Skocz do zawartości
hubertk

pytanie o sens....

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, to mój pierwszy post w tej tajemniczej części forum (pierwszą dwóję (a nie było jedynek) w liceum dostałem właśnie z chemii może dlatego dopiero teraz piszę :) ).

OK mam Reef Maxa o 2 tygodniu poprzednio miałem 60 l. Te 60 litrów w ostatniej fazie istnienia przyprawiało mi kłopotów tzn korale mi się nie pompowały prawie zupełnie, robiłem podmianki 5 litrowe dość regularnie ale nic to nie dawało. Teraz po przejściu na RM gdzie do 50 litrów starej wody dodałem resztę tzn 50 nowej solanki wszystko jest genialnie, pięknie pompują się korale, naprawdę świetnie. I teraz moje sprawy :baby

Bardzo chciałbym uniknąć takiego efektu jak w 60 litrach tzn takiego "przygaśnięcia wszystkiego", czytam "chemię" od kilku dni i myślę, myślę czy powinienem zacząć kontrolować wodę. Jedyny test jakiego używam to NO3 Salifert, wczoraj pokazał mi - NO3 na poziomie - 2

Na piasku mam rdzawy nalot, tzn miałem go dużo, ale powiększyłem kilka dni temu ekipę czyszczącą o kilka ślimaków kopiących i jaky efekt jest mniejszy, na szybie zielony nalot, czyściłem w piątek i wczoraj bo jakoś w dużej ilości przez tych kilka dni się pojawił.

Wczoraj zmieniłem świetlówki na 2 x blue i jedną 10k Aquamedicu.

Sól jaką używam to Reef Salt (Aquamedic)

Moja obsada to dwa duże błazny, garbik i kilka miękasów w tym dwie duże euphylie (moje ulubione), a mam jeszcze Tube, na której tworzy się wiśniowo ciemna powłoka, którą dwa razy w tygodniu usuwam ruchem ręki nad nią.

Pan wczoraj w Aquamedicu mi powiedział cyt (może lekko parafrazuję) "Niech Pan robi regularne podmianki i się nie bawi w pomiary" to wystarczy....

No i co, radzicie?

hubert


120x50x50 + sump 80 l, 35 kg LR, 8 kg LS, cyrkulacja 12000 l/h, 3000 l/h, 800 l/h..., Deltec AP600, LED 144w...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przy tak małym zbiorniku i takiej obsadzie podmianki (tygodniowe) na dobrej soli (i tu bym z Aquamedica zrezygnował) będą zupełnie wystarczajace. Testy okresowo przydaja się, nawet gdy im nie wierzymy to przynajmniej porównujemy ze wskazaniami np z przed 2 tygodni. Poza tym masz cyjano i chyba oznaki powtórnego dojrzewania zbiornika. Tuba dla kogoś niedośwaidczonego to takze kłopot - chociażby z racji na częśte obfite karmienie a tu gdy filtracja nie nadąży zaczna sie problemy z jakością wody.


380l, 400W led DIY Cree, odp. T-Aqua, trochę innych gratów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tę Tubę to mam prawie od samego początku tzn od listopada i dość dobrze mi się rozwija tzn piękne żółciutkie główki i nowe pojawiające się :baby

Ok a na jaką sól należałoby przejść i czy mimo wszystko zakupić te podstawowy zestaw testów tzn oprócz NO3 które mam, PO4, PH, KH, Mg, Ca.

aaaa i zapomniałem napisać, że mam Chemipure, Purigen i Silicatclear, oprócz tego w jednym koszyku drobniejsze kawałki skały, teraz chcę jeszcze dokupić te glony spagetti i dołożyć do jednej z komór.

