Skocz do zawartości
jonybrawo

Pomoc przy zaprojektowaniu 1600L.

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

chiałbym przygotowac się do stworzenia akwa morskiego w salonie z Waszą pomocą.

Obecnie potrzebuje pomocy gdzie i jakie akwa postawić moj projekt domu to:

Projekt domu wersja lustrzana, czyli samochód po prawej.

Jak myślicie gdzie baniak postawić czy może w slonie po prawej wtedy wymiary 300x70x70 mogę tam upchać, czy może w centrum salonu po lewej kostę o wymiarach np 100x100x75 ??? Dodam że w salonie jest aż 8 okien.

Dom jest w stanie surowym, dlatego pod ten projekt nie ma problemu z podciagnięciem kanalizacji, wody czy elektryki.

Proszę o wspracie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jonybrawo,

Nie mam (jeszcze) akwarium, ale jestem architektem, więc moje rady będą pod kątem użytkowym.

Po pierwsze salon masz duży, ale prostych ścian w nim mało (a okien i zakamarków dużo), także trudno Ci będzie go „umeblować”. Przemyśl przede wszystkim te elementy, które przyciągają oko. W Twoim przypadku będzie to na pewno akwarium i kominek. Nie wiem czy TV (ekran rzutnika?) też (nie wszyscy chcą mieć TV w salonie)? Jeśli tak, to masz 3 „konkurujące” obiekty, które powinieneś tak rozmieścić, żeby nie były za blisko siebie i żeby nie przeszkadzały w ich oglądaniu. Tzn, jeśli są za blisko siebie, to światło i bliki z jednego przeszkadzają z oglądaniu drugiego. To samo jeśli są naprzeciwko siebie (np. ogień z kominka będzie odbijał się w szybie akwarium). Na co dzień raczej tylko akwarium i TV „świecą”, więc na nich się skup, bo nikt nie pali codziennie kominka (na początku wszyscy się cieszą, że go mają, ale potem, jak trzeba wynosić popiół, rąbać drzewo, czyścić tłustą sadzę to ekscytacja mija). No, ale tylko Ty wiesz, co lubisz. Może chcesz mieć akwarium, kominek i plazmę na jednej ścianie i przeskakiwać okiem z jednego na drugi. Twój wybór. Jeśli Twój dom jest już w stanie surowym – nic prostszego. Bierzesz 3 płyty (np. styropianowe, karton, sklejka, płyta osb., czy co tam masz pod ręką) o docelowych wymiarach twoich sprzętów. Siadasz na krzesełku tam gdzie ma być kanapa i ustawiasz je po pokoju, aż osiągniesz zadowalające Cię rozwiązanie.

Z widokowego punktu widzenia najlepiej do ekspozycji nadaje się ściana z kominkiem. Dodatkowo znajduje się za nią kotłownia (tam mógłbyś mieć sumpa i całą resztę). Takie rozwiązanie ma 2 problemy – w tej chwili odległość pomędzy ścianą zewnątrzna a kominkiem ma ok. 215 cm (w projekcie). Także albo przesuniesz kominek „dalej w prawo” i tam umieścisz 300 cm długości akwa (patrz rysunek).

post-12791-0-94902200-1316936548_thumb.jpg

Tylko trochę mało miejsca zostaje na kominek (60cm!). Z kominkiem wiele nie zrobisz, bo komin już pewno gotowy.

Albo „skrócisz” akwarium.

No i jeśli dasz akwarium na tej ścianie, to gdzie dasz tv? Nie bardzo jest miejsce. Więc może jesnak akwarium na środku pokoju?

Ja bym wolał na ścianie, ale to Twój dom i nie ma znaczenia co ja wolę. :lol:

Pozdrawiam

Bartek

PS

Przy takim akwarium ja bym zlecił konstruktorowi (a Ty zapytaj osoby, która dokonywała adaptacji projektu gotowego) czy zmienione użytkowe obciążenie stropu w budynku nie wymaga dodatkowego fundamentowania. W końcu chcesz tam postawić 1,5tony + sump.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mysle ze sa firmy ktore ci to zrobia bez problemu...


