Skocz do zawartości
Piotrek z Pabianic

obcy przy akwarium

Rekomendowane odpowiedzi

mam pytanie do Was,jak wasze ryby reagują na obcych w domu bądź przed akwarium?

kiedy domownicy się kręcą po mieszkaniu wszystko jest ok a jak zobaczą gościa przy stole lub gapiącego się na nie od razu zmykają w skały i dopiero po pewnym czasie zaczynają co odważniejsze się pokazywać,śmieszna sprawa bo jak gość na akwa chce popatrzeć to stwierdza fakt że tam ryb nie ma :clowning

poznają domowników po wyglądzie ? zachowaniu ? czują kto im jeść daje :waving ?

jak jest u Was ?


Zaczynam od początku nie od zera .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość leonwise

Coś w tym jest. Moja obsada jest dosyć uboga raptem cztery rybki i dwie krewetki ale jakby przyzwyczaiły się do nas.

I nie chowają się kiedy ja lub któraś z moich dziewczyn jest się przy zbiorniku.

Nauczyły się pory karmienia i jeśli pojawię się w porze karmienia w pobliżu zbiornika wszystko podpływa do przedniej szyby :clowning

Wczoraj doszły dwa Chromis'y i jeszcze się chowają za skałki jak podchodzę ale po krótkiej chwili wracają.

Nie mam pojęcia jak ryby widzą i czy poznają swojego Pańcia ;-) ale chyba muszą skoro wiedzą kiedy jest bezpiecznie wyjść zza skałek.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jest dokładnie tak jak piszesz. One odróżniają "obcych"

A myślałem że to tylko tak u mnie.Że moje takie mądre.


Akwarium - aktualnie brak.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość kojaczek5

jak miałam garbika to ten z kolei atakował obcych :lol: no trochę to dziwne zwłaszcza jak przyjdzie ktoś i się pyta dlaczego ja nie mam żadnych ryb :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a ja bardziej widze problem w "cieżkich stopach". Gdy chce podejsc do baniaka zazwyczaj robie spokojnym/delikatnym krokiem. Inaczej maja "goscie": o jaaaaaaaaaa, akwarium, bum bum bum 3 kroki przenosza wibracje po ziemi do baniaka i zwierzeta czuja "obcego".


LED Maxspect, Tematy lufta

Salarias allegro (sklep Salarias) baner NanoReef www.mariuszfrej.com Moje szkła: 80 l (105 w obiegu)- ReefMax, start 10 sierpnia 2010, 90% sucha skała, II) 360 l (ok. 470 l w obiegu) start VI 2012 - 100 % sucha skała, . Akcja Pajacyk - kliknij proszę!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość kapitan

One widzą nas przez szybę pewnie tak samo dobrze jak my je, albo i lepiej :lol:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak patrze na zachwanie Neocirrhites armatus to sie zastanawiam, czy to on jest panem domu, czy ja. Cały czas się gapi co się w domu dzieje.

A Gobiodony lubią się bawić z moim kotem Pływają przy szybie i go drażnią, a ja muszę potem czyścić szybe. Za to jak miałem na przechowanie kota mojego brata, bo Gobiodony zniknęły w krzakach na tydzień.

Więc chyba nie tylko o ciężkie stopy tu chodzi, choć to zapewne też jakoś daje znak, kto idzie do akwarium.


Akwarium 70x70x55 = 270 litrów

Sump ~50 litrow

LR 27kg / LS 18kg

Cyrkulacja 6000l/h

HQI 250W + 4x24W + 4x15W

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak patrze na zachwanie Neocirrhites armatus to sie zastanawiam, czy to on jest panem domu, czy ja. Cały czas się gapi co się w domu dzieje.

A Gobiodony lubią się bawić z moim kotem Pływają przy szybie i go drażnią, a ja muszę potem czyścić szybe. Za to jak miałem na przechowanie kota mojego brata, bo Gobiodony zniknęły w krzakach na tydzień.

