Skocz do zawartości
Wisnia69

Jakie ledy

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Ostatnio trochę zainteresowałem się oświetleniem ledowym i poszukuje jakieś lampy. Moc to między 150 a 200 w.

Tylko teraz mam dwa pytania. Czy kupować ledy crp czy xm?

Oraz druga podstawowa sprawa, czy są jakieś lampy w ofercie reefshopu w których wymiana lub naprawa ledow nie kończy się wydatkiem na naprawę w wysokości 90 % wartości lampy? Widziałem w internecie jakieś ledy firmy "X" gdzie zrobili fajne rozwiązanie. Diody są mocowane po 9 szt. w takich mniejszych jakby żarówkach które się wkręca do lampy i jeżeli jakieś ledy padną , to koszt wymiany takiej "żarówki" z ledami to jakieś 10%, co już jak najbardziej jest do zaakceptowania. Rozumiem że jest w razie czego gwarancja, ale przeważnie rzeczy zaczynają się psuć po okresie gwarancyjnym. A że ledy to nie tania zabawka, to jestem ciekaw, czy po okresie gwarancyjnym jest możliwość naprawy spalonych, czy uszkodzonych ledow w jakiś normalnych pieniądzach?

Pozdrawiam

Seba


663l OW P+2xB (170x65x60h)+ sump (150x55x45h), 2x Blau WM 2x13K, NewJet 4500, APF 600, 55kg LR+ 25 DR, 30kg LS, Kessil 2x A360WE + kontroler

LPS, SPS, Miękkie,ukwiał. Sól AF, Balling Ca+Kh, + Jod, Coral E i A

Karmienie: 6-8 kostkek dziennie + płatki Ocean nutrition.

gallery_11020_2503_65257.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jest już nowy prawie 400 l :-) 106x79x45 i muszę

zmienić oświetlenie i czegoś szukam

Pozdrawiam


663l OW P+2xB (170x65x60h)+ sump (150x55x45h), 2x Blau WM 2x13K, NewJet 4500, APF 600, 55kg LR+ 25 DR, 30kg LS, Kessil 2x A360WE + kontroler

LPS, SPS, Miękkie,ukwiał. Sól AF, Balling Ca+Kh, + Jod, Coral E i A

Karmienie: 6-8 kostkek dziennie + płatki Ocean nutrition.

gallery_11020_2503_65257.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

320 w na taki litraz i jeszcze przy wysokości 45 to chyba sporo za dużo. Ja myślałem o czymś około 150 w i do tego ewentualnie 2x39t5. Po top chciałem ledy żeby dać mniej światła. No i czy są jakieś dobre ledy które da się później naprawić?

Skala będzie na środku, więc wszystko idealnie nie musi być oświetlone


663l OW P+2xB (170x65x60h)+ sump (150x55x45h), 2x Blau WM 2x13K, NewJet 4500, APF 600, 55kg LR+ 25 DR, 30kg LS, Kessil 2x A360WE + kontroler

LPS, SPS, Miękkie,ukwiał. Sól AF, Balling Ca+Kh, + Jod, Coral E i A

Karmienie: 6-8 kostkek dziennie + płatki Ocean nutrition.

gallery_11020_2503_65257.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dobrze kombinujesz ale piszesz że 400litr akwarium i 320w led to dobre rozwiazanie

bedziesz mógł ustawić sobie je na 70,80% mocy to się tak szybko nie zużyją tzn w kość nie dostaną przy pełnej parze,a żadnych świetlówek wtedy nie kupuj po co

i wtedy gdy będziesz miał już te lampy na 80& mocy to sobie to niebieskie widmo podkrecisz jak będzie ci za mało

zamiast tych swietlówek

tylko moje zdanie


900 l w obiegu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki. No Problem w tym , że budżetowo jestem nastawiony na jedną lampę. Bo chciałem ja kupić jako zamiennik 8 lub 10x T5 39W. Bo wtedy miało by to sens. Bo raz , ze mniej prądu żre a dwa że teoretycznie tak samo wszystko dobrze rośnie albo lepiej. Natomiast jakbym miał dać tyle samo w ledach, to wolę wziąć T5.

Najbardziej mi zależy na tym, żeby ktoś mi powiedział, czy jak popsują mi się ledy, to da radę je jakoś naprawić w normalnych pieniądzach. Bo tak jak wyżej pisałem, jeżeli za naprawę miałbym zapłacić 70-90% to trochę mija to się z celem.

I chciałbym się dowiedzieć właśnie jak działa ten serwis pogwarancyjny w tych lampach. Bo jak zepsuje się wiatraczek, czy jakaś tam inna nie tak ważna część, to podejrzewam, że cena naprawy będzie normalna, natomiast jeżeli spaliły by się jakieś ledy, to czy w grę wchodzi wymiana pojedynczych sztuk ( to wtedy jak rozumiem, cena nie będzie nie wiadomo jaka) czy niestety wychodzi tak , że trzeba wymienić cały panel? No bo jak cały panel, to cena już na pewno będzie konkretna.

