Skocz do zawartości
Tester

Podmiana piasku

Rekomendowane odpowiedzi

Do tej pory w akwarium mialem czarny piasek. Obecnie mam plan zeby troche rozjasnic dno i moze przejsc calkowicie na bialy. Jakoze wlasnie wyprowadzilem parametry na zadowalajace, chcialbym zrobic to mozliwie lagodnie. Nie spieszy mi sie z tym w zaden sposob wiec moge to robic stopniowo. Myslalem zeby wygotowac bialy piasek i dodawac garsc przy kazdej podmiance. Jako ze czarny piasek jest bardzo drobny lekki - z latwoscia moge go odciagnac odmulaczem. W ten sposob z po kilku tygodniach mialbym przewage bialego az w koncu zostalby tylko bialy. Uwagi albo rady mile widziane :)


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To co napisałeś o ilości i częstotliwości odsysania i to wg mnie jest jak najbardziej trafne . Jedynie pokusiłbym się o oddzielenie białego od czarnego piasku kawałkiem , paskiem szybki lub pleksi aby ci się nie mieszał . Powodzenia :)


Baniak 650 lilr. + 150 litr. sump z DSB i LR ,led 430W, odpieniacz DIY thcskiba , obieg RD 8500 litr. , cyrkulacja 39000 litr. około 100 LR , SPS , LPS .

obecnie : http://nano-reef.pl/topic/31598-cast-away/

Poprzedni baniaczek : http://www.nano-reef.pl/forums.php?m=posts&p=224395#224395

http://aqua-reef.pl/topic/1363-mo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ja bym to zrobił na raz, pierdut i koniec :) serio, doskonale zdaję sobie sprawę z tego że baniak zaliczyłby "tąpnięcie", ale z drugiej strony zdaję sobie sprawę że nie da się tego zrobić na raty tak żeby piaski się nie pomieszały :)

Pozdrawiam

seb


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja zrobiłem tak jak seb pisze i tąpniecia nie było

przeciwnie azotany spadły troszkę


900 l w obiegu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Obecny piasek jak pisalem jest bardzo drobny. A im drobniejsze ziarnka piasku tym wieksza powierzchnia aktywna piasku. Dlatego szczerze mowiac zrobie wolalbym zrobic to stopniowo. Wcale mi nie przeszkadza to ze piasek sie bedzie mieszal. A czarny jako bardzo lekki jest bardzo latwo odciagnac, nawet spomiedzy bialych ziaren ktore sa wyraznie wieksze. To zreszta jest jeden z powodow wymiany piasku. Chce wprowadzic SPSy i podwyzszona cyrkulacja powoduje w kilku miejscach gole dno. Poza tym z powodu SPSow chcialem podniesz albedo dna zeby bylo wiecej swiatla odbitego od dolu. Trzeci powod wymiany to to ze ryby maja bure kolory i ich wybarwienie nie jest takie jak powinno byc. Mialem kiedys babke ktora byla snieznobiala w sklepie a u mnie na czarnym piasku zrobila sie szara.


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moze "po garsci" to by trwalo niepotrzebnie dlugo, ale gdybys tak przy podmianie wody sciagal za kazdym razem 1/4 piachu i wsypywal nowy, to po miesiacu byloby po akcji.

Masz racje, cale akwarium bedzie jasniejsze, rowniez ryby i korale !:)


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tester, srawdz dokladnie czy faktycznie bedziesz w stanie odciagnac wymieszany czarny piasek z bialym tak aby zostal tylko bialy, bo ja jakos to czarno widze.


110x50x50 ,sump 62.5x38x40, 3x Tunze 6045, nj4500, H&S 150-F2001

Dariusz 'VDR' Rubinkiewicz

http://nano-reef.pl/topic/35493-275l-radomskie-malenstwo/

http://art.debesciak.net http://www.klub-malawi.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na bank się pomieszają.Jak masz życie co chodzi w piasku to będzie mieszało,cyrkulacja także.Kiedyś wyjąłem około 15kg piasku i wypłukałem go w kranówce,syfu było co niemiara,ale nazbierane było to przez rok a wtedy miałem kosmiczne fosforany 0,69 i azotany około 25.Ryzykowałem,ale w większości były tylko korale miękkie.Efekt był pozytywny,nie miałem żadnych plag,nic nie padło a parametry nawet sporo spadły.Teraz mam połowę mniej piasku bo część wywaliłem a część do kostki poszła.