Więc chyba nie tylko o ciężkie stopy tu chodzi, choć to zapewne też jakoś daje znak, kto idzie do akwarium.

najciekawsze oczy w moim baniaku ma salarias fascinatus. Wlasnie to jest przyklad ryb, ktore stwarzaja uczucie relacji czlowiek-zwierze. Nalezy jednak przy tym wątku rozdzielic inteligencje od wrodzonych instynktów. Przerobiłem welonkę ktora lubiła wpływać do ręki, pielegnice zebre oraz teraz gobiodona okinawae ktory tez klei sie do mojej reki z pasją. Ciekawe na ile te zwierzęta poznają otoczenie. Czasami wydaje nam sie cos wiecej niz jest w rzeczywistosci. Odwiedzam nieraz znajomych, ktorzy maja kota angielskiego. Nigdy do mnie nie podszedl pomimo wielu zachęt. Wczoraj jakos tak na niego popatrzylem siedzac na kanapie i bez wymawiania slow powiedzialem do niego "no choc siadaj". Szok, usiadł i dał sie pogłaskac :) Mysle, ze zwierzaki roznego szczepla ewolucyjnego maja z goła rózny odbior otaczajacego swiata od nas. Swiadczy to wszystko o tym, ze to my bardziej potrzebujemy ich, a nie one nas :lol: Pozdro!


LED Maxspect, Tematy lufta

Salarias allegro (sklep Salarias) baner NanoReef www.mariuszfrej.com Moje szkła: 80 l (105 w obiegu)- ReefMax, start 10 sierpnia 2010, 90% sucha skała, II) 360 l (ok. 470 l w obiegu) start VI 2012 - 100 % sucha skała, . Akcja Pajacyk - kliknij proszę!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Coś w tym jest - jak karmiłem ryby to mogłem esy floresy przy akwarium robić a ryby i tak stały przy przedniej szybie i czekały na papu.

Wystarczyło tylko jak pokarm chciała wrzucić np. moja żona lub syn a wszystkie ryby wystraszone dygotały za skałami. Jaki jest tego powód sam nie mam pojęcia ... ale coś widzą lub czują i to jest pewnik.

PK

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

czytając jak jest też u Was ja bym stawiał na rybi wzrok,patrząc na nas zapamiętując twarz bo przecież różne ciuchy mamy (kształt i kolor) albo odbierają nasze wibracje,każdy się inaczej porusza,emanuje inną energią ,no bo jak to można normalnie wytłumaczyć ?

Pytanie na poważnie ,a mówicie do nich ? :lol:


Zaczynam od początku nie od zera .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wpusczam obcych do domu, ale odgrzewam kotleta bo zauwazylem cos jeszcze co musi wskazywac ze ryby maja calkiem niezla pamiec i zmysl orientacji.

Interesujace jest to ze nie chowaja sie w skale przy domownikach jak robia to przy obcych. Druga sprwa moje np reaguja juz na samo wylaczenie pomp bo wiedza ze bedzie papu. Ale jak po naglym zgaszeniu swiatla, w zupelnych ciemnosciach trafiaja do swoich stalych kryjowek gdzia spia? nie potrafie sobie wytlumaczyc. Sa w sieci ciekawe artykuly na temat rybiej pamieci, ale na pewno moge stwierdzic ze slodkowodne nie sa tak "inteligentne" jak morskie


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie Grześ masz rację, przez moje ręce przewinęły się dziesiątki jak nie setki ryb słodkowodnych i powiem wam szczerze, że z żadną rybą słodkowodną (nawet pielęgnicą- uważana za jedną z mądrzejszych) nie było takich relacji jak z morskimi. IMHO uważam, że ryby morskie mają zdecydowanie lepszą pamięć i orientację... mój salarias, który jest notabene ze mną już ponad 1,5 roku tak się do mnie przyzwyczaił, że wpływa mi na rękę i daje się głaskać, codzienne tańce przy przedniej szybie jak mnie widzi są normalne... lecz tak jak wcześniej zauważyliście gdy ryba widzi inną postać ucieka... np. dziś miałem gości, przyszli obejrzeć zbiorniki wszystkie ryby w popłochu za skałę (z wyjątkiem błaznów) nawet salarias czmychnął dopiero po 2-3min wychylił łeb ze skał i zaczął się popisywać... reszta ryb nieśmiało wypłynęła po ok 5 min.

P.S.

