałania wyłączników różnicowoprądowych ma być krótszy niż 0,2s, jeśli czas jest dłuższy powinno się ją wymienić.

Stosować je możemy w każdych instalacjach domowych, jedno tylko ważne lub podstawowe to dobra izolacja instalacji.

Co do prac pod napięciem, znałem ludzi gdy w czasach komuny elektryfikowaliśmy Polskę, że przewody fazowe brali i podłączali gołą ręką, tak mieli grubą skórę na dłoniach.


225L - 90x50x50 OW + 140L sump, 40kg LR + 18kg LS, ATI 6x39W, obieg New Jet 1700, 3xTunze 6095, BK200M, Profilux 3.1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hehe , do dzisiaj pamiętam , gdy uczyłem się na trakcji elektrycznej (250V=) facet z nadzoru pyta brygadzistę , czy wyłączoną mamy trakcję.

On na to , że pewnie i na dowód tego łapie się za drut jezdny, ale że był z lekka głuchy to nie słyszał iż z tyłu maszynka podjeżdża:clowning Faceta z nadzoru zatkało , o nic więcej nie pytał:)

Ja raczej pracuję na urządzeniach dużych mocy i tam mamy troszkę inne zabezpieczenia , choć zasada ta sama.

U mnie normą są odbiorniki 400, 500KW , choć i mam potworka 2MW , na zasilaniu wentylatora.

Ale to taki OFF mi wyszedł. Przepraszam.


90x55x50+ sump. ATI 8x39W,Deltec A{F600. LPS-owo

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bardzo dzięuję wszystkim za odpowiedzi, ale mam jeszcze pytania do joshua33.

1. Czy żadne sprawne urządzenie elektryczne nie ma naturalnego upływu prądu, przekraczającego np 10mA?

Bo czy wtedy zastosowanie wyłącznika 6A/10mA uniemożliwiłoby prace odbiorników podłączonych za nim?

2. Czy przy użyciu wyłącznika różnicowego "zasilanego" z gniazdka bez uziemienia, gniazdka podłączone za nim muszą

być zerowane?

Pozdrawiam Marek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@polek wszystkie urządzenia zasilane prądem powinny mieć taką izolację by nie było żadnego prądu upływu. To jest teoria ale w praktyka mówi co innego, czego winą jest człowiek przede wszystkim. Wytwórcy urządzeń elektrycznych oszczędzają koszty na wszystkim nawet na izolacjach, które robią z gorszych materiałów, mieszanek, itd... Zauważ że kupując przewód do instalacji masz różne ceny tego samego, oczywiście napisane jest że ten ma 500V a ten 750V. To świadczy tylko o różnej izolacji gorszej i lepszej. Z drugiej strony (i tu ich usprawiedliwię) przepisy nie narzucają na nich stosowanie lepszych (czytaj droższych) izolacji. np. izolacja na 5kV czy więcej. Warunki w jakich ma pracować przewód-urządzenie wskazuję na izolację jaką mieć powinien. I tu się bardzo dziwię że urządzenia które przeznaczone są do pracy w warunkach ... krótko w akwarium słonym czy słodkim nie ważne mają klasę ochrony 2 czyli podwójna izolacja lub wzmocniona, nie wymaga ochrony przeciwporażeniowej (brak trzeciego przewodu) lub zacisku ochronnego.

Co do prądu upływu, to nie ma na ziemi idealnego izolatora więc przez każde płynie prąd.

Dam Ci przykład, na 1 metrze przewodu powiedzmy który jest w słonej wodzie jest upływ prądu 0,1 mA (gorsza izolacja) ale gdy włożymy go 10 m będzie ... 1mA, itd analogicznie im więcej tym więcej.

Prąd 10mA o który pytasz jest prądem bardzo dużym, niedopuszczalnym. Jest to prawie połowa wartości śmiertelnej dla człowieka. Można by go było dopuścić ale jako prąd sumaryczny w jakieś starej instalacji, powtarza jako sumę wszystkich prądów w całej instalacji domu, nie pojedynczego pokoju czy tym bardziej urządzenia.

Prąd zadziałania różnicówek zaczyna się od 0,65 wartości prądu czyli w Twoim przypadku już od 6,5mA.

Przy zastosowaniu różnicówek do 30mA przepisy zezwalają na niestosowanie trzeciego przewodu. Tylko pamiętajmy jedno aby różnicówka zadziała musi popłynąć prąd poza jej obwód który przez nią płynie. Albo popłynie przez obudowę, przewód ochronny itd, albo przepłynie przez nas i w tedy zadziała.

Jaśniej, jeśli lampa za różnicówką ma przebicie na obudowę która nie jest uzerowana, uziemiona, nie ważne, różnicówka nie wyłączy tej lampy. Dopiero gdy lampy dotkniemy i przez nas popłynie prąd o wartości zadziałania, wyłączy lampę. Pamiętajmy też, że jeśli będziemy odizolowani od ziemi (np.panele) to też nie popłynie prąd. Dopiero gdy zamkniemy obwód np. dotkniemy się drugą ręką do ściany, kaloryfera...zadziała.

Sorry za rozmiar, mam nadzieję że trochę przybliżyłem Ci temat.


225L - 90x50x50 OW + 140L sump, 40kg LR + 18kg LS, ATI 6x39W, obieg New Jet 1700, 3xTunze 6095, BK200M, Profilux 3.1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

joshua33 dzięki za wyjaśninia, rozumiem że naturalny upływ prądu, o wartości 10,a naprawdę 6,5 mA w sprawnych urządzeniach nie występuje. Nie wiem jednak czy dobrze rozumiem to zerowanie. Czy jeśli nie zrobię za wyłacznikiem zerowania, a np lampa będzie miła upływ prądu przekraczający w/w wartość to zadziała on dopiero gdy prąd przepłynie przeze mnie (z wszystkimi atrakcjami z tgo wynikającymi)a jeśli zerowanie zrobię to wyłącznik zadziała samodzielnie jeśli tylko wykryje tą różnice?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

http://jadwigamorska.pl/vertex-uziemienie-akwarium-titanium-ground-pole.html

Używa ktoś takiego uziemienia?Działa?

Ostatnio zauważyłem że delikatnie mnie prąd smyra po ręku,i chyba czas coś podobnego kupić.


4803_4815.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tak używam od lat to bardzo dobre zabezpieczenie


Akwarium 150*65*60 ,sterowanie iks, reaktor vertex ,odpieniacz ,250 bk vertex,filtr vertex1,5 ,vertex filtr Biopallets XL, ,oświetlenie - 8*80w t5 ,cyrkulacja 2*6105,+multi7095, obieg BK 8500 http://nano-reef.pl/....-ceramiki/ ,http://nano-reef.pl/..,

zapraszam po szczepki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.