Skocz do zawartości
jaarky

Poważny problem - prosba o pomoc - sól TM BA

Rekomendowane odpowiedzi

Panowie mam problem z solą. Jechałem do tej pory na TM BA (baniak 7 miesięcy) i zawsze walczyłem z niskim kh na tej soli. Poprzez Ballinga starałem się trzymać ok 7.5 Dziś nadeszła pora na rozrobienie solanki do podmiany, tak więc zacząłem nowe opakowanie TM BA. Z ciekawości sprawdziłem kh wody do podmianki. Test TM wyszło 4, test Sali 5 ! Co to w ogóle ma być? Nie wiem co teraz robić. Czy doprowadzić rozrobioną sól ballingiem do odpowiednich parametrów i wlewać? Można tak w ogóle zrobić? Czy zamawiać inną sól? Tylko jaką? Doradzicie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W pierwszej kolejności wymieszaj sól w wiaderku. Mogły przy przewożeniu pooddzielać się składniki soli, i wtedy jeszcze raz zrób test


Od 05.01.2014 nowe: 100x50x45, sump 112 l, 6 x T5 39W Dozownik EBTECH ze sterowaniem bluetooth, pompy Tunze 6025, 6045.

c9007dcceed49c71m.jpg26a1ff863e576da5m.jpg6d058997d459df13m.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

właśnie zmierzyłem moja wodę na podmiankę na TM BA, wynik testem TM 6-7

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W tescie saliferta jest plyn referencyjny. Sprawdz oba testy na tym plynie. Bedziesz wiedzial czy cos jest nie tak z testami


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Testy są raczej ok, sprawdzane w głównym zbiorniku tm,sali,seachem i w miare się pokrywają (prócz sali ale on zawsze zawyża o 2 jednostki) No nic doleje po równo ballinga do wiaderka z solanką do podmianki i wyrównam. Na reefcentral sporo osób ma ten sam problem-niskie kh. Szkoda, bo sól bardzo dobra, tylko, że te wpadki z kh. Najgorzej, że żaden przedstawiciel tej soli się nie wypowie czy trefna partia się trafiła czy nie. Jakiś jeden chłopina od nich napisał, że to przez upały u nich w Californii. Śmieszne.

Możecie mi doradzić na jaką sól przejść (zbiornik średni zagęszczony sps/lps)?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli KH jest faktycznie niskie i potwierdzają to prawidłowe wskazania testu to zmiana soli na niewiele może się zdać, raczej trzeba będzie się wspomagać ballingiem.


*Moja Rafka 200 l* (zlikwidowana z końcem 2016) 100x40x50, Sump 40L, Pudełko przelewowe, Lampa HQI 2x150+2x39W T5, Odpieniacz Deltec MC500, Obieg Eheim 1260, Cyrkulacja 2x Koralia3 6400l/h, LR 34kg, LS 21kg

Sprzedam wąż silikonowy 32 mm

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Następne sztuczne rozdmuchanie problemu którego nie ma. W zbiorniku sps/lps chcesz samymi podmianami utrzymywać stabilne kH? Sądzisz że przy 5-cio procentowej podmianie zbiornik zauważy że kH z wiaderka jest minimalnie niższe?


380l, 400W led DIY Cree, odp. T-Aqua, trochę innych gratów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Spoko cały czas leje ballinga i jestem z efektów zadowolony. Tylko, że jak solanka, która nie jest jeszcze wlana ma 4kh to chyba coś jest nie tak. Według zapewnień producenta ma być ok 7.5. Czytałem też o problemach Kidulta z solą TM do ballinga. Tam też nie było problemu? Gdyby nie on pewnie poleciałoby więcej baniaków.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem jakie problemy miał Kidult. Sól o której piszesz stosuję od ponad roku i nie wyobrażam sobie innej.


380l, 400W led DIY Cree, odp. T-Aqua, trochę innych gratów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ja nadal twierdzę, że twierdzenie iż "testy są raczej ok" to delikatnie mówiąc za mało!

KH to najważniejszy test więc "raczej" dla mnie to nadal nie OK.

Mój test saliferta zaniża o 0.7, więc pisanie, że salifert zaniża o 2 to bzdura i nie ma sensu tego powielać, nie wiesz ile zaniża dopóki porządnie tego nie sprawdzisz. Jeden test nie jest równy drugiemu, więc wrzucanie ich do tego samego worka nie ma sensu.

Będziesz jechał przez Andrychów, weź troche wody zmierze Ci hanką i swoim salifertem dla porównania.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

jaarky po jakim czasie od rozpuszczenia soli w wodzie RO robisz ten test ?