Czy u was też tak jest jeśli siedzicie spokojnie przy akwa i nagle się gwałtownie podniesiecie ryby uciekają w popłochu? (mam tu na myśli głównie pokolce bo to chyba one są najbardziej bojaźliwe)


Akwarium 180L Ricordea&Zoa

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z moich 4 rybek najodważniejszy jest chrysus. Mógłbym powiedzieć że wali go to co dzieje się za szybą bo i tak wie że jest to bariera nie przekroczenia z jednej jak i z drugiej strony, a przynajmniej tak mi się zdaje. Hepatus niezależnie czy obcy czy swój jak tylko coś się ruszy poza akwarium dzida w skały po czym wystawia łeb i dopiero wtedy identyfikacja osoby przy szkiełku. Ale sytuacja z dzisiaj utwierdziła mnie w przekonaniu że ryby wiedzą kto się nimi zajmuje, po dolaniu płynu na zbijanie fosforanów i lekkiemu zbieleniu wody chrysus, parasemna i błazen podpłynęły do szyby i patrzyły na mnie z wyrzutem że im wodę zamuliłem...

Natomiast ryby mojego ojca jak zobaczą osobę idącą do akwarium to lekkie wycofanie się w skały ale jak zobaczą że ta osoba łapie za dzbanuszek z którego leje się papu to nic nie jest w stanie ich powstrzymać przed pływaniem przy szybie.


225l

90x50x50 + sump 57l.

You will never walk alone...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dodam jeszcze, że spory wpływ na bojaźliwość ryb ma również litraż... im mniejszy tym gorzej, przekonałem się o tym na własnej skórze mając 200L i trzymając tam żółtka widziałem go w zasadzie tylko w porze karmienia. Był do tego stopnia strachliwy, że gdy tylko ktoś wchodził do pokoju dawał nura w skały, obecnie jest w 450L ma dużo przestrzeni, jest wszędobylski i nawet nie przeszkadza mu jak grzebię szczypcami w zbiorniku, tak więc przestrzeń również odgrywa tu ważną rolę :)


Akwarium 180L Ricordea&Zoa

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ale czy nie jest tak, że tych "słonych" ryb mamy zazwyczaj mniej? i dlatego do każdej odrębnie podchodzimy szczególnie? moje zarówno "słodkie" jak i "słone" przy "obcym" chowały się. ale wystarczyło pomachać jedzonkiem i towarzystwo atakowało szybę/pokrywę.

i nie chcę generalizować, ale moje trofki "gupie" nie były :) owszem, najbardziej oswojoną rybą jaką miałam był salarias... ale oswojenie a "kumatość" to nie do końca to samo, wg. mnie :)


130x50x40 + 210 l sump , obieg laguna 3500 , cyrkulacja tunze 6055 + 6045 + 6060

oświetlenie 4x 54 w t5 DIY, SHURAN 200

wystartowało Nasze Przejściowe...

SPRZEDAM:

-akwarium 100x70x55, sump, stelaż, hydraulikę;

-lampa DIY 2x150W HQI + żarniki Reeflux;

-lampa DIY 8x T5 39W

-OR 3500

LINK DO TARGOWISKA

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość kapitan

Odwiedzam nieraz znajomych, ktorzy maja kota angielskiego. Nigdy do mnie nie podszedl pomimo wielu zachęt. Wczoraj jakos tak na niego popatrzylem siedzac na kanapie i bez wymawiania slow powiedzialem do niego "no choc siadaj". Szok, usiadł i dał sie pogłaskac

Mówi się, że kot złego wyczuje ;)

Moje anthiasy jak mnie widzą to podpływają po żarcie, a jak wchodzi obcy to zero reakcji, albo mykają w skały.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie ma bata, "słone" ryby są jakieś bardziej rozgarnięte i tyle. Np moje pokolce mogą wręcz występować w reklamie Hikari, potrząsam saszetką przed szybą i odbywają się tańce, salarias łeb wystawia w swoim miejscu i czeka... Przychodzą "obcy" i ryby momentalnie stają się nieufne, łatwo się płoszą itd...


-UNDER CONSTRUCTION-

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Gotterku, mylimy pojęcia :harhar:

lękliwość a inteligencja, spryt a nieufność to dwie różne bajki.


130x50x40 + 210 l sump , obieg laguna 3500 , cyrkulacja tunze 6055 + 6045 + 6060

oświetlenie 4x 54 w t5 DIY, SHURAN 200

wystartowało Nasze Przejściowe...

SPRZEDAM:

-akwarium 100x70x55, sump, stelaż, hydraulikę;

-lampa DIY 2x150W HQI + żarniki Reeflux;

-lampa DIY 8x T5 39W

-OR 3500

LINK DO TARGOWISKA

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość kapitan

Zgadzam się. Słonym rybom bliżej już do gadów w drabince ewolucji. Ja mam żółwie, kameleony i stwierdzam że to podobna IQ. Potrafią cię obserwować, widzisz te ruchome, ciekawskie gałki oczu które obserwują otoczenie. Pływają, łażą płetwami po piachu i skale. A ryby słodkie? Pusty wzrok, oddychanie... kupa... :rofl:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że morskie ryby przystosowały się ewolucyjnie, muszą myśleć, żeby nie zginąć na rafie która często rządzi swoimi okrutnymi prawami :) W słodkim aż tak drastycznie już nie jest.

Moje pokolce jedzą mi prosto z ręki, a. pyroferusa to mogę normalnie pogłaskać po bokach, podrapać po mordku i mu nori do pyska wsadzić :) Olivaceus też jest strasznie ufny, ale on przybył do mnie jako 3cm podrosnięty narybek i miał prawo obrzydliwie się oswoić, ale za to z np. zebrasomą flavescens nie jest już tak łatwo, ale trafiła do mnie już spora. Generalnie pokolce to najbardziej kumate ryby :thumbup:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ryby słodkie? Pusty wzrok, oddychanie... kupa... :rofl:

LOL - ubawiles mnie :)

Wrazenie ze ryby morskie na mnie patrza jest niesamowite. Mistrzem tego jest oczywiscie moj salaris - Adaś. Zawsze jak grzebie przy akwa to podplywa, siada gdzies z boku i looka na mnie. Gdyby mogl mowic to by powiedzial: "ej no po co ruszasz ta skalke, przeciez dobrze byla".

U mnie zbyt wielu obcych, przy akwarium sie nie kreci, ale fakt, jesli juz ktos przyjdzie to ryby jakies wyploszone. Ale mysle ze oprocz rozpoznawania ksztaltow ryby doskonale rozpoznaja wibracje i zachowania istot z "innego wszechswiata"

Ja rzadko przyklejam nos do szyby, wiekszosc ogladaczy- tak. Staram sie nie robic gwaltownych ruchow jak pokazuje komus akwarium, a inni to zaraz lapy przy szybie i plamy zostawiaja.

A sprawa karmienia "z reki", pamietajcie ze ryby maja bardzo rozwiniete platy wechowe mozgu. Zmysl wechu jest u ryb lepiej rozwiniety niz u psow. Ryby rozpoznawaja nasz zapach.

Raffy - tak z ciekaowsci. przy okazji zrob test i popros osobe ktora nigdy nie moczyla rak w akwa o podanie jedzenia pokolcom. Sam jestem ciekawy czy beda jadly :)


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja czasami mówię do ryb...może nie poematy ani żadne mądre tematy, ale coś w stylu: "no co się tak przyglądasz".

Tez się zastanawiałam, jak ryby swoich rozpoznają, bo zdecydowanie rozpoznają. I ja bym to jeszcze podzieliła na domowników i głównego opiekuna.

Największym tchórzem jest hepatus, przy gwałtownym ruchu daje od razu nura w skały, tam, gdzie śpi. Mimo, że to prawie najstarsza stażem ryba w zbiorniku. O dziwo - dla mnie - najbardziej towarzyski jest Achilles. Mimo, ze jest u nas krotko lubi ocierać się o rękę, jak się ją wkłada do zbiornika. I też pokolce karmione są nori z ręki. Potrafią skubać po palcach :) Czasem własnie z Achillesem ucinam sobie pogaduchy przez szybę...mam wrażenie, jakby podpływał specjalnie, zaczepiał, a potem się przyglądał.

Generalnie tez zadziwia mnie, skąd ryby wiedzą "która godzina". Mają swoje pory karmienia i żeby nie wiem co, jak przychodzi ta pora to nie da się przejść obok zbiornika albo nawet ruszyć w okolicy, żeby wszystkie szajby nie dostawały i stadem nie stały przy przedniej szybie. Można sobie zegarek ustawić ;)


Reaktywacja 08.2010 - A&N Reeftank

sygnat1.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Norbi: A nie mają gdzieś w zasięgu wzroku tarczy zegara? ;) Może już tak się wycwaniły że któraś potrafi odczytać :D


225l

90x50x50 + sump 57l.

You will never walk alone...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zapomniałam się podpisać ;)

No własnie nie...na przeciwko w pewnej odległości jest okno (północna strona więc słońca nie widzą ;) ).

Ania


Reaktywacja 08.2010 - A&N Reeftank

sygnat1.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.