Skocz do zawartości
thomas kay

Oświetlenie nocne

Rekomendowane odpowiedzi

Mam takie może proste dla niektórych pytanie. Powszechnie sądzi się że prawidłowy przelicznik światła to średnio 1W/1L. A czy istnieje taki przelicznik jeśli chodzi o oświetlenie nocne? Chciałem sobie sprawić ledowe niebieskie oświetlenie tylko nie wiem jaką moc ono powinno mieć. Żeby nie było za jasno, ale mam trochę zoa i ricordei fluo i przyjemnie byłoby je obejrzeć w np rojal blue. Z góry dzięki za odp. pozdro


Tisze jediesz dalsze budiesz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tomek,

przy oswietleniu nocnym juz sie nic nie oglada. Chodzi o to, zeby ryby, gdy sie wystrasza, nie wyskakiwaly ze zbiornika (zupelnie inna sprawa jest symulacja faz ksiezyca).

Jeden LED 1 W zupelnie rybom do orientacji wystarcza, inaczej stworzysz atmosfere jak w wiezieniu z szykanami, gdzie zarowka w nocy nie daje oczom odpoczac. B)

Ostatnio kupilem lampke ogrodowa, ladowana przez slonce. Postawilem ja na wzmocnieniu poprzecznym. W dzien laduje ja lampa HQI a wlacza sie sama gdy oswietlenie zgasnie. Zaplacilem 2 euro.

I bliki sa.


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ostatnio kupilem lamke ogrodowa, ladowana przez slonce. Postawilem ja na wzmocnieniu poprzecznym. W dzien laduje ja lampa HQI a wlacza sie sama gdy oswietlenie zgasnie. Zaplacilem 2 euro.

Super pomysł :)

1 szt. Led Royal Blue wystarczy, mozna tez dać pasek ledów niebieskich takich z castoramy i jest również spoko

PozdrT


zbiornik 90x42x45+sump; odpieniacz Deltec APH525; oświetlenie T5:2x39W+ 90W LED; wystartowało 11.08.2009; moja wiedza dojrzewa razem z akwarium

MOJE AKWA

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To jak juz wspomnielismy o fazach ksiezyca to czemu ma to sluzyc?

Ksiezyc nie swieci z pod jednego kata jak dioda. Jak ustawicie zmiane natezenia i przyciagania?

Edytowane przez nika
pkt. 8 Regulaminu (wyświetl historię edycji)

Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ja także mam pytanie. Gdzie to "Powszechnie sądzi się że prawidłowy przelicznik światła to średnio 1W/1L"? Kiedyś to było minimum od którego zaczynała się prawdziwa akwarystyka, a teraz widzę dla niektórych to norma albo maximum. Ciekawe prawda?

A co do nocnego. Dokładnie tak jak napisał Stasiu, chociaż nocą takze fajnie jest oglądać akwa skąpane w niebieskich blikach.


380l, 400W led DIY Cree, odp. T-Aqua, trochę innych gratów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

z tym nocnym swiatlem to prawda jest taka ze poza walorami estetycznymi to raczej innego zastosowania nie ma. Kiedys nurkowalem w nocy - do pelni brakowalo pare dni - 10 metrow pod woda - czarno jak w kotle ze smola. Jak popatrzylem w gore to widzialem ze swieci ale bez lamp nic nie bylo widac. Przecietne LEDy nocne daja wiecej swiatla niz w naturze.


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Super pomysł :)

1 szt. Led Royal Blue wystarczy, mozna tez dać pasek ledów niebieskich takich z castoramy i jest również spoko

PozdrT

Hej, a może polecasz jakiś sklep najlepiej internetowy gdzie można takie ledy kupić, ponoć muszą mieć pasmo nie większe niż 450tka?

A ja także mam pytanie. Gdzie to "Powszechnie sądzi się że prawidłowy przelicznik światła to średnio 1W/1L"? Kiedyś to było minimum od którego zaczynała się prawdziwa akwarystyka, a teraz widzę dla niektórych to norma albo maximum. Ciekawe prawda?

A co do nocnego. Dokładnie tak jak napisał Stasiu, chociaż nocą takze fajnie jest oglądać akwa skąpane w niebieskich blikach.

Nie chce mi si tu wklejać 1500 postów w dziale dla początkujących gdzie nowym radzi się żeby takie właśnie światło zapewnili koralom w swoim akwa.

A oprócz nocnego to mi chodziło też o to żeby np. z 2 godziny wieczorem przed całkowitym zgaszeniem świateł pooglądać akwa w niebieskim, coś w stylu akwa kogoś z ksywka "kawa..." który w dziale nasze zbiorniki pokazuje dosyć ciekawe akwa pod niebieskim światłem.

