Skocz do zawartości
roczek

Wiercenie nie taki diabeł straszny

Rekomendowane odpowiedzi

Jako że żaden szklarz w tychach i okolicy nie chciał się podjąć zrobienia otworów w dnie posklejanego akwarium postanowiłem że zrobię to sam :baby

1 zakup wiertła diamentowego poleconego przez kolegę z forum nick J@cek (wilkie dzieki)

6595-0.jpg

2 Przygotowanie:

W moim przypadku postawiłem akwarium na 3 kawałkach styropianu 2 cm dnem do dołu oblepiłem miejsce na otwory plasteliną wlałem wody do baseniku i gotowe :)

6595-1.jpg

3 Zaczynamy odwiert :

Wiercimy powoli pod kątem około 45 stopni aż do uzyskania minimalnego nacięcia poczym powoli cały czas wiercąc zaczynamy prostować wiertarkę (w moim przypadku wkrętarkę)

cały czas używamy delikatnego docisku .

I mamy oto takie piękne otworki

6595-2.jpg

Pozdrawiam i mam nadzieję że się przyda.

Ps. Myslałem że to duuuużo trudniejsze i byłem pewien że mi ta szyba szczeli :)

Edytowane przez nika
pkt. 8 Regulaminu (wyświetl historię edycji)

112L + ok 40L sump +14kg żywej skały (start 10.03.2013)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gratulacje!!

a przede wszystkim odwagi!


500L OptiW.12mm +sump112L

Odpieniacz BubbleKing mini200.Pompa obegowa New Jet 4500L/h , cyrkulacja 2xTunze6095 + multicontroler7096+JEBAO RW15 .oswietlenie Giesemann Infinity 2x250W+4xT5 ok 35kg skaly + 20kg Livesand+ Sera Siporax 3l.Automatyczna doleweka i inne duperele + TM Bio NP Pellets sie kreca.Reaktor Wapnia ala Dastaco

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co tam odwaga,po prostu wystarczy mieć sprzęt i nie ma problemu.mogła co najwyżej pęknąć szyba,którą można zawsze nową wkleić.Ja nie wiem co z tymi szklarzami,że d*pami trzęsą jak mają otwór wyciąć,w końcu to ich zawód.Dobra relacja i przetarta droga dla wielu,którzy błąkają się ze swoimi akwariami po mieście.:baby

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli możesz to napisz ile kosztuje taka otwornica .


3967620a16878ca2.jpg

60x60x50+sump 57l ,30 kg LR , 10 kg LS, LED Hydra 52 hd+ 2xT5 , jebao cp 25, Deltec 1351 , New Jet 3000 Nowa bańka

Stara bańka - nie istnieje

http://nano-reef.pl/topic/82915-akwarium-4000-l-w-pracy/page__st__20#entry888530

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

fiu fiu:goofy Ja tam tez bylbym z siebie dumny zwlaszcza ze jak sie jest poczatkujacym to taka samodzielnosc cieszy:strutin A jeszcze jakbym zrobil to wiertarka reczna


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#352990 inmar :

Co tam odwaga,po prostu wystarczy mieć sprzęt i nie ma problemu.mogła co najwyżej pęknąć szyba,którą można zawsze nową wkleić.Ja nie wiem co z tymi szklarzami,że d*pami trzęsą jak mają otwór wyciąć,w końcu to ich zawód.Dobra relacja i przetarta droga dla wielu,którzy błąkają się ze swoimi akwariami po mieście.:baby

Marku a no to że niektóre akwaria są klejone z dnem wklejonym od środka - dno jest obłożone pozostałymi bokami , jeżeli szyba podczas wiercenia pierdyknie to czeka ich cała wycinka silikonu i klejenie akwa od nowa.


.:: 300L ::.

44b76ffc60a5d020.gif

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak widzę nawet za mocno ci nie "pomuszelkowało" krawędzi. Można też przed wlaniem wody wkleić folię PVC. Jak ją natniesz to otwornica nie będzie "biegała" po szkle. Może też być doklejony krążek gumowy wielkości średnicy wewnętrznej otwornicy.

Tak czy siak efekt piersza klasa, którego gratuluję.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No i proszę! Da się? Da się! Brawo:clapping

Pozdrawiam

seb


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Roczek,teraz masz p...e,wszyscy będą do Ciebie walić po otwory na śrubunki :baby

Teraz jeszcze kapłem,że jesteś z mojego rodzinnego miasta.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kilka pytan technicznych:

-Jaka byla grubosc szkla?

-Jak dlugo trwalo wiercenie?

