Skocz do zawartości
thomas kay

Jakie wentylatorki do chłodzenia.

Rekomendowane odpowiedzi

Hej

wiem że temat był wałkowany wiele razy ale odpowiedzi na swoje pytanie jednak nie znalazłem. Chciałem zamontować ze dwa wentylatorki w moich 45l. Akwa jest odkryte osłonięte jedynie czymś w rodzaju korony. Generalnie w telegraficznym skrócie to standardowo mam w akwa 26 stopni bo tyle trzyma przy moim oświetleniu bez chłodzenia, a w lecie w pokoju mam 29-30 st. I o te trzy,cztery stopnie się rozchodzi. i tu jest moje pytanie. Jaką moc tych wentylatorków wybrać żeby dały sobie radę oczywiście z pewną rezerwą. Mam przed nosem katalog i tam moc jest podawana w ilości obrotów lub dm3 powietrza. Obawiam się że wybiorę za słabe i nie dadzą sobie rady. Może ktoś coś doradzić? Jest jakiś przelicznik?? Albo tak swoim w pełni subiektywnym zdaniem:) Uff to jednak nie był telegraficzny skrót. Z góry dzięki, pozdro


Tisze jediesz dalsze budiesz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pokaż akwa na focie, to się pomyśli. Im mocniejszy dasz, tym większe będzie parowanie - ale o to chodzi akurat w chłodzeniu poprzez wymianę powietrza nad taflą wody.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli gdzieś "moc" wentylatora podana jest w obrotach, to od razu go odpuść.

Szukaj wentylatora z dużym przepływem powietrza i cichego.

Całkiem niezłe w stosunkudo ceny są wiatraki Aimaxxa.


ReefMax i parę gratów...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli gdzieś "moc" wentylatora podana jest w obrotach, to od razu go odpuść.

Szukaj wentylatora z dużym przepływem powietrza i cichego.

Całkiem niezłe w stosunkudo ceny są wiatraki Aimaxxa.

z tym mógłbym polemizować, kupiłem i ja i kolega wentylatory AAB które mają niby duży przepływ powietrza przy małej ilości obrotów (+sa ciche) a dmuchają ... słabiutko, i kasa generalnie wyrzucona w błoto.

Jeśli miałbym polecić producenta za rozsądną kasę to - Fander ;)

wentylatory musza być 'mocne - za mocne' , więc nie martw się - raczej nie przewymiarujesz :)


17.03.2010r - 20.08.2012 http://nano-reef.pl/...m=posts&q=27683

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co osoba to odp.:D a ja dalej nie wiem co kupić;)

Wrzucę fotkę dziś wieczorem chociaż nie wiem czy to rozjaśni trochę temat? Myslałem że da to sie może jakoś przeliczyć że jest jakiś wzrór, pewnie jest tylko nikt z nas go nie zna. Do tego jeszcze dochodzi temat zakupu zasilacz, a tu to już wogóle jestem zielony, rozumiem tlyko tyle że powinien być dopasowany do wentylatora...:D

Edytowane przez nika
pkt. 8 Regulaminu (wyświetl historię edycji)

Tisze jediesz dalsze budiesz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

poszukaj wentyli PAPST... jak puscisz na 12V to nie bedzie ich slychac i beda dluuugo dzialac...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja osobiście zamontowałem wentylator zdemontowany z komputera PC 12V cichy 21dB i wydajny 115m3/h powietrza


d4de0a021b7dcb2f19d2db8c778d364fu426a393.png

Wreszcie zdymisjonowana.....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

z tym mógłbym polemizować, kupiłem i ja i kolega wentylatory AAB które mają niby duży przepływ powietrza przy małej ilości obrotów (+sa ciche) a dmuchają ... słabiutko, i kasa generalnie wyrzucona w błoto.

Jeśli miałbym polecić producenta za rozsądną kasę to - Fander ;)

wentylatory musza być 'mocne - za mocne' , więc nie martw się - raczej nie przewymiarujesz :)

Ale z którą konkretnie częścią mojej wypowiedzi polemizowałbyś? :) Bo jeżeli z przepływem powietrza, to nie ma do tego podstaw - właśnie ten parametr informuje o wydajności wentylatora.

Fakt, że część producentów podaje nierzetelne dane, podobnie jak choćby przy cyrkulatorach, odpieńkach i całej rzeszy wszelakich sprzętów, to już inna para kaloszy. Papier wszystko zniesie, a internet to już w ogóle :), dlatego nic nie zastąpi chłodnej - nomen omen - oceny.

"Marka" AAB do przodowników rzetelności bynajmniej nie należy ;)

Thomas - u mnie wspomniany Aimaxx w rozmiarze 60 mm dmucha bezpośrednio w komorę panelu i podnosi parowanie znacząco, temp. zbija o 1,5-2 stopnie, przy czym jest niesłyszalny. Zawsze można wybrać większy model. Na pewno są lepsze wiatraki, jak wspomniany Papst, ale to zupełnie inna półka - są 3x droższe.


ReefMax i parę gratów...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość kapitan

A ja mam typowe DIY:

Uciągłem końcówkę od ładowarki do jakiegoś starego Siemensa i podłączyłem na okrętkę cooler od core 2 quad, na ten moment w 240l : 0,5 stopnia na godzinę chłodzi.

Podłączone to jest do Aquael Thermostab Duo.

Działa? Działa :thumbsup: a koszt minimalny.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

120mm i pasuje :thumbsup: Mam dwie sztuki , nieźle chłodzą a z racji , że są wolnoobrotowe (w stosunku do np. 80mm) mam ciszę jakiej każdy pożąda. Całość steruje dodatkowo ARM w zależności od temperatury :thumbup:


Śpiesz się powoli...

