Skocz do zawartości
Marcin14

112L + szczepkarium 36L

Rekomendowane odpowiedzi

Stosując się do litrażu z reeflexa u siebie właściwie możesz zapomnieć o jakichkolwiek rybkach.


ReefMax i parę gratów...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No tak, wiem. Tylko że nie chcę kupić ryby by ona później się źle czuła w tak małym akwarium albo żeby później mi padła bo do słonego akwa jest ryba dużo droższa niż do słodkiego, z resztą nie tylko ryba... Jak macie jakies propozycje co do ryb to proszę napiszcie. Co do gobiodona to jakiego? Bo jest ich kilka odmian.

Pozdrawiam,

Marcin

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj pierwsza podmiana: solanka RO/DI.

Na szybach glonów na potęgę :/

korale fajnie rosną.

Parametry wody przed podmianą:

Ph=7,8

KH=5

NO2=0

NO3=5

Ca=420

Mg=1480

zasolenie=1.023

temperatura=26*C

Coś osiedliło mi się na szybie, tam gdzie jest najmocniejszy przepływ wody tzn. prostopadle do wylotu wody z filtra/głowicy. Nie wiem czy to aiptazja czy nie ale raczej mi to na nią nie wygląda, nie mam zabardzo jak tego rozpoznać bo jest na frontowej szybie i strasznie małe :/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

co do porad z erybki to zalecam OSTROŻNOŚĆ! może lepszym od babki wyborem będzie gobiodon?

Zalecam poczytać jakie rodzaje należą do rodziny Gobiidae :)


 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zalecam poczytać jakie rodzaje należą do rodziny Gobiidae :)

A mógłbyś podac jakiś temat link albo coś bo na reeflexie nic nie ma (innej stronki nie znam) a na googlach to są też inne ryby. Albo jakie konkretnie gatunki by mogły być.

Co lepiej żebym kupił na początku:

kraba + ślimak na glony i do przekopywania piasku

czy

krewetkę amboinensis + ślimak na glony i do piachu??

Bo na wszystko mnie nie stać :/ jak narazie...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gobiidae=babki, są na reefleksie :) Weź raczej kraba, pomoże usuwać glony.


 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Lepiej kup kraba i ślimaka , bo krewetka i tak nie będzie miała co czyścić .


3967620a16878ca2.jpg

60x60x50+sump 57l ,30 kg LR , 10 kg LS, LED Hydra 52 hd+ 2xT5 , jebao cp 25, Deltec 1351 , New Jet 3000 Nowa bańka

Stara bańka - nie istnieje

http://nano-reef.pl/topic/82915-akwarium-4000-l-w-pracy/page__st__20#entry888530

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ja w wyszukiwarce wpisywałem Gobiidae i nie wyszło ;) Ale już mam :)

W tym tygodniu chciałbym do Zabrza pojechać bo w piątek rano prawdopodobnie wyjeżdżam i nie będzie mnie do 31 lipca więc mam nadzieję, że jakiegoś załamania akwa nie przejdzie :/ Myślę żeby dokupić jeszcze jakies małe ciekawe skałki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chyba w tym tygodniu nie będę miał ekipy czyszczącej :/ Nikt nie chce mnie zawieźc do Zabrza :/

Jedne glony wyglądają mi na OCHTODES SP. I wyrasta mnóstwo innych ciekawych :)

Świetlówkę (kompakta) mam po skosie w pokrywie i zauważyłem że glony na szybach nie robią się bezpośrednio pod świetlówką tylko w miejscach słabiej doświetlonych (te na szybach-nalot). Dzisiaj od rana prawie bez ustanku pracuje wentylator-woda często dochodzi do 26*C (włącza się wentylator). Zrobiłem osłonkę (tymczasową) na kompakta bo wentylator go chłodził i zaczął migać-nie umiał "świecić cały czas" -widocznie pracuje na zasadzie diesel'a hehe ;) Mam nadzieję że po wakacjach nie zastanę glonów (tych których nie chcę) wychodzących aż ze zbiornika ;) Nie wiem kiedy pojadę do Zabrza bo będzie ciężko kogoś "naciągnąć" a kurierem nie zabardzo mam ochotę brać takie zwierzęta :/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No więc dzisiaj przyjechałem. Przez ten tydzień odparowało 7,2L wody. Myślałem, że w akwa nie zobaczę skały-że będzie szyba obrośnięta glonami a w brew moim myślom szyba prawie idealnie czysta-jakieś śmieci jedynie wiszą, a woda kryształ. Zwierzaki i makroglony ładnie porosły, pokazało się dużo kiełży.

Przed wyjazdem:

3h przed zrobieniem zdjęcia myte szyby i dolana woda tyle, że się lekko wylało :p

hpim4640.jpg

Dzisiaj po tygodniu-przyjechałem przed chwilą to zrobiłem zdjęcie nawet nie podnosząc pokrywy:

hpim4641f.jpg

i zdjęcie na skałkę:

hpim4642m.jpg

Bałem się że mi zwierzaki pozdychają ale jestem pod wrażeniem, piasek nawet w miarę czysty jest a nie ma ślimaków itp.

Edit:

Sprawdziłem zasolenie i wynosi 1.029 jutro jadę po RO/DI i dolewam, mam nadzieję że zwierzaki jeszcze wytrzymają. Myślę że te glony z szyby zeszły bo zasolenie jest duże.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość dieter25

Daj spokój sobie z akwarystyką jak nie masz czasu.Zasolenie to jedna z najważniejszych rzeczy aby było stabilne

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Daj spokój sobie z akwarystyką jak nie masz czasu.Zasolenie to jedna z najważniejszych rzeczy aby było stabilne

Wielkie dzięki za wsparcie... Ciekawe czy Ty nie wyjeżdżasz na urlop skoro masz akwa morskie... :| Zasolenie takie wyszło bo wyparowało za dużo wody a poza tym nic złego się nie stało więc nie widzę problemu... Będę stopniowo dolewał wodę i powoli obniżał zasolenie żeby zwierzaki tego "nie odczuły" i wszystko będzie jak dawniej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość dieter25

wyjeżdzam ale kupiłem dolewkę za 100 zł i mam spokój.Ja Cię wspieram oczywiście przecierz Ci tylko napisałem że jak czasu nie masz to się nie zajmuj akwarystka.Powolutku teraz przez parę dni obniżaj zasolenie.Poza tym ciekawy zbiornik może byc

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ładne poletko rurówek :thumbup:

Do czego są te kreski namalowane na przedniej szybkie baniaka?


54 litry od Aquael'a ^^,

Akwarium: 60x30x30, Oświetlenie: 2x Aquael ECOLIGHT DUO (2x11W), Filtracja/Cyrkulacja: Kaskada FNZ3 1200L\H (aktualnie pusta), HYDOR Koralia Nano 900, Sól: RedCoral, Odpieniacz: brak, Suplementy: brak

START - 24.01.2013 - KONIEC 20.06.2015

30 litrów od Aquael'a ^^,

Akwarium: 30x30x35, Oświetlenie: Aquael ECOLIGHT DUO (2x11W), Filtracja/Cyrkulacja: Kaskada FNZ3 1200L\H (purigen, chemi pure elite, aniphos, żywa skała) HYDOR Koralia Nano 900, Sól: RedCoral, Odpieniacz: brak, Suplementy: brak

START - 22.07.2011 - KONIEC 26.01.2013

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja nie kupię -bynajmniej narazie dolewki za 100zł bo dla mnie to szkoda kasy (Kiedyś kto wie, może kupię... wszystko przede mną), teraz wodę będę powoli uzupełniał, (dolewki robię za pomocą kroplówki prosto do jednego z filtrów więc woda się od razu miesza).

Rurówek mam bardzo dużo ;) (bardzo mi sie podobają ;P ) mam jakieś 3 gatunki, te białe, takie kremowe i czerwoną (mała, na skałce po lewej ale ledwo ją widać bo się szybko chowie i bardziej z tyłu skałki jest). Myślę żeby dokupić może jeszcze jakieś małe skałki żeby coś poukładać bo jak by mi tu trochę pustawo wygląda ;) ale jak narazie chcę kupić kraba i ślimaki-to priorytet, później może jakieś babki za jakiś kawał czasu żeby z tymi kiełżami i innymi robalami się rozprawiły bo mam tego na potęgę :/

Kreski narysowałem babci bo chciałem wiedzieć ile w baniaku jest wody, w ciągu 3 dni ubyło do tej pierwszej kreski, nie wiem dlaczego ale strasznie szybko woda parowała, ze słodkiego 250L ubyło mi dużo mniej wody (litry) niż z tego morszczaka a pokój był zaciemniony żeby słońce nie nagrzewało.

