Skocz do zawartości
Szymon

Czasami takie cos tez jest potrzebne

Rekomendowane odpowiedzi

chyba wlasnie zauwazylem , zreszta wyslalem Ci maila w ktorym dokladnie to opisalem, nie rozumie tylko dlaczego ze tak powiem olewa sie calkowicie kontrole wartosci Ph w tanku i co jest w takim ukladzie lepszym rozwiazaniem ?( czy tez wazniejsze)

Bo zauwaz ze w Kalkreaktorze moge sobie zawsze ustawic ilosc bombelkow i monitorowac to na mierniku (miec kontrole nad tym)(jak trzeba to wylapac fosfat z wody)

Dodatkowe podlaczenie Ph -Elektrody w tanku daje mi mozliwosc w elegancki sposob sterowania wartoscia Ph po przez Kalkreaktor , jednoczesnie utrzymywanie wartosci Ph /KH/CA /Co2 ..tych wartosci w rownowadze i mam monitorowana wartosc Ph oraz sterowanie automatyczne :)

Samo umieszczenie elektrody w reaktorze nie wiele mi mowi o tym co sie dzieje w zbiorniku i czy przypadkiem nie nadszedl czas zeby przelamac ktorys parametr w druga strone dozujac naprzyklad kalkwasser z samego rana bo moglo sie zdazyc ze rownowaga zostala zaburzona (przykladowo zdechlo mi jakies stworzenie i lezy w skalkach (Ph dostalo po plecach)..spadlo zbyt nisko .... stres fizjologiczny i musimy sie liczyc w najgorszym wypydku z utrata kilku zwierzat .

Dlaczego olewa sie Ph w tanku pytam, czy nie jest to IMO najwazniejszy parametr mowiacy nam o "wszystkich " pozostalych ?

pozdr..

Ps; Mozna powiedziec ze sa to takie same metody , ALE ... jednak nie sa , poniewaz w tej przeze mnie przedstawionej masz obraz wszystkiego po prostej lini .

Kontrolujac i zwracajac uwage na parametr ze tak powiem drugorzedny ktory wiadomo jest wspolzalezny z pierwszym ale ktory przy tej metodzie ktora Ty podajesz , nie daje nam pelnego obrazu wszstkich pozostalych a w zasadzie glownego (wartosc Ph w tanku )

Ta metoda ktora przedstawilem jest w "pelni" zautomatyzowana , w Twojej jest tylko zautomatyzowane Ph w reaktorze .. u mnie w tanku i w reaktorze .

Moze tylko z tym ze musze zadbac o to by sie jednak nie przedostala czesc fosfatow (adsorption)

Metode mozna wybrac , obie sa dobre (funkcjonuja)

zadowolony jestem z tej , bo w zasadzie moge spokojnie wychodzic z domu :yes

Przejscie na taka metode nie jest problemem jezeli posiadacie Kontrolery w reaktorach , wystarczy wyjac elektrode zatkac otwor ustawic Kontroller i wlozyc ja do tanku :)(sprawdzic , porownac )


WOLNOSC SLOWA

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nikt nie olewa pH w zbiorniku, jezeli reaktor jest prawidlowo wyregulowany to pH samo sie ustabilizuje. Na

Ca, kH i pH mozna wplywac tez iloscia odcieku z reaktora a nie iloscia dostarczanego CO2.


"===""never change a winning team""!==="

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

moze nie tak ..:yes "olewa" w tym sensie ze sie go nie kontroluje , przekladajac to w druga strone robienie wapna i KH a PH ma grac nie ma to tamto :] nie koniecznie jak opisalem wyzej moze sie zdazyc ze ktoregos dnia cos nam padnie itd... co wtedy ? Twoj Kontroller w kalkreaktorze Ci wtedy o tym powie ?

W zaden sposob tego nie nadrobisz , wyczujesz dopiero wtedy ze jest cos nie tak , jak juz zacznie woda smierdziec .


WOLNOSC SLOWA

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

i bardzo slusznie Leszek , a drugi daj do Kalkreaktora , a jeszcze lepiej jak w baniaku bedzie kontroller.

I Ciesze sie Leszku ze przeszedles wreszcie na Kalkreaktor .


WOLNOSC SLOWA

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zbyszek tak jak Leszek napisał - nikt nie olewa. Kto ma czym to mierzy, inni robią to testami. Rzecz w tym że zmiana ph nie jest zmianą skokową i znając swój zbiornik wiesz zaraz że coś się w nim zaczyna zmieniać - tak samo jak na oko wiesz że brakuje w nim wapnia czy magnezu. Natomiast awaria CO2 trwa kilka sekund więc cały czas wracam do tego wyboru mniejszego zła. Ale jeszcze raz powtarzam ideałem są 2 elektrody i 2 kontrolery. Zadowolony?