56_1245071123.gif

beztytuubvb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja założyłem nad sumpem nad komorą z obiegówka dmuchawę (turbina)od mikrofalówki, jest mocna, dobrze schładza i nie jest specjalnie głośna

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Akwa ma 45l 60cm dł, zastanawiam się czy kupić jeden większy czy dwa mniejsze i umieścić je w dwóch rogach akwarium? Nie ukrywam że cena jest tu ważna, wolałbym coś tańszego, jak bym chcił drogie to bym sobie kupił oryginalne tunze:P Muszą być w miarę ciche bo akwa mam obok łóżka...

Thomas - u mnie wspomniany Aimaxx w rozmiarze 60 mm dmucha bezpośrednio w komorę panelu i podnosi parowanie znacząco, temp. zbija o 1,5-2 stopnie, przy czym jest niesłyszalny. Zawsze można wybrać większy model. Na pewno są lepsze wiatraki, jak wspomniany Papst, ale to zupełnie inna półka - są 3x droższe.

Czyli przydałyby mi się może dwa takie żeby zbić akurat o te 3,4 stopnie.

120mm i pasuje :thumbsup: Mam dwie sztuki , nieźle chłodzą a z racji , że są wolnoobrotowe (w stosunku do np. 80mm) mam ciszę jakiej każdy pożąda. Całość steruje dodatkowo ARM w zależności od temperatury :thumbup:

A jaki mają przepływ? chciałbym porównać ich power.

pozdro


Tisze jediesz dalsze budiesz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Thomas nie popadajmy w skrajność,przecież to tylko wentylatory Wejdź do pierwszego lepszego sklepu komputerowego kup wentylatory jakie Ci pasują(mam na myśli rozmiar)podłącz i będzie spoko,ew. podłącz do zasilacza regulowanego i gdyby było za głośno zmniejszysz prędkość obrotową.Z tego co zdążyłem wyczytać na forum znaczny procent forumowiczów tak ma(ja też :lol: )


100x50x50(przód opti)+sump 72l,odpieniacz APF600,obieg nj2300,cyrkulacja jebao wp40+koralia3+koralia4,oświetlenie led cree 144w diy,auto dolewka diy,25kg LR,18kg LS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość kapitan

Zwykły wentylatorek jaki masz na przykład w zasilaczu od kompa już nieźle daje, a kupisz go za 10zł w komputerowym.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Spoko tak chyba zrobie, nie ma się co za długo nad tym rozwodzić. Dobra dzięki za odp. koniec tematu.

Pozdrawiam


Tisze jediesz dalsze budiesz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie zmykajcie jeszcze ,podepnę się pod temat. Chcę zamontować wiatrak komputerowy w szafce z sumpem jako wyciągowy. Można jakoś spowodować aby kręcił się w drugą stronę? Wiem można go zamontować odwrotnie, ale wtedy szpetnie widać kabelki z tyłu.

pozdrawiam,

Krzysztof


Narodziny 29.05.2011 -- restart 20.08.2013:

akwarium - 100x65x53 sump - 80x40x40

odpieniacz - Deltec APF 600

oświetlenie - Maxspect Razor 160W

obieg - Tuzne Silence 1073.040

cyrkulacja: Tunze 6055, 6045, NanoWavebox

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość kapitan

Kiedyś było tak, że jak się źle podłączyło kabelki (plus do minusa) to się kręcił w złą stronę.

Ale byłoby to mniej wydajne rozwiązanie bo łopatki wiatraka mają taki kształt by pchać powietrze w jedną stronę.

Teraz wiatraki są regulowane i inteligentne :D Jak podpinałem swój (od CPU) to działa tylko po właściwym podłączeniu, albo wcale.

Ale jest szansa, że te zwykłe plastikowe do obudowy, czy zasilacza będą kręciły się w odwrotną stronę.

Daj go normalnie i naklej coś tam gdzie są kable jak ci to tak przeszkadza :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Biegunami się nie da zamienić, nie pomyślałem, że są dwa rodzaje wyciągające i zasysające powietrze. Szkoda bo kupiłem taki z "aktynicznymi" ledami.


Narodziny 29.05.2011 -- restart 20.08.2013:

akwarium - 100x65x53 sump - 80x40x40

odpieniacz - Deltec APF 600

oświetlenie - Maxspect Razor 160W

obieg - Tuzne Silence 1073.040

cyrkulacja: Tunze 6055, 6045, NanoWavebox

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ma ktoś może jakiś sprawdzony wiatraczek 120x120 wydmuchujący z szafki wilgoć? :)

Bo szukam i szukam na alledrogo i chyba same wdmuchujące są...


Akwarium nr 1: 120/60/55 

Akwarium nr 2: 90/50/50

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Bartek Łódź

Wentylator się odwraca :harhar:

A 120x120 to kup zephyr są super ciche właśnie wczoraj mi paczkę przysłali i wiem co mówię


W akwarium co dobre nie dzieje się szybko

Oprócz zakupu sprzętu i zwierzaków

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przy wentylatorach istotne są wie rzeczy powiązane ze sobą:

1) wydajność

2) głośność

NOISBLOCKER BlackSilent spełnia te dwa punkty doskonale nie dość że wydajny to do tego cichy..

Przepływ powietrza (wydajność): 98 m3/h

Poziom hałasu: tylko 21 dB

Mam 4 sztuki i są niesamowite - praktycznie niesłyszalne a do tego charakteryzują się długą żywotnością.

Na allegro są. Polecam bo na prawdę są świetne.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.