Pozdro


Tisze jediesz dalsze budiesz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Toteż próbuję Ci wyjaśnić skąd sie to przekonanie wzięło - po prostu wypadło z kapusty i wmyśl przysłowia że kłamstwo powtarzane 1000 razy staje sie prawdą , a cóż dopiero 1500 razy...

Norma to jest coś pomiędzy 0,5 a 3l/w każdy coś dla siebie wybierze.

Ale wracając do nocnego. Akwa wygląda pięknie w niebieskim , blikującym świetle 1 czy 2 diód i nie widzę powodu aby nie świeciły one całą noc. Co do pasma to nikt żadnych badań o ile wiem nie robił, wiec każda niebieska, także RB (450-465 nm) takze sie nada.


380l, 400W led DIY Cree, odp. T-Aqua, trochę innych gratów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No właśnie o to mi chodzi że przyjemnie byłoby mieć okazję swoje akwarium pod takim światłem oglądać, zawsze to coś nowego... Co do siły tych ledów to bardziej mi zależało na tym żeby się dowiedzieć jaka powinna być ich moc żeby coś w tym akwarium było pod nimi widoczne. A co do pasma to takie opnie wyczytałem na anglojęzycznych forach, zresztą takie są chyba pasma ledów w profesjonalnych lampach. Skądś się to chyba wzięło prawda?


Tisze jediesz dalsze budiesz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak, z dostępności ledów :playing


380l, 400W led DIY Cree, odp. T-Aqua, trochę innych gratów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tomek,

przy oswietleniu nocnym juz sie nic nie oglada. Chodzi o to, zeby ryby, gdy sie wystrasza, nie wyskakiwaly ze zbiornika (zupelnie inna sprawa jest symulacja faz ksiezyca).

Mógłby ktoś coś powiedzieć więcej ile daje "dobrego" ten symulator faz księżyca?

Pozdrawiam

Gotter


-UNDER CONSTRUCTION-

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gotter, moim zdaniem nic. Nocne jako takie stosuje dla bezpieczeństwa ryb i to naprawdę świetnie wyglada i nieraz przez to siedzę przed zbiornikiem do 2 i 3 nad ranem. Jednak nikt mi nie wmówi że zmiana natężenia jednej czy dwóch niebieskich diód (a najlepiej jeszcze ich przemieszczanie się nad zbiornikiem) ma jakikolwiek wpływ na poprawę warunków życia w zbiorniku i wzrost kopulacji (przepraszam chciałem popisać populacji) zwierząt w akwarium.


380l, 400W led DIY Cree, odp. T-Aqua, trochę innych gratów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Tomasz, ciekawe co Stani w takim razie miał na myśli...


-UNDER CONSTRUCTION-

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a ja bym chcial miec fazy i wedrowke ksiezyca nad akwarium. Wyobrazcie sobie ze co noc zbiornik jest inaczej oswietlony, raz fosforyzuja grzybki, raz briareum. Codziennie inne cienie - normalnie bajka.


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale przecież nikt Ci tego nie broni, tak jak i zakładania telefonu pod prysznicem. Pewnym przegięciem jest tylko dorabianie do tego ideologi jak to niby dobrze robi zwierzętom. Poza tym jak Ci sie podoba to rób, przecież tak w sumie to zbiorniki zakładamy po to żeby nam się właśnie podobały...


380l, 400W led DIY Cree, odp. T-Aqua, trochę innych gratów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Tomasz, ciekawe co Stani w takim razie miał na myśli...

W moich oczach, oswietlenie nocne to takie, ktore w nocy podaje zwierzetom kierunki swiata. Gdy np. jakis krab wlazi po ciemku na rybe to ta, dzieki nocnemu oswietleniu, szybciej w tej poswiacie zorientuje sie, gdzie jest skala lub szyba i uciekajac w nia nie walnie. Swiatlo nocne powoduje tez, ze ryby mniej wyskakuja z akwarium.

Takie niebieskie oswietlenie zbiornika, ktore sie jeszcze po wylaczeniu gl. oswietlenia pali, uznalbym raczej za symulacje zachodu slonca.  Jest super do podgladania zachowan zwierzat, ale czesto za silne, zeby te przez noc mogly odpoczac. Kazdy chce troche spokoju.


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wcześniej wspominałeś

"przy oswietleniu nocnym juz sie nic nie oglada. Chodzi o to, zeby ryby, gdy sie wystrasza, nie wyskakiwaly ze zbiornika (zupelnie inna sprawa jest symulacja faz ksiezyca)"

Właśnie te fazy księżyca mnie zainteresowały... czemu to zupełnie inna sprawa :)

Pozdrawiam

Gotter


-UNDER CONSTRUCTION-

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bywaja lampy majace komputer, stymulujacy fazy ksiezyca. Ma to podobno wplyw na rozmnazanie korali, ktore jak wiemy uzaleznione sa od jednoczesnego wypuszczania swoich komorek rozrodczych, bo maja do partnera kawalek drogi i sie mimo wszystko lenia podejsc. Ksiezyc to ich kalendarz. Czyli taka lampa ma za zadanie stworzenie w miare podobnych warunkow do naturalnych.

