Skocz do zawartości
Wściekły Dorsz

Moje nowe ok 400l - 450l

Rekomendowane odpowiedzi

Potrzebuje Waszej rady :

Mam zamiar założyć nowy zbiornik max 400l-450l. Mam powierzchnie 100*60 cm wolna. W planach chciałbym mieć akwarium 100długie*60szerokie*50 wysokie (ok 300l). 1.Czy uważacie że 50 cm to ok czy za mało? Lepiej dać 55 albo 60?

Kolejnym utrapieniem jest oświetlenie zastanawiam się na lampą t5 ( ATI POWER MODUL 6*39wat lub 8*39wat), ( Aqua Medic - OceanLight T5 8x39W lub 6*39wat) albo lampy hagen glow 2*39wat * 3 lub 4 sztuki. No i teraz nie wiem czy do twardych wystarczy mi 6*39wat czy nie przy wysokości 50 cm??? 2. Które z oświetleń byście mi polecili, może Macie jakąś alternatywę? po taniości mogę mieć hagen glow belki zawieszane na akwarium i zastanawiam się czy to nie najlepsze rozwiązanie....Ale potrzebuje waszej pomocy ;)

3. Korona to kolejny problem, bo rozumiem że ryby lubią skakać. Trzeba ją będzie zrobić najlepiej PCV? Jak obyć się bez korony bez strat w rybach ?

4. Obudowa - może macie namiary do taniej firmy z Wawy która docina płyty na wymiar chodzi mi o kolor wenge?

5. Odpieniacz sam nie wiem co byście polecili do 400l? stelaż będzie mieć wysokości 70 lub 80 cm? Turboflator 750 za słaby?

Nie mam zamiaru robić tego na szybkości, chociaż nie oszukując stelaż i obudowe chcę zakupić do końca września.

Będę bardzo wdzięczny za wszelkie rady?

Pozdrawiam Wściekły Dorsz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem 50cm wysokości w zupełności wystarczy, ręką do dna sięgniesz jeśli będziesz miał taką potrzebę.

Doliczając wysokość stelaża to te 50cm wydaje się optymalne. (ja przynajmniej mam 50cm i jest moim zdaniem ok).

Świetlówkami raczej ciężko będzie doświetlić dno z wysokości 50cm, przy lampach Hagena dolicz jeszcze +5-8cm na te śmieszne nóżki podtrzymujące lampę. HQI + T5 lub Ledy i T5.

Co do korony to jej u siebie nie mam - strata mam nadzieję, że jedyna i ostatnia to hepatus :( ale musiało go coś przestraszyć.

Odnośnie cięcia płyt to przycinał mi Pan, który ma zakład na ul. Potępu - ceny bardzo atrakcyjne i przycina co do milimetra. Może nawet obudować stelaż, wystarczy z Nim porozmawiać.

Odpieniacz: miałem APF600 i polecam dobrze wyciąga "syf" z wody, nowego jeszcze nie oceniam ale jestem zadowolony też na pompie AB.

Ps. jak coś zapraszam na piwko - miałem się odezwać po spotkaniu w Sklepie :)


Było 340 litrów: http://nano-reef.pl/...042#entry344042

Obecnie (zdjęć na forum nie ma): 600 litrów słonej wody. Skała: 20kg, Piasek: 10kg albo i mniej. Korale i ryby: kolorowe; Światło: ATI 8x54W T5; Odpieniacz: Vertex Alpha 250; Obieg: RD6500; Cyrkulacja: ciągle za mała ale markowa :); Sól: Red Sea (niebieska) + Balling z Trace Elements od FM i węgiel ale to dla właściciela :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hagen Glo jeśli patrzeć na cenę to naprawdę fajne lampy. Jeżeli nie przeszkadza Ci ich wygląd to spokojnie je bierz , oszczędność w porównaniu do ATI jest spora.

Jeżeli dasz więcej niż 50cm wysokości to już najlepsze rozwiązanie to HQI + T5 , lub LED.

6x39W typowo na SPS to trochę mało, raczej nastawiaj się na 8x39W.

Zamiast korony możesz dać szybę nad akwarium, ale z koroną będzie to lepiej wyglądało.

Deltec APF 600 na taki baniak wystarczy, sprawdzony sprzęt.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Świetlówkami raczej ciężko będzie doświetlić dno z wysokości 50cm, przy lampach Hagena dolicz jeszcze +5-8cm na te śmieszne nóżki podtrzymujące lampę.

W tych lampach w obudowie są haczyki na łańcuch do podwieszenia do sufitu, tylko samego łańcucha nie ma:/


Tisze jediesz dalsze budiesz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odnośnie APF600 to podobno strasznie mocny i jak czytałem to wyjaławiał zbiorniki jak ciągle chodził.Może coś mniejszego polecicie takiego żeby było ok.

Co do Oświetlenia to te 39*8 świetlówek to ok czy za mało na taką wysokość. Bo widzę że proponujecie HQI z t5

Dziękuję za odpowiedzi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Belki Hagen GLO można chyba położyć bezpośrednio na akwa na wysuwanych drutach. Nie trzeba ich montować do nóżek. Też się nad nimi zastanawiałem, ale jednak kupiłem LED 150W (prosto z Chin).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dorzucajac swoje 5 grzoszy...

W belkach Hagena rozkrecajac klepki po bokach uchwytow mozna je calkowice zdemontowac po czym oprzec lampy na tych metalowych drutach. Druty sa wygiete do dolu co w 100% zapewnia bezpieczenstwo przed przpadkowym upadkiem do wody. Moim zdaniem zabieg taki znacznie poprawia estetyke tych lamp. Ktos moglby powiedziec ze lepiej jedna lapme kupic i zglowy, ale podlaczaja zegary pod kazda z belek moazna miec ciekawy efekt. Jezeli chodzi o ilosc switla to zalezy co bedziesz trzymal.

Mam jedna taka belke, 2X54W zbiornik 60cm wysoki i zoa, grzybki, fungie ktore leza na piasku sa mega zadowolone.

Moim zdaniem Korona bardzo utrudnia prace i czesto sprawia ze niskie zbiorniki wizualnie gdzies gina. Plus ten ze swiatlo nie daje po oczach.

Wspomnialny APF na planowany litraz bedzie dobra decyzja


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chcę na początku trzymac miękasy i LPS, jednak po roku zabawy chciałbym wystartować z kilkoma twardzielami. Dlatego chce kupic odrazu taką lampe żeby nie rzeźbic potem z nowa bo okaze się że mam za mało siwatła.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.