Skocz do zawartości
KarinaB1

nowy reefmax :) pytania

Rekomendowane odpowiedzi

witam od wczoraj jestem szczęsliwą posiadaczką reefmaxa. Jestem początkująca dlatego mam kilka pytań i z góry prosze o wyrozumiałość. Tak jak mówiłam reefmaxa uruchomiłam wczoraj:woda z działającego zbiornika i 13,5 kg skały odgazowanej. dodałam bakterie i tyle. Do pierwszej komory tej z biokulami wlałam 3/4 zbiornika wody pozostałe zalałam całe (tak było w instrukcj). ogólnie wlałam wody do końca samej szyby (tyle jest chyba max?) uruchomiłam odpieniacz tzn. właczyłam go do kontaktu bo chyba tylko tyle należy zrobić:) nie mam jeszcze piany ale to chyba normalne. Jeżeli chodzi o cyrkulatory mam koralie 1600 i falownik jvp-2 ale chcę go zmienić tylko nie wiem czy lepiej na drugą koralię 1600 czy na tą mocniejszą 2600. jak mam świecić zbiornik tzn. ile godzin dziennie. temp. ustawiłam na 25 stopni.w przyszłym tyg. zacznę mierzyć parametry (jakie kupić najlepiej testy).flizelny i biokulki zamierzam w najbliższym czasie wymienić. proszę o jakies sugestie i odpowiedź na pytania . postaram się w najbliższym czasie wkleić jakieś zdjęcia ale chwilowo nie mam neta i piszę z pracy stąd te błędy :) pozdrawiam karina

jeszcze jedno grzałkę wrzuciłam do komory pomiędzy flizeliną a odpieniaczem i jak sprawdzić czy odpieniacz chodzi ok :) jeszcze raz dziękuję i przepraszam za pismo ale tak jak mówię piszę w pracy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Latwiej sie czyta, gdy po kropce zaczynamy duza litera.

Mam wrazenie, ze nie powinnas siedziec tylem do drzwi, zeby szef musial obejsc biurko, zanim cos do nas napisze. :D


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przede wszystkim to witamy Karinko B)

Kulki wywal. Poziom wody powinien być dobrany pod poziom odpieniacza . Należy go po włączeniu jeszcze ustawić . Otworzysz klapke to zobaczysz mały zaworek . Zaczynaj oświetlać od godziny dziennie i dokładaj po trochu . Pełne oświetlenie od początku sprawi wysyp glonów.


Śpiesz się powoli...

56_1245071123.gif

beztytuubvb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie olewam ale tak jak pisałam jestem w pracy i cały czas zerkam czy szef nie wejdzie a poza tym piszę i równocześnie księguję :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak jak napisał @Margo wywal kulki. Do pierwszej komory wrzuć absorbery Purigen i Chemipur.

No i lej bakterie nitryfikacyjne co 2 dni. Przez pierwszy tydzień możesz wcale nie świecić.

1 pompka na razie w zupełności wystarczy. Fizeliną się na razie nie przejmuj.


Mój baniak: ReefMax 60

Cyrkulacja 2x Koralia nano 1600, Tds i parę innych gratów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dostałam biodigest i jeszcze drugie takie bakterie w takiej samej szklanej buteleczce i kazano mi je wlać od razu całe i tak zrobiłam czyli kupić jeszcze jakieś ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja również mam świeże akwarium i u mnie świetnie działają Nite-Out II. Dolewałem 2 nakrętki co 2 dni. Teraz 1 nakrętkę co jakiś czas.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja na starcie stosowalem samego biodigesta i poszło ładnie. Obecnie przy podmiankach tez leje biodigesta (1/4 ampułki co tydzien) i wydaje mi sie ze efekty sa widoczne, ale to moze tylko marketing mnie omamil ;)


Jest : BofT'owe +/- 288l w obiegu; 2x Maxpect Ethereal + ICV6, AquaMedic DC Runner 3.2, Gyre XF-330, Maxspect MJ- SK400, ~30kg rock, 10kg sand.

Było :  Mój Reefmax - Tunze 9002, 2 x Koralia nano 1600, Newjet1200, 1 x Ati Actinic, Aquablue plus, Aquablue special, ~15kg LR, ~6kg LS - start 13.01.2011 i nowy baniak 20L a w nim troche skałki i żwirku koralowego + krewetka modliszkowa

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tylko nie wiem czy to ma znaczenie ale ja te ampułki wlałam do zbiornika głównego nie do części filtracyjnej

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To dobrze, flora bakteryjna powinna powstawać na skałach i w piachu. Ja u siebie nie mam "części filtracyjnej".

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

kolejne pytanie:) czytam że na dnie widać taką jaby tekturę czy trzeba to usuwać u mnie już za późno bo tego nie zrobiłam ale czy teraz coś może się stać:(

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie przejmuj się. To takie zabezpieczenie w procesie produkcyjnym, żeby się szybka nie porysowała itd.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tylko nie wiem czy to ma znaczenie ale ja te ampułki wlałam do zbiornika głównego nie do części filtracyjnej

Nie ma znaczenia, wazne ze do wody w baniaku trafily :)


Jest : BofT'owe +/- 288l w obiegu; 2x Maxpect Ethereal + ICV6, AquaMedic DC Runner 3.2, Gyre XF-330, Maxspect MJ- SK400, ~30kg rock, 10kg sand.