 Rybom jest to obojetne (no moze poza efektem, ze w tym czasie maja uczte).


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki wielkie Stani, właśnie o tym rozmnażaniu kiedyś czytałem, lecz summa summarum, chyba nam jednak symulator faz nie jest potrzebny...

Pozdrawiam

Gotter


-UNDER CONSTRUCTION-

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pewnie ze nie jest potrzebny. Jeszcze tego brakuje, zeby korale rozmnozyly sie plciowo i zabrudzily wode. ;)


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość kapitan

Światło rybom raczej nie jest potrzebne, bo jak mówiła pani w szkole, ryby mają inne zmysły, w tym linię boczną, którą odbierają ruchy otoczenia.

Ale ja też sobie założę jakiś słabiutki ledzik, żeby móc w nocy podglądać ;)

Linia boczna, linia naboczna – występujący u niektórych zwierząt zespół ciałek zmysłowych (neuromastów) wrażliwych na ruchy wody. Neuromasty odbierają wszelkie zmiany ciśnienia w wodzie, a nawet jej skład chemiczny. Zmiany te mogą być spowodowane np. przez prądy wodne, poruszające się zwierzęta (jakikolwiek ruch), fale odbite od przeszkód. Dzięki nim zwierzę ma doskonałą orientację w wodzie, również w ciemności.

Linia naboczna pełni niektóre funkcje narządu słuchu i dotyku. Rybom ławicowym linia naboczna pozwala synchronizować ruchy – cała grupa porusza się w skoordynowany sposób dzięki temu, że ryby płynące obok błyskawicznie reagują na zmianę kierunku ruchu sąsiadek rejestrując tę zmianę jako zmianę ciśnienia wody.

Neuromasty występują u kręgoustych, płazów, ryb. U kręgoustych, płazów oraz niektórych ryb pojedyncze neuromasty umieszczone są na powierzchni ciała. U większości ryb system tych ciałek czuciowych jest lepiej rozwinięty. Są one liczniejsze i znajdują się w zamkniętych kanalikach pod powierzchnią skóry. Ze środowiskiem zewnętrznym łączą się poprzez otworki przebijające łuski. Przeważnie umieszczone są w jednej linii, na bocznych powierzchniach ciała ryby i u wielu ryb są wyraźnie widoczne, jako linia boczna. Zwykle biegnie ona regularnie od pokrywy skrzelowej, aż do nasady płetwy ogonowej. Na głowie bardzo często rozgałęzia się. Neuromasty umieszczone na głowie ryby wykrywają falę wytworzoną przez poruszającą się rybę i odbitą od przeszkody, co pozwala rybie poruszać się w ciemnościach. U bardziej wyspecjalizowanych gatunków odpowiednio długa linia boczna pozwala rybie odczuć przedmiot poruszający się w pobliżu i określić kierunek jego ruchu, w skrajnych przypadkach nawet z odległości 30 metrów.

U niektórych gatunków ryb (np. różanka) linia boczna widoczna jest tylko na kilku łuskach, u niektórych (np. śledź) jest w ogóle niewidoczna.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Stani właśnie o to chodzi żeby nie rozmnażały się płciowo. Np pobudzona księżycem tridacna po wypuszczeniu gamet załatwia cały zbiornik. Poza tym to nie światło księżyca tylko jego przyciąganie ma wpływ na zwierzęta.

Chciałem jednak wyraźnie stwierdzić że jestem zwolennikiem światła nocnego ze względów estetycznych. Zdecydowanie "NIE" mówię tylko niektórym producentom lamp którzy próbują doliczyć grubą kasę za "Swiatło księżycowe" jako to które ma ogromny wpływ na życie i zdrowie naszych zwierząt.


380l, 400W led DIY Cree, odp. T-Aqua, trochę innych gratów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja symulacje faz ksiezyca nad akwarium widze bardziej skomplikowanie. Zaopatruje sie w swiatelko z mozliwoscioa regulowania natezenia i zdolnosioa programowania ustawione do obecnych faz ksiezyca. Cale ustrojostwo montuje na prowadnicach z mechanizmem przesuwajacym by zapewnic "wedrowke ksiezyca" nad akwarium.

Kiedys na RC widzialem jak jeden z klegow zastosowal automatycznie przesowane oswietlenie glowne. Tyle ze przod tyl a nie po dlugosci. Korale super porozrastane.


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.