Skocz do zawartości
Gość DarekB30

Wydajność odpieniacza - mity i fakty

Rekomendowane odpowiedzi

Gość DarekB30

No właśnie jak to dokłanie jest z tymi odpieniaczami w akwariach,

często się przewija w różnych wypowiedziach stwierdzenie "wyjałowienie wody"

czy ktoś miał do czynienia z taką sytuacjią w akwarium,

czy to tak jak z Yeti - wszyscy słyszeli, wszyscy o tym mówią ale jeszcze nikt nie widział :clowning

od dłuższego czasu wertuję internet w poszukiwaniu tematów związanych z budową i pracą odpieniaczy białek i np .....

http://www.malawicichlidhomepage.com/mch%20polish/skimmer_polish.html

lub ten....

http://saltaquarium.about.com/od/proteinfiltersetups/ss/proteinskimmer1.htm

i Wikipedia....

http://en.wikipedia.org/wiki/Protein_skimmer

i jeszcze ten ....

http://www.clarity-wts.com/protein-skimmer/how-it-works/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pewnie ilu akwarystow tyle bedzie opinii :clowning ja Ci Darku opowiem swoje spostrzezenia.

Troche sprzetow generujacych piane przewalilem juz przed akwarium I wniosek do jakiego doszedlem to przedewszystkim bezsensownosc podawania litrazu. Odpieniacz musi byc dobrany do obsady!

Dla mnie to zawsze byla zagadka. Dlaczego niby jeden pieni lepiej od drugiego? Piana zawsze jest piana :waving wiec wymyslilem test, ktory wydaje sie byc idealny do okreslenia przydatnosci danego skimera.

Wyznancznikiem dla mnie jest poziom no3 I ilosc podawanego zarcia. Moj zbiornik juz nie co staru wiec na 3 kostkach dziennie bez zadnego skimmera utrzymuje niewykrywalny poziom no3 i to traktuje jako punkt wyjsciowy.

Pakuje nowy odpieniacz, odpalam na max i zostawiam na tydzien-dwa co by sie dotarl. Karmie mocno dietetycznie :)

Co trzy dni dorzucam kostke wiecej i robie testy. Az do pojawienia sie rozowego kolorku na tescie.

Tak wyznaczam sobie max ilosc zarcia w systemie jaka przerobia razem zwierzaki i odpienacz.

Po testach v2 troche sie balem o ryby bo ledwo plywaly az luski im sterczaly :) choc korale szczesliwe byly straszecznie :)

Wnioski wydaja sie dla mnie byc dosc proste. 12 kostek mrozonek na dobe. Przy odpieniaczu pracujacym na mokro powoduje stan prawie zerowy produktow przemiany materii i niezjedzonego zarcia. Na moj rozum to wlasnie jalowienie wody! Cos co nie zostaje pozarte od razu, zostaje usuniete w ciagu nastepnej chwili z obiegu powodujac glodzenie zwierzat nie stojacych na drodze karmnik-odpieniacz :)

Wiadomo, ze kazdy zbiornik bedzie mial swoja granice, tolerancje i potrzebe :) ale dla mnie sprawa jest oczywista. Nie masz glonow i no3 - skrec skimer i/lub zacznij karmic!

:):):)

Pozdrawiam

Lukasz


Nadchodzi nowe... :lol

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość AnT

o nie to ja ma mam za słaby odpieniacz no3-50 przy ostatnim teście

Darek będziemy strugać większy :clowning

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

KAżdy mówi że lepiej kupić za duży odpieniacz niż za mały - niby fakt ale każdy kij ma dwa końce. Na koniec dnia efekt jest u mnie taki, że NO3 i PO4 są niewykrywalne. Przez co 2 euphyllie mi zdychają a caulastree rosną tylko dlatego, że karmię ok 10 kostek planktonu codziennie - inaczej byłby zgon. Fakt - sps-y mają się świetnie i dlatego jestem w sumie zadowolony z całej tej sytuacji. Posiadam Bubble Magus-a - przeznaczony na ok 800 ltr. Skręcony na b. suchą pianę.(swoją drogą rewelacyjna maszynka). aktualnie zastanawiam się czy go nie wyłączać co jakiś czas.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wydajność odpieniacza to nic innego, jak ilość przepływającej przez niego wody. W zupełności wystarczy jak przerobi zbiornik w godzinę.

