Skocz do zawartości
Tester

Lepiej za zimno czy za cieplo

Rekomendowane odpowiedzi

Po mojej katastrofie bliżej przyjrzałem sie sprawie temperatury w moim akwa. Ze wzgledu na dwa obiegi ze wspolnym sumpem mam dwie grzalki - kazda w innym akwa (nie w sumpie) - nie pytajcie czemu :) - tak sobie wymyslilem :)

Zaczela jednak mnie zastanawiac inna sprawa i w zasadzie domyslam sie odpowiedzi ale chcialbym Waszego potwierdzenia. Czy w sytuacja extremalnych typu wyjazd, awaria, brak pradu etc nie lepiej jest ochlodzic akwa powiedzmy do 23 stopni niz przegrzac do 30 stopni. Wiadomo ze wysoka temperatura, jest zabojcza dla procesow biochemicznych i jest raczej nieodwracalna. Znowu "zimno" (oczywisce w rozsadnych granicach) powoduje spowolnienie metabolizmu i ma mniejszy wplyw na wiazania chemiczne niz "goraco" i czesto jest to proces odwracalny. Zakladam ze temperatury rzedu 29-30 stopni w naszych akwariach sa zabojcze dla znacznej czesci zycia, jak sie ma sprawa z wychlodzeniem wody i z wplywem niskich temperatur na zycie w slonej wodzie.

Jak dlugo i w jakich (nizszych niz normalne) tempraturach moga przezyc SPSy LPSy, miekkie, ryby i cala reszta

Pozdro


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość kapitan

Robiłem niedawno 'research' tego zagadnienia, ponieważ często musimy tutaj korzystać z poczty żeby wysłać zwierzęta. Wszyscy sprzedawcy twierdzą, że lepiej zwierzynę przechłodzić niż przegrzać. Wysoka temperatura może doprowadzić do uszkodzenia tkanek, a za niska jedynie do stresu i dyskomfortu.

Jeśli chodzi o ryby i ślimaki - wysyłałem i odbierałem, nic nigdy nie zmarło.

A jeden z kolegów z naszego forum korzystał z wysyłki korali i podobno też bez komplikacji.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no tak, to jasne ale do jakich granic nie wplywa to na zdrowie - mowa oczywiscie o krotkotrwalych chlodach


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja dla świętego spokoju wymieniłem spalonego gniota herbu Aquael na słabszą grzałkę, żeby przy awarii termostatu były mniejsze szanse na ugotowanie życia. Zwykle przegrzanie jest większym problemem, tzn. łatwiej może się przydarzyć - brak grzania rzadko wiąże się ze spadkiem temp. do niebezpiecznego poziomu, a np. sklejenie termostatu to już bardzo groźna awaria.


ReefMax i parę gratów...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Eee, 2x to nie. Ale jeżeli są dwie w tym samym obiegu, to tą rezerwową dałbym mniejszej mocy (nieco za słabą na litraż). No i oczywiście ustawioną na niższą temp., żeby pracowała zawsze tylko grzałka podstawowa. Mniejsza uchroni baniak przed zbyt dużym spadkiem temp. jak wysiądzie główna, a w razie "swojej" awarii nie ugotuje zwierzaków.


ReefMax i parę gratów...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie kiedyś przy 28 stopniach lpsy były zestresowane. Nic nie padło a ja dla świętego spokoju kupiłem chłodziarkę. Śmiga już ponad dwa lata i żaden urlop mi nie straszny.

pozdrówki


450 lit + 120 lit sump; 2*150 HQI+2*54 T5 ; Deltec APF 600; AM OR 3500-obieg; 1*4500+1*8000+1*4400-cyrkulacja;

http://www.nano-reef.pl/forums.php?m=posts&q=23191

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja mam grzalke ustawiona na 23 stopnie 75w,i tak zadko sie wlancza,reszte wody dogrzewaja pompy

od 3 tygodni jest calkowicie wylaczona :smoke: i temperature w dzien mam 24,8 a nad ranem 24

Edytowane przez nika
pkt. 8 Regulaminu (wyświetl historię edycji)

OW 800l+sump240l,BK250,obiegowa RD6500,cyrkulacja 3*6105,profilux,oswietlenie 3 sztuki

Pacific Sun 120W Master,Kalkreaktor,a gratow to jeszcze wiecej co nie potrzebuje

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć:

Wczoraj w TV w programie przyrodniczym "woda to życie" padło (wyrwane z kontekstu) wyrażenie że przyczyną obumierania korali (akropor) jest ocieplenie wody ( wskutek zmian klimatycznych), powyżej 24 stopni. :whistle:

Chyba trzeba by się temu przyjrzeć bliżej. :coffee:

Pozdrawiam


Pozdrawiam. Roman (Dawniej BAU)

150x50x50, sump 120 l,+zbiornik techniczny 80 l,  oświetlenie-ledy Cree 108W + 2x 54W t5, Aqua Nova 6500, 1xJVP 102+jebao 40,odpieniacz stożek made in sebastek i cała reszta zalane 10.02.2011. Obecnie prawie fisch only

Nigdy się nie tłumacz, przyjaciel tego nie potrzebuje a wróg nie zrozumie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

IMHO lepiej schłodzić niż przegrzać, chociażby z tego powodu że w zimniejszej wodzie więcej tlenu się rozpuści.


 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

w nocy spada mi czasami do 23 stopni

kiedys kierowca wsadził paczke dla mnie do luku bagażowego. woda schłodziła sie do 14 stopni. euphyllia i rico przyżyły


LED Maxspect, Tematy lufta

Salarias allegro (sklep Salarias) baner NanoReef www.mariuszfrej.com Moje szkła: 80 l (105 w obiegu)- ReefMax, start 10 sierpnia 2010, 90% sucha skała, II) 360 l (ok. 470 l w obiegu) start VI 2012 - 100 % sucha skała, . Akcja Pajacyk - kliknij proszę!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pozwole sobie mieć inne zdanie. Teoretycznie zgadzam się,że organizm przechłodzony łatwiej przywrócic dożycia niz przegrzany. Ale wyjeżdzając na wakacje mamy akwarium, które jest najczęściej dostosowane do jesiennych czy letnich chłodów. Natoniast nie jest do ekstermalnych upałów. A to co szkodzi to nie tyle sama temperatura a szybkość zmiany temperatury.

Ponieważ łatwiej jest ogrzać niż oziębić to raczej przestawiłabym akwarium na wyższe temperatury. U mnie ostatnio jest 27,8- 28,2*c i zadnych zmian na gorsze nie widać- tylko nirktóre korale szybciej rosną. Nawet podkręciłam grzałkę zeby w razie czego nie spadło ponizej 27. (grzałki mam na ternostacie i same grzałki też mają zabezpieczenie.)

Wydaje mi się że przegrzanie korali to nie tylko sama temperatura ale jej wpływ na filtracje, natlenienie i pewnie inne czynniki.


 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A czy na rafie nie występują czasem zimniejsze czy cieplejsze nurty? Jeżeli istnieją jak na przykład w morzach, to teoretycznie koralom gwałtowne wahania temperatury nie powinny szkodzić. Mylę się ??

A dodatkowo czy może mi ktoś powiedzieć, jaka niska temp. jest już niebezpieczna ??


50x50x40cm, oświetlenie T5 4x24W + led 18W,cyrkulacja: 6,5 tys,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nurty czyli prady morskie sa stale. A nawet jesli sa sezonowe to zmiana pradu nie nastepuje w 24h.


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość kapitan

Dokładnie jak napisał Tester, w tropiku gdzie są rafy temperatury nie zmieniają się, lub wahają się o 1 do 2 stopni. (w skali roku)

Fajnie by było gdyby wypowiedział się Przemek, lub ktoś inny z załogi która pracuje w sklepach.

Oni wiedzą jak jest transportowana zwierzyna do sklepu i na jakie temperatury jest wystawiana, oraz na jak długo. :clap:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Steropianowe boxy zabezpieczaja rownie przed przegrzaniem jak i wychlodzeniem. Firmy wysylajace zwierzaki bardzo czesto dowoz do lotniska organizuja pod oslona nocy. Po pieresze zeby skrocic czas transportu, po drugie zeby nie narazac towaru na upal. Na rafie stalych temperatur tez nie ma, tyle ze skoki nie odbywaja sie w kilka godzin. Przychodzi wiatr, zrobi sztorm, jest zmiana temperatury.


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podczas ekstremalnych upałów miałem nawet 29,5 , w nocy temperatura spadała na 25-26 i nie zauważyłem żadnych oznak stresu czy strat. Może euphylia była jakby mniej napompowana ale raczej to był jakiś chwilowy kaprys. Reszta SPS/LPS bez zmian.

