Skocz do zawartości
Gotterdammung

Prośba o poradę w związku z obsadą

Rekomendowane odpowiedzi

Myślę, myślę, myślę i w sumie nic konkretnego mi nie wychodzi. W koralowcach zrealizowałem absolutne minimum jakie chciałem mieć, teraz pielęgnować i patrzeć jak pociechy rosną. Jednak "problem" jest z obsadą rybną. Nie wiem zwyczajnie co dodać do akwarium.

W sumie prosiłbym o wszelkie sugestie, samemu mi trudno coś ciekawszego wymyślić, a chciałbym jakoś ożywić zbiornik. Pienidło mam solidne, więc raczej spokojnie pociągnie większą obsadę.

Jakie mam ogólne wymagania to :

-ryby raczej prostsze w utrzymaniu

-dość powszechne w handlu

Czekam na propozycje jakieś, bo sam już skołowaciałem dosłownie :D A ktoś spoglądając z innej perspektywy może widzieć lepiej :)

Setup w stopce, jeśli jeszcze czegoś potrzeba - dodam :)

Na chwilę obecną pływa :

Acreichthys tomentosus

Amphiprion ocellaris 1+1

Cryptocentrus cinctus

Labroides Dimidiatus

Nemateleotris magnifica

Pterosynchiropus splendidus

Pseudocheilinus hexataenia

Salarias fasciatus

Zebrasoma veliferum

Zebrasoma flavescens

Pozdrawiam

Gotter


-UNDER CONSTRUCTION-

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ze dwa "Zwergkeiser" by ozobily ten niezly zestaw.

Roliculus, bicolor itp...


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ze dwa "Zwergkeiser" by ozobily ten niezly zestaw.

Roliculus, bicolor itp...

Loricule miałem - odeszła 2 dni temu, i ciężko powiedzieć czemu. "Po prostu". Dygam lekko próbować jeszcze raz, i boję się też troszkę że będą skubać korale :) Ale fakt, to piękne ryby...

Dzięki za odpowiedź! :)


-UNDER CONSTRUCTION-

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W takim razie Loricule odpusc. Szkoda kasy i jest dosyc mimozowata. Mi tez wlasnie zeszla mimo, ze inne nie maja problemow.


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A co byś powiedział na secik np :

-Bicolor

-Chelmon Rostratus (mam świadomość tej ryby, jeszcze ciężko sie zastanawiam - walczy tu "bardzo chcę" z "wiem co to za ryba")

-Gramma Loreto

-6x Chromis viridis

-Strigosus ? (wiem przegięcie już zdrowe, zwłaszcza że 2 pokolce pływają)


-UNDER CONSTRUCTION-

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No tylko zeby nie przesadzic. :)

Bicolor ok. Chelmon... sam wiesz. Gramma - trafilem na parke. Super sprawa. Chromis - bywaja ladniejsze a przede wszystkim, czesto spotykane. Co bedziesz powielal schemat . Strigosus - o, ha.... :o

Wydaje mi sie, ze mozesz spokojnie czekac na jakas okazje kupienia czegos niezwyklego. Sam bylem bliski takiego zakupu - to byla parka wargatkow, pierwszy raz takie widzialem (niebieskouche), w zadnym lexikonie ich nie widzialem, cena 180 euro. To mnie zmoglo. :angry:


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Widzisz Stani, z tymi okazjami tak to już jest, że w moim mieście ich nie ma niestety, ciężko o coś ciekawszego. Heh, ja Grammy nigdy nie widziałem... A w wysyłkę zwierząt nie wierzę zwyczajnie - za każdym razem byłem wyrolowany w jakiś tam sposób... Sklep miejscowy, który ma zwierzęta w naprawdę świetnej formie średnio jest zainteresowany handlem, inny zaś ma w kiepskiej kondycji niestety ryby, śmiertelność jak wieść gminna niesie jest ogromna, choć mam od nich hexę i mandaryna, trzymają się świetnie.


-UNDER CONSTRUCTION-

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gotti - w moim nowym akwa bedzie stadko chromisow - na bank. Ryby stadne wygladaja pieknie. Co do loretki - pieknie ubarwiona i dosc pokojowa ale wymaga kryjowek w skale. Co do bicolora to nie wiem o ktorym mowisz - anglefish czy moze babka? A anthiasy Ci nie leza?


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Tester - Panie złoty, ja już tyle się naczytałem że sam nie wiem co mi leży :) Co do ryby, to oczywiście Centrophyge Bocolor, wiem że Escenius Bicolor (chyba jego miałeś na myśli pisząc babka) lubi podjeść korale.

Chromisy kuszą mnie stadkiem właśnie, i nie ukrywam, do kompozycji przydałby się niebieski, dosłownie, ale chromisy ponoć się wybijają i zostanie jeden...

Anthiasy też piękne stadko widzi mi się, ale tu z kolei problem karmienia, nie ma mnie w domu po 10 godzin więc ciężko mi będzie często dokarmić, a wiem że tego potrzebują.

I tak jak widzisz szukam - znajduję - rezygnuję "bo coś" :)


-UNDER CONSTRUCTION-

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie masz dostepu do ryb, to spokojnie odczekaj. Chromisy wystepuja tak samo czesto jak Nemo. Moze trafisz cos, czego nikt z nas nie ma...


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Centropyge bicolor to dość odważny wybór...


http://pl.reeflex.net/ - polskojęzyczny leksykon akwarystyki morskiej
_____________________________________________________________________

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

AquaManiac ma rację. C. bicolor to spore ryzyko. Z Centropyg najbezpieczniejszym wyborem jest... loriculus :) więc może warto spróbować jeszcze raz?

Jeśli jesteś często w domu to może Anthiasy. Ostatnio często w PL dostępne są choćby N. carrberyi, czy P. evansii, a tak na dobrą sprawę wszystkie są piękne. Albo S. latus jako piękny dodatek. Może borsuk - S. magnifica? Albo jakąś żagiewkę, jeśli nie masz małych krewetek. Przepiękna N. armatus lub bardziej pospolita O. typus.

Ale, ale... prawda jest taka, że jeśli chcesz ciekawą, nieszablonową rybę to w 9 przypadkach na 10 musisz wsiąść w samochód i te kilkaset kilometrów zrobić. I nie ma co narzekać, że daleko. Na "niestandardowe" ryby się czeka i jedzie się po nie jak już są dostępne.


pzdr

Michał

gallery_7670_2202_6981.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Escenius Bicolor (chyba jego miałeś na myśli pisząc babka) lubi podjeść korale.

Ecsenius to ślizg :) I pierwszy raz słyszę żeby skubał korale. Glony- jak najbardziej, gdyby nie to już dawno by u mnie pływał, bardzo "charakterna" (w pozytywnym znaczeniu) ryba.


 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak wygląda Euphyllia po kilkudniowym pobycie tego przesympatycznego ślizga o niewinnym spojrzeniu w moim zbiorniku.

gallery_8325_1783_49139.jpg


Narodziny 29.05.2011 -- restart 20.08.2013:

akwarium - 100x65x53 sump - 80x40x40

odpieniacz - Deltec APF 600

oświetlenie - Maxspect Razor 160W

obieg - Tuzne Silence 1073.040

cyrkulacja: Tunze 6055, 6045, NanoWavebox

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do Gramma loretto.

piękna , spokojna ryba , ale cóż , widuję ją tylko podczas karmienia.

Nie wiem czy jest zestresowana tym , że ma za dużo miejsca do pływania , czy taka płochliwa z natury.

Na co dzień obserwuje wszystko dookoła ze swej jamy w skale i wypływa tylko do mrożonek , ale fakt faktem , potrafi ich zjeść dużo:)


90x55x50+ sump. ATI 8x39W,Deltec A{F600. LPS-owo

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie dla odmiany gramka prawie non stop jest na widoku.


ReefMax i parę gratów...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Skumajcie jakie to śmieszne w morszczyźnie, każda ryba została przez kogoś zanegowana :D Bicolor nie, escenius od mintaja że tak, ale koledze euhylie zjadł, gramma że nie bo sie chowa, kapuhy gramma że tak bo pływa na widoku... Idzie oszaleć, mówiąc delikatnie... Wygląda na to że trzeba zwyczajnie coś rozsądnego przygarnąć i zobaczyć co to będzie, bo przepisu nie ma :)


-UNDER CONSTRUCTION-

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie kupuj gramki, bo będziesz musiał dokupić do niej ekstra lodówę na mrożonki, żarłok nieskończony jeden... Reszta obsady nie jest u mnie w stanie zjeść tyle, ile gramce się na raz mieści do tej jopy wielkiej ;) A jak ziewnie to dopiero jest widok!


ReefMax i parę gratów...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gramma jest prościutką w hodowli rybką, albo trafiłem na łatwego okaza - moja zjada wszystko, nie jest wybredna :) I ładnie pływa na widoku

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

z tego co widzę to dobry biznes sklep, który wypożyczałby ryby na próbę celem testów:)


Qlfon, Lublin

Akwarium: 115x84x65, oświetlenie 6x39W T5 + BP XM140, odpieniacz BK200, cyrkulacja: 3x6055,1x6095, obieg: Red Dragon Mini 6000,

Poprzednie akwarium Projekt Nautilus: 18,03,2012 - 27.07.2016.

Obecnie: prawie FOWLR:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kupuj nie kupuj kupuj nie kupuj. My tu gadu gadu a ja nie mam nawet gdzie kupić tych cholernych ryb :D Jakichkolwiek hahaha :)


-UNDER CONSTRUCTION-

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Leon

U mnie pływa escenius bicolor i jest ciepłą kluchą co się lepi do skał, żre glony i korali nie rusza.

wątek o Chromis'ach tutaj: http://nano-reef.pl/topic/35051-chromis/

Mam i moim zdaniem fajny jest Dascyllus melanurus - mały z niego zabijaka i powinien być wprowadzany tylko młody osobnik i jako ostatni. Bardzo terytorialny i smiesznie pływa przy swojej dziurze bo porusza się jak ważka :)

Z tego co czytałem na forum to parę osób się go pozbyło ale ja i tak robię po swojemu. Gdyby pisali, że komus palca uj.. to bym nie kupił :)

Gramma wygląda bardzo kusząco i chyba dokupię do swojego baniaczka :)

Gotter a tomentosus nie podjada Ci korali ? Bo piszą gdzie nie gdzie, że czasem lubi skubnąć.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gotter a tomentosus nie podjada Ci korali ? Bo piszą gdzie nie gdzie, że czasem lubi skubnąć.

Jak najbardziej podjada... Z zamiłowaniem skubie Zoasy i Fungie. Ale skubie a nie zjada... Mam teraz dość poważny problem z aiptasią, więc muszę go niestety mieć. Fungia sobie poradziła w ten sposób że polipuje w nocy, w dzien się chowa. A zoasy, no cóż trwają... Reszty korali nie skubie...


-UNDER CONSTRUCTION-

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Leon

No i co postanowiłes dokupić do baniaczka ?:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Najpierw biedak musi dostać listę, to powie co może kupić i wspólnie coś ustalimy :smoke:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.