Skocz do zawartości
taszyn

450L ze Złotokłosu

Rekomendowane odpowiedzi

Coś pokombinuję... Do weekendu i tak nic nie zrobię, więc sporo czasu na przemyślenie sprawy. Dzięki za podpowiedzi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Glony zielone opanowują akwarium :(. Zbadam dzisiaj parametry i wrzucę tutaj.

Może zasiedlić akwarium jakimś glonożernym stworzeniem? Możecie coś polecić?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jak parametry bedziesz mial, to ja na taki litraż bym zakupil minimum 10 turbo i moze na poczatku jakiegos jezowca :) ogoli ci skale do zera :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzień 15 - 2011/10/02

Ułożyłem inaczej skałę - teraz akwarium wygląda tak:

post-9907-0-00597000-1317592204_thumb.jpg

Podoba mi się bardziej, skała jest stabilniej ułożona, jest więcej półek dla korali i kryjówek dla ryb.

Parametry wody są ciągle zaskakująco dobre:

PH = 8,10 - 8,40 (odpowiednio po nocy - wieczorem)

KH = 6,7

NH4/NO2/NO3 = 0 (lub niewykrywalne przez test Saliferta)

PO4 = 0,03

SI = 0

Innych parametrów na razie nie mierzę.

Walczę z zielonymi glonami nitkowatymi. Jeszcze tydzień temu prawie cała skała (ta włożona jako pierwsza) była nimi zarośnięta. Wpuściłem ekipę czyszczącą. Odpieniacz zaczął działać. W sumpie litr absorbentu PO4. Glony się cofają. Nie odrastają gdzie zostaną wyjedzone i nie pojawiają się w nowych miejscach.

W przyszłym tygodniu odbieram porządny odpieniacz od Darka (wielkie podziękowanie dla Darka za dzisiejszą wizytę i możliwość "przymiarki" odpieniacza!). Kupię też chyba reaktor wapienny Deltec PF 501/601 - no właśnie 501, czy 601?

Generalnie chyba OK! :)

Więcej zdjęć na http://kowalscy.net/morskie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kupię też chyba reaktor wapienny Deltec PF 501/601 - no właśnie 501, czy 601?

Jeden i drugi reaktor będzie ok, przy 601 będziesz miał większy wkład który rzadziej będziesz wymieniał. Zamiast co 4-6 miesięcy przy 501 mniej więcej co rok przy 601 :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a po co Ci reaktor?

Chyba odpuszczę miękkie. Zacznę wprowadzać od razu SPSy. Oczywiście nie teraz, ale jak zacznę z miękkimi, to potem będę je musiał raczej usuwać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a czemu akurat reaktor a nie metoda imć ballinga?

W sobotę odwiedził mnie Darek i generalnie wywrócił mi kilka rzeczy do góry nogami ;). Podobno reaktor prawie bezobsługowy. Do Ballinga trzeba przygotowywać preparaty. Koszty chyba podobne (pompy dozujące vs. reaktor).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak sobie chcesz. Nie twierdze ze reaktor to zly pomysl ale uwazam jednak ze balling jest praktyczniejszy.

Szczerze powiem, że nie mam jeszcze 100% wyrobionego zdania. Słucham, czytam, szukam... :)

Natomiast jeśli faktycznie reaktor jest mniej obsługowy, to dla mnie spora zaleta.

Dlaczego uważasz, że balling jest praktyczniejszy? W jakim sensie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem jak z reaktorem ale ja uzywam Balinga od pol roku (do mojej 30ki) i nie widze tu specjalnej trudnosci.

Plyn rozrabiasz dodajac zadana ilosc proszeku do wody a nastepnie doswiadczalie ustalasz dzienna porcje. Pozniej tylko co jakis czas kontrolujesz parametry (ja to robie co tydzien). Nie mam pompki dozujacej...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

reaktor jest zasadniczo tylko do Ca. Ballingiem kontrolujesz Ca i Kh a do tego balling jest doskonaly jako nosnik dodatkowych elementow np magnez, bar, stront. Do tego pompki dozujace mozna wykorzystac do dozowania innych rzeczy np pokarm, wodka etc. A reaktor to tylko reaktor Ca :) choc pewnie jako taki bedzie dzialal dobrze


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Reaktor to tylko reaktor, owszem sam używam Ballinga. Ale żeby nie minąć się z prawdą to reaktor jest właśnie do Ca, Mg i kH.


