Skocz do zawartości
Szymon

Czasami takie cos tez jest potrzebne

Rekomendowane odpowiedzi

b.dobrze funkcjonuje to Janku , kup taki kontroler i sprawdz :) przy okazji tez sprawdz jaki jest odciek wartosc CA iKH z reaktora .

Co ciekawsze Janek, dokladnie tyle ile potrzeba jest dozowane tego wapna i alkalicznosci co dodatkowo podtrzymuje ta dokladna wartosc Ph w tanku :) mysle ze zrozumiales .

Jest to "idealny " SYSTEM , nie wyobrazam sobie w inny sposob uzywania reaktorow , dlatego napisalem ze jest to sztuka i jeszcze jedno wiem :D tez taki kupisz .


WOLNOSC SLOWA

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Roman Rożek :

Witam

Swirlej@ krótko mówiąc jeśli chodzi o mnie obaliłeś zasady kontroli pH i w tanku i w raektorze, przez 3 lata spotkałem się tylko z kontrolowaniem pH w reaktorze czyli pH w reaktorze 6,5 lektroda w reaktorze podłączona pod pH komp, w nocy dozowanie z mieszacza - to ttak po "bożemu"

a tu nagle co innego, co nie znaczy ze do d...y

może masz racje mozę warto spróbować, czyli jak dobrze rozmumiem kontroila pH nie po przez elektordę w reaktorze a poprzez elektrode w tanku i pH komp. ustawiony na 8,2 lub 8,3

P.S. No widzicie jak sie nie krzyczy na Swirlej2 i obraża to facet spokojnie myśli :)

Pozdrawiam Roman

Dokladnie :D:)

Roman to nie moj wymysl , mowilem wam ze Kontrolery TUNZE sa b.dobre i chyba nawet nie chce juz innego , sprawdzilem je w starym jeszcez tanku , i kupilem taki sam tyle ze nowy model .


WOLNOSC SLOWA

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

obalilem zasade kontrolowania wartosci Ph w tanku i w reaktorze ? :)

Wrecz przeciwnie , jestem zwolennikiem poprawnego jej stosowania :D


WOLNOSC SLOWA

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Swirlej2 :

b.dobrze funkcjonuje to Janku , kup taki kontroler i sprawdz :D przy okazji tez sprawdz jaki jest odciek wartosc CA iKH z reaktora .

:) my?l?, ?e ka?dy kontroler - oferowany to takiego celu - poradzi sobie z zadaniem; Tunze nie ma wy??czno?ci przecie?, a wywalanie mn?stwa kasy tylko po to ?eby to sprawdzi? nie bior? raczej pod uwag?...

Swirlej2 :

Co ciekawsze Janek, dokladnie tyle ile potrzeba jest dozowan tego wapna i alkalicznosci co dodatkowo podtrzymuje ta dokladna wartosc Ph w tanku :) mysle ze zrozumiales .

Jest to "idealny " SYSTEM .

je?li jeste? pewny, to super. mnie to nie przekonuje! dok?adn? ilo?? jest trudno osi?gn??, zawsze w gr? b?d? wchodzi? przybli?enia ilo?ciowe...

je?li chodzi o 'Tw?j' schemat nale?y zda? sobie spraw?, ?e ustawienie samego reaktora - ilo?ci CO2 i odcieku w jednostce czasu - maj? wp?yw na dozowanie Ca i kH a nie wy??cznie sterowanie nim pH kontrolerem, kt?ry czyta pH w wodzie samego zbiornika!

nawet je?li jest to produkt Tunze :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dokladna ilosc jest trudno osiagnac uzywajac reaktora w "ciemno " :)chyba nawet jeszcez trudniej Janek , nawet jeslli to Weber wymyslil :)

to chyba tyle , trzeba zjesc obiadek :D

narka

Ps; W takim systemie masz zachowana rownowage bardzo dokladnie , jak napewno wiesz (?) utrzymujac rownowage PH/Co2 utrzymujemy , tym samym rownowage jezeli chodzi o alkalicznosc wody ...(w takim systemie) nie wiem czy wiesz ze te parametry sa od siebie scisle zalezne ?:] nasuwa mi sie male pytanie , czy Ty tylko czasem nie tlumaczysz textow z innych stron ? :/

Sa napewno tacy ktorzy roumia .. przedstawiony system :)


WOLNOSC SLOWA

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Swirlej2 :

dokladna ilosc jest trudno osiagnac uzywajac reaktora w "ciemno " :)chyba nawet jeszcez trudniej Janek , nawet jeslli to Weber wymyslil :)

czy Ty czytasz to co piszesz??!! przecie? zdeklarowa?em si? przy warto?ciach przybli?onych bo jest to my?l? rozs?dne w miar? podej?cie do kwestii. dlatego nie rozumiem sk?d ta z?o?liwo????!

Swirlej2 :

Ps; W takim systemie masz zachowana rownowage bardzo dokladnie , jak napewno wiesz (?) utrzymujac rownowage PH/Co2 utrzymujemy , tym samym rownowage jezeli chodzi o alkalicznosc wody ... nie wiem czy wiesz ze te parametry sa od siebie scisle zalezne ?:] nasuwa mi sie male pytanie , czy Ty tylko czasem nie tlumaczysz textow z innych stron ? :/

Sa napewno tacy ktorzy roumia .. przedstawiony system :D

staram si? by? merytoryczny w swoich wypowiedziach ale widz?, ?e zaczynasz po 'swojemu' deprecjonowa? opini?, kt?ra cho? na jot? odchodzi od prezentowanej przez Ciebie...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@ Roman

Staralem sie zrozumiec w jaki sosob podbiles poziom wapna az do 800 jednostek .

