Skocz do zawartości
brzydzi

glon - "włosy"

Rekomendowane odpowiedzi

Nie wiem czy pisał ktoś o tym, możliwe że nawet ja :thumbsup: , ale za Chiny nie mogę znaleźć tego tematu. Mianowicie, mam mały problem z glonami. Na tylnej szybie i jednej bocznej gdzie jest komin rośnie mi glon, który wygląda jak długie włosy. Szlak mnie trafia przez to. Na skale i innych szybach, pisaku nie ma go w ogóle. Czyściutko, jedynie na tej tylnej i bocznej z kominem. Parametry to NO3 - niewykrywalne, PO4 - 0,03, Mg 1350, Ca 420, Kh 9,0 , Ph - 8,0. Wszystko mierzone salifertem. Nie wiem czy zdjęcie jest konieczne, raczej każdy wyobrazi sobie ten glon :harhar::thumbup: . Pomaga ściąganie go wężykiem przy podmiance, ale na nowo odrasta. Kurcze kupiłem dwa jeżowce, ale one bardziej gustują w wapiennych niż tamtym. Miał ktoś może coś takiego, jakoś walczył z tym, wygrał??

Wszystkie sugestie mile widziane.

pozdro Grzegorz

Edytowane przez nika
pkt. 8 Regulaminu (wyświetl historię edycji)

Akwa ....... zł, osprzęt ...... zł, skała i życie ........ zł, uśmiech mojego dziecka co rano przy akwa BEZCENNE.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja miałem coś takiego na tylnej szybie długie na około 5 cm i jak samo przyszło tak mi samo znikło, choć wtedy miałem już ślimaki turbo może one ale nie widziałem by go chciały jeść.


b63d73112ec74cf8f521afe581428e01u1573a17

 

Pozdrawiam.

Tomek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tylko poprawa parametrów wody. Po4 najprawdopodobniej masz dużo większe. Zobacz czy z cyrkulacją ok. i żaden syf nie zalega za skałami. Poza tym nie przekarmiaj. Same zejdą.


380l, 400W led DIY Cree, odp. T-Aqua, trochę innych gratów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tomaszu, akwarium nie jest młode i parametry "trzymają" się dość długo. Te koralowce, które mam wyglądają na jasne. Mam zbiornik dość długo i nigdy nie maiłem tego typu "syfu". Gdyby parametry były za wysokie to wg mnie ten glon był by i na szybach i skałach, a na skale nie ma go w ogóle. Ba rośnie na tylnej gdzie cyrkulacja jest spora bo w jednym miejscu i na górz i dole dmuchają dwie pompy. Poza tym za skałą nic nie zalega... myślałem, że te pieruńskie jeżowce się na niego skuszą :realmad:

pozdro

Edytowane przez nika
pkt. 8 Regulaminu (wyświetl historię edycji)

Akwa ....... zł, osprzęt ...... zł, skała i życie ........ zł, uśmiech mojego dziecka co rano przy akwa BEZCENNE.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zgoda, lecz glony są w każdym zbiorniku w którym mają co jeść. A w którym miejscu rosną to wybierają sobie same. Czym więc się żywią skoro wszystko masz zerowe lub prawie zerowe?

Moim zdaniem najsłabszym ogniwem zawsze są.... testy, po prostu usypiają czujność.


380l, 400W led DIY Cree, odp. T-Aqua, trochę innych gratów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do tego mozna dodac to ze czesto w takich glonach osiada detrytus bo dzialaja troche jak filtr mechaniczny. Powoduje to ze maja "jedzenie" podane pod nos i mimo ze testy nie wykrywaja nutrientow w wodzie one tam lokalnie sa tylko ze natychmiast konsumowane przez glony. Postaraj sie zdrapac i od razu odciagac


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kazde zdrapanie glonow powoduje rowniez oczyszczenie szyby z filmu bakteryjnego. Na czystej powierzchni pierwsze osiedlaja sie glony i tak w kolko. Moze bedzie lepiej, gdyby szybe wyczyscic tuz przed zgaszeniem swiatla i zaraz po tym dodac bakterie (moze przedawkowac)? Moze zauwazyles, ze to miejsce ma inna (slabsza lub silniejsza) cyrkulacje? Podobnie z oswietleniem (za malo, duzo, stare, zolte?).