Może lepiej odessać na 2-3 raty czarny a potem dopiero dodać nowy ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bartek pomiesza sie. Nie syp bialego do czarnego bo Ci wyjdzie kawa z mlekiem:D Masz duzy sump wsyp sobie tam do czegos bialy nie sie moczy. Co tydzien jak robisz podmianke odsysaj niewielka czesc piasku a reszte delikatnie odmulaczem potraktuj. Widzalem ile go jest i mysle ze cala zabawa nie powinna zajac wiecej jak 4 podmianki. Jak zobaczysz jakies wezowidlo, czy wieloszczeta a na czarnym widac doskonale penseta i powybieraj kilka do nowego bialego domku.

O chmure detyrusu sie nie martw jest dobry i nie zawsze jest zrodlem Po4 i No3 w akwarium. Niefoto oszaleja.


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No i kupilem bialy piasek firmy CaribSea. Szukalem informacji o tym piasku i musze przyznac ze same najlepsze opinie. Podobno jedyny przawdziwie "zywy piasek" w sprzedazy. Opłukalem go z grubsza w wodzie z akwarium i wsypalem okolo pol litra do akwarium. Woda strasznie zmetniala. Ala jak narazie to wszystko ok. Nie wiem tylko czy uzywac ten magnetyzer czy nie.


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#352487 Tester :

No i kupilem bialy piasek firmy CaribSea. Szukalem informacji o tym piasku i musze przyznac ze same najlepsze opinie. Podobno jedyny przawdziwie "zywy piasek" w sprzedazy. Opłukalem go z grubsza w wodzie z akwarium i wsypalem okolo pol litra do akwarium. Woda strasznie zmetniala. Ala jak narazie to wszystko ok. Nie wiem tylko czy uzywac ten magnetyzer czy nie.

A ciekawi mnie bo sam osobiscie nie wiem, czy na opakowaniu tego piasku jest jakas wzmianka odnosnie ze nalezy przed wlozeniem przeplukac piasek lub tez tego nie robic? I czy to plukanie nie ma wplywu na to prawdziwie istniejace zycie w piasku? Najlepsze pozdro!


LED Maxspect, Tematy lufta

Salarias allegro (sklep Salarias) baner NanoReef www.mariuszfrej.com Moje szkła: 80 l (105 w obiegu)- ReefMax, start 10 sierpnia 2010, 90% sucha skała, II) 360 l (ok. 470 l w obiegu) start VI 2012 - 100 % sucha skała, . Akcja Pajacyk - kliknij proszę!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na opakowaniu jest napisane zeby wlac bezposrednio do akwarium. Napisalem wlac poniewaz to jest bardzo mokry piasek i, jak stwerdzilem organoleptycznie, jest zalany slona woda :baby. Pojawil sie natomiast inny problem. Jak przesypalem piasek z torby do wiadra, wylalo sie moze z 300ml mlecznej wody. To mi zasugerowalo, ze woda bedzie bardzo metna po wsypaniu. Przeplukalem piasek we wiadrze doslownie 1-2 litrami wody z akwa i na start dodalem z pol litra piasku. Uniosł sie biały kurz i niestety mam od soboty metna wode. Wegiel, filtry odpieniek nie pomagaja. Jakbyw wsypal tak jak napisano na worku to to bym ryb nie widzial :) Generalnie korale lekko sie niepokoja, ale najbardziej boje sie o gabki.

W paczce, jak juz pisalem, byla saszetka z plynnym magnetyzerem - wlasnie po to aby latwo odpienic zawieszony pyl. Czytalem w necie o magnetyzerach. Generalnie chodzi o to ze zmieniaja napiecie powierzchniowe tych drobin przez co latwo agreguja ze soba i albo opadaja na dno, albo, bo staja sie odpowiednio wieksze osadzaja sie na filtrach. Czytalem opinie paru ludzi na RC i podobno nie mieli zadnych problemow po wlaniu. Jednak nie znalazlem nigdzie informacji ze mieli juz zycie w akwa, a tematy byly raczej o stawianiu zbiornikow.

Ktos cos wie na ten temat?


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.