Skocz do zawartości
Gotterdammung

Fala w akwarium 150cm długim

Rekomendowane odpowiedzi

Siemka :)

Jakiś czas temu czyszcząc przednią szybę z nalotu, udało mi się wprowadzić wodę w akwarium w rezonans... I szok... Bujające się korale wyglądały niewiarygodnie, jak kiedyś Iceberg napisał - akwarium zmieniło się w skrawek oceanu... Od tego dnia dręczy mnie myśl jak to zrobić. I to właśnie pytanie do Was Przyjaciele. Jak najtaniej uzyskać falę w zbiorniku? Podkreślam, nie mówię "tanio" lecz "najtaniej z możliwych opcji". Nie interesuje mnie DIY, nie interesuje mnie duży Wavebox. Fala jaką chciałbym osiągnąć to okolice 2 cm na stronę...

Aha, akwarium stoi na szafce Diversa Solid 150x50 bez zamontowanych nóżek - czy ewentualna fala nie będzie zagrażała konstrukcji?

Pozdrawiam

Gott


-UNDER CONSTRUCTION-

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jeśli nie wavebox, to może vortech MP-40 ? zerknij do tego tematu

a co do bujania, to u mnie wavebox nano rozbujał akwarium (100x70x55) razem ze stelażem (aluminiowym), tak więc nerwówka była.


130x50x40 + 210 l sump , obieg laguna 3500 , cyrkulacja tunze 6055 + 6045 + 6060

oświetlenie 4x 54 w t5 DIY, SHURAN 200

wystartowało Nasze Przejściowe...

SPRZEDAM:

-akwarium 100x70x55, sump, stelaż, hydraulikę;

-lampa DIY 2x150W HQI + żarniki Reeflux;

-lampa DIY 8x T5 39W

-OR 3500

LINK DO TARGOWISKA

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli nie chcesz firmówki i nie chcesz DIY? Coś jest pomiędzy?


380l, 400W led DIY Cree, odp. T-Aqua, trochę innych gratów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Właśnie chce firmówkę, ale nie dużego waveboxa :)

A dokładnie chyba o coś takiego jak Nika pokazała :) Teraz pytanie o wytrzymałość szafki...


-UNDER CONSTRUCTION-

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zobacz Gotterku

na MP 40, choć podobno niektórzy twierdzą, że jest głośny. ale to z plotek wiem :D

u mnie stelaż aluminiowy bujał się razem z akwa, stelaż z kwasówki ani drgnął .


130x50x40 + 210 l sump , obieg laguna 3500 , cyrkulacja tunze 6055 + 6045 + 6060

oświetlenie 4x 54 w t5 DIY, SHURAN 200

wystartowało Nasze Przejściowe...

SPRZEDAM:

-akwarium 100x70x55, sump, stelaż, hydraulikę;

-lampa DIY 2x150W HQI + żarniki Reeflux;

-lampa DIY 8x T5 39W

-OR 3500

LINK DO TARGOWISKA

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam szafkę z tej firmy i na pewno ponownie bym jej nie kupił tak więc jeśli faktycznie fala może rozbujać i akwarium i szafkę to miałbym poważne obawy co do BHP... Ale bardziej obawiał bym się o wytrzymałość samego akwarium, tu musiałby się wypowiedzieć konstruktor z prawdziwego zdarzenia. W USA stosują akwaria z akrylu bez klejeń wiec się nie boją bujania... W klejonym szkle może lepiej włączać naprzemiennie pompki po przeciwnych stronach zbiornika tak aby nie wywołać fali tylko cyrkulację o zmiennym kierunku... ot tak sobie po dyletancku myślę... :)

Edytowane przez nika
pkt. 8 Regulaminu (wyświetl historię edycji)

Kostka 100x100x50cm,

Oświetlenie: 12 x 39W, ATI Sunpower

Cyrkulacja: 2 x Tunze 6095, 1x Tunze 6055

Obieg: NewJet 4500

Reaktor Ca, DIY

Sól: Tropic Marine Pro Reef, RedSea.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Good, good, podoba mi się to, na początek bym miał jednego, jak ten mnie nie usatysfakcjonuje to dokupiłbym drugiego. Ale czy mi się zdaje czy one są w Polsce niedostępne ??

A co do bujania to najwyżej skręcę do ściany szafkę i tyle w temacie...

@nanorafa - a czemuś niezadowolony z tej szafki ??


-UNDER CONSTRUCTION-

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gotter, ja do siebie [100x60x45cm] planuje Tunze 6105 + Kontroler 7096.

Zobacz jak to działa :

Efekt całkiem fajny.

U Ciebie jedna by pewnie nie dała rady,ale dwie to już spokojnie rozbujają.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Marcin : O, i mniej więcej w tym kierunku bym poszedł, podoba mi się "bujanie", ale bardziej podoba mi się to że "fala" nie wali ordynarnie na boki, tylko jest jakby rozproszona na powierzchni, dobrze rozumuję że to bezpieczniejsze dla konstrukcji akwarium i szafki ?


-UNDER CONSTRUCTION-

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

... podoba mi się "bujanie", ale bardziej podoba mi się to że "fala" nie wali ordynarnie na boki, tylko jest jakby rozproszona na powierzchni...

ok. tylko inaczej wygląda to w pustym i niepełnym wody zbiorniku a inaczej w akwarium z żywą skałą, koralami i ... pompami cyrkulacyjnymi.