380l, 400W led DIY Cree, odp. T-Aqua, trochę innych gratów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem jezeli ktos zdecyduje sie na wykozystanie controlera pH z elektroda w akwarium do sterowania reaktora, powinien uzyc elektrozaworu ktory jest na stale otwarty a zamyka sie kiedy dostanie prad z kontrolera. Natomiast kontroler powinien byc ustawiony tak zeby wylaczal CO2 wtedy gdy pH w akwarium spada i zblizy sie do np. 7,9.


"===""never change a winning team""!==="

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie :) nie jestem zadowolony poniewaz nie oto mi chodzilo zeby byc z czego kolwiek zadowoloonym , ze sprzetu ktory robie do tej pory nie jestem jeszcze zadowolony itd ... chcialem tylko was grzecznie przekonac wtedy bym byl zadowolony , nic na sile :yes

pozdr...

Ps; Na oko jak spojrze na moj baniak to moge sie tylko domyslec ze cos jest nie tak z poziomem fosfatu bo sie pocilopora "zwinela" ..mierze fosfat i jest wszystko okey , wtedy przychodzi do mnie ta swiadomosc ze sa totylko zywe organizmy i maja sie prawo zle poczuc .


WOLNOSC SLOWA

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W ten sposob co opisales Leszek to nie bylo by zadnej kontroli .

A dozowanie rozpoczynao by sie noca , kiedy to Ph spadloby do tej wartosci ktora podales :/ noca i tak wystarczajaco spada nam wartosc Ph wiec nie widze potrzeby dodatkowego jej obnizania , po zatym noca dozuje kalkwasser wiec uzywanie kalkreaktora jednoczesnie z kalkwasser nie wchodzi tutaj wogole w temat .

kontroller.jpg


WOLNOSC SLOWA

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja się nie mogę doczekać jak Swirlej uruchomi swój baniak z taką kontrolą, i mam nadzieję ze będzie prowadziła dziennik i co miesiąc podawał stan Ca, Kh ph nie trzeba bo będzie stałe : )

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

OH ! BarTy , o poziomoe wapna chyba Cie nie musze specjalnie przekonywac ze bylo ono na odpowiednim poziomie , czy tez poziom magnezu :yes

pozdr..

Ps; Dzienniki niech prowadza Ci ktorzy sie jeszcze ucza .

photo4.jpg


WOLNOSC SLOWA

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie interesuje mnie Twój stary baniak, ino:) ten przyszły

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie sadze zeby sie cos zmienilo na gorsze w tym nowym zbiorniku BarTy , chyba ze tylko na to czekasz ..? to Cie bede musial niestety ale rozczarowac :)

wpadlem tez na taki pomysl , ze wam pokaze moj zbiornik jak swoj pokaze Janek F :D chyba uczciwa gra ?

Po zatym chetnie obejrze Twoj nowy zbiornik BarTy , czy bedzie on tez prowadzony taka sama metoda ktorej uzywa Janek ? wkrotce pewnie pokazecie mi swoje zbiorniki :D

Pozdrawiam i czekam z niecierpliwoscia ...po to by moc wam pokazac moj tank :D


WOLNOSC SLOWA

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

:D z czystej ciekawości i dla dobra zbiornika mam nadzieję prowadzić dokładny dziennik:). tak jak Ty?

a jeśli jeszcze raz zaczniesz od nowa to będę mówił na Ciebie Cieniarz :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

"usiac z samego rana w ciszy przed swoim zbiornikiem , a on Ci powie wszystko .... "

Twoje obecne motto mówi wiele prawdy, jednak robiąc sobie jaja nie masz o tym jak widzę zielonego pojęcia. Nic zresztą dziwnego, popytaj doświadczonych akwarystów (tych którzy chcą jeszcze z Tobą rozmawiać) to ci powiedzą ile można wywnioskować z wygladu i zachowania zwierząt które się zna.

A co do tego Twojego przyszłego pięęęęknego zbiornika??? Załóż, poprowadź przez dłuższy czas i jeśli znowu nie zabijesz wszystkiego to może bedziesz się miał czym pochwalić. A czy pokarzesz??? Twoja brocha - nikt Cie specjalnie prosił nie bedzie a płakał też nie. Czytając Twoje wypowiedzi właśnie takiego typu zastanawiam sie czy po drugiej stronie nie siedzi jakiś przedszkolak.


380l, 400W led DIY Cree, odp. T-Aqua, trochę innych gratów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zbyszek, Twoja ostatnia odpowiedz na moj post dowodzi ze uczepilessie tego schematu Tunze i nie czytasz zupelnie naszych odpowiedzi. Przeczytaj jeszcze raz moj przedostatni post a pozniej swoja odpowiedz.


