Skocz do zawartości
lukasz.s4

Fitoplankton a rozkwit życia

Rekomendowane odpowiedzi

Jeśli chodzi o kolor hodowli „ Fito „ ( sprawa często poruszana) to wydaje mi się że zależy on od warunków rozwoju hodowli a w szczególności od intensywności światła i jego temperatury barwowej.

Zauważono to w obserwacjach satelitarnych fotografując ocean w różnych strefach klimatycznych.

Na naszym podwórku wygląda to tak: otrzymujemy Fito z przewagą jakiegoś szczepu.

Jest ładny np. ciemnozielony. Rozmnażamy go w swoim reaktorze w diametralnie innych warunkach niż u poprzednika. Po pewnym czasie co widzimy – Fito jest jakieś zielono żółte, brązowawe itp.

Co się stało – po prostu mieliśmy inne światło, mniej lumenów i inną ilość Kelwinów.

Abstrachuję tutaj od pozostałych parametrów.

Zamiast rozmnożyć gatunek wiodący z otrzymanej partii zarodowej rozmnożyły się nam w większości inne szczepy, w tym przypadku okrzemki które również wchodzą w skład Fitoplanktonu.

Mówimy wtedy hodowla padła.


Akwarium - aktualnie brak.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja powiem tak - kupilem od Kawy 2 litry, bardzo szybko z tego zrobilo sie 5l - butla stoi na oknie... rozdalem juz z tego ponad 2,5 litra i poniedzialek kolejne 2litry poleca do kolejnego forumowicza. Stoi na oknie od strony wschodniej, zero dodatkowego oswietlenia - tylko napowietrzanie. U mnie jest ladnie ciemnozielone. Tak wiec wszystko zalezne pewnie od warunkow. W zasadzie jak tak dalej pojdzie to bede mial nadwyzki ktorych nie bede w stanie skonsumowac ;P Jakby ktos chcial troche fito to raz na tydzien pewnie z 2litry bede w stanie oddac ;P


110x50x50 ,sump 62.5x38x40, 3x Tunze 6045, nj4500, H&S 150-F2001

Dariusz 'VDR' Rubinkiewicz

http://nano-reef.pl/topic/35493-275l-radomskie-malenstwo/

http://art.debesciak.net http://www.klub-malawi.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dzięki, to by sporo wyjasniało... więc może jeszcze ktoś rzuci profesjonalnym okiem i potwierdzi neizdatność hodowli zawartości butelki :p

p1010205s.jpg

od lewej:

1 pojemnik - kiedyś była tam wrotka, teraz pięknie zielony ?fito??

2- butelka - zawartość pojemnika z nanochloropsis salilna - pytanie czy hodowla padła i przejmują ją zooplankton/okrzemi?

3- (probówka) resztki hodowli z nanochlroropsis odlane ok tydzień temu

4- słoik tak wyglądała kolonia startowa, niestety tylko tyle jej zostało

więc pytanie - zaczynać nową hodowlę tylko z czego? czy mogę odlać z pojemnika (tam była wrotka) - wygląda dość zachęcająco

czy może poświęcić ostatni zapas szczepu startowego? a może wystarczy fito odlane z głównego pojemnika sprzed tygodnia (probówka)


Aktualny baniak [209 x 60 x 60 cm]

Poprzednie zbiorniki:

http://nano-reef.pl/...l-yogher-vol-2/

http://nano-reef.pl/...zko-w-glowie-;/

akwarium morskie od 03.IV.2010

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość nanokaczor

Ten fitoplankton w butelce wygląda tak jak mój zielony kiedy zdycha, jak się go zakazi wrotką albo rozwiną się w nim takie dziwne stwory mniejsze od wrotek[chyba pierwotniaki].

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja myślę że ten pierwszy pojemnik to nadaje się tylko jako pasza dla całego towarzystwa w akwarium.

Drugi i trzeci różnią się chyba tylko dlatego że są w różnych objętościowo butelkach.

Ostatni raczej można i należało by użyć do dalszej hodowli pod warunkiem że wyciągniesz wnioski z tego co napisałem . Jeśli rozpoczniesz automatycznie hodowlę w takich samych parametrach to prawdopodobnie po pewnym czasie będziesz miał to co w 2 i 3 butelce.

Spytaj tego który Ci dał porcję zarodową jakie miał parametry oświetlenia itd.

Na pewno nie otrzymasz odpowiedzi, bo kto to wie ( potrzebne precyzyjne dane w luxach i Kelwinach) ?

Dlatego profilaktycznie zwiększ siłę światła i chyba zaufaj opatrzności albo drugie wyjście: Uczciwie i rzetelnie pracuj, rób próby, testuj, zapisuj a wyniki same przyjdą tak jak jednemu z kolegów, tylko że potem niektórzy chcieli go prawie ............