Kostka 70x70x55(270L)+sump 112L,LED 120W+4*24W T5,NewJet 2300,Tunze 7096+2x6055,Dolewka Zajac,Grzalka Eheim 150Watt,Bubble Magus 155Pro na igle AquaBee,Multi Kontroler made in china,dozownik Marine Magic,Resun 250g Ozonator

4966_4997.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja bym nie robil kominka chyba, ze ma tez miec jakas funkcje nie dekoracyjna. U siebie w domu zamurowalem otwor na kominek i nie brakuje mi tego specjalnie. Zrobilem tak bo taki jaki chcialem kosztowal 40.000 a przy remoncie fundusze standardowo kurczyly sie z predkoscia swiatla :).

Bardzo mi sie podoba odpowiedz Grubara. Majac w jednym pomieszczeniu telewizor i akwarium, jest juz duzo swiatla i punktow przyciagajacych uwage. Kominek wg. mnie (jako dekoracja) nie jest potrzebny. Moje 2gr. z wlasnego doswiadczenia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jony: a może postaw baniak, oglądalny z trzech stron w miejscu barku między kuchnią a jadalnią? Funkcję kryjąca bałaga w kuchni uzyskasz, a jak znam życie to przy takim barku zwykle się jednak nie siedzi, tylko klucze czy rachunki na niego odkłada. Masz blisko do pionów wodnych. Dodatkowo nie powinno kolidować z oglądaniem TV lub nieszczęsnego kominka. podobnie jak Kuba myślę, że kominek jest do kasacji. jak bardzo chcesz mieć jakiś żywy ogień to pomyśl może o wolno stojącej kozie żeliwnej. jest ich sporo na rynku, niektóre mają naprawdę fajny design a dodatkowo możesz się nieco uwolnić od komina - ładna "rura wydechowa" z nierdzewki może być fajnym akcentem w takim dużym salonie. Baniak coś jak tutaj: IMG_8801.jpg

zdjęcie z wątku: http://www.ultimatereef.net/forums/showthread.php?t=390408

Górę wolałbym jednak zrobić otwartą, będzie lżej wyglądała co w Twoim salonie pełnym okien będzie wg. mnie bardziej pasowało.


Qlfon, Lublin

Akwarium: 115x84x65, oświetlenie 6x39W T5 + BP XM140, odpieniacz BK200, cyrkulacja: 3x6055,1x6095, obieg: Red Dragon Mini 6000,

Poprzednie akwarium Projekt Nautilus: 18,03,2012 - 27.07.2016.

Obecnie: prawie FOWLR:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Leon

Jony: a może postaw baniak, oglądalny z trzech stron w miejscu barku między kuchnią a jadalnią? Funkcję kryjąca bałaga w kuchni uzyskasz, a jak znam życie to przy takim barku zwykle się jednak nie siedzi, tylko klucze czy rachunki na niego odkłada.

Dorzucę swoje trzy grosze bo taki baniak stoi u mnie. Do sufitu nie dochodzi bo góra miała być otwarta. Wizualnie więcej przestrzeni i lepsza curkulacja powietrza w koronie. Baniak był odsłonięty z trzech stron co fajnie wyglądało ale po miesiącu skończyło się tak, że zabudowałem ścianę od strony kuchni/barku. Ilość światła która wpadała przez okna po obu stronach pomieszczenia psuła efekt. I oglądanie życia w baniaku wraz z gotującymi się garami lub telewizorem w tle mnie drażniła.

Posunę się o krok dalej i... jeśli dom jest na etapie budowy i masz kasę na takie zabawy to można by rozważyć kwestię zrobienia akwarium w ścianie. To by się jednak wiązało z budową dobudówki w której byłby baniak + pomieszczenie techniczne.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Posunę się o krok dalej i... jeśli dom jest na etapie budowy i masz kasę na takie zabawy to można by rozważyć kwestię zrobienia akwarium w ścianie. To by się jednak wiązało z budową dobudówki w której byłby baniak + pomieszczenie techniczne.

:thumbup: W 100% sie zgadzam. Pomieszczenie techniczne rules! Szczegolnie przy takim litrazu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za info po uzgodnieniach z żona, kominek wypada, tv w salonie też a na rysynku przedstawiam 4 warianty kanalizację i wodę doprowadze tam gdzie potrzeba.

post-12823-0-13267800-1316978526_thumb.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wg mnie najwazniejsze kwestie to sump w piwnicy, 80cm szerokosci akwarium (minimum) i policz utrzymanie bo to nie zarty juz taka pojemnosc. ja bym stawial tam gdzei kostka "3" od polnocnej sciany, tylo ze wiekszy rozmiar troche:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem w takim wypadnięciu najlepiej ustawić akwa tak jak Grubar zaproponował i w pokoju nr 6 zaplecze. To jest chyba jakaś kotłownia, czy coś w tym stylu, więc dużo na tym nie stracisz, a jest tam też kanalizacja i szyb wentylacyjny, więc nie będzie dużego problemu z wilgocią.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Widzę , że nawet projektantów na forum nie braknie . Wkrótce także rozpoczynam stawiać domek . Projekt już odebrany . Może mi też doradzisz gdzie tanka posadowić ? Wersja z piwnicą.

projekty_domow_RUKOLA_P_parter__706lo.gif


Śpiesz się powoli...