"===""never change a winning team""!==="

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

przeciez naisalem ze mozna i nie rozumie dlaczego starasz sie to zrozumiec na zla strone ?

Napisalem ze naprzyklad pocilopora mowi mi o poziomie fosfatu w akwarium czytaj uwazniej .

Doswiadczonych akwarystow ? :/ na palcach mozna ich tutaj policzyc :/ i znowu tomasz prowokujesz .

Po zatym to badz szczery i sie zapytaj siebie ile Tobie zdechlo zwierzat , czy tez nam wszystkim jak zaczynalismy swoja przygode z morskim to jest niestety nie unuknione , a to ze napisales ze wybilem wszystko to prawda tylko ze wtedy nie bylo tego duzo , i w wiekszosci byly to korale bo na korale sie glownie w akwarystyce nastawilem , wiec liczac to co poznie j rozmnozylem to musze Ci powiedzeic ze mam czyste sumienie :D

No i wracajac do Twoich wypowiedzi , chociaz nie che juz tego za bardzo przytaczac byly to typu " siodlo na swinie " czy cos w tym stylu nie mowi nic mondrego o Tobie .

A to ze Janek nie chce pokazac swojego akwarium czy tez BarTy to tez ich brocha i nikt napewno tez nie bedzie za tym plakal , jak by bylo co pokazac to by pewnie pokazali juz dawno i nie szukali wykretow .

Ty swoje pokazales bardzo zreszta ladne i mam o Tobie swoje zdanie na ten temat.

Dziekuje Ci tez pieknie ze mialem okazje sobie Twoj baniak pooglondac.


WOLNOSC SLOWA

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
L. Boleslawski :

Moim zdaniem jezeli ktos zdecyduje sie na wykozystanie controlera pH z elektroda w akwarium do sterowania reaktora, powinien uzyc elektrozaworu ktory jest na stale otwarty a zamyka sie kiedy dostanie prad z kontrolera. Natomiast kontroler powinien byc ustawiony tak zeby wylaczal CO2 wtedy gdy pH w akwarium spada i zblizy sie do np. 7,9.

Tak dobrze napisales i w ten sposob to funkcjonuje o czym caly czas tlumacze , tylko nei rozumie dlaczego akurat caly czas otwarty zawor ? skoro mam nastawiony sollwert i jest to pod kontrola i Ph nie zostanie obnizone za bardzo w tanku .

(nie zrozumialem faktycznie co napisales ,lekko sie zamotalem w tych pytaniach i odpowiedziach sorki )

schemat.jpg

Mozna tez od strony Kh , "olewajac" Ph i tym samym kiedys gdy sie zdazy ze zwierzak zdechnie w baniaku bez naszej wiedzy , to mozemy miec elegancki spadek Ph i tym samym szok fizjologiczny (nawet o tym nie wiedzac), w rospaczy ze cos z baniakeim nie jest tak , robi sie w tedy reaktorem wartosci wapna po 800 Kh po 20 a i w koncu Ph 9 .

Potrzebne jest kontrolowanie Ph w baniaku i Ph w reaktorze .

Przykladowo skonczyl sie gaz w butli , Ph nie jest kontrolowane , nabicie nowej trwa 1 dzien , butle nalezy zamrozic bo inaczej nie zmiesci sie w niej tyle Co2 co nalezy , wiec jak jest wtedy z waszym Ph ?

Ja widze ile jesgo jest jak czekam na nowa butle (mam dwie) i wtedy wiem co mam robic a u was bez kontroli ..lampy mozna wylonczyc owszem i Ph nie skoczy ale trzeba wiedzeic ile jest tego Ph , wiec powtarzam ze mnie nie tyle obchodzi kontrola Ph w reaktorze co jego poprawne ustawienie .


WOLNOSC SLOWA

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bo ma sie zamknac jak pH spadnie ponizej 7,9 zastosowanie schematu Tunze ma sens jezeli chcemy zabezpieczyc zbiornik a nie sterowac reaktorem. Dlatego w takim przypadku kontroler powinien pilnowac dolnej granicy pH. Idealnym rozwiazaniem bylo by zastosowanie dwoch kontrolerow i dwoch zaworow placzonych szeregowo. Jeden by musial byc bez pradu zamkniety drugi otwarty, tym pierwszym sterowala by elektroda w reaktorze a drugi elektroda umieszczona w akwarium, i wlasnie ten drugi odcinal by CO2 w przypadku spadku pH w akwarium.