Powiem Ci, ima bardziej moje sps-y rosły, tym bardziej "tłumiło" to waveboxa, zwłaszcza że miałam tylko jedno dobre miejsce dla niego. więc żeby nie przegiąć tą minimalizacją w drugą stronę.


130x50x40 + 210 l sump , obieg laguna 3500 , cyrkulacja tunze 6055 + 6045 + 6060

oświetlenie 4x 54 w t5 DIY, SHURAN 200

wystartowało Nasze Przejściowe...

SPRZEDAM:

-akwarium 100x70x55, sump, stelaż, hydraulikę;

-lampa DIY 2x150W HQI + żarniki Reeflux;

-lampa DIY 8x T5 39W

-OR 3500

LINK DO TARGOWISKA

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość DarekB30

Nie kombinuj bi sobie podloge zachlapiesz :)

A tak powaznie to na tej szafce co masz to ja balbym sie rozbujac te 400 kg

O ile obciazenie statyczne ta szafka wytrzymuje to bujanie juz niekoniecznie wytrzyma

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie kombinuj bi sobie podloge zachlapiesz :)

A tak powaznie to na tej szafce co masz to ja balbym sie rozbujac te 400 kg

O ile obciazenie statyczne ta szafka wytrzymuje to bujanie juz niekoniecznie wytrzyma

I tym cudownym sposobem Darek wystudził atmosferę do zera absolutnego. Ale nic to, przyjdzie czas na większy baniaczek, to sobie pobujam...

Dzięki wielkie za pomoc!

Pozdrawiam

Gott


-UNDER CONSTRUCTION-

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@nanorafa - a czemuś niezadowolony z tej szafki ??

Nie mogę się dosadnie wyrażać bo mnie przez sąd jeszcze przeciągną.. ale już powinieneś wiedzieć o co mi chodzi :). Ja osobiście nie polecam. Kupiłem ją tylko dla tego, że była dostępna od ręki, zostanie obudowana czymś w rodzaju rękodzieła z pod znaku młota i kowadła (ale jeszcze nie wiem czym) i tylko tych 5 stów wydanych szkoda na te 4 deski, które mam pod akwarium... ech. Tyle jeśli chodzi o off top :)

dla tego,

spell checker w firefoxie najwyraźniej coś mi szwankuje :p

Edytowane przez nika
pkt. 8 Regulaminu (wyświetl historię edycji)

Kostka 100x100x50cm,

Oświetlenie: 12 x 39W, ATI Sunpower

Cyrkulacja: 2 x Tunze 6095, 1x Tunze 6055

Obieg: NewJet 4500

Reaktor Ca, DIY

Sól: Tropic Marine Pro Reef, RedSea.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Leon

Gotter a czemu nie tunze nano 6206? Niewiem jakie tam u Was ceny ale chyba model z drugiej ręki powinien być przystępny cenowo i u mnie na 120cm pięknie buja to i na 150 powinien zrobić te 2cm. Akwa stoi na szafce DIY i jest git.

Edytowane przez nika
pkt. 8 Regulaminu (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gotter a czemu nie tunze nano 6206? Nie wiem jakie tam u Was ceny ale chyba model z drugiej ręki powinien być przystępny cenowo i u mnie na 120cm pięknie buja to i na 150 powinien zrobić te 2cm. Akwa stoi na szafce DIY i jest git.

Ehhh, widzisz, moja szafka nie jest DIY, tylko "kupna" i jak się okazuje kiepska. Darek był u mnie osobiście i ją widział, więc jak Darek mówi "nie" to nie ma co szukać rozwiązania, mówi się trudno ... A szkoda, bo efekt miecie :)


-UNDER CONSTRUCTION-

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ehhh, widzisz, moja szafka nie jest DIY, tylko "kupna" i jak się okazuje kiepska. Darek był u mnie osobiście i ją widział, więc jak Darek mówi "nie" to nie ma co szukać rozwiązania, mówi się trudno ... A szkoda, bo efekt miecie :)

nie mówi się trudno, tylko krzyczy się hurra!!! :yes

w tym momencie, ponieważ zwierzaki potrzebują fali, jesteś zmuszony postawić nową/porządną i WIĘKSZĄ szafkę, a na niej równie większe akwa :)


130x50x40 + 210 l sump , obieg laguna 3500 , cyrkulacja tunze 6055 + 6045 + 6060

oświetlenie 4x 54 w t5 DIY, SHURAN 200

wystartowało Nasze Przejściowe...

SPRZEDAM:

-akwarium 100x70x55, sump, stelaż, hydraulikę;

-lampa DIY 2x150W HQI + żarniki Reeflux;

-lampa DIY 8x T5 39W

-OR 3500

LINK DO TARGOWISKA

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I to jest moja droga święta prawda... Trzeba coś w tym temacie kminić bo fala musi być ;)


-UNDER CONSTRUCTION-

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Uaaaa, Ty cholerny sadysto :D Świetny klimat, fajna muza, i absurdalnie czyste akwarium. No ale w takim akwarium hepatusa i żółtka trzymać to niezdrowo :>


-UNDER CONSTRUCTION-

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zawsze jak sie zachwycam tym zbiorniczkiem to na koniec mnie trafia cholera ile on tam tych ryb wcisnal

Ta, pojechał po bandzie, w iście Amerykańskim stylu... Mimo ze koleś z Tajlandii... Btw , ze mu się te euphylie nie parzą to aż dziwne :)


-UNDER CONSTRUCTION-

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.