Jakby ktoś mógłby mi odpowiedzieć, np Seb, Przemek:) to byłbym wdzięczny.

Pozdrawiam

Seba


663l OW P+2xB (170x65x60h)+ sump (150x55x45h), 2x Blau WM 2x13K, NewJet 4500, APF 600, 55kg LR+ 25 DR, 30kg LS, Kessil 2x A360WE + kontroler

LPS, SPS, Miękkie,ukwiał. Sól AF, Balling Ca+Kh, + Jod, Coral E i A

Karmienie: 6-8 kostkek dziennie + płatki Ocean nutrition.

gallery_11020_2503_65257.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć :)

Jeśli chodzi o serwis po gwarancji to usługa serwisowa kosztuje około 35 zł, do tego cena części, jak najbardziej chłopaki są w stanie wymienić jedną diodę, nie trzeba płacić za caly panel :)

Pozdrawiam

seb


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Powiem ci z własnego doświadczenia, jak świeciłeś T5 to same ledy ci się nie będą podobać. Oczywiście dla zwierzaków nic się nie zmieni bo nadal dostaną tyle światła ile potrzebują, ale twoje oko części światła nie zobaczy. Według mnie LED + T5 jest najlepszym rozwiązaniem :)

Ja do 300L mam PS BP 120W i do tego 2x39W T5 i jest super dla oka.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli natomiast zrobisz sobie lampkę na Cree i pobawisz się trochę z ustawieniem koloru wg. własnego gustu to sam dojdziesz do wniosku że T5 do niczego nie jest potrzebne bo psują tylko efekt. :welcome:


380l, 400W led DIY Cree, odp. T-Aqua, trochę innych gratów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tu nie o barwę światła chodzi. Mogę sobie ustawiać barwę przez komputer w lampie. Części widma emitowanego przez LEDy nie widzimy (korale widzą) i dla mnie na samych ledach było za ciemno.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak miałeś za słabą lampę to chyba nie ledy jako takie są winne że miałeś za ciemno?


380l, 400W led DIY Cree, odp. T-Aqua, trochę innych gratów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Seb :), o to właśnie mi chodziło. Bo jak mam wymieniać cały panel, to wiadomo , że wtedy to jest bez sensu, natomiast jak da się wymienić diodę, która się spaliła, to teraz jest cacy. Pytanie, czy w tych lampach jest duże prawdopodobieństwo popsucia się jeszcze czegoś i ile taka naprawa by kosztowała?

Co do światła, to ja właśnie kombinowałem żeby dać jakiś Panel około 150W i jak było by mało, czy brzydko to ewentualnie dołożyć dwie świetlówki.

Napisałem wcześniej:

" Natomiast jakbym miał dać tyle samo w ledach, to wolę wziąć T5."

Chodziło mi tu o to , że jeżeli mam wziąć 300W w ledach, albo 300W w T5, to wtedy bardziej opłaca sie T5, bo jest po prostu taniej. I z tego względu właśnie też wziąłem pod uwagę lampy Led. Zżerają dwa razy mniej prądu, a dają tyle samo światła. Początkowo zakup kosztuje więcej, ale jak nie musimy wymieniać świetlówek i płacimy mniej za prąd , to wszystko się zwróci.

Pytanie tylko , czy aby na pewno tak wyjdzie w praktyce.

Budżet ograniczyłem do około 3k więc dwa panele Led nie wchodzą na pewno w grę. A przynajmniej nie takie , gdzie jest możliwość naprawy poszczególnych części po utracie gwarancji.

I miałby jeszcze jedno pytanie do Ciebie Seb:) Czy możesz mi powiedzieć ile wymiana takiej jednej diody kosztuje mniej więcej? Bo żeby nie wyszło, że tyle samo co wymiana jednej świetlówki w lampie T5:P

Pozdro;)


663l OW P+2xB (170x65x60h)+ sump (150x55x45h), 2x Blau WM 2x13K, NewJet 4500, APF 600, 55kg LR+ 25 DR, 30kg LS, Kessil 2x A360WE + kontroler

LPS, SPS, Miękkie,ukwiał. Sól AF, Balling Ca+Kh, + Jod, Coral E i A

Karmienie: 6-8 kostkek dziennie + płatki Ocean nutrition.

gallery_11020_2503_65257.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

""Chodziło mi tu o to , że jeżeli mam wziąć 300W w ledach, albo 300W w T5, to wtedy bardziej opłaca sie T5, bo jest po prostu taniej.""

początkowy zakup lampy to tak taniej ,ale eksploatacja już nie dodaj 2x po 7 switlówek rocznie i wychodzi kwota

napisz do kolegi Lubusik za 3 tyś to będziesz miał lampe ze 250W w pełni sterowalną

Martin- Tu nie o barwę światła chodzi. Mogę sobie ustawiać barwę przez komputer w lampie. Części widma emitowanego przez LEