Skocz do zawartości
nooobi

Projekt akwarium z panelem

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

planuję taki oto zbiornik: 60x40x35 i w tym panel filtracyjny 60x10x35. Szkło 8mm.

Wymyśliłem sobie takie oto oświetlenie:

http://allegro.pl/aquael-decolight-duo-marine-podwojna-lampka-i1696579968.html x2 będą zamontowane po bokach. Pytanie czy na 63l starczy, czy może wybić sobie to z głowy i szukać czegoś innego?

Cyrkulacją... No własnie tu liczyłbym na podpowiedzi :)

Pompa w panelu Eheim Compact 300.

Odpieniacz: BOYU WG-310.

Podłoże, jaka ilość na pokrycie dna? Nie chcę zbyt grubej warstwy, szkoda marnować miejsce.

Żywej skały chciałbym 8-10 kg.

I teraz mam prośbe o opinie, krytykę oraz wszelkie rady od kolegów forumowiczów :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Jeżeli chodzi o światełko to zależ co chcesz trzymać w akwarium, a co do pompy do panelu może być za mało ja mam Eheim Compact 1000 i jest w sam raz a mam podobne akwarium.

Pozdrawiam

Mateusz


60x30x35 (60L)+12cm (17L) tylny panel./Odpieniacz Miniflotor Aqua Medic/Koralia Nano x3/Oświetlenie Hagen GLO 4x24 W ATI 1 x Aquablue Special 24W 1 x ATI Blue Plus 24W T5 1 x ATI Purple Plus 24 W oraz 1 x Blau Actinic 24 W/ Grzałka JAGER 50 W/LR-7KG,LS-4,5Kg/obieg LOC-LINE EHEIM 1000 =

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tylko miekkie koralowce. I to raczej te najmniej wymagające.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niektóre miękkie wytrzymają najkoszmarniejsze warunki, tu nie ma problemu. Dałbym nieco mocniejszą obiegówkę. Cyrkulacja - ze swojej strony polecam Hydor Koralia 1, lub model Nano (choć ta będzie za słaba wg mnie).

Oświetlenia wystarczy spokojnie na miękkie. Skały nie kupuj więcej jak 8 kilo - bo zrobisz gruzowisko. Chyba że coś ładnego Ci wyjdzie to potem dorzucisz.

Boyu akryl czy szkło?


Pozdrawiam, Krzysiek!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam właśnie takie lampki - możesz zobaczyć jaki jest efekt (link w stopce). Koralom na pewno wystarcza, bo nawet te zoaski na dnie, które są od niedawna ładnie się rozrastają.

Skały u mnie się zmieściło trochę ponad 11 kg i wg mnie wygląda to fajnie, ale akurat trafiła mi się ładna skała; piasku mam cały worek 9.07 kg i też jest w miarę akurat. Mniej też by wystarczyło, ale mnie się taka warstwa podoba i jak kiedyś wpuszczę jakąś małą babkę kopiącą, to będzie miała co robić.

Odnośnie odpieniacza, to ja mam Weipro i raczej nie polecam, a BOYU podobno dobre - najwięcej na ten temat wie chyba Kapitan (możesz jego zapytać).

Cyrkulację polecam JVP-101 - taka jest właśnie u mnie. Trochę bycza niestety ale poza tym to jakość/ceny wysoka, a wydajność też akurat. Jedną można na tyle fajnie ustawić, że nie ma pralki ani martwych stref.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Właśnie nad cyrkulatorami NANO się zastanawiałem, głównie ze względu na cenę i rozmiar (widziałem gdzieś w necie jej zdjęcie na dłoni). A skałe mam nadzieje samemu obejrzeć i wybrać jakieś fajne kształty to zobacze ile tego w sumie wyjdzie :)

Co do ryb to nieśmiało powiem że chciałbym dwa Amfipriony i to chyba tyle tak naprawdę. Zachwycam się koralami, ale jak to wszystko wyjdzie to sie okaże.

A i jaką sól polecacie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Ja bym ci polecił sól na początkową fazę dojrzewania to IO a później przejście na Preis Meersalz a jeżeli chodzi o cyrkulację to Tunze Turbelle Nanostream 6015.

Pozdrawiam

Mateusz


60x30x35 (60L)+12cm (17L) tylny panel./Odpieniacz Miniflotor Aqua Medic/Koralia Nano x3/Oświetlenie Hagen GLO 4x24 W ATI 1 x Aquablue Special 24W 1 x ATI Blue Plus 24W T5 1 x ATI Purple Plus 24 W oraz 1 x Blau Actinic 24 W/ Grzałka JAGER 50 W/LR-7KG,LS-4,5Kg/obieg LOC-LINE EHEIM 1000 =

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

co do soli io dobre na początek potem mnie wystarczył grotech a co do Amfiprionów to akwa za małe też tak zaczynałem ale rybki pływają dopiero po całym akwa jak powierzchnia dna ma coś około 80*40 a tak przy pompie w rogu akwa kiepski widok u mnie tylko jedna ryba była happy z takiego litrażu ( miały regularne tarło )Chromis retrofasciata :icon_love:, charakterna rybka i problematyczna w aklimatyzacji( syndrom stresu )ale trzy sztuki dawały rade i choć zaczepki były i są do dziś w większym zbiorniku nawet większe bo dało się podzielić na terytoria to i tak w nocy pod jedną skałą z babkami na spółę śpią i krzywdy sobie nie robią a jak dobrze karmisz to i choroby się ich nie imają.

ps Zachwycam się koralami, ale jak to wszystko wyjdzie to się okaże.

no to baniak setkę stawiaj bo ci szybko miejsca braknie, a co do odpieniacza to na dwie małe rybki stykanie ale jak podrosną a ty zechcesz zmienić na ta setunie to Tunze DOC skimmer 9002 lub diy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Juko, słyszałeś o znakach interpunkcyjnych? Ciężko coś zrozumieć z takiego słowotoku.

