Skocz do zawartości
ksris

Żywa skała - jakie rozwiązanie będzie najlepsze?

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, moje pytanie dotyczy wyboru sklepu, w którym waszym zdaniem jest najbezpieczniej kupić żywą skałę. Do wyboru mam trzy sklepy: AkwaMarin (Kraków), E-Rybka (Zabrze) oraz ReefShop. Jeśli uda mi się zorganizować transpot to pewnie wybiorę się osobiście (przynajmniej do pierwszych dwóch, bo do ostatniego to kawał drogi), ale najprawdopodobniej zamówię wysyłkowo. Ilość to ok 30 kg. Stąd moje pytanie, przy czym "najbezpieczniej" oznacza dla mnie zarazem najlepszą jakość jak również (a może przede wszystkim) sposób zabezpieczenie w trakcie przesyłki. Zastanawiam się również nad wariantem: po 10 kg z każdego sklepu, ale to już chyba lekka paranoja ;). Cena w tych sklepach jest mniej węcej taka sama więc nie ma to większego znaczenia. Niestety nie mam możliwości wcześniej przejechać się do wspomnianych sklepów i pooglądać co mają aktualnie na zbyciu (tak by było najlepiej bo naczytałem się sporo o tym jak ma wyglądać i czym ma się charakteryzować dobra skała i wtedy pewnie nie byłoby tego tematu), dlatego proszę o ewentualną poradę w którym z nich (lub jakimś innym) mogę bez obawy o jakość produktu zamówić to co mnie interesuje.

P.S.

Proszę mnie źle nie zrozumieć, nie chcę urządzać plebiscytu na najlepszy sklep, zależy mi jedynie na opiniach i sugestiach odnośnie skały. Chociaż pewnie sklep mający dobrą skałę ma również dobre pozostałe akcesoria.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To raczej 3 równorzędne sklepy, także jakbym miał kupować wysyłkowo to rzuciłbym monetą: orzeł - erybka, reszka- reefshop, kant - akwamarin.


380l, 400W led DIY Cree, odp. T-Aqua, trochę innych gratów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To raczej 3 równorzędne sklepy, także jakbym miał kupować wysyłkowo to rzuciłbym monetą: orzeł - erybka, reszka- reefshop, kant - akwamarin.

To muszę sobie załatwić jakąś bardzo "kanciastą" monetę, bo jak się okaże, że będę dysponował transportem to do tego sklepu mam najbliżej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

*kolejność przypadkowa


380l, 400W led DIY Cree, odp. T-Aqua, trochę innych gratów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość DarekB30

jaka ja gdybym mial ponownie zakladac akwarium to zrobilbym tak:- Pojechalbym do najblizszego sklepu osobiscie- Wybralbym kawalki ktore mnie interesuja- Wrocil do domu wszysko umyl dokladnie kaercherem - wrzucil skale na miesiac do pojemnika z woda z podmianekI dopiero na tak przygotowanej skale zakladal bym akwarium

Wiem ze brzmi to jak herezje :) ale teraz tak wlasnie bym zrobil

Edytowane przez nika
pkt. 8 Regulaminu (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli odwrotnie niż ja.


380l, 400W led DIY Cree, odp. T-Aqua, trochę innych gratów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jaka ja gdybym mial ponownie zakladac akwarium to zrobilbym tak:- Pojechalbym do najblizszego sklepu osobiscie- Wybralbym kawalki ktore mnie interesuja- Wrocil do domu wszysko umyl dokladnie kaercherem - wrzucil skale na miesiac do pojemnika z woda z podmianekI dopiero na tak przygotowanej skale zakladal bym akwarium

Wiem ze brzmi to jak herezje ale teraz tak wlasnie bym zrobil

No właśnie, czytając artykuły na temat skały wiele razy spotykałem się ze skrajnymi twierdzeniami. Z jednej strony zalecają płukać (moczyć) skałę, szorować, nawet na chwilę zamaczać w słodkiej wodzie, natomiast z drugiej strony słyszy się, że takie postępowanie niszczy całą mikroflorę (nawet tę wewnątrz) skały, a taka jest mało warta w systemie berlińskim.

Osobiście wydaje mi się, że jeśli te cała zabiegi oczyszcząjące są niezbędne to dlaczego nie robi się tego wcześniej tylko sprzedaje skałę z życiem (które później i tak usuwamy np szorując). Logicznie to płaci się wtedy za cięższą (bo z życiem) skałę (może niewiele ale zawsze ;)). Z drugiej strony wiem co to znaczy przywlec sobie do akwarium (doświadczenia z akwarystyki słodkowodnej) niepożądanych gości.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dobra skala nie wymaga szorowania. Ewentualnie mozna przeplukac w wodzie z akwa. Zdecydowanie polecilbym Ci kupic skale osobiscie z najblizszego sklepu. Im skala bedzie krocej poza woda tym lepiej dla dojrzewania i Twojej cierpliwosci. Poza tym wybierzesz sobie takie kawalki jak Ciebie interesuja.


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak najbardziej polecam osobisty zakup skały bo inaczej to jest po prostu loteria. Co do czyszczenia skały przed włożeniem do akwarium, jesli jest to skala niedlugo po dostawie, to nalezy ja dokladnie przejrzec i usunac wszelkie obumarle organizmy, przede wszystkim gąbki. Jeśli skała leży już kilka tygodni u sprzedawcy, przewaznie nie ma potrzeby jej oczyszczania, warto jedynie potrzasnac ja troche aby usunąć z niej detrytus. W żadnym wypadku nie używać słodkiej wody!!! Zwrócić uwagę na to, w jakich warunkach leżała skała, powinna być oświetlona, pod dobrym odpienianiem i cyrkulacją, innej bym nie kupował.


http://pl.reeflex.net/ - polskojęzyczny leksykon akwarystyki morskiej
_____________________________________________________________________

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W takim razie będę starał się zorganizować transport i wtedy wybór pozostaje między e-rybka i akwamarin - do tych dwóch sklepów mam stosunkowo blisko.

Dziękuje wszystkim za pomocne uwagi i rozwianie moich wątpliwości.

pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.