380l, 400W led DIY Cree, odp. T-Aqua, trochę innych gratów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

reaktor jest zasadniczo tylko do Ca. Ballingiem kontrolujesz Ca i Kh a do tego balling jest doskonaly jako nosnik dodatkowych elementow np magnez, bar, stront. Do tego pompki dozujace mozna wykorzystac do dozowania innych rzeczy np pokarm, wodka etc. A reaktor to tylko reaktor Ca :) choc pewnie jako taki bedzie dzialal dobrze

??? Lepszego dowcipu już dawno nie widziałem.... :)

Reaktor to głównie KH i CA a jak użyjesz wkładu z magnezem to będziesz miał załatwiony i Magnez.

Bailing też jest dobry , tyle tylko że będziesz kupował i rozrabiał prochy , częstotliwośc tej operacji zależy od wielkości pojemników w których będziesz przechowywał rozrobione płyny. W mniejszych zbiornikach metoda ok, im większy zbiornik i więcej korali to zaczyna to sie przestawać opłacać.

A że metoda jest ok to zobacz na zbiornik K. Tryca on leje bailing. Co do reaktora samo to że jakieś 90% tzw TOTM jest na reaktorze coś mówi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

przepraszam oczywiscie napisalem bzdure, myslac o kalkwasser

jjablonski za praszam do dzialu "troche smiechu" tam sa lepsze dwcipy


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

przepraszam oczywiscie napisalem bzdure, myslac o kalkwasser

jjablonski za praszam do dzialu "troche smiechu" tam sa lepsze dwcipy

Kalkwasser - stosuje się głównie w celu podniesienia PH, CA jest niejako przy okazji :)

Nie bierz tego do siebie ale chyba nie uzywałeś reaktora i miksera?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bailing też jest dobry , tyle tylko że będziesz kupował i rozrabiał prochy , częstotliwośc tej operacji zależy od wielkości pojemników w których będziesz przechowywał rozrobione płyny. W mniejszych zbiornikach metoda ok, im większy zbiornik i więcej korali to zaczyna to sie przestawać opłacać.

To samo mówił Darek. Większy zbiornik i zaczyna się zabawa w przygotowywanie płynów. Reaktor uzupełnia się raz na kilka miesięcy. Dla mnie brzmi rozsądnie, ale jak pisałem: słucham, czytam, szukam... :)

Aha - w moim przypadku Balling bez pomp dozujących odpada...

Edytowane przez taszyn (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kalkwasser - stosuje się głównie w celu podniesienia PH, CA jest niejako przy okazji :)

Nie bierz tego do siebie ale chyba nie uzywałeś reaktora i miksera?

nie uzywalem bo nie mialem takiej potrzeby co wiecej ballinga tez nie stosowalem. Tak jak pisalem myslalem zakrecilem sie piszac o kalkreaktorze a myslac o kalkwasser reaktorze. sprawy nie ma :)


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

widzialem takie cudo u ant'a i uwierz mi bedzie ci pienilo :thumbsup:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pieni super :)

Nie wiem jak masz z miejscem, u mnie Darek musiał skrócić tą rurę do regulacji bo był problem z włożeniem bydlaka do sumpa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mam to cudo z tej samej "fabryki" pieni jak szalony będziesz zadowolony :thumbsup:


Akwarium 180L Ricordea&Zoa

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Darek przyjechał tydzień temu, żeby zrobić przymiarkę. Lekko zmodyfikował konstrukcję, żeby zmieściła się w szafce. Full service! :)

Przy okazji: Darek - jeśli czytasz - WIELKIE DZIĘKI! :unworthy:

Już nie mogę się doczekać :).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.