Skocz do zawartości
jacekberetłódz

po podmianie rozchwianie parametrów

Rekomendowane odpowiedzi

Witam po podmianie 10% nagle parametry poszły w górę kh 13 ca ponad 500 no3 mocno fioletowe zasolenie wcześniej 023-024 po podmianie 026

wcześniejsze parametry przez ostatnie 5 miesięcy w normie co mogło spowodować taki skok i jak to zbić bezpiecznie ?


4693_4699.png

45 odmian korali :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A parametry solanki? gdzies musiales sie machnac ze zasolenie i kh skoczylo.

Co ile robisz testy w akwarium glownym, moze juz od dluzszego czasu masz taki wynik.

Jak zwierzaki OK to popracuj tylko nad no3. Wysoki Kh niedobre jest tylko dla sprzetu


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam po podmianie 10% nagle parametry poszły w górę kh 13 ca ponad 500 no3 mocno fioletowe zasolenie wcześniej 023-024 po podmianie 026

wcześniejsze parametry przez ostatnie 5 miesięcy w normie co mogło spowodować taki skok i jak to zbić bezpiecznie ?

wygląda jak klasyczny przykład nieumiejętnego przygotowania podmianki przy pomocy salimetra. Czy tak było? sprawdzałes salimetrem zasolenie i uznałeś ze jest git i wlałeś do baniaka?


LED Maxspect, Tematy lufta

Salarias allegro (sklep Salarias) baner NanoReef www.mariuszfrej.com Moje szkła: 80 l (105 w obiegu)- ReefMax, start 10 sierpnia 2010, 90% sucha skała, II) 360 l (ok. 470 l w obiegu) start VI 2012 - 100 % sucha skała, . Akcja Pajacyk - kliknij proszę!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

solanke mierze salimetrem i jest zawsze ok pozatym jak robię solanke to ilość wody razy 0.33 g +delikatna korekta po 24h mieszania i zawsze był ok .

co według was powinienem teraz zrobić ?

zwierzaki ok korale lekko pobielały ale nie jest żle

nie pisz posta pod postem

Edytowane przez nika
pkt. 8 Regulaminu (wyświetl historię edycji)

4693_4699.png

45 odmian korali :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

skoro odważasz sól to aż takie walnięcie się nie jest możliwe. Zatem jakiej soli uzywasz?


LED Maxspect, Tematy lufta

Salarias allegro (sklep Salarias) baner NanoReef www.mariuszfrej.com Moje szkła: 80 l (105 w obiegu)- ReefMax, start 10 sierpnia 2010, 90% sucha skała, II) 360 l (ok. 470 l w obiegu) start VI 2012 - 100 % sucha skała, . Akcja Pajacyk - kliknij proszę!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sol soli nie rowna. Kazdej trzeba sypac inna ilosc gram zeby uzyskac oczekiwane zasolenie. Ale skoro mierzys salimetrem przed podmianka i testy wykonywales raz w tygodniu to cos mi tu grubo nie pasi.


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no właśnie! Zasolenie salimetrem odczytujesz wg tabeli? Temp. solanki ma kluczowe znaczenie.


LED Maxspect, Tematy lufta

Salarias allegro (sklep Salarias) baner NanoReef www.mariuszfrej.com Moje szkła: 80 l (105 w obiegu)- ReefMax, start 10 sierpnia 2010, 90% sucha skała, II) 360 l (ok. 470 l w obiegu) start VI 2012 - 100 % sucha skała, . Akcja Pajacyk - kliknij proszę!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

podmiane robię co 7-8 dni 10% a testy raz w miesiącu i od pięciu miesięcy parametry zawsze były ok


4693_4699.png

45 odmian korali :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

czy 10% czyli w jego przypadku 10 litrów może wywołać takie skoki??? ile trzeba przesolić RO by podnieść zasolenie w takim stopniu? pamiętam, że jak podnosiłem zasolenie u siebie z 1,023 na 1,026 to robiłem podmianki z 2 lub 3 i to było po 10 litrów grubo przesolone bo salimeter pokazywał 1,033 albo i więcej jeżeli się nie mylę (soli nawet "na oko" było więcej)

co do skoku ca też jakoś wątpliwe mam praisa i jak dziś rozrobię solankę to zmierzę Ca i zmierzę ją w sobotę jak będę podmieniał... ale jak pamiętam to przy dobrze zrobionej solance poziom Ca nie jest wyższy niż 500

to KH też przy praisie dziwne u mnie świeża solanka (po 3 dniach mieszania) ma zaledwie 5... o wiele gorzej od IO

Luft nie przesadzaj z tą temp... o ile można się machnąć ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Taki skok parametrów to możliwy jest chyba tylko na źle wymieszanej soli, ale nie tłumaczy to skoku zasolenia. W tym drugim przychodzi mi tylko na myśl, że salimetr się rozkalibrował, tzn. przesunęła się karteczka z podziałką.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Luft nie przesadzaj z tą temp... o ile można się machnąć ;)

no dobra, ale kumulacja czynników, temp w chlodnych dniach, odczyt z salimetra przy szybie (napięcie cząsteczkowe) i czas pływania w badanej wodzie...


LED Maxspect, Tematy lufta

Salarias allegro (sklep Salarias) baner NanoReef www.mariuszfrej.com Moje szkła: 80 l (105 w obiegu)- ReefMax, start 10 sierpnia 2010, 90% sucha skała, II) 360 l (ok. 470 l w obiegu) start VI 2012 - 100 % sucha skała, . Akcja Pajacyk - kliknij proszę!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

podmiane robię co 7-8 dni 10% a testy raz w miesiącu i od pięciu miesięcy parametry zawsze były ok

Ale zmieniles sol i gdybys sprawdzal zasolenie przynajmniej raz na tydzien juz pewnie przy drugiej podmiance wychwycilbys ze Preis "jest bardziej slony" i nie sypal tyle samo gram co poprzedniej.

Tak ja to widze


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jak robię solankę to sprawdzam zasolenie w akwarium i taką samą szykuje do podmiany ilość wody razy .33gramy po 24 h znowu pomiar i korekta albo dolewam wody albo dosypuje soli to to robię


4693_4699.png

45 odmian korali :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tylko dla praisa wg tabelki z aqua kalkulatrora:

dla 34,8 psu trzeba wymieszać z litrem wody 39,82g soli

i wtedy będzie: Ca 440 [mg/l]; Alkal. 9,0 [dKH]; Mg 1380 [mg/l]

no i co z tymi 33 gramami???

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kubek - potwierdzam mam dokładnie takie parametry Preis`a przy PSU 35.

Jeżeli testy robisz raz w miesiacu to bez sensu jest pisanie, że No3 skoczyło po podmiance.

- Robiłeś testy wody przed podmianką i po ?

- Lejesz ballinga ?

- Jaką skalę ma salimetr ? Density czy Gravity ?

Zasolenie (jeżeli mierzysz gravity) 1.026 jest OK, po co zbijać ? Problemem jest skok KH, tutaj będą straty i nic na to nie poradzisz, jeżeli teraz będziesz zbijał będzie tylko gorzej.

Żeby zwiększyć zasolenie z 1.024 do 1.026 do tej podmianki musiałbyś sypnąć 100% więcej soli niż zwykle. O taką pomyłkę raczej ciężko.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

<<<<no i co z tymi 33 gramami??? >>>> pisałem jak robię podmianę wyżej (korekta)...

Skoro wszystko w akwarium pięknie rośnie i się otwiera to po co mam robić testy co parę dni ..

nie leje balinga tylko same podmiany ...

Czy w takim przypadku muszę podjąć jakieś działania ??


4693_4699.png

45 odmian korali :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po to aby monitorować to co dzieje się w zbiorniku. Nie wiem co to za dziwne pytanie. Własnie masz przykład tego jak parametry stopniowo wyszły w kosmos, przez to iż nie robiłeś testów. Gdybyś je robił, wyłapałbyś moment w którym coś zaczeło się dziać.

Wszystko będzie wegetowało do pewnego momentu, aż powoli zacznie padać bo któryś z parametrów poleci za bardzo.

Jacku co pokazuje Twój Salimetr ? Gravity czy Density ?

Przez ile podmianek nie sprawdzałeś zasolenia w głównym baniaku ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem, wazenie soli do podmiany nie ma sensu, bo i tak po wymieszaniu z woda, trzeba sprawdzic zasolenie. Ilosc potrzebnej soli bedzie zalezec od jej pochodzenia, zawilgocenia a nawet od jakosci wody, wiec nie rozumiem po co ja wazyc.

Jacek,

na testach jest wybita data, po ktorej juz w wyniki nie mozna wierzyc. Roczne testy nie nadaja sie do uzytku. Ilosc odczynnikow w opakowaniach wystarcza przewaznie na rok, gdy sie testuje co tydzien. Takze robiac testy co miesiac, zrobisz ich 12 w roku (a nie ponad 50) i prawie cale opakowanie odczynnikow powinienes wyrzucic. :crybaby: Gdzie tu oszczednosc ? :question:


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jacek, testy robi się co tydzień, ja robię zawsze przed podmianką, ZAWSZE. Po pewnym czasie masz już taką wprawę że zajmuje to dosłownie kilka minut. To że zwierzaki wyglądają ok nie swiadczy jeszcze o tym że coś idzie w zlym kierunku. My też możemy siedzieć przy stole i loić gorzałkę, przez pewnien czas wszystko będzie ok, a w pewnym momencie zgon! Gdybyśmy trzy kieliszki temu przestali pić, nie byłoby zgonu. Tak samo z Twoim baniakiem, gdybyś robił testy co tydzień, nie byłoby tego tematu :)

Pozdrawiam

seb


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Widzę że nie doczekałem się dobrej rady co powinienem w takim przypadku robić jak bym czekał to pewnie by wszystko odjechało ..

Proszę o zamknięcie tematu a jak można to o wykasowanie go bo i tak się nikomu to nie przyda jak go spotka co mnie pozdrawiam


4693_4699.png

45 odmian korali :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jacek ,ciężko jest zdiagnozować zbiornik nie widząc go i nie znając jego historii a przyczyn może być masa ,może skorodowana igła od szczepek leży za skałą a ty o tym nawet nie wiesz,może to a może owo, ale za to już wiesz że reguł nie ma ,bydzie dobrze :thumbup:


Zaczynam od początku nie od zera .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Warto zamknac, bo Jacek  nie wie co mial przed tygodniem a co przed dwoma, a mi akurat szklana kula spadla ze stolu.


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.