Sól powinna sie rozpuszczać 24h i po tym czasie można robić testy, wszystkie składniki które zawiera sól muszą sie zbuforować

i wtedy można poznać dokładną zawartość soli. Aby nastąpiło poprawne buforowanie soli to jest na to potrzebny czas.

Ja tej soli używałem dość długo i w tej chwili jadę na mniej bogatej Grotecha, nie mogę powiedzieć nic złego o tej soli, jest bardzo bogata w mikro i makro elementy ale w tej chwili wprowadzam Zeovit i ta sól nie nadaje sie do tej metody ze względu na dużą zawartość w/w elementów.


540l + sump 270l, LR 120kg, oświetlenie 10xT5 54w, odpieniacz Deltec AP 902, Grotech TEC III, IV, IV, Tunze Multicontroler 7095, obieg New-Jet 4500, metoda Ballinga, VSV,

Teco TR 20, Nano 83, F93, start 22-05-2010

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o testy to dziś będę mial potwierdzenie od Moiry, oddał wodę do laboratorium, rozbieżność między testami Saliferta a laboratorium były delikatnie mówiąc porażające...

Pozdrawiam

seb


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

MarcosB co do testów to nie chce już nic pisać, bo było pisane. Tylko ciekawe, że seachem, tm i jbl wskazują praktycznie tak samo, a Sali inaczej w stosunku do pozostałych.

Seb czekamy na Twój post, wreszcie się wszystko wyjaśni.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi sie że koniec Saliferta bliski, za wiele sygnałów się słyszy że wyniki z kosmosu wychodzą, co partia to inny, syf jakiś te testy.

Pozdrawiam

seb


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ja drugie wiadro właśnie skończyłem (25 kg) na TM BA i potwierdzam - miałem identyczne wyniki kh - 4 na TM i 5 na Salifercie. To jedna z przyczyn moich problemów - zacząłem dodawać balling, narazie samo NaHCO3.

Edytowane przez nika
pkt. 8 Regulaminu (wyświetl historię edycji)

Pozdrawiam, Krzysiek!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi sie że koniec Saliferta bliski, za wiele sygnałów się słyszy że wyniki z kosmosu wychodzą, co partia to inny, syf jakiś te testy.

Pozdrawiam

seb

Salifert przereklamowany i przechwalony produkt :thumbdown:


LPS-ZOA http://nano-reef.pl/...894-nano-rafka/ <> http://reefcentral.c...d.php?t=1639117

Schuran Jetskim-100,Aqua Medic Nanoprop 5000

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Salifert przereklamowany i przechwalony produkt :thumbdown:

Który będzie następny ? :smoke:


430 lit + 200 lit sump ,Oświetlenie kessil A360WE ,Tune Blue Mini Bubble King 160 (pompa eheim) ; AM OR 3500-obieg; :-) cyrkulacja x 50 Start 28.10.2012

600 lit + 200 lit sump; 2*39 T5 + 6x 80 T5; Mini Bubble King 160 (pompa eheim) ; AM OR 3500-obieg; 2*4500+1*5000+1x12000- cyrkulacja; Start 21.07.2009 Koniec 01.10.2011 Jeszcze wrócę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

OK, Panowie prosze napiszcie mi w takim razie kto dostał wraz z testem saliferta płyn kalibracyjny KH 6.8 a kto nie ?

Pytanie co wskazuje Wam na płynie i czy wogóle macie testy z płynem kalibracyjnym ?

Edytowane przez nika
pkt. 8 Regulaminu (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Który będzie następny ? :smoke:

Myślę że juz są i nie tylko testy :thumbdown:Nie jedna firma miała potknięcie ale wróciła na prostą jak sól Preis,ale inne w takiej sytuacji to już lecą na łeb :vava:

Edytowane przez nika
pkt. 8 Regulaminu (wyświetl historię edycji)

LPS-ZOA http://nano-reef.pl/...894-nano-rafka/ <> http://reefcentral.c...d.php?t=1639117

Schuran Jetskim-100,Aqua Medic Nanoprop 5000

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ten płyn wskazuje to co ma wskazywać test Sali. Tylko, ze ten płyn mierzyłem innymi testami i co innego wskazują. Czyli, reasumując Sali jest robiony pod ten płyn, a czy płyn wskazuje prawidłowe kh to już wielka nie wiadoma. Pomiary płynu kalibracyjnego Sali robiłem innymi pomiarami (Seachem,jbl,TM) i wskazują o dwa punkty mniej.

Edytowane przez nika
pkt. 8 Regulaminu (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.