Inna kwestia to sprawność, która osiąga w komercyjnym sprzęcie max 40%- dlatego mówi się o konieczności przewymiarowania odpieniacza.

Jeśli jednak trafisz na sprzęt, który działa jak młockarnia, to masz większy problem, bo za nic nie dasię go ustawić i będzie usuwał wszystko, jak leci.

Odpieniacz musi działać progowo, tzn. przy osiągnięciu wymaganej dla danej obsady czystości wody przestaje pienić i taki jest idealny:waving

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

...Blue Wave,niekoniecznie bym sie zgodzil z ta iloscia przeplywajacej wody i wydajnoscia...wez odpieniacz recylkulacyjny,pompa ma np. 1750l/h,za to pompe podajaca mozesz wlozyc jaka chcesz...zaleca sie 1-3 razy objetosc akwarium na godzine...Robilem doswiadczenie na roznych pompach zasilajacych i efekt zawsze byl mniej wiecej ten sam...Moj odpieniacz tez nigdy nie ma przestojow (choc ostatnio wylaczalem go na noc)...W skimmerach recylkulacyjnych mamy bardzo przedluzony kontakt powietrza z woda i stad ta opinia ze sa lepsze i dokladniejsze...Pozdrawiam...


Zbiornik 75x80x29 cm. Deltec 600i DC, AI Hydra 26 HD, Maxspect Jump Gyre, polowka CP-25, Jecod 1200 DC...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Owszem, masz rację,bo sprawność ma się nijak do ilości zasysanego powietrza, jest wiele innych czynników.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zmniejsz ilosc powietrza lub podnies odpieniacz - wtedy zmniejszysz jego wydajnosc

Odwrotnie zmniejsz ilość wody zasysanej mniej wody będzie przerabiał lub tak jak wyżej podnieś do góry.


400l,cyrkulacja 14000l/h,oświetlenie Led no i reszta.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A czy nie jest tak , że im mocniejsza maszyna tym łatwiej kontrolować zbiornik ?

Ja jestem zwolennikiem przewymiarowanej maszyny , to pozwala na jakiś margines błędu , możesz karmić na maksa oczywiście w granicach rozsądku , ale wychodzi to na zdrowie zwierzakom , jeśli w moim przypadku , podaję 15 kostek dziennie mrożonek , do tego dwa razy w tygodniu mix z 10 kostek dla korali , a PO4 jest na poziomie 0,02 , to co chcieć więcej ?

Nawet jeśli odpieniacz wytrzepie wodę to czy nie jest prościej dolać mikro i macro ? czy nie łatwiej jest tak kontrolować zbiornik ?

W moim przypadku w tej chwili chodzi RS 300 w zbiorniku który w obiegu ma około 750 L , a odpieniacz przewidziany jest do zbiorników 3000 L , zauważyłem że jeśli nie ma co odpieniać to po prostu nie odpienia , po karmieniu wywala co ma wywalić i tyle.


160x90x60 , sump 390L , RedSkim 300 , żywej 30 kg , Diuna T5 8x80W , Iks , calciumreaktor AM 1000 , http://dameb.com.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

u mnie jest podobnie jak u fala: odpieniacz bardzo mocno przewymiarowany i odpienia praktycznie jedynie po karmieniu, a normalnie mieli sobie wodę - nie ma chyba co odpieniać ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No widzicie, ja mogę sobie do baniaka wrzucać pokarm wiadrami a i tak akry mi głodują. Dopiero jak wyłączę odpieniacz zauważam ożywienie. Każdy zbiornik inny i tyle.

Istnieje moda na przewymiarowane odpieniacze, ale w niektórych przypadkach przynosi to bardzo złe skutki i tylko wprawne oko i szybka reakcja uchroni nas od strat.

Czyli muszę podnieść odpieniacz - to w sumie najprostsze, dzięki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No widzicie, ja mogę sobie do baniaka wrzucać pokarm wiadrami a i tak akry mi głodują. Dopiero jak wyłączę odpieniacz zauważam ożywienie. Każdy zbiornik inny i tyle.

Istnieje moda na przewymiarowane odpieniacze, ale w niektórych przypadkach przynosi to bardzo złe skutki i tylko wprawne oko i szybka reakcja uchroni nas od strat.

Czyli muszę podnieść odpieniacz - to w sumie najprostsze, dzięki

To wszystko nie jest takie proste , bo każdy system filtracji jest inny , u mnie chodzą biopellets dodatkowo podaję bakterie , czyli korale zawsze gdzieś coś skubną , dlatego nie można powiedzieć , że przewymiarowany odpieniacz to coś złego , cały system jest bardzo złożony i jest dużo zależności.


160x90x60 , sump 390L , RedSkim 300 , żywej 30 kg , Diuna T5 8x80W , Iks , calciumreaktor AM 1000 , http://dameb.com.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość kapitan

Po przeczytaniu wielu wątków na forach i rozmowach z paroma morszczakami jestem zdania że jałowienie wody to proces bardzo powolny.

Myślę że jak ktoś ma bardzo mocny odpieniacz ustawiony na mokro i zaniedbuje podmiany, mało dozuje, to wtedy po jakimś czasie faktycznie może coś takiego zachodzić.

Jakby nie było to co mamy w kubku to woda z akwarium i jak codziennie wylejemy kubek 0,5l tej wody to dolewka uzupełni to RO, więc mamy spadek zasolenia/poziomu minerałów.

W standardowo prowadzonym zbiorniku gdzie co tydzień jest podmiana, lub dozowane są suplementy - wątpię żeby takie coś zaszło.

W USA pakują wielkie odpieniacze w małe litraże i mają ładne zbiorniki, w Azji panuje trend że Bubble King albo nic, więc teraz jest moda żeby miec BK 300 w 300-500l i również nie mają z tym problemów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przeprasza że się wtrące, ale im wiecej czytam tym mniej wiem. :wacko: To w końcu jaki ma być ? przewymiarowany i to ile sie da? czy taki na miarę? Ja mam AM turboflotor 3000Blue i ponoć jest to odpieniacz na 600-1500L czyli wydawało by się ,że idealny do mojego 600L obiegu... A pytalem się tu i tam i wszedzie inne opinnie. W aquamedic mi powiedzieli że bedzie na milion % idealny, tutaj ktoś mowi że za mały, ktoś inny że bedzie ok...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przeprasza że się wtrące, ale im wiecej czytam tym mniej wiem. :wacko: To w końcu jaki ma być ? przewymiarowany i to ile sie da? czy taki na miarę? Ja mam AM turboflotor 3000Blue i ponoć jest to odpieniacz na 600-1500L czyli wydawało by się ,że idealny do mojego 600L obiegu... A pytalem się tu i tam i wszedzie inne opinnie. W aquamedic mi powiedzieli że bedzie na milion % idealny, tutaj ktoś mowi że za mały, ktoś inny że bedzie ok...

Oczekujesz prostej odpowiedzi na bardzo trudne pytanie. Każdy zbiornik jest inny. Na te pytanie odpowiesz w prawidłowy sposób tylko sam. - Tylko Ty jesteś w stanie to zrobić.

Kontroluj parametry wody, rób testy i dopiero po tym czy jest stabilnie, czy są na zadowalającym poziomie stwierdzisz czy odpieniacz jest ok, czy też musisz go zmienić.

Inni użytkownicy mogą Ci tylko sugerować, jeżeli masz odpieniacz który ma przez producenta podany litraż, twój zbiornik się mieści w tym parametrze. Nawet w dolnej granic z tego co widzę, to obserwuj parametry jak nie będzie się nic działo z nimi to oznacza że jest OK.

pozdrawiam

marcin


Pozdrawiam 

mm 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No widzicie, ja mogę sobie do baniaka wrzucać pokarm wiadrami a i tak akry mi głodują. Dopiero jak wyłączę odpieniacz zauważam ożywienie. Każdy zbiornik inny i tyle.

Istnieje moda na przewymiarowane odpieniacze, ale w niektórych przypadkach przynosi to bardzo złe skutki i tylko wprawne oko i szybka reakcja uchroni nas od strat.

Czyli muszę podnieść odpieniacz - to w sumie najprostsze, dzięki

Też tak myślę, jak jest mocny odpieniacz trzeba więcej i częściej karmić.


250L SPS, ATI sunpower 6x39, Schuran 150, Tunze 6095 + 7092, 2xRW8, Jebao WP 25

Poprzedni zbiornik 130L SPS/LPS http://nano-reef.pl/...225#entry375225

Obecnie 250L SPS/LPS http://nano-reef.pl/...097#entry416097

pppzm.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Widzisz Łapa, w morszczyźnie 2+2 nigdy nie jest 4. Podam przykład:

1. Masz małą obsadę, dojrzałą ale młodą skałę- wymiary odpieniacza z sugererowaną przez producenta wielkością zbiornika są ok.

2. Z czasem masz dużą obsadę, skała zaczyna się starzeć- NO3 zaczynają rosnąć i zaczynasz sie zastanawiać czy nie zwiekszyć wydajności odpieniacza.

3. Masz dużą obsadę, starzejący się zbiornik- NO3 i fosforany są stanowczo za wysokie. Zaczynasz stosować węgiel organiczny ( vodka method, pelety itp ) i już nie musisz się zastanawiać- wiesz że masz za mały odpieniacz, bo wywala na maksa a i tak w sumpie pełno piany ze spływu i przelewów.

Aby uniknąć powyższych dylematów najlepiej kupić znacznie przewymiarowany zdaniem producenta odpieniacz.


1200 l Opti-White (263x85x64); 215 kg LR; Pieniek Deltec SC 2060; 2x Tunze 6001 na Multikontroller; 2x Black Python 120W; 1x HQI 250W Reeflux 12000k; 4xT5 Fiji Purple i AM ReefBlue; 2x Lajon. Sól Preis Zalane od 15.12.2009r.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Aby uniknąć powyższych dylematów najlepiej kupić znacznie przewymiarowany zdaniem producenta odpieniacz.

100% racji ale jak się ma już jakiś to chyba zmieniać go tylko po to żeby był przewymiarowany raczej niema sensu :)


Pozdrawiam 

mm 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Marcmonk- niestety opisałem popadanie w kłopoty z autopsji. Nie zamierzam zmieniać odpieniacza, bo wywalenie 4-6 kpln mi się nie uśmiecha. Jestem na etapie szukania wydajniejszej pompy lub zakupienia większego wirnika do mojej, bo korpusy ponoć są te same. Myślę, że w odpieniaczu jest rezerwa, bo u mnie daleko do sugerowanego przepływu 1,8 cm3 powietrza na min na cm2 powierzchni przekroju komory reakcyjnej.


1200 l Opti-White (263x85x64); 215 kg LR; Pieniek Deltec SC 2060; 2x Tunze 6001 na Multikontroller; 2x Black Python 120W; 1x HQI 250W Reeflux 12000k; 4xT5 Fiji Purple i AM ReefBlue; 2x Lajon. Sól Preis Zalane od 15.12.2009r.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość kapitan

Przeprasza że się wtrące, ale im wiecej czytam tym mniej wiem. :wacko: To w końcu jaki ma być ? przewymiarowany i to ile sie da? czy taki na miarę? Ja mam AM turboflotor 3000Blue i ponoć jest to odpieniacz na 600-1500L czyli wydawało by się ,że idealny do mojego 600L obiegu... A pytalem się tu i tam i wszedzie inne opinnie. W aquamedic mi powiedzieli że bedzie na milion % idealny, tutaj ktoś mowi że za mały, ktoś inny że bedzie ok...

