Skocz do zawartości
KIDULT

balling po rowno czy nie?

balling w spsowym baniaku  

39 użytkowników zagłosowało

  1. 1. czy lejesz ballinga po rowno w spsowym baniaku?



Rekomendowane odpowiedzi

sprawdzmy, jak nasze forum leje ballinga. po rowno czy nie po rowno. poza tym zapraszam do dyskusji na ten temat. co lepsze, rozjechane parametry czy rozjechana rownowaga mineralow?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co prawda mam 50/50 jeżeli chodzi o korale bo powoli przechodzę w SPSy ale leję równo.


Pozdrawiam

Skoczek

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja leje po rowno od samego poczatku stosowania. Wytlumaczyl mi to gosc z firmy d-d przy okazji rozmowy o soli h2o. Choc oczywiscie nie do konca wszystko zrozumialem bo chemikiem nie jestem, chodzilo mniej wiecej o to, ze balling byl madrzejszym gosciem niz sie moze wydawac. Bo oprocz proporcji odczynnikow obliczyl rownierz zapotrzebowanie i mozliwosci absorbcyjne koralowcow.

Jako ciekawostke podam ze z dobrymi wynikami zastosowalem sie do wskazowek - olac parametry. Mierzymy kh i na podstawie jego spadku ustalamy dawke. Pozostale preparaty w tych samych ilosciach i nie ma sensu nawet ich mierzyc :lol:

I to dziala :):):)

Edytowane przez nika
pkt. 8 Regulaminu (wyświetl historię edycji)

Nadchodzi nowe... :lol

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

...fakt ze Balling to wspaniala metoda,szczegolnie jak ktos ma rozjechane parametry...czesto widzi sie na forum wolanie o pomoc,kiedy jeden czy dwa parametry sa rozjechane.Ludzie leja gotowe i drogie w porownaniu z Ballingiem plyny i sie dziwia ze im np.Ca nie wzrasta a kiedy mierza Mg,zasugerowani podpowiedziami z forum,okazuje sie ze Mg jest 900...uwazam ze nie warto kupowac pojedynczych plynow,tylko pojac Ballinga,ktory tylko strasznie wyglada...Widzimy wzory chemiczne i kalkulatory,ale kiedy juz pierwszy raz rozrobimy proszki,wszystko okazuje sie proste i wystarczy tylko lac i mierzyc az dojdziemy do wlasnej dawki...Ci co maja rozjechane parametry,powinni najpierw je naprawic wedlug kalkulatora a potem lac po rowno...to dziala,jak Chodi powiedzial...Pozdrawiam...


Zbiornik 75x80x29 cm. Deltec 600i DC, AI Hydra 26 HD, Maxspect Jump Gyre, polowka CP-25, Jecod 1200 DC...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po równo. Tak jak Pan Hans Werner nakazał.

Edit:

Ups przepraszam za zabranie głosu, teraz dopiero doczytałem,że chodzi o sps-owe baniaki.


50x50x40cm, oświetlenie T5 4x24W + led 18W,cyrkulacja: 6,5 tys,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie leję po równo, leję zgodnie z metodą Light Balling Fauna Marine, ale co tydzień podmieniam 10% wody


IMG 20130325 101320


Akwarium: 1000 l + sump 220 l
Oświetlenie: ATI PowerModule 8x80W
Pompa główna: RedDragon 6500
Odpieniacz: BubleKinge 300
Cyrkulacja: TUNZE 4x6105
Filtracja: BP + PO4x4 + Węgiel aktywny
Light Balling Fauna Marine dozownie Grotech III
Sterowanie IKS Aquaristik Computer
140 kg skały żywej

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
balling byl madrzejszym gosciem niz sie moze wydawac.
tyle że nie byl akwarystą... Ja leję nierówno, w sensie robie stężone roztwory i leję według zapotrzebowań, lanie po równo skutkowało zawsze rozjechaniem parametrów, a nierówno leję od dwóch lat i nic się nie dzieje.

Pozdrawiam

seb


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja lałem różnie,ale jak leje równo to po miesiącu widać efekty parametry bardzo się stabilizują.

Podsumowując leje tylko równo.


400l,cyrkulacja 14000l/h,oświetlenie Led no i reszta.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Lanie po rowno nie ma chyba wiekszego senu...

Zmieszanie "rownych" ilosci doporwadzi pod powstania "idealnej" solanki. Byloby to w porzadku gdyby w awkarium nie bylo zwierzat/ roslin ktore w roznym stopniu absorbuja poszczegolne skladniki.

Sila Balinga jest to ze mozemy zmieniac ilosc dodawanych skladnikow w zaleznosci od zapotrzebowania ktore w kazdym akwarium jest inne. Czyli lejemy tyle ile potrzeba (wymaga to regularnego sprwdzania skladu wody). Lanie "na oslep" (po rowno) szybko moze doporwadzic do namdiaru ktoregos ze skladnikow (tego ktory jest najslabiej absorbowany)...

pozdrawiam

PS. Lanie "po rowno" to nic innego jak lanie czystej, stezonej solanki. Po co utrudniac sobie zycie i mieszac 4 roztwory jesli mozna kupic gotowa sol? :lol:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja lałem różnie,ale jak leje równo to po miesiącu widać efekty parametry bardzo się stabilizują.