56_1245071123.gif

beztytuubvb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy to ja jestem marudny czy jak, ale też pomału myślę nad budową i generalnie patrząc na gotowe projekty to one jakieś takie nieustawne są. Na tym co Marqo pokazał powyżej nijak nie widzę funkcjonalności w salonie. Kominek i TV na jednej ścianie obok siebie? TV oglądane siedząc bokiem na sofie/fotelach? Ja rozumiem ze każdy chce mieć sporo światła w mieszkaniu ale przez te okna na każdej ścianie (z czego część jest wyjściem na taras) nie bardzo jest jak ustawić meble. Wracamy do meblościanek czy jak? Ale do rzeczy: Marqo, nie wiem jakie tam są konkretne wymiary ale może gdybyś sofę i fotele zamienił miejscami to w prawym górnym narożniku salonu dałbyś radę postawić konkretny baniak? Dostęp miałbyś niezły tylko ciągnięcie hydrauliki na miejsce (przy własnym domu to "must have" wg. mnie jest) byłoby trochę uciążliwe. Druga opcja to rezygnacja z kominka a baniak wyspowy w miejscu tej ścianki oddzielającej "3" od "6". O ile ona nie jest nośna (a niestety chyba jest). Można wtedy ew. zostawić słup na jej końcu a baniak wkomponować w przestrzeń pomiędzy.


Qlfon, Lublin

Akwarium: 115x84x65, oświetlenie 6x39W T5 + BP XM140, odpieniacz BK200, cyrkulacja: 3x6055,1x6095, obieg: Red Dragon Mini 6000,

Poprzednie akwarium Projekt Nautilus: 18,03,2012 - 27.07.2016.

Obecnie: prawie FOWLR:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy to ja jestem marudny czy jak, ale też pomału myślę nad budową i generalnie patrząc na gotowe projekty to one jakieś takie nieustawne są. Na tym co Marqo pokazał powyżej nijak nie widzę funkcjonalności w salonie. Kominek i TV na jednej ścianie obok siebie? TV oglądane siedząc bokiem na sofie/fotelach? Ja rozumiem ze każdy chce mieć sporo światła w mieszkaniu ale przez te okna na każdej ścianie (z czego część jest wyjściem na taras) nie bardzo jest jak ustawić meble. Wracamy do meblościanek czy jak? Ale do rzeczy: Marqo, nie wiem jakie tam są konkretne wymiary ale może gdybyś sofę i fotele zamienił miejscami to w prawym górnym narożniku salonu dałbyś radę postawić konkretny baniak? Dostęp miałbyś niezły tylko ciągnięcie hydrauliki na miejsce (przy własnym domu to "must have" wg. mnie jest) byłoby trochę uciążliwe. Druga opcja to rezygnacja z kominka a baniak wyspowy w miejscu tej ścianki oddzielającej "3" od "6". O ile ona nie jest nośna (a niestety chyba jest). Można wtedy ew. zostawić słup na jej końcu a baniak wkomponować w przestrzeń pomiędzy.

Kominka prawdopodobnie nie będzie . Sofa także zmieni swoje miejsce na przeciwległą ścianę od telewizora , okna/drzwi balkonowe zmienią swoje położenie . No właśnie 3 a 6 to ściana nośna <_< Myślałem jeszcze nad opcją pomiędzy jadalnią a salonem .


Śpiesz się powoli...

56_1245071123.gif

beztytuubvb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

OK, to jeśli chciałbyś zrobić akwa jako podział salon/jadalnia to może sofa mogłaby pójść tam gdzie są fotele teraz na rysunku i wtedy mógłbyś uzyskać coś takiego:gallery_7666_1521_9219.jpg


Qlfon, Lublin

Akwarium: 115x84x65, oświetlenie 6x39W T5 + BP XM140, odpieniacz BK200, cyrkulacja: 3x6055,1x6095, obieg: Red Dragon Mini 6000,

Poprzednie akwarium Projekt Nautilus: 18,03,2012 - 27.07.2016.