Nooobi, wymiary Twojego baniaka są bardzo podobne do ReefMaxa (poza sporo mniejszą wysokością), polecam lekturę tego działu. Cyrkulatory najlepiej jak najmniejsze, JPVki zdominują obraz baniaka swoimi gabarytami. Dla miękkich powinno się sprawdzić 2x900 l/h lub 900 i 1600 l/h. Błazny szybko podrosną i będą nieciekawie wyglądały przy tej wysokości zbiornika. Jest masa małych rybek, które znikną w dużym litrażu, za to świetnie prezentują się w maluchach, zerknij choćby tutaj.

Koniecznie sam wybieraj skałę, przy płytkich i niskich zbiornikach to szczególnie ważne. Na początek lepiej 8 kg, dołożyć zawsze zdążysz. Ew. nadwyżkę możesz połupać i wrzucić do panelu.

Powodzenia :)


ReefMax i parę gratów...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jutro ide do szklarza zamówić akwa i taka myśl mi po głowie chodzi, żeby zrobić panel, nie z tyłu jak początkowo myslałem, a z boku :) Jak myślicie, starczy też na 10cm i czy to lepszy pomysł tak ogólnie będzie, biorąc pod uwagę oświetlenie jakie dobrałem?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Skoro dopiero zamawiasz szkiełko, to proponowałbym głębsze (o szerokość panelu) i wyższe z 10 cm. Przy szerokości 60 cm nie bawiłbym się w wynalazki, tylko został przy T5-kach (bez porównania większy wybór świetlówek) lub ledach.

Orientowałeś się, ile kosztuje 2x11W na wymianę?


ReefMax i parę gratów...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hehe kolega mnie namawia na 160l :D Nie da rady :D

Co do wymiany to raczej tylko nowe lampki ew. moduły które są wtedy troche tańsze. Jeżeli kombinowałbym z T5 musiałbym myśleć też nad jakąś pokrywą, belką lub nad innym sposobem zawieszenia świetlówek. Fakt, koszt wymiany byłby wtedy niższy.

Skłaniam sie ku Aqiaelowi bo mam krewetkarium właśnie z taką lampką. Jest bardzo fajna i praktyczna (lubie otwarte akwaria z czystego lenistwa :p) Ale koniec końców nie wiem co zrobie :D Czasu mam jeszcze sporo więc niczego nie wykluczam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jakie 160, marne 135 :D, z czego jeszcze 27 l. odpada na panel.

Nie jestem jakimś megazwolennikiem ogromnej głębi w baniaku, ale przy 30 cm ciężko jest ustawić skałę, żeby całość miała ręce i nogi. Bez opierania konstrukcji o tylną szybę jest ciężko, a przy 35 cm wysokości będzie bardzo ciężko stworzyć choć namiastkę swobodnej przestrzeni. Spróbuj pokombinować na sucho choćby z pogniecionymi gazetami imitującymi skałę, może wtedy zdecydujesz się na więcej ;)


ReefMax i parę gratów...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Korone pod swietlowki zrobic z spienionego PCV, koszt materialu na moje akwa (110x50x50) wyniosl mnie 64zl. W watku Mr_Gardena w dziale Nasze Akwaria znajdziesz info o budowie takiej korony. Tutaj http://www.retez.pl/ masz gotowy program lub arkusz do zaprojektowania. Korone zrobisz bez gornej plyty, zmiejszajac troche wymiary wewnetrznych aby umiescic profile ze swietlowkami T5. Klei sie latwo - ja w ciagu godziny mialem poklejona cala korone.

Co do wielkosci akwa - stawiaj najwieksze jakie w tej chwili mozesz. Wiekszy zbiornik, wieksza stabilnosc parametrow, wbrew pozorom latwiej wejsc w swiat akwarystyki, nie tylko morskiej. Co do wysokosci 35cm - khmmm to chyba na szczepkarium... ;) To byl zart, ale jesli mozesz dac wiecej to ciagnij w gore ten baniak :) Tym bardziej ze zamawiasz akwarium u szklarza wiec nie musisz byc ograniczony do wymiarow sklepowych. Na glebokosci tez bym nie oszczedzal. Pomysl moze o jakiejs kostce ?


110x50x50 ,sump 62.5x38x40, 3x Tunze 6045, nj4500, H&S 150-F2001

Dariusz 'VDR' Rubinkiewicz

http://nano-reef.pl/topic/35493-275l-radomskie-malenstwo/

http://art.debesciak.net http://www.klub-malawi.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zbiornik zamówiony, ostatecznie 60x40x40 z bocznym panelem :p Co do oświetlenia to jednak bedzie T5 2x24W. I do tego jeszcze T8 1x20W bo akurat mam całą elektronike.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zbiornik zamówiony, ostatecznie 60x40x40 z bocznym panelem :p Co do oświetlenia to jednak bedzie T5 2x24W. I do tego jeszcze T8 1x20W bo akurat mam całą elektronike.

Elektronike do 24W T5 ja wyciagnalem z zarowek energooszczednych (w OBI po 13zl zarowki odpowiadajace mocy 120W). Uzywam od dawna i wszystko jest ok. Co prawda maja zimny start ale jakos nie odczuwam aby cos zlego sie dzialo. Aktualnie swieca mi w krewetkarium.


110x50x50 ,sump 62.5x38x40, 3x Tunze 6045, nj4500, H&S 150-F2001

Dariusz 'VDR' Rubinkiewicz

http://nano-reef.pl/topic/35493-275l-radomskie-malenstwo/

http://art.debesciak.net http://www.klub-malawi.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.