Wiec przypuszczam ze wlasnie u Ciebie reaktor chodzil dzien i noc bez przerwy i po jakims czasie zrobil poprostu swoje .

Bede wieczorkiem na gadu ,chcialbym na ten temat z Toba jeszcze pogadac .:D

pozdr...


WOLNOSC SLOWA

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jak dla mnie schemat Tunze/Swirlej jest mało stabilny jesli chodzi o kwestię Ca/Kh nie wiem jak często trzeba będzie kontrolować te wartości( moze się mylę i nie trzeba tego robic tak często) ale fakt w zamian mamy stabilne PH :D IMO wahania dobowe PH nie czynią większej szkody można je minimalizować ale utrzymywanie go na tak stałym poziomie nie ma az takiego sensu (może sie mylę) . ja wolę stałe ( w miarę możliwości ) Ca/KH i reaktorem (sterowanym kontrolerem lub bez niego) łatwo to utrzymać i korygować (+/- ph w reaktorze ewentualnie +/- bąbelek i ilościa odcieku).

nie widze też niczego złego w przy reaktora 24h/dobę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

proponuje przejrzec tabele wartosci PH i przy kazdej wartosci dana wartosc KH w tym systemie wlasnie tak jest .I nie tylko stabilne PH ale tez KH i CO2 tyle ile go potrzeba (rownowaga)

i nie jest to "IMO " tylko zdanie wynikajace z kilku letniej praktyki , nie koniecznie tez mojej.


WOLNOSC SLOWA

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A i jeszcze tak sobie myślę ze wskazywanie naturalnego ph bez sztucznego kontrolowania , daje pewne informacje o stabilności systemu. I jeszcze taka sytuacja, że cos jest nie tak( moze padło jakieś zwierze) w zbiorniku ph mam niskie przez kilka dni i co wtedy, na kontrolerze mamy ustawione ph8,3 a zbiornik nie może osiągnąć takiej wartości wtedy reaktor nie załącza co2 i kilka dnie nie działa jak trzeba, spada Kh i proces się pogłębia , :D echh jakoś mi to nie pasuje

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Świrlej@ a jak miałeś ustawiony reaktor w zbiorniku?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

bywaja takie dni , wspominalem o tym ze o rownowage trzeba czasmi walczyc , dozujemy wtedy kalwkasser odlaczajac reaktor z pracy na tyle ile portzeba .

Zadko mi sie zdazalo rozwalenie tej rownowagi , ale bywa czasami i tak jak piszesz.


WOLNOSC SLOWA

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
BartY :

@Świrlej@ a jak miałeś ustawiony reaktor w zbiorniku?

Tak jak to zrobie i tym razem , a owoce bedzie mozna zobaczyc :D

pozdr...


WOLNOSC SLOWA

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

eeee stary sposób jest lepszy IHMO:)

chodzi o to aby było bezobsługowo bo powoli to robi sie koszmar (wypadało by sprawdziś zuzycie CO2, zuzycie kalkwaser itd. Itd..... :/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jeszcze nia ma takich akwari ktore sie same obluguja , naet bylo by to chyba nudne i nie tak sobie to hobby wyobrazalismy raczej :D

Rownowaga rozwala sie dosyc zadko .


WOLNOSC SLOWA

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a mozna tez i w wanie jak ktos ma ochote z reaktorem lub bez :)i powiem Ci ze cale szczescie ze w akwarystyce i ogolnie w zyciu mozna robic co sie podoba bo pewnie musialbym zaczac strzelac :D


WOLNOSC SLOWA

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wydaje mi sie czy to znowu jakas gierka i kasujemy posty ?:/ heh

posta wyzej probowales sie smiac ze takim systemem to sobie mozna w slodkowodnym baniaku sprawdazc Ph :/

Pozdrow Janka ode mnie jak bedziesz u niego :D

i dzieki wiesz za co :]


WOLNOSC SLOWA

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

podporządkowanie wszystkiego( Ca, KH, alk) pod sterowanie jednym parametrem (raczaj wątłym jakim jest ph) – jest jak dla mnie nie bardzo :/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no własnie kto skasował mojego posta grr..

w poście 34996 napisałem :D:

"tak jak na tym schemacie to mozna sobie kontrolować ph w słodkim (oczywiście bez reaktora:))"

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

to chyba poprostu pozostaje wam zakupic te Kontrollery i popraktykowac a wszystko bedzie jasne inaczej to sie chyba nie dogadamy , rozmowa glodnego z sytym :D

Z kad mozesz wiedzeic cyz jest cos dobre nie sprobujac tego ?

Mam w domu ten kontroller i uzywalem wczesniej takiego samego przez kilka lat .(elektordy byly wymieniane w razie " glupiej docinki ")


WOLNOSC SLOWA

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a Ty skad ?

jakoś mi się wydaje że Twoje akwa było prowadzone na kalkwaser, no ale to nie mój baniak i może się myle :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.