Obecnie: prawie FOWLR:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

OK, to jeśli chciałbyś zrobić akwa jako podział salon/jadalnia to może sofa mogłaby pójść tam gdzie są fotele teraz na rysunku i wtedy mógłbyś uzyskać coś takiego:gallery_7666_1521_9219.jpg

Telewizora nie lubię bokiem oglądać <_< Obecnie tam gdzie jest wyjście na taras ma być zamurowane a w miejscu okna powiększone drzwi/okna na taras.


Śpiesz się powoli...

56_1245071123.gif

beztytuubvb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po co Ci TV jak masz mieć takie akwa?:) A tak serio, jak masz czas i ochotę to naszkicuj jak to ma by w ostatecznej wersji. Coś poćwiczymy:)


Qlfon, Lublin

Akwarium: 115x84x65, oświetlenie 6x39W T5 + BP XM140, odpieniacz BK200, cyrkulacja: 3x6055,1x6095, obieg: Red Dragon Mini 6000,

Poprzednie akwarium Projekt Nautilus: 18,03,2012 - 27.07.2016.

Obecnie: prawie FOWLR:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Coś takiego? Oczywiście skali brak bo nie znam wymiarów ale baniak ma 2500:1000:600mm:)

gallery_7666_1521_66550.jpg

gallery_7666_1521_149386.jpg

gallery_7666_1521_17538.jpg


Qlfon, Lublin

Akwarium: 115x84x65, oświetlenie 6x39W T5 + BP XM140, odpieniacz BK200, cyrkulacja: 3x6055,1x6095, obieg: Red Dragon Mini 6000,

Poprzednie akwarium Projekt Nautilus: 18,03,2012 - 27.07.2016.

Obecnie: prawie FOWLR:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No mniej więcej tak to sobie wyobrażałem :thumbsup: Teraz temat filtrowni a raczej jej lokalizacja . Pod baniakiem raczej nie będzie miejsca na sumpa (niska szafka ma być) . W piwnicy ? A może da rade jakoś inaczej to rozwiązać ?


Śpiesz się powoli...

56_1245071123.gif

beztytuubvb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to wyjścia są dwa: albo robisz wyższą zabudowę przy zielonej ścianie i tam próbujesz się zmieścićgallery_7666_1521_152942.jpg

albo przy tej ścianie nośnej od strony małej łazienki robisz sobie sumpownię.

gallery_7666_1521_76318.jpg

Ma to tę zaletę że masz blisko ujecie wody a stamtąd pod posadzką dajesz tylko powrót i zrzut wody z rewizją z głównego baniaka. Dostęp o niebo łatwiejszy niż z nadbudówki. Idealnie byłoby mieć dodatkowe pomieszczenie ale jak znam Małżonki to łazienki na parterze Ci nie odda:)


Qlfon, Lublin

Akwarium: 115x84x65, oświetlenie 6x39W T5 + BP XM140, odpieniacz BK200, cyrkulacja: 3x6055,1x6095, obieg: Red Dragon Mini 6000,

Poprzednie akwarium Projekt Nautilus: 18,03,2012 - 27.07.2016.

Obecnie: prawie FOWLR:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wychodka na zewnątrz nie planujemy więc łazienka jako tako musi spełniać swoje zadanie . Wciąż się zastanawiam co zrobić z jednym pokojem na parterze (obok łazienki) Może tam wszystko upchną tylko jak pociągną te wszystkie rury ? W posadzce ?


Śpiesz się powoli...

56_1245071123.gif

beztytuubvb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jeśli nie będzie kominka to postaw przy tej ścianie akwarium i zaplecze tak jak mówisz w tym pokoiku - powiększ nieco łazienkę a z pozostałości zrób pokoik akwarysty :) jak nie to tylko w posadzce ale wtedy musisz mieć dość silne pompy no i jednak strach, że coś może się zapchać pod podłogą na dość długim odcinku...


TOTM July 2011

500 litrów zobacz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sorki że się wtrącam, ale czy Marqo nie może sobie założyć swojego wątku ? Musisz spamować kolegi wątek ? Się pytam gdzie moderatorzy :question::welcome:


Pozdrawiam

Skoczek

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.