Podsumowując leje tylko równo.

dokładnie jak przedmówca ....równo....


145x70x65H, sump 200L, BK 250, RRR 25kg, 2xVortech MP40, ATI 10x54W

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie leje po rowno poniewaz uwazam, ze tak zwane "przesuniecie jonow" wystepuje wlsnie w takim zbiorniku, gdzie stosunek kH do Mg do Ca jest falszywy.


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem lanie płynów ca i kh po równo , ale czy ktoś z Was leje również tyle samo Mg ?

Faktem jest że podnoszenie samego kh mija się z celem, testowałem to już jakiś czas temu.

Nie mogłem podnieść kh wiec lałem go coraz więcej nie dodając Ca, efekt był mizerny , następnie dostałem ciekawy PW który mi wyjaśnił dlaczego tak się dzieje i od tego momentu zacząłem lać równo kh poszło w gór momentalnie .

Kh mam na obecna chwile w granicach 8 Ca - 390-400

ps. nie jestem chemikiem tylko takie moje gdybanie.


430 lit + 200 lit sump ,Oświetlenie kessil A360WE ,Tune Blue Mini Bubble King 160 (pompa eheim) ; AM OR 3500-obieg; :-) cyrkulacja x 50 Start 28.10.2012

600 lit + 200 lit sump; 2*39 T5 + 6x 80 T5; Mini Bubble King 160 (pompa eheim) ; AM OR 3500-obieg; 2*4500+1*5000+1x12000- cyrkulacja; Start 21.07.2009 Koniec 01.10.2011 Jeszcze wrócę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mam trzy roztwory, KH, Ca i Mg... leję tak aby mieć parametry OK, czyli nierówno...


Pozdrawiam,

Piotrek

120x70x50 3-side view, T5, 2x6100 + 2x6550, BK 250, Profilux, DaStaCo, AF, AiO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja lałem równo tylko jakiś czas bo udało mi się ustalić odpowiednie parametry Ca.Kh i Mg ,ale po zakupie nowiutkich testów Salifierta z erybki nowe testy jak wcześniejsze pokazywały mi niedobór tak nowe poza skalą i szlag mnie trafił ( do dzisiaj nie dostałem odpowiedzi od Tomka w tej sprawie). Teraz leję nie równo czyli magnezu dopiero od niedawna 15ml bo wolno spadał,wapna 120ml,Kh 70ml i soli bez NaCl 70ml.Mam wrażenie,że jak lałem równo to miałem równe większe przyrosty,może starsze testy dobrze pokazywały ?

Moje parametry to Kh-9,3 Mg-1335 a Ca-425.

Edytowane przez nika
pkt. 8 Regulaminu (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I bądź tu mądry skoro są takie skrajne opinie tak doświadczonych morszczakow....


Pozdrawiam, Krzysiek!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja stosuję ballinga light by Fauna Marine i leję jak mi koleżanka małżonka dozownik ustawi (moja żona robi testy a wyniki ukrywa :lol: )


Akwarium od WRZEŚNIA 2006, DIY reaktor a'la dastaco2.

https://drive.google.com/drive/folders/183aOu0N6pyqhFT6OfeNn0e6RBBvPDdJc

SPS = Stability Promotes Success, BEZ=bez zbędnych kosztów

Be wary of advice coming from those who will not show you the fruits of their success!

It’s not complicated, unless you choose to make it that way 

Pozdrawiam HAPPY REEFING!!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mojego baniaka nie ma co porownywac (100 litrow bez sumpa)

Leje nierowno poniewaz kh spada bardziej od mg i ca ktore wzgledem siebie schodza w miare rownomiernie

jakbym lał zgodnie z ballingiem to stezenie ca i mg byloby masakrzyste :lol:


LED Maxspect, Tematy lufta

Salarias allegro (sklep Salarias) baner NanoReef www.mariuszfrej.com Moje szkła: 80 l (105 w obiegu)- ReefMax, start 10 sierpnia 2010, 90% sucha skała, II) 360 l (ok. 470 l w obiegu) start VI 2012 - 100 % sucha skała, . Akcja Pajacyk - kliknij proszę!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no ciezko mnie to pojac bo tak lopatologicznie tlumaczac KH jest wlasnie parametrem okreslajacym mozliwa ilosc rozpuszczonego wapnia w wodzie. Nie da sie utrzymac wysokiego Ca z niskim KH. .... albo ta szkocka chemia jakas inna :lol:


Nadchodzi nowe... :lol

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli podmiany wody robimy regularnie raz w tygodniu to lanie po równo nie jest wymagane. Równowaga jonowa nie rozjedzie się. Chociaż w niektórych książkach zwłaszcza amerykańskich przeczytamy ,że jednorazowe dodanie NaHCO3 już powoduje rozjechanie równowagi jonowej. Dlatego Balling w stanach jest tak mało popularny. Ile ludzi tyle opinii :lol:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no ciezko mnie to pojac bo tak lopatologicznie tlumaczac KH jest wlasnie parametrem okreslajacym mozliwa ilosc rozpuszczonego wapnia w wodzie. Nie da sie utrzymac wysokiego Ca z niskim KH. .... albo ta szkocka chemia jakas inna :lol:

Chemikiem nie jestem. Tak mi wychodzi z testów (Kh tropic marin) (mg, ca salifert)


LED Maxspect, Tematy lufta

Salarias allegro (sklep Salarias) baner NanoReef www.mariuszfrej.com Moje szkła: 80 l (105 w obiegu)- ReefMax, start 10 sierpnia 2010, 90% sucha skała, II) 360 l (ok. 470 l w obiegu) start VI 2012 - 100 % sucha skała, . Akcja Pajacyk - kliknij proszę!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W poprzednim akwa przez 3 lata lałem po równo 3 płyny: Ca, kH i NaCl free a Mg okresowo i parametry się nie rozjechały. Obecnie też leję Ca i kH równo a NaCl free 75% zalecanej dawki, bo glony na szyby wchodziły.


"Boże, zachowaj mnie od zgubnego nawyku mniemania, że muszę coś powiedzieć na każdy temat i przy każdej okazji." - św. Tomasz z Akwinu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Lałem balinga po równo przez pół roku ale nie mogłem dojść do optymalnych parametrów bo albo magnez miałem za wysoki a kh i ca za niskie, to znowu jak kh i magnez były w normie a ca ponad 500. Teraz leje balinga bez magnezu i 150 ml KH, 150 ml Sól bez soli, 80 ml Ca i dopiero przy takiej dawce mam stałe parametry MG 1410, Ca 400, KH 8. Ale to, że nie lejemy po równo wszystkich składników to już nie możemy tego nazwać metodą balinga.

Nie wiem jak tam jest z robieniem bardziej stężonych roztworów balinga bo gdzieś mi sie obiło że hans baling tak to obliczył że w tych dwóch litrach więcej niż jest zalecana dawka nie da rady rozpuścić.


540l + sump 270l, LR 120kg, oświetlenie 10xT5 54w, odpieniacz Deltec AP 902, Grotech TEC III, IV, IV, Tunze Multicontroler 7095, obieg New-Jet 4500, metoda Ballinga, VSV,

Teco TR 20, Nano 83, F93, start 22-05-2010

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

leje nasycone roztowry bo:

- latwiejsza kontrola, mozna precyzyjnie dobrac dawki do oczekiwanych wartosci parametrow,

- roztwory starczaja na dluzej przy danej objetosci baniaka,

- robilo tak wielu majacych swietne akwaria,


Start 10.09.2009, akwarium: 120x65x55wys. 400L, sump 100L, polimery 500ml, oświetlenie: 8x54W T5, obieg OR3500, odpieniacz KZ-S, cyrkulacja 2 x Tunze 6060, 25kg LR, 25kg ceramika, zywy piasek 3-4 cm.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

leje nasycone roztowry bo:- latwiejsza kontrola, mozna precyzyjnie dobrac dawki do oczekiwanych wartosci parametrow,- roztwory starczaja na dluzej przy danej objetosci baniaka,- robilo tak wielu majacych swietne akwaria,

Ja bym jeszcze dopisał jeden punkt:

- NIGDY nie kończą mi się trzy roztwory na raz i nie mam związanego z tym bałaganu i stresu :)

Pozdrawiam

seb


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No i zrobilem test. Tropic Marin łatwy w obsłudze, 6 kropel czyli kh 6. MG salifertem juz odczyt nie jest taki oczywisty, a mianowicie za pierwszym testem zasysamy 1 ml i nakladamy "dziubek" na strzykawke, ktory miesci w sobie idealnie 0,1 ml. Przy drugim i kolejnym tescie w dziubku pozostaje ta ilosc plynu, co łącznie w strzykawce i dziubku daje nam 1,1 ml. Na podziałce strzykawki dzisiaj zostało mi 0,1 ml plynu a wiec poziom Ca wychodzi 450. Taki sam odczyt uzyskamy bez nakladania dziubka, choc odczyc moze byc mniej precyzyjny przez dozowanie zbyt duzych, nieprecyzyjnych kropel. Wniosek moj: w dziubku powinien być płyn oraz 1ml w strzykawce dzieki czemu uzyskamy prawidlowy odczyt. MG wyszło mi 1350 rowniez salifertem.

@Chodi

KH 6, MG 1350, Ca 450.

Mam tylko problem z utrzymaniem wysokiego KH. Jak to wyjaśnić w kontekscie Twojej opinii?

Pozdro!


LED Maxspect, Tematy lufta

Salarias allegro (sklep Salarias) baner NanoReef www.mariuszfrej.com Moje szkła: 80 l (105 w obiegu)- ReefMax, start 10 sierpnia 2010, 90% sucha skała, II) 360 l (ok. 470 l w obiegu) start VI 2012 - 100 % sucha skała, . Akcja Pajacyk - kliknij proszę!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.