Co do zwierzaków to mam jeszcze dwie aiptazje, narazie je zostawię bo są całkiem ładnę, z resztą jeszcze za bardzo nie wiem czym je najlepiej wytępić i czy dam radę wbić w nią igłę (myślę żeby coś do niej wstrzyknąć-coś co nie zaszkodzi akwa ale oczywiście nie 20ml tylko troszkę).

Mam zamiar zrobić jeszcze testy wody bo jestem ciekawy parametrów bo takim spadku wody i wzroście zasolenia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W 250l masz pokrywę ?? włeśnie na niej osadza się para i skrapla do akwarium spowrotem


12litrów- było,28 grudzień 2011- ‎9 ‎lipca ‎2012 216+36sump- było, ‎9 ‎lipca ‎2012 160litrów- było, ‎22 ‎lipca ‎2013-wiosna 2014 23litry- 05.01.2015-01.08.2015 60litrów 01.08.2015-15.06.2016

240litrów + 112sump- 15.06.2016-01.04.2018

360+240 sump- 01.04.2018

98+64  sump-13.12.2018

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja nie kupię -bynajmniej na razie dolewki za 100zł bo dla mnie to szkoda kasy (Kiedyś kto wie, może kupię... wszystko przede mną),

Marcin, nie mozesz miec takiego podejscia do akwarystyki morskiej. Jesli sie zdecydowales na to hobby to na 110% a nie polowicznie. To hobby nie wybacza pomylek. Wody wyparowalo Ci ponad 10% to znaczy ze zasolenie skoczylo o ponad 10 %. Szczescie ze zbiornik dojrzewa - w przeciwnym razie mialbys juz stadko trupkow.

W tym jest wlasnie problem, albo poswiecasz sie temu hobby calkowicie albo sie za nie nie bierzesz.


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W żadnym akwarium nie wyparowało tyle wody co w morskim, niektóre są nawet bez pokryw, nie wiem dlaczego aż tak dużo wyparowało <myśli> ale to już nie ważne ;)

Mam pytanie odnośnie krabów: czy krab (taki pustelnik z erybka.pl) będzie zjadał glony takie jak np. Valonia itp. czy będzie się żywił tymi "niepożadanymi"? Myślę nad kupnem tego kraba czerwononogiego i jeden ślimak na glony + do przekopywania piasku, tylko nie wiem czy będą w erybce gdy sie tam wybiorę :/

Edit:

A czy wyparowanie wody to coś nie normalnego? skoro tak po mnie "jedziecie" że woda wyparowała? Rozumiem, że nie są dobre wahania parametrów (niemówiąc o tym, że dość mocno podniosło mi się zasolenie) ale no ludzie, nie przesadzajmy... W końcu mogę sobie raz w roku gdzieś wyjechać na tydzień i świat sie nie zawali, wiem, że w morskiej w ciągu kilku godzin może połowa zwierzaków paść. W zbiorniku wszystko żyje i ma się dobrze więc jak narazie jest ok. jutro zacznę dolewać wodę i zasolenie po czasie wróci do normy. Przed wyjazdem zasolenie obniżyłem ile się dało.

nie rozumiem natomiast jednej rzeczy: dlaczego uważacie, że nie poświęcam się akwarystyce, wzrosło zasolenie i od razu uważacie, że jestem nieodpowiedzialny i niezdecydowany. Już nic nie piszę bo nie chcę się kłócić bo nie widzę sensu ciągnięcia tego tematu (odparowania wody) dalej, było minęło, wszystko jest ok.

Mam tylko nadzieję, że uda mi się wyprowadzić zbiornik na "głębokie wody", tak w ogóle kto wie czy za niedługo ten baniaczek nie zmieni się w 84L bo chyba zlikwiduję jedno słodkie ze względu na koszt jego utrzymania. Do morskiego nie dojdą teraz wymagające zwierzaki bo po pierwsze to za wcześnie a po drugie najpierw "poćwiczę" na łatwych w hodowli. Najwięcej nauczę się obserwując swoje akwa bo jak to ktoś na tym forum napisał "każdy baniak jest inny", zobaczę co i jak. Narazie niech wszystko rośnie i wyrasta ze skały bo pokazuje się wiele zwierzaków.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Likwidujesz słodkie ze względu na utrzymanie, chcąc założyć morskie? Coś nie tak...