Bierzesz odpieniacz, patrzysz na ile litrów max jest wyceniony i dzielisz to przez 5 :)

Wtedy mniej więcej wiesz do jakiego jest akwarium. Te maksymalne liczby to chyba do akwarium bez ryb, albo z jednym nemo ;)

No i producenci biorą te liczby z tyłka to inna sprawa - jeden odpieniacz z pompą X jest do 500l, a drugi odpieniacz z tą samą pompą X jest już do 1500l a różni się tym że jest 4cm wyższy ;)

Jak ktoś jest nowy to jest totalnie w lesie, trzeba kupić jeden odpieniacz, potem trzeba kupić drugi - bardziej dopasowany do potrzeb naszego akwarium, u kolegi zobaczyć trzeci i zwiedzić odpieniacze w sklepowych akwariach. Dopiero wtedy zaczynasz łapać, aha taka pompa, te wymiary - i wiesz już czego się spodziewać bez patrzenia nawet jak dany odpieniek działa.

Jak z samochodami, jeśli się interesujesz to wystarczy wiedzieć jaki silnik, obejrzeć dookoła budę i wiesz jak to jeździ.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

czyli moj blue 3000 jest na maksa 1500L podzielone przez 5 i wyczodzi 300L-wiec zamały do 600L?

cholera to już muszę kupić czwarty odpieniacz wszystko dzięki radom AquaMedic... :wallbash:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja bym sugerował podaną przez producenta pojemnośc zwiekszyć do ok. razy 4. Wyliczenie:

1. Mała obsada, młody ale dojrzały zbiornik- razy 1

2. Duża obsada - razy 2

3. Duża obsada + dozowanie węgla organicznego ( wszystkie metody jego dozowania uzależniają skuteczność od bardzo wydajnego odpieniania)- pkt 2 razy 2

Czyli razem- razy 4


1200 l Opti-White (263x85x64); 215 kg LR; Pieniek Deltec SC 2060; 2x Tunze 6001 na Multikontroller; 2x Black Python 120W; 1x HQI 250W Reeflux 12000k; 4xT5 Fiji Purple i AM ReefBlue; 2x Lajon. Sól Preis Zalane od 15.12.2009r.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

często przewija się sformułowanie "każdy baniak jest inny", ale też należy podkreślić, że każdy z nas jest inny. Powyższe rady tyczące odpieniacza nie każdemu się przydadzą niestety :) A może i wręcz przeciwnie. Swe myśli kieruję tutaj np. do kolegi Łapa (akwarium wraca do życia, a już chcesz zmieniać odpieniacz. Nie za wcześnie? Sam odpieniacz nie jest recepta na wszystkie problemy). Uważam, że system trzeba również dostosować do swojego trybu życia, a nie na siłę podporządkowywać je baniakowi. Nie każdy ma siłę, czy możliwość czasową obsługi akwarium w takim trybie jak osoba z sukcesami, przekazująca rady. Skutek może być odwrotny od zamierzonego. Wydajność odpieniacza w dużej mierze zależy od jego odpowiedniego ustawienia (przede wszystkim poziom wody w sumpie). Być może to co tutaj napisałem jest dla powyzszych rozmówców oczywiste, jednak nie dla wszystkich czytających. Pozdrawiam. Mariusz


LED Maxspect, Tematy lufta

Salarias allegro (sklep Salarias) baner NanoReef www.mariuszfrej.com Moje szkła: 80 l (105 w obiegu)- ReefMax, start 10 sierpnia 2010, 90% sucha skała, II) 360 l (ok. 470 l w obiegu) start VI 2012 - 100 % sucha skała, . Akcja Pajacyk - kliknij proszę!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.