Akwarium - aktualnie brak.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jeszcze trzeba zaznaczyć że każda butelka to inne środowisko i w zależności od warunków rozwijają się różne gatunki glonów to że mamy kupione jako salina nie oznacza że to jest tylko ten glon w 99% to po prostu mieszanka glonów i w zależności od warunków któryś z glonów będzie dominującym gatunkiem przez co barwa też się zmienia

ja ostatnio miałem po tygodniu brązowo-żółty roztwór a teraz po wymyciu pojemnika (pewnie większa ilość światła) znów jest ciemno zielony

dlatego to też jest ważne że w zależności od warunków mamy różne kolory fito bo wtedy dominuje inny gatunek :)


akwarium: 300 litrów + 70 litrów sump, 65 kg LS, oświetlenie 8x54W, odpieniacz turbo 1000

57402030.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość nanokaczor

grunt to się nie łamać i próbować dalej. Mi też co jakiś czas pada hodowla. Myślę ze odpowiedzialne za to są bakterie choć pewien nie jestem bo nie wykonałem odpowiednich badań...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość kapitan

do kasacji, powysyłało się 2 razy ;p

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość kapitan

Herezje EmoticonTuna.gif

Kupuje się konkretny gatunek fito i w próbce ma być tylko ten jeden rodzaj. Jak wam wychodzą wszystkie kolory tęczy to albo "starter" był zanieczyszczony, albo mści się lanie nawozów do bratków i rosną tam jakieś gloniska. Po to też mówią żeby dokładnie myć i dezynfekować butelki pod hodowlę. Na chłopski rozum - jak byście nalali nawozu do kwiatków (prawie sam azot, fosfor i potas, zapewne też lejecie 1000x za dużo) do czystej wody a potem świecili na to 18h to zapewne też szybko zrobi się tam zielono :)

@ nanokaczor

Podobno gdy się zbyt długo zwleka z odświeżeniem kolonii to mają tendencję do padania.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

oj co do źródła konkretnego gatunku to też bym się kłócił czy będzie w danej próbce jeden gatunek glonów, zazwyczaj zawsze są jakieś zarodniki innych gatunków które w sprzyjających warunkach się mnożą i koegzystują w fitoplanktonie

co do nawozów do kwiatów raz stosowałem efekt całkiem fajny ale pozostanę przy aquaplancie :)

co do lania do czystej wody to byłoby ciężej ale do wody z akwarium na pewno by się zielona zrobiła no chyba że byłyby też tam inne organizmy wtedy raczej powstała by zupa planktonowa


akwarium: 300 litrów + 70 litrów sump, 65 kg LS, oświetlenie 8x54W, odpieniacz turbo 1000

57402030.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zacznijmy jeszcze raz :rtfm:

Powody oraz wymagania fito kultury powinny byc wskazowka jakie warunki powinniscmy spelnic by wszystko krecilo sie jak nalezy. Nie oplaca sie tego robic na duza skale. Po pierwsze fitoplankton nie zyje wiecznie. Po drugie nawjkesza wartosc odzywcza (tluszcze z grupy omega3 i aminokwasy) ma po 7 dniach. Po trzecie, mimo ze fito w lodowce wytrzyma nawet do trzech miesiecy, spadek wartosci oraz namnarzania komorek nastepuje juz po 8- 10 dniach. Kilkunastodniowa kultura nie jest w stanie utrzymac jednogatunkowosci, a rozwoj bakterii zagraza calemu procesowi podtrzymywania.

Produkcje fito najefektywniej prowadzic jest w kilku butelkach. Co dzien zlewajac 2/3 z najbardziej zielonej i dopelnianie jej swieza solanka oraz pozywka od 1ml-2ml na litr.

Nie ilosc a jakosc, od cala filozofia :whistle:


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zacznijmy jeszcze raz :rtfm: Powody oraz wymagania fito kultury powinny byc wskazowka jakie warunki powinniscmy spelnic by wszystko krecilo sie jak nalezy. Nie oplaca sie tego robic na duza skale. Po pierwsze fitoplankton nie zyje wiecznie. Po drugie nawjkesza wartosc odzywcza (tluszcze z grupy omega3 i aminokwasy) ma po 7 dniach. Po trzecie, mimo ze fito w lodowce wytrzyma nawet do trzech miesiecy, spadek wartosci oraz namnarzania komorek nastepuje juz po 8- 10 dniach. Kilkunastodniowa kultura nie jest w stanie utrzymac jednogatunkowosci, a rozwoj bakterii zagraza calemu procesowi podtrzymywania. Produkcje fito najefektywniej prowadzic jest w kilku butelkach. Co dzien zlewajac 2/3 z najbardziej zielonej i dopelnianie jej swieza solanka oraz pozywka od 1ml-2ml na litr.Nie ilosc a jakosc, od cala filozofia :whistle:

bardzo dobrze powiedziane dlatego zawsze dobrze prowadzić 2-3 hodowle jednocześnie zakładane lub odświeżane co 2-3 dni w ten sposób zawsze mamy ciągłość hodowli :)


akwarium: 300 litrów + 70 litrów sump, 65 kg LS, oświetlenie 8x54W, odpieniacz turbo 1000