Weź się chłopie za czytanie, wakacje masz, bo jak narazie robisz wiele, by swojemu hobby, a w końcu swemu zapałowi, zaszkodzić.

Stawiasz się kolego, nie mając o morszczyźnie zielonego pojęcia...


Pozdrawiam, Krzysiek!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Marcin14 wróć do swojego postu nr.3 w swoim temacie i czytaj go tak długo aż zrozumiesz co tam napisałeś bo okazuje się że krytyka zresztą słuszna w twoją stronę jednak strasznie cię boli. Jeśli oczekujesz pomocnych rad to przestań się jeżyć i zacznij słuchać.


*Moja Rafka 200 l* (zlikwidowana z końcem 2016) 100x40x50, Sump 40L, Pudełko przelewowe, Lampa HQI 2x150+2x39W T5, Odpieniacz Deltec MC500, Obieg Eheim 1260, Cyrkulacja 2x Koralia3 6400l/h, LR 34kg, LS 21kg

Sprzedam wąż silikonowy 32 mm

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość dieter25

Marcin14 tak właśnie po Tobie jeżdzimy bo to duży skok zasolenia!.Po drugie każdy próbuje Ci napisać co jest o.k a co nie,więc czytaj mądrych rad a nie kontruj na każdą krytykę.

Ja zasolenie podwyższam już 3 tydzień bo miałem 1,018 a teraz mam dopiero 1,021.

A i czytaj bo naprawdę dużo przed Tobą ,ja jestem prawie rok na forum,akwarium mam od sierpnia a na dzień dzisiejszy nadal mało wiem.

A odnośnie dolewki, 100zł może to dla Ciebie dużo nie wnikam ale naprawdę Ty masz spokój a i zwerzaką będzie lepiej

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie nie likwiduje słodkiego ze względu na morskie, mam ich bardzo dużo a te słodkie które chcę zlikwidować "nie jest mi potrzebne" a drogo wychodzi.

Wiele czytałem i o morskim akwa zacząłem czytać dwa lata temu.

Nie wiem jaki jest sens że 200 osób w kółko mówi: "Za duże zasolenie! co robisz?! Nie bierz się za akwarystykę morską!" itd. rozumiem, źle się stało że zasolenie skoczyło no ale to co mam się teraz powiesić?? Pokażcie mi chociaż jednego akwarystę który nie zrobił błędu.

Nie boli mnie to, że piszecie, że mam za duże zasolenie, bo to prawda, tylko po jakiego grzyba pisze to każdy po 100razy i dodaje że jestem niezdecydowany.

Już pisałem, wyjeżdżam na dłuższy czas raz na rok, więc po co mam kupować teraz dolewkę skoro codziennie będę się gapił w akwa? Jak narazie zbędny wydatek. Tutaj założyłem temat po to żebyście mi napisali to jest ok. to jest źle, zrób to i to, i chyba w jednym poście to wystarczy a teraz za pewne będzie się temat zasolenia ciągnął przez 3 strony. Podniosę zasolenie i napiszę co i jak bo mam kilka pomysłów w głowie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Tutaj założyłem temat po to żebyście mi napisali to jest ok. to jest źle, zrób to i to, i chyba w jednym poście to wystarczy a teraz za pewne będzie się temat zasolenia ciągnął przez 3 strony

No i Ci piszę

zrób to i to
dokup dolewkę .

12litrów- było,28 grudzień 2011- ‎9 ‎lipca ‎2012 216+36sump- było, ‎9 ‎lipca ‎2012 160litrów- było, ‎22 ‎lipca ‎2013-wiosna 2014 23litry- 05.01.2015-01.08.2015 60litrów 01.08.2015-15.06.2016

240litrów + 112sump- 15.06.2016-01.04.2018

360+240 sump- 01.04.2018

98+64  sump-13.12.2018

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie odnośnie krabów: czy krab (taki pustelnik z erybka.pl) będzie zjadał glony takie jak np. Valonia itp. czy będzie się żywił tymi "niepożadanymi"? Myślę nad kupnem tego kraba czerwononogiego i jeden ślimak na glony + do przekopywania piasku, tylko nie wiem czy będą w erybce gdy sie tam wybiorę :/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.