Zmartwienia nie ma, kiedys sobie pojda, jedynie psuja wyglad. :thumbup:


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W tych "włosach" raczej nic nie siedzi. Są dobrze owiewane przez pompy :D. Co do oświetlenia to ma ponad 6 miesięcy - świetlówka, ale jak by było złe to rosły by i w innych miejscach. Kurcze pozostaje mi odsysanie....., chyba że zrobię łańcuchy dla jeżowców, żeby nie mogły z tych szyb schodzić :D :D

pozdro


Akwa ....... zł, osprzęt ...... zł, skała i życie ........ zł, uśmiech mojego dziecka co rano przy akwa BEZCENNE.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość kapitan

U mnie też rosną na bocznych szybach. Ale ja wiem, że winne jest słońce, bo akwarium stoi blisko okna. Lepiej rosną przy dole szyby, bo jak koledzy napisali - więcej detrytusu z piasku tam trafia.

Jak są krótkie to pustelnik i turbo je obgryzają, ale długie też sam muszę żyletką drapać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W tych "włosach" raczej nic nie siedzi. Są dobrze owiewane przez pompy :D. Co do oświetlenia to ma ponad 6 miesięcy - świetlówka, ale jak by było złe to rosły by i w innych miejscach. Kurcze pozostaje mi odsysanie....., chyba że zrobię łańcuchy dla jeżowców, żeby nie mogły z tych szyb schodzić :D :D

pozdro

Założę się że na 90 % masz skierowany strumień wody bezpośrednio na tafle szkła .


430 lit + 200 lit sump ,Oświetlenie kessil A360WE ,Tune Blue Mini Bubble King 160 (pompa eheim) ; AM OR 3500-obieg; :-) cyrkulacja x 50 Start 28.10.2012

600 lit + 200 lit sump; 2*39 T5 + 6x 80 T5; Mini Bubble King 160 (pompa eheim) ; AM OR 3500-obieg; 2*4500+1*5000+1x12000- cyrkulacja; Start 21.07.2009 Koniec 01.10.2011 Jeszcze wrócę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zgadza się Snake, ale te cholerstwo rośnie właśnie pomiędzy strumieniem. Tzn u góry i na dole szyby :/, no i na całej bocznej z kominem..... Wiem, że miałeś to cholerstwo u siebie, ale i na skałach i szybie. Za Twoją rada ściągam to badziewie wężykiem, ale wraca..... Zakupiłem dwa jeżowce, ale one mają to w :mooning . Nie wiem, może zmienić RO, ale TDS jest 000, wiem, wiem, że to nie znaczy, że jest oki. Tylko kiedyś miałem starsze filtry i było wsio oki :googleye:baby

pozdro


Akwa ....... zł, osprzęt ...... zł, skała i życie ........ zł, uśmiech mojego dziecka co rano przy akwa BEZCENNE.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ostatnio mnie pytałeś o te glony , wyobraź sobie że one 2tygodnie później sie pojawiły tylko na szybie gdzie był skierowany strumieńwody ale tak jak piszesz nie dokładnie gdzie strumień uderza tylko dookoła .Pompy skierowałem w środek akwarium pod lekkim kątem do góry.

Glony znikły :-) Dziwne to ale prawdziwe .

Zadam pytanie osobom które wierzą w to ze przy wysokim no3 ipo4 glony rośna a przy niskim nie :-)

Na jakiej podstawie to twierdzicie ?

Zawsze miałem problemy z glonami i miałem niewykrywalne no3i po4 (wiem salifert do bani )a moi znajomi mieli parametry powyżej skali i unich glonów brak :-) Wiec jak to wytłumaczycie ?

Dodam że teraz mam wykrywalne no3 i czystą skałę jak nigdy .

Ech te teorie spiskowe :-P


430 lit + 200 lit sump ,Oświetlenie kessil A360WE ,Tune Blue Mini Bubble King 160 (pompa eheim) ; AM OR 3500-obieg; :-) cyrkulacja x 50 Start 28.10.2012

600 lit + 200 lit sump; 2*39 T5 + 6x 80 T5; Mini Bubble King 160 (pompa eheim) ; AM OR 3500-obieg; 2*4500+1*5000+1x12000- cyrkulacja; Start 21.07.2009 Koniec 01.10.2011 Jeszcze wrócę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pamietajcie o jednej rzeczy. KAZDY organizm potrzebuje pozywienia. O ile zwierzeta razem z pokarmem wchlaniaja mikroelementy itp o tyle rosliny oprocz swiatla MUSZA pobierac wode z solami mineralnymi np nutrientami. Pozbawienie roslin soli mineralnych w zasadzie oznacza ich smierc np glony slodkowodne gina w wodzie destylowanej nawet przy obecnosci swiatla.