Dobry wiatrak potrafi zdziałać cuda, a zamiast chłodziarki polecam klimę do pokoju, w którym stoi akwarium, cena taka sama a chłodniej będzie nie tylko w akwarium.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja mam w sumpie 2 grzałki 50W, jeżeli działa tylko jedna to jest w stanie jedynie utrzymać temperaturę max 25 stopni nawet jak ustawie ją na 30. Druga jest pomocnicza/awaryjna ustawiona na tą samą temperaturę oczywiście uruchamia się razem z pierwszą jeżeli temp. spadnie poniżej temp. ustalonej.

Jeżeli chodzi o wychłodzenie... miałem kiedyś problem z przesyłką kurierską.. tzn szła do mnie 3 dni (w zeszłym roku po powodziach w okolicach Jasła) Odebrałem box z myślą że wszystko pójdzie do kibla (jedna ryba i 2 korale). Okazało się że wszystko żyło. Temperatura wody miała 19 stopni

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość kapitan

Pocieszające :) Zastanawiam się czy nie kupić kilku korali w dniu odlotu i nie zabrać ich samolotem do Irlandii. Te kilka godzin wytrzymają, a w luku bagażowym pewnie jakiś drastycznych, minusowych temperatur nie ma. Jedyne co to mogą nimi rzucać :crybaby:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Temeratura korala jest wyzsza niz temeratura wody a roznica ta jest tym wieksza im slabsza cyrkulacja.


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Możesz podać jakieś źródło tej informacji? W jaki sposób koral się ogrzewa i o ile jego temp. jest wyższa od otoczenia?

Nie słyszałem, żeby koralowce były stałocieplne czy zdolne do ogrzewania własnej tkanki.


ReefMax i parę gratów...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kamera termowizyjna :ice:


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Grzegorzu D.

Moglbys rozwinac swoja teorie? Zawsze zdawalo mi sie ze koralowce to zwierzeta zmiennocieplne... => temperatura korala = temp. wody.

pozdrawiam

Henryk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No wezami jest podobnie, ale jak wysiaduja jaja to po przez szybkie skurcze miesni sa w stanie podniesc wlasna temperature. Poza tym to nie moja teoria tylko badania zrobione 5 lat temu.

Ponizej wykresy na

www.advancedaquarist.com/2006/2/aafeature2

naprawcie forum

@Grzesiu, nie wiem co się dzieje... ja drugi dzień mam problem z wklejaniem linków. raz działa, a raz nie...

edit: teraz poszło :)

LINK - klik


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dla osób, którym nie chciało się :book: - artykuł poznany w całości ma o wiele więcej sensu, niż wyrwany z kontekstu i jako taki mało logiczny cytat.

W doświadczeniu badano prędkość nagrzewania i temperaturę wody oraz koralowców umieszczonych blisko (7-15 cm pod powierzchnią) silnego (400W) źródła światła, w wodzie o różnym stopniu cyrkulacji. Wnioski zaskakujące nie są - koralowiec pod tak silnym światłem ogrzewał się szybciej niż woda i miał od niej temp. o 0.8 st.C (silny prąd wody) do 1.5 st.C (słaby prąd) wyższą. Różnice w temp. można traktować tylko szacunkowo, bo rozdzielczość temperatury w badaniu jest wybitnie mizerna.

Temeratura korala jest wyzsza niz temeratura wody a roznica ta jest tym wieksza im slabsza cyrkulacja.

O ile cytowany wniosek jest wart uwagi, gdy obawiamy się przegrzania koralowców pod silnym oświetleniem (trzeba z większą rezerwą podchodzić do maksymalnej temperatury), to w przypadku problemów z wyziębieniem w nocy czy podczas transportu koralowce będą one miały taką samą temp. jak woda, a przytoczony cytat jest całkowicie bez sensu!

Ludziska, jak umieszczacie jakieś wiadomości na forum, które jest źródłem wiedzy dla naprawdę dużej liczby osób, to przyłóżcie się proszę i sprawdźcie nie tylko, czy dzwoni, ale też gdzie konkretnie :rtfm: . Rzucanie niesprecyzowanymi ogólnikami może wyrządzić więcej szkody, niż pożytku.


ReefMax i parę gratów...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.