h


120x50x50 + sump 80 l, 35 kg LR, 8 kg LS, cyrkulacja 12000 l/h, 3000 l/h, 800 l/h..., Deltec AP600, LED 144w...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pomiędzy podmianami i mimo ich regularności podstawowe parametry jak Ca, Kh, Mg mają tendencję do naturalnego spadku i warto a moim zdaniem nawet trzeba je okresowo sprawdzać. Chyba każdemu było by nieco głupio gdyby po wielu miesiącach główkowania przekonał się, że jechał na niedoborze wapnia czy magnezu. Dobrze oświetlony zbiornik na wzrost glonów wapiennych i korali jest w stanie skonsumować niemal każde ilości wapnia i magnezu, które mu dajemy. Jeżeli w baniaku minerały są nieco poniżej normy, a może tak być przy zdaniu się wyłącznie na podmiany, to wzrost przyhamowuje. Post factum nie ma co się pocieszać, że jechało się na tylko nieco zaniżonych parametrach, bo pomyśleć trzeba jak by zbiornik wyglądał, gdyby zapewniło się warunki do ,, kopa do wzrostu". Tu zbaczam na temat suplementacji baling/reaktor, ale moim zdaniem bez niej i kontroli parametrów nie ma co marzyć o sukcesach. Pomyśl: masz urlop, balinga doleje teściówka, reaktor będzie kapał. Podmiany nikt ci raczej nie zrobi. I spadek parametrów gotowy, a ich stałość i niezmienność w czasie to podstawa. W dojrzałych zbiornikach gdzie jest dużo życia Ca, a zwłaszcza Kh spada dość gwałtownie już po kilku dniach zaprzestania dolewania. Czyli podsumowując, kup i rób te testy. Nie wierz że same podmiany wystarczą.


1200 l Opti-White (263x85x64); 215 kg LR; Pieniek Deltec SC 2060; 2x Tunze 6001 na Multikontroller; 2x Black Python 120W; 1x HQI 250W Reeflux 12000k; 4xT5 Fiji Purple i AM ReefBlue; 2x Lajon. Sól Preis Zalane od 15.12.2009r.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W ostatnim wydaniu magazynu Coral, który jest cały poświęcony testowaniu i dozowaniu (wersji anglojęzycznej) jest taki artykuł "To dose or not to dose" i tam autor pisze (i radzi): Oczywiście robić testy, ALE w mniejszych zbiornikach (jako przykład podaje 60 galonów czyli ok 228 l) odradza zabawę z uzupełnianiem chemicznym brakujących elementów, zaleca za to częste podmiany wody nawet do 20% tygodniowo.

Własnie zobaczyłem, że już pojawił się nowy numer poświęcony "Pipefish). Na iphona jest aplikacja pozwalająca czytać Coral magazine za darmo :)

h


120x50x50 + sump 80 l, 35 kg LR, 8 kg LS, cyrkulacja 12000 l/h, 3000 l/h, 800 l/h..., Deltec AP600, LED 144w...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość kapitan

Moim zdaniem bez testów to jak prowadzić auto z zawiązanymi oczyma.

Na iphona jest aplikacja pozwalająca czytać Coral magazine za darmo :)

:smilieA13: faktycznie, dzięki :waving

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kiedys mialem 240 l ("narozne") i szczerze mowiac, to tak jak napisal Wojtos, gdy podlaczylem pompy dozujace do Ballinga i swiatlo zmienilem na HQI 250 W (poza T5) to korale "ruszyly" na calego. Oczywiscie mowie o twardych.

Dla miekkich, byc moze sama podmiany wystarcza, ale rowniez w "miekkim" zbiorniku wystapia z czasem niedobory. Miekkie przezyja, ale rewelacji nie bedzie.


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak w ogóle to Iphone za....sty jest. Odkąd go mam czyli od prawie 3 lat, nawet przez moment nie pomyślałem o innym telefonie. A powracając do tej aplikacji to dziś właśnie się 4 numer ukazał....

Miłej lektury....

hubert


120x50x50 + sump 80 l, 35 kg LR, 8 kg LS, cyrkulacja 12000 l/h, 3000 l/h, 800 l/h..., Deltec AP600, LED 144w...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak w ogóle to Iphone za....sty jest. Odkąd go mam czyli od prawie 3 lat, nawet przez moment nie pomyślałem o innym telefonie. A powracając do tej aplikacji to dziś właśnie się 4 numer ukazał....