Druga sprawa to obecnosc samych nutrientow. Pomijam juz fakt niedokladnosci naszych testow , ale to ze wynik NO3 w " toni" wodnej jest zero to nie oznacza ze w zakamarkach skal czy w dnie nie bedzie pozytywny. Do tego pamietajcie ze glony jako organizmy samozywne przyswajaja najprostsze substancje i jako takie nie musza ich wcale przerabiac. To oznacza ze kazda drobinka organiczna rozkladajac sie dostarcza im pozywienia. Nie wierzcie ze wsrod glonow jest sterylnie. Pierwotniaki, bakterie etc zywiac sie obumarlymi glonami dostarczaja automatycznie surowcow nowym glonom ktore niejako korzystaja z nich "in statu nascendi" czyli w momencie powstawania. Dlatego glony swietnie rosna przy wydawaloby sie wzoeowych parametrach. Wiec nie dajcie sobie wmowic ze jak parametry sa zerowe (wedlug testow) to gdzies tam w zakamarkach zywej skaly nie znajdzie sie cos co akurat gnije dajac pozywke glonom.

Silnik nie musi miec pelnego baku zeby pracowac. Wystarczy podawac mu co chwile kilka kropel. A przeciez co to kropla, kropla to prawie jak nic ;)


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tester - szybka odpowiedź :-)

Interesuje mnie tylko jedno " Wiec nie dajcie sobie wmowic ze jak parametry sa zerowe (wedlug testow) to gdzies tam w zakamarkach zywej skaly nie znajdzie sie cos co akurat gnije dajac pozywke glonom."

Czy w wodzie morskiej zachodzi proces gnilny ?


430 lit + 200 lit sump ,Oświetlenie kessil A360WE ,Tune Blue Mini Bubble King 160 (pompa eheim) ; AM OR 3500-obieg; :-) cyrkulacja x 50 Start 28.10.2012

600 lit + 200 lit sump; 2*39 T5 + 6x 80 T5; Mini Bubble King 160 (pompa eheim) ; AM OR 3500-obieg; 2*4500+1*5000+1x12000- cyrkulacja; Start 21.07.2009 Koniec 01.10.2011 Jeszcze wrócę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pokaz zdjecie tych "wlosow" Mam ostatnio identyczny problem, ale zrodlo jego upatruje w sietlowce wyciagajacej kolory aquapink giesemanna odpowiednikowi KZ Fiji Purple. Stosunek tego swiatla u mnie to 1:1 z aktyniczna.

Parametry nie sa perfekcyjne, ale skala problemu wskazuje na inne zrodlo niz ledwo wykrywalne PO4 i No od 5-10.

Swiatlo to 0,4W/L a aqwarium mam jak jeden wielki algaescruber. Nowe swietlowki juz w innej konfiguracji zamowione wiec zobaczymy.


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość kapitan

Tester - szybka odpowiedź :-)

Interesuje mnie tylko jedno " Wiec nie dajcie sobie wmowic ze jak parametry sa zerowe (wedlug testow) to gdzies tam w zakamarkach zywej skaly nie znajdzie sie cos co akurat gnije dajac pozywke glonom."

Czy w wodzie morskiej zachodzi proces gnilny ?

Jak piszą producenci testów H2Ocean - NO3 i PO4 nigdy nie są zero, to test jest mało czuły.

A dlaczego nie piszecie nic o pH, ja w mądrych książkach (chyba Baumeister?) czytałem, że zielone glony nitkowate przestają się rozwijać w pH 8,4 ,a przy pH 8,5 zaczynają obumierać.

Moje eksperymenty z kalkwasser by to potwierdzały.

W te wakacje przez miesiąc nie miałem czasu zajmować się baniakiem, a dwa tygodnie "leciał"

tylko na automatyce bo nie było mnie w Irlandii. Wróciłem i zastałem szyby zarośnięte zielonymi włosami, oskrobałem ile się dało, zrobiłem podmiankę i podbiłem pH (z 8,0 do 8,4 - Salifert). Te co zostały za skałami zaczęły tracić barwę i się rozkładać. Teraz mają tak do 5mm przy samej szybie, a miały chyba po 6-7cm.

No chyba że im nie odpowiada lampa LED black Hong Kong którą przywiozłem ze sobą :D

To tyle moje 3 grosze o pH ;)

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Akurat z PH to ja tego nie potwierdzam. U mnie glony nitkowate same doprowadziły do podbicia PH do wartości 8,4-8,5. Rosły i wyglądały pięknie jednocześnie konsumując cały zapas NO3 i PO4 , więc raczej nie sądzę, żeby chciały samoeksterminacji :) Same nie chciały się wynieść, dopiero porządna ekipa glonożerców (ślimaki, salarias i pokolce) pomogły w wyeliminowaniu ich. Może jakiś dodatek do wody wapiennej w jakiś sposób wpłynął na Twoje glony?


300x80x80

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.