"===""never change a winning team""!==="

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no bo sie zamyka , ustawiam "sollwert" moze byc i 7,9 (zalozmy) i sie zawor zamknie nie bedzie dozowal inaczej jak tylko tak w jaki sposob ustawie kontroller , jezeli Ph skoczy to sie rozpocznie ponowne dozowanie i wylonczy zawor wtedy gdy Ph spadnei na rzadana prze ze mnie wartosc ustawiona w kontrolerze (sollwert) zeby temperatura grala w baniaku wylaczaja sie swiatla co 2 godziny w tym czasie reaktor robi swoje i ponownie sie wlancza gdy Ph skoczy w gore , po wlonczeniu lamp . w ten sposob korale tez maja troche naturalnego cienia :D

Ps; Tyle nie ustawie (Ph 7,9 ) tylko troche wiecej a dokladnie totyle ile potrzeba i tutaj juz trzeba w zaleznosci od obsady baniaka popraktykowac.

Mam monitorowana wartosc Ph i kontrolowana , ustawiony Reaktor tak jak nalezy o co chodzi co wam nie dziala ?


WOLNOSC SLOWA

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zauwaz jeszcze ze nie wszystkie kalkreaktory maja miejsce na Ph elektrode , mierzymy wtedy (ustawiamy ) watosc Ph na wyjsciu z reaktora a elektroda londuje wtedy w baniaku i odpowiednio ustawiamy kontroller (metoda ktora wam walkuje ) nie widze naprzyklad jakos metody uzywania reaktora w ciemno za pomoca zegara czasowego i w dodatku braku kontrolowania wartosci Ph w tanku , to juz calkiem w ciemno , chybil trafil albo bede mial baniak albo padnie wszystko ( egal ):D

Wyobrazam sobie takie zbiorniki heh a wlasciwie nie wyobrazam chyba nawet nie probuje sobie wyobrazic .

Ps; W tym wszystkim nie chodzi o klotnie , ani tez kto jest mondrzejszy czy tez lepiej potrafi drugiemu dogrysc ,(bo to kazdy potrafi ) chodzi o jak najlepsze rozwiazanie w naszych zbiornikach.


WOLNOSC SLOWA

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hej Zbyszek, mam juz dosyc tej dyskusji, zarzucasz nam ze nie chcemy zrozumiec, a sam tez nie chcesz.

In diesem Zusammenhang gibt es häufig Mißverständnisse: bei korrektem Betrieb hat die dem Kalkreaktor zugeführte Kohlensäure mit dem pH-Wert des Aquariums überhaupt nichts zu tun, d.h., die Messung des Becken pH-Wertes kann in keiner Weise zur Steuerung eines Kalkreaktors benutzt werden.

Caly artykul znajdziesz tutaj, firme znasz i wiesz ze jest powazna.

The End


"===""never change a winning team""!==="

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

w reaktorze wartosc Ph , nie ma nic wspolnego z wartoscia Ph w akwarium Ty zle zrozumials Leszek .

Co ma wspolnego wartosc Ph w reaktorze z wartoscia Ph w akwarium ? nic .

W reaktorze masz wartosc Ph 6,5 przykladowo a w baniaku 8,3 obie te nie maja nic wspolnego i kazda mowi o czym innym .

A jak bedziesz dozowal C02 do resktors i zakraplal do sumpa to wartosc Ph w tanku bedzie spadala , woda na wyjsciu z eraktora ma niskie Ph wiec nie rozumie dlaczego ma nie obizac i nie sluzyc do sterowanai reaktorem wtedy gdy ta elektroda siedzi w tanku bzdura

dzialalo 2 lata .

Ty proponuje przeczytaj caly artykul a nie z kontekstu wyrywasz zdanie i go wogole nie rozumiesz .

Ps; Skoro nie ma wplywu na wartosc Ph to sobie go nastaw na noc , dozuj Co2 i zobacz czy nie ma wplywu na wartosc Ph w tanku .

Takze szukaj dalej po necie moze cos znajdziesz hehe:D

Ja robie tak jak podaje TUNZE i b.dobrze to funkcjonuje , jak nawet troche wiecej wchodzi Co2 to kalkwasser w nocy to wyrownuje ( z parametrami wody nie mialem problemu )

THE END


WOLNOSC SLOWA

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

"Ty proponuje przeczytaj caly artykul a nie z kontekstu wyrywasz zdanie i go wogole nie rozumiesz ."

die Messung des Becken pH-Wertes kann in keiner Weise zur Steuerung eines Kalkreaktors benutzt werden.

Ja z tego rozumie za pomiar pH w akwarium nie moze byc wykorzystany do sterowania pracy reaktora.

To "hehe" to prosze zachowaj dla siebie i nie molestuj mnie prywatnymi wiadomosciami. Jezeli chcesz tworzyc wlasne teorie to prosze bardzo, najlepiej napisz ksiazke.

A propo to jak zauwazylem to chwilowo nic nie robisz bo nie masz w czym i to co piszesz to czysta teoria i to w dodatku Twoja.

Ciao


"===""never change a winning team""!==="

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.