-Czy dociskales mocno, czy pod ciezarem wkretarki sie wiercilo?

-Czy w tym "wiertle" jest tzw pilot?

Kiedys rozmawialem ze szklarzem i pwiedzial zeby w zadnym wypadku tego nie robic bo szyby do akwarium - zwlaszcza dolna - sa hartowane i przez to szalenie kruche


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość AnT

u mnie też w domu otworki były robione przez @Rufio-:baby

pierwsza klasa i niecałą godzinka strachu i po sprawie :)

:):):clappingza odwage

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pierwsze słyszę by szkło do baniaka było hartowane.Takie szkło jest bardzo drogie.I takiego szkła się nie obrabia już.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

O w Tychach nowa solniczka będzie :) A usługa wiercenia ile kosztuje :baby I jakie średnice robiłeś ??


50x50x40cm, oświetlenie T5 4x24W + led 18W,cyrkulacja: 6,5 tys,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja tez sam wiercilem juz w dwoch akwariach. 2 otwory w 4 mm i 3 otwory w 8 mm, zadna z szyb nie pekla. Metoda taka jak u kolegi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak więc pokolei :

Michalko 32 złote za 45mm płaciłem + 25 za wysyłke

tu Wiertło

Tester

Grubość szkła 6mm

2 otwory około 20-30 minut z przerwą

Lekki docisk i co jakiś czas góra żeby syfki wyleciały z naciętego rowka

bez pilota dlatego cza na początku pod kątem naciąć lub jak koledzy piszą zrobić sobie pilota z foli deski itp.itd.

obroty miałem koło 700/min taka wkrętarka była dostępna i wystarczyło tak czy siak więkrzość wiertałem połową z tego :)

Niejeden z nas

Co do usługi to jakoś cza sie dogadać :) a średnica to 45mm potrzebowałem 42 ale nie znalazłem

Pozdrowionka i dziekówka dla wszystkich za wypowiedzi :kapelusz

ps. co do muszelek to są ale żeczywiście bardzo mało i bardzo małe

Edytowane przez nika
pkt. 8 Regulaminu (wyświetl historię edycji)

112L + ok 40L sump +14kg żywej skały (start 10.03.2013)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie tak jak pisze Marek szkło hartowane jest obrabiane ostatecznie w hucie, sam próbowałem dociąć szybę 100cm x 60cm szkła hartowanego i po przejechaniu nożykiem rozległ się nie miłosierny huk i szyba rozpadała się na 2cm kawałki... roczek gratki otworów i cierpliwości :)


Akwarium 180L Ricordea&Zoa

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zamiast wiercenia pod kątem 45st. można przygotować sobie wzór w cienkiej sklejce , tekturze itp , i jest o wiele łatwiej i szybciej , wycinałem tak 3 otwory pod śrubunek na rurę 25mm i zajęło mi to max 10 min ...


a.jpg

jest: 30x30x30 opti ,lampka diy cree 20W ,koralia nano ,refugium na aquaclear ,dolewka diy

bedzie dodatkowo: skimmer hob na maxi jet , dozownik diy , komputerek diy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no to i ja sie wtrace ,bo juz dziurek troszke nawiercilem.moja rada jest taka,wycinamy w plycie najlepiej grubosci okolo 12mm dziure o srednicy wiertla ,kladziemy na dno ,delikatnie przyciskamy nalewamy wody i wiercimy.metoda niezawodna ,bez zbednych zadrapan szyby,i bezpieczna i nie trzeba wiercic pod katem bo plyta jest na tyle wysoka ze ladnie wiertlo poprowadzi.pozdro


4788_4801.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość tuptus

Jest ktoś z Grodziska lu okolic dysponujący wiertłem 32mm celem wykonania 3 otworów w szybie będącej dnem komina?

Ewentualnie ktoś wykona taką szybę i prześle pocztą?

Szklarza mam zdzierce a kupić wiertło za prawie 50zł żeby zrobić 3 otwory to też średni interes :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

witam,zrobilem identycznie jak kolega Lubusikk mowi-kawalek sklejki z gotowymi otworami-dwa otwory zajemi mi wlanie z 10min,rownierz w kominie zewnetrznym bede sam wiercil ,mialem "malego" stresa ale wszystko poszlo gladko,wiec rownierz zachecam sprubowac samemu to zrobic,pozdrawiam posollonych :thumbup:


bez morskiego akwa tez mozna zyc,:googleye

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość tuptus

Wiercenia się nie boje bo sam już mam kilka dziur za sobą ale nie mam odpowiedniego wiertła :hope:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.