Miłej lektury....

hubert

NA PC tez o dziwo dziala. Co prawda mam subskrypcje digital ale moge czytac bez logowania wszedzie. Numery archiwalne takze :/ O dziwo dostalem rowniez wersje papierowa ;P


110x50x50 ,sump 62.5x38x40, 3x Tunze 6045, nj4500, H&S 150-F2001

Dariusz 'VDR' Rubinkiewicz

http://nano-reef.pl/topic/35493-275l-radomskie-malenstwo/

http://art.debesciak.net http://www.klub-malawi.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

co masz na mysli ze dziala na PC? Program? Tez chcialbym miec to na PC

znalazlem wersje online. czy ktos wie jak przerobic to na PDFa? Wczytalbym sobie do ebooka


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

http://coralmagazine.coverleaf.com/coral/20110506#pg1

U gory po prawej jest przycisk Download -- po instalacji Google Gears pobieram wydanie i moge przegladac offline. Co lepsza mozna pobrac wczesniejsze wydania ! Nie wiem o co chodzi bo wykupilem opcje Digital Subscribe za 22$ a tu widze dostepne to dla kazdego. Jeszcze nie znalazlem czym sie to rozni od mojej subskrypcji ! Chyba ze maja cos skopane i dlatego dostalem wersje papierowa wydania o PipeFish. Co do wersji PDF -- nie wiem czy jest opcja ale w internecie znalazlem dwa wydania z tego roku w PDF. Wiec chyba sie da. Ogolnie to strona tego magazynu jest mocno zakrecona i w sumie sam juz nie wiem za co te 22$ zapłaciłem.


110x50x50 ,sump 62.5x38x40, 3x Tunze 6045, nj4500, H&S 150-F2001

Dariusz 'VDR' Rubinkiewicz

http://nano-reef.pl/topic/35493-275l-radomskie-malenstwo/

http://art.debesciak.net http://www.klub-malawi.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Lipa Panie, musze zainstalowac Google Gears a to taki kwiatek:

System requirements

  • Windows XP, Windows Vista or Windows 7
  • Firefox 1.5-3.6
  • Internet Explorer 6.0-8.0

Gears is available for Windows, Windows Mobile, Mac OS Tiger/Leopard, Mac OS Snow Leopard, Linux and Android

Czyli ani FF 4.0.1 ani moj IE 9.0 nie dadza rady :(


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiem i mnie to tez drazni. Nie mam czasu niestety napisac do wydawcy - jak mam sobie pobrac wersje offline bez takiego czegos jak Google Gears - tym bardziej ze to juz nie jest rozwijane - w ramach mojej subskrypcji cyfrowej - moze wtedy mam dostep do wersji pdf ? Nie wiem, poki co mam papier - choc wersja pdf tez by sie przydala - z gazetami po hotelach ciezko sie jezdzi :/


110x50x50 ,sump 62.5x38x40, 3x Tunze 6045, nj4500, H&S 150-F2001

Dariusz 'VDR' Rubinkiewicz

http://nano-reef.pl/topic/35493-275l-radomskie-malenstwo/

http://art.debesciak.net http://www.klub-malawi.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chciałbym się podłączyć pod temat z pytaniem.

W akwarium mam trochę miękkich,kilka lps i kilka sps.Parametry mam w normie,korale wyglądają na zadowolone(ładnie się pompują).Moje pytanie to kiedy powinienem zacząć myśleć o dozowaniu mikroelementów.Czy kiedy zauważę niedobory,czy już powinienem zacząć dodawać,żeby nie spadły?


100x50x50(przód opti)+sump 72l,odpieniacz APF600,obieg nj2300,cyrkulacja jebao wp40+koralia3+koralia4,oświetlenie led cree 144w diy,auto dolewka diy,25kg LR,18kg LS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Powiem jak to wyglada u mnie. Mam znakomita wiekszosc miekkich i LPSow do tego trzy SPSy. U mnie regularne podmiany trzymaja parametry w normie. Pamietaj ze kazde dozowanie to bron obosieczna. Mozna narobic szkod. Polecam regularne cotygodniowe podmianki i testy wody co dwa tygodnie. Nie ma obawy, przy "kilku spsach" nie bedziesz mial niedoborow.


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedź.Podmianki robię co dwa tygodnie ok.10%,testy również.Jak na razie wszystko ładnie śmiga.

Pozdrawiam.


100x50x50(przód opti)+sump 72l,odpieniacz APF600,obieg nj2300,cyrkulacja jebao wp40+koralia3+koralia4,oświetlenie led cree 144w diy,auto dolewka diy,25kg LR,18kg LS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.