57402030.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mnie bardziej chodzilo nie o ciaglosc hodowli a o jakosc fito i jednolitosc. Intensywnosc koloru (zlocistego czy zielonego w zaleznosci od rodzaju fito) swiadczy o ilosci komorek w kolumnie wody, ale nie o wartosciach odzywczych. Jezeli mamy hodowle tylko Nannochloropsis oculata i nagle w jednej z butelek wstapi jakas anomalia (bakterie, inny gatunek fito) to nie siada nam cala produkcja tylko wylaczamy butelke z tygodniowego obiegu. Tym bardziej rozdajac kolegom nadwyzke, hodujac fito za pomoca kilku mniejszych butelek zamiast 5l banki, mamy wieksza szanse na sukces kolejnej hodowli.

Intensywnosc koloru jest dla mniej istotna.


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam załozyłem niedawno hodowlę fito i dziś widzę na ściankach butelki jakis brązowy glon,czy to padło i wylac?:) glon odpada jak folia ze ścianki:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak blona bakteryna to wylac


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

masz bakterie całość niestety do kasacji


akwarium: 300 litrów + 70 litrów sump, 65 kg LS, oświetlenie 8x54W, odpieniacz turbo 1000

57402030.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mam fito od jakiegoś czasu, hodowla w butelce właściwie dwóch jedna zielonkawa ale ciemnozielony osad i jakby zbrylone fito unoszące się w wodzie i na dnie

co to oznacza, kasacja ??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mam fito od jakiegoś czasu, hodowla w butelce właściwie dwóch jedna zielonkawa ale ciemnozielony osad i jakby zbrylone fito unoszące się w wodzie i na dnieco to oznacza, kasacja ??

dodaj jakąś fotkę będzie łatwiej ocenić może po prostu za długo masz już to fito i ono opada na dno a masz jakiś ruch wody w butelce??


akwarium: 300 litrów + 70 litrów sump, 65 kg LS, oświetlenie 8x54W, odpieniacz turbo 1000

57402030.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Kilka postów temu zasugerowałem że fito można dokarmiać syfkiem z odpieniacza, zostałem wyśmiany, postanowiłem to sprawdzić, dolałem syfku na starcie, moje fito ma się dobrze od ponad miesiąca, dolałem świeżej solanki 2 dni temu i fito lekko zbladło, wczoraj na wieczór dolałem trochę syfu z odpieniacza, dziś fito mocno zielone i ma się dobrze. Czy to jest długofalowa metoda karmienia nie wiem, miesiąc utrzymuję tą samą hodowlę nic przy niej nie robiąc.


570 l, odpieniacz DIY, 2x120 W Led Erybkowe, sump w budowie, Profilux Plus II, 100 Kg skały

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

WitamKilka postów temu zasugerowałem że fito można dokarmiać syfkiem z odpieniacza, zostałem wyśmiany, postanowiłem to sprawdzić, dolałem syfku na starcie, moje fito ma się dobrze od ponad miesiąca, dolałem świeżej solanki 2 dni temu i fito lekko zbladło, wczoraj na wieczór dolałem trochę syfu z odpieniacza, dziś fito mocno zielone i ma się dobrze. Czy to jest długofalowa metoda karmienia nie wiem, miesiąc utrzymuję tą samą hodowlę nic przy niej nie robiąc.

wiesz jest dużo azotanów i innego syfu na którym pewnie fitoplankton będzie dobrze rósł ale są tam też szkodliwe związki które niestety znów trafią do zbiornika a nie powinny

jeszcze minus jest taki że możesz do hodowli fito dodać sobie zooplankton i wtedy całą hodowlę fito pójdzie się ...

ale i tak nie polecam ze względu na związku chemiczne szkodliwe które zostały usunięte z systemu a dozując takie fito trafiają do akwarium a to już może bardziej zaszkodzić niż pomóc takie moje skromne zdanie


akwarium: 300 litrów + 70 litrów sump, 65 kg LS, oświetlenie 8x54W, odpieniacz turbo 1000

57402030.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A jak z odpieniaczem? Na jaki czas wylaczasz?


75 gal 6x54w T5

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość nanokaczor

syf z odpieniacza = bakterie i zooplankton [widłonogi, wrotki, pierwotniaki] = niestabilna zasyfiona bakteriami i zooplanktonem hodowla fitoplanktonu...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość kapitan

Nie wiem czy o tym pisaliście już.

Kiedy lejecie fito? Ja zacząłem lać tak godzinkę po zgaśnięciu świateł. Zainspirował mnie film o rafie i te masy żerującego robactwa podczas ujęć nocnych. I posiadacze SPS też coś wspominają o wystawianiu polipów w nocy ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.