Skocz do zawartości
evilcyc

prosze o szybka pomoc

Rekomendowane odpowiedzi

nie będę się rozpisywał

postanowiłem założyć solniczkę woda dojrzewała dostałem od znajomego wodę z podmianki a mój wspaniały ojciec jak go prosiłem by mi kupił w sklepie świetlówki to zrobił mi kawal i kopił świetlówki , rybki , korala , kraba , ślimaka , ale nie kopił jedzenia ...

już sobie coś zorganizowałem ale teraz zobaczyłem ze rośnie mi po4 i no3 no2 żeby zbić to kończę budować 2 filtry przepływowe i potrzebuje waszej szerokiej wiedzy by wiedzieć czym je zasypać by to zbić i by nowy nabytek mojego ojca przeżył.

PLIZ HELP

z góry dziękuje i sorka ze może jest już temat podobny ale dużo pracuje i naprawdę mam bardzo mało czasu na cokolwiek proszę o wyrozumiałość i pomoc

Edytowane przez nika
pkt. 8 Regulaminu (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zacznij od wlania ampułki prodibio biodigest. A ile tych rybek i jak długo akwarium działa? Po jedzenie skocz do sklepu i kup najlepiej mrożonki artemii.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1. na PO4 - microbe lift phosphate remover

2. na NO3 - prodibio biodigest

Powyższe zakładając oczywiście że masz odpieniacz - ale sądząc po twojej "wypowiedzi" to watpię...

Żal mi ciebie i przede wszystkim twoich ryb !!!!

Najlepiej będzie jak oddasz je z powrotem do sklepu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co znaczy woda dojrzewała? ile? Masz żywą skałę?Akwarium ile litrów? jakaś cyrkulacja jest?

Jeśli to małe akwarium, jeszcze bez skały i dojrzewania to zwierzęta najlepiej oddać do sklepu bo nie maja szans

Jaki koral jaka rybka?


 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość kapitan

Jak mu tak gwałtownie rośnie NO2 jak napisał to nic mu nie dojrzało. NO2 jest trujące.

Leć po bakterie jakieś dobre i lej, lej, lej :) Tylko nie Cycle ale jakieś prawdziwe jak Seachem Stability.

A najlepiej to oddaj zwierzęta do sklepu, albo jakiemuś koledze na przetrzymanie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

rybki, korala? Co to ma być? Oczekujesz pomocy nie pisząc czy masz gupiki czy naso, capnellę czy menellę. Chłopie jak Ci mamy pomóc jak nic nie wiemy o Twoim systemie. Jak nie masz czasu aby napisac post, to nie masz czasu na akwa, morskie akwa. Gdy nie ma czasu naprawde lepiej sie za to nie brać.


Pozdrawiam, Krzysiek!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

...i zastanawiam się co znaczy słowo "kopił"...

NO2 gwałtownie rosnące to na pewno nie jest dojrzały baniak albo coś się już w nim rozkłada...


www.podforak.rzeszow.pl --->PODkarpackie FORum AKwarystyczne

Parametry mojej solniczki

4626_4632.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kapitan wytlumacz prosze co to znaczy dobre bakterie i dlaczego Cycle hagena nie. Co oznacza lej lej i lej, a jak przedawkuje i woda zmetnieje?

Cycle dostepne sa w kazdym sklepie z rybkami i sa naprawde skuteczne.

Evilcyc z braku podstawowych informacji o Twoi akwarium ciezko doradzac.


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość kapitan

Ja też je kupowałem od samego początku jeszcze do słodkiego. Ale potem ktoś zrobił test i okazało się, że tam jest więcej pożywki dla bakterii niż bakterii. Amerykanie robili analizy i potwierdzili, że w Cycle są bakterie, ale jakieś szczepy z jezior i stawów, a nie te które występują w akwariach.

Ogólnie Hagen ściąga co się da z Chin i tylko wydaje pod swoją marką.

Zacząłem kupować Seachem Stability, z monitorowania parametrów wyszło mi że działają mocniej/szybciej niż Cycle.

Czytałem nasz forumowy wątek o VSV u mnie załapało błyskawicznie (2 razy), nie czekałem tygodniami jak niektórzy. Jak odpalam VSV to przez pierwsze dni leję Stability od Seachem.

Albo tam są lepsze bakterie, albo są w wodzie morskiej na której podmieniam.