Było :  Mój Reefmax - Tunze 9002, 2 x Koralia nano 1600, Newjet1200, 1 x Ati Actinic, Aquablue plus, Aquablue special, ~15kg LR, ~6kg LS - start 13.01.2011 i nowy baniak 20L a w nim troche skałki i żwirku koralowego + krewetka modliszkowa

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dzięki za szybkie odpowiedzi ogólnie to jestem bardzo przejęta tym akwarium cały czas się stresuję że coś robię nie tak mam już inne morskie od 3 miesięcy ale kupiłam je gotowe i ktoś wcisnął mi laikowi taki trochę badziew. Zle oświetlenie cyrkulacja itd. Koszty zmian byłyby bardzo wysokoie a poza tym ja za bardzo się na tym nie znam dlatego postanowiłam już nie ryzykować i kupiłam reefmaxa. W tym drugim akwarium mam 2 błazenki kilka korali miękkich zoa rozgwiazdę piaskową 1 krewetkę i planuję za jakiś czas przenieść je do tego nowego (nawiasem mówiąc już nie mogę się doczakać) jeszcze mam pytanie odnośnie tych korali bo jvp-2 jest strasznie głośny czy to tej co mam 1600 dokupić drugą taką samą czy mocniejszą ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie pracuja dwie koralie 1 - 1500 a za obieg pompa newjet1200 i wydaje mi sie ze wystarcza. Koralie 1 zmienil bym na koralie nano 1600 ale to ze wzgledu na ich gabaryty.

Dobór cyrkulacji mocno zalezy od ilosci skaly i jej ustawienia.


Jest : BofT'owe +/- 288l w obiegu; 2x Maxpect Ethereal + ICV6, AquaMedic DC Runner 3.2, Gyre XF-330, Maxspect MJ- SK400, ~30kg rock, 10kg sand.

Było :  Mój Reefmax - Tunze 9002, 2 x Koralia nano 1600, Newjet1200, 1 x Ati Actinic, Aquablue plus, Aquablue special, ~15kg LR, ~6kg LS - start 13.01.2011 i nowy baniak 20L a w nim troche skałki i żwirku koralowego + krewetka modliszkowa

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

witam mam pytanie w związku z tymi bakteriamii wodą. Baniak uruchomiłam (już pisałam w ubiegły wtorek) kiedy podmienić wodę. Planuję podmienić 10% czyli 10 litrów. Mam filtr odwróconej osomzy ale dopieo go zakładam. Czytałam że przy pierwszym uruchomieniu należy kilka litrów wody wylać. Potem wsypać sól i ile czeakć zanim wleję wodę do zbiornika. teraz odnośnie bakterii przy uruchaminaiu zbiornika wlałam całą ampułkę biodigestu i jeszcze jeną ale nie pamiętam nazwy:( teraz polecono mi hagen cycla ale nie wiem ile go wlać co prawda jest instrukcja ale chciałam się upewnić. A tak poza tym to wlącza światło na ok.4h mam już trochę glomów bordowych i zielonych ale jest ich jeszcze bardzo niewiele po podmianie wody planuję zrobić pierwsze testy no2 i no3 a potem zobaczymy:) aha jeszcze jedno gdzie jest ten zaworek do ustawiania odpieniacza?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zabrzmiało jakbyś baniak miała zalany nieosoloną osmozą. Pamiętaj: sól miesza sie z wodą do jej calkowitego rozpuszczenia przed wlaniem jej do baniaka (niektórzy robią to 15 minut przed wlaniem - niektorzy mieszają dobę). Póki Ci dojrzewa baniak to nie masz po co robić podmian wody, wiec przez miesiąc spokojnie tylko dolewaj odparowaną ilość wody. Jesli nie posluchasz to kazda swieza podmianka wody bedzie tylko pożywką dla glonów.


LED Maxspect, Tematy lufta

Salarias allegro (sklep Salarias) baner NanoReef www.mariuszfrej.com Moje szkła: 80 l (105 w obiegu)- ReefMax, start 10 sierpnia 2010, 90% sucha skała, II) 360 l (ok. 470 l w obiegu) start VI 2012 - 100 % sucha skała, . Akcja Pajacyk - kliknij proszę!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
:) kupiłam wodę z działającego zbiornika przez to jeszcze nie musiałam jej robić

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no to zrobilas poki co najlepsza rzecz jaka napisalas do tej pory:) Tym bardziej nie podmieniaj poki co swieżą solanka wody. skup sie na zabawie testami :) powodzenia


LED Maxspect, Tematy lufta

Salarias allegro (sklep Salarias) baner NanoReef www.mariuszfrej.com Moje szkła: 80 l (105 w obiegu)- ReefMax, start 10 sierpnia 2010, 90% sucha skała, II) 360 l (ok. 470 l w obiegu) start VI 2012 - 100 % sucha skała, . Akcja Pajacyk - kliknij proszę!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a jak dawać te bakterie tzn w jakich ilościach

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.