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

sorka z braku czasu i chaotyczności nie sprecyzowałem

mam baniak 240l sump 80l.

odpieniacz divy styknie na 500l akwarium wiec robiony z zapasem

obsadę mam

1x Chrysiptera hemicyanea - Azure Demoiselle

1x Chrysiptera parasema - Yellowtail Damselfish

1x Calcinus elegans - Electric Blue Hermit Crab

1x Nassarius sp. - Sand Snail

1x Nerita sp. - Soft Shell Grazer

3x Caulastrea curfata - Brain Coral, Favites (male szczepki)

odpieniacz caly czas dziala

ale nie mam zadnych absorberow

akwarium dojrzewalo okolo 6 miesiecy

niedawno dolalem 30 l z dzialajacego akwarium

zywej skaly mam okolo 20-25kg

teraz buduje filtry przepływowe po pracy i chciałem się poradzić co do nich wsypać

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

odpieniacz caly czas dziala

ale nie mam zadnych absorberow

akwarium dojrzewalo okolo 6 miesiecy

niedawno dolalem 30 l z dzialajacego akwarium

zywej skaly mam okolo 20-25kg

Zastanawia mnie po co po pół roku dolewałeś wodę z działającego akwa.

Czy przez te 6 miesięcy po prostu kręciła się woda i była wsadzona skała? Świeciłeś czymkolwiek nad baniakiem? Robiłeś jakieś podmiany wody?

Robiłeś jakieś testy na NO2, NO3 żeby zobaczyć na ile cykl azotowy się zamknął? Bo po takim czasie to jeśli lałeś jakieś bakterie to dawno powinieneś być po dojrzewaniu.

Czy miałeś jakieś plagi glonów?

Podstawa to teraz zmierzyć minimum NO3, PO4, kH, Ca i Mg i zacząć na bieżąco zajmować się akwarium.

Wrzucenie 2 ryb po pół roku jeśli robiłeś regularne podmiany i dolewałeś bakterie nie powinno stanowić problemu ale bez pomiaru tych parametrów to jest wróżenie z fusów.

Napisałeś, że budujesz teraz filtry przepływowe i zastanawiasz się co do nich wpakować. To chyba powinno być w drugą stronę. Najpierw co chcesz wpakować a dopiero później budowa odpowiednich filtrów.

No i najważniejsze jaki baniak planujesz. Czy pod SPSy, czy raczej LPS a może miękkie?

Metod wspomagania filtracji jest całe mnóstwo i w głównej mierze zależy co chcesz hodować. Ostatnio popularna jest VSV albo pelletki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jezeli akwarium ma 6 miesiecy to taki wsad powinno przelknac. Bakterie nie potrzebuja swiatla choc niektore lubia obecnosc alg i odwrotnie.

Jakie parametry byly przed (ostatnie zapiski) jakie teraz. Jezeli NO2 bedzie rosnac pusc wode przez wegiel aktywny. Potem wlej bakterie. Sprzety niech hulaja na maksa i bez paniki.

Kapitan podaj jakies linki do tych badan, to ze VSV zaskoczylo u kogos po 2 tygodniach to znaczy ze postepowal prawidlowo a nie wina bakterii


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jesli tam jest odpowiednio duzo zywej skaly, to po zmierzeniu NO3 i PO4 mozna ladnie popracowac wodka tym bardziej, ze masz przewymiarowany odpieniacz. Zadne filtry nie beda potrzebne, raczej systematyczne testowanie.

Moze test na NO2 oklamuje, bo ryby duzego stezenia dlugo nie wytrzymaja.

Czy NO2 jest wysokie a NO3 niskie ? To by oznaczalo, ze filtracja jeszcze nie ruszyla. Normalnie, to po 3 tygodniach NO2 zaczyna malec...

Jesli NO2 jest b. wysokie (jakie?) to mniej ryzykujesz, podmieniajac nawet polowe wody. Przynajmniej rozcienczysz trucizne o polowe.


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A moim zdaniem nie stresuj się, nie rób żadnych gwałtownych akcji bo tylko możesz wsio rozchwiać.

Jeśli dojrzewało 6 miechów, masz odpieniacz to bez przesady. Już wpuszczona ekipa to trudno, jest b.mała i po prostu nie dokupuj na razie nic, tylko poczekaj i spokojnie obserwuj w jakiej formie są korale, ryby i reszta. Jeśli zaczniesz teraz na siłę lać jakies vodki, preparaty itd. to nijak nie dojdziesz do stanu gdzie możesz obserwować czy organizmy czują się dobrze i jeśli tak to dlaczego. Jeśli rybki jedzą, bezkręgowce smigają itd. to chill, daj sobie jakiś czas moim zdaniem.

ps: (ale ja się nie znam wg. tzw. standardów)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I na nstepny raz idz z tata do sklepu, bo ja po 6 miesiacach tez bym z pusta solniczka nie wytrzymal :D


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

"prosze o szybka pomoc"

"poczekaj i spokojnie obserwuj"

Ups :thumbsup::thumbup::lol:


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość kapitan

@Grzegorz Dyzma

Brałem udział w dyskusji na ten temat na jakimś innym forum akwarystycznym, nie pamiętam na którym, ale jak znajdę to dam ci linka, bo tam były odsyłacze do badań.

Ale w skrócie chodziło o to, że instytut naukowy w USA pod przewodnictwem naukowca-akwarysty założył w akwariach specjalne filtry i zbierał bakterie nitryfikacyjne do badań.

Założyli nowe akwaria i patrzyli co się dzieje, w części lali bakterie ze sklepów, w innych nie.

Koniec końców wyszło na to, że faktycznie skuteczne są te które zawierają w sobie szczep bakterii Nitrosomonas Marina, bo to jest szczep bakterii który mamy w akwariach i jedyny który na końcu dominuje w akwarium, reszta stanowiła max 2% flory bakteryjnej.

Natomiast Hagen i wielu innych kupuje bakterie całymi cysternami z Chin i sam nie wie i nie podaje co jest w środku. Badania wykazały, że są to bakterie z rodziny Nitrobacter, one występują w stawach i jeziorach, ale nie mnożą się w akwariach i chociaż coś tam działają, to cykl i tak nie zostanie zamknięty, aż nie namnożą się Nitrosomonas Marina.

Po tych rewelacjach Hagen zaczął wydawać Cycle z dopiskiem bykami NOWA FORMUŁA ;)

Co ma zasugerować, że to nowy produkt, ale...

New Cycle features five times the biomass of the current generation (500mg vs. 100mg per litre), significantly increasing the speed at which these robust beneficial bacteria populate the aquarium as well as being able to immediately metabolise greater quantities of ammonia and nitrite. The new Cycle formulation has been supercharged and more readily adapts and responds to demanding conditions.

Cycle is composed of 5 strains of nitrifying bacteria. In addition to this, heterotrophic bacteria are also included to complement the actions of the included nitrifyers by converting organic waste to inorganic (ammonia & nitrite) compounds for conversion to nitrate.

Lab testing has clearly demonstrated new Cycle to be able to metabolise up to 40mg/L of ammonia in approximately 24 hrs. The new Cycle features a robust group of bacteria that are highly adaptive and responsive

Ale polega to tylko na tym, że skrytykowani za słabą skuteczność zaczęli pakować 5x więcej bakterii w to samo opakowanie. Ale nadal są to Nitrobactery, a nie to co tam być powinno. I wciąż nie podają na opakowaniu, że tak jest. Działa? No działa, ale są lepsze preparaty z właściwymi szczepami.

Jak dokopię się do tego na którym forum to było to wkleję linki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

pojęcie przewymiarowany odpieniacz to pojęcie względne Wiejpro fajna firma ale trudno odpieniacze od nich przewymiarować z Diy bywa podobnie, a o skuteczności to słusznie Stani zwrócił ci uwagę na no3 i no2 Vodka lub VsV czynią cuda ale opieniacz musi dać radę wybić to co w wodzie zalega

Edytowane przez juko
pkt. 8 Regulaminu (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ojciec musiał sam jechać do gdańska niestety bo ja bylem w pracy w darlowie także troszkę mi nie wyszło wybrać się tam

odpieniacz był wykonany przez sebasteka i daje rade

parametry nie są wesołe niestety

testy salifert

ph 8

po4 0,5

NO3 tak poniedzy 50 a 100

NO2 0,1

MG 1230

KH 10,2

CA 390

pozdrawiam i dziękuję za wcześniejsze wypowiedzi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak obsada zyje to bedzie dobrze. Zaczniesz lac wodke to opanujsz NO3 i P04. Wapn i magnez sa na dolnej granicy, ale tez tragedi nie ma. NO2 powinno by 0 i niestety zostaje tylko cierpliwosc i praca bakterii


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ekspertem nie jestem ale kh to masz wysokie aż dziw że ca i mg nie spada ci mocno w dół, na sąsiednim forum ktoś maił kosmiczną konsumpcję ca właśnie przez wysokie kh

Edytowane przez juko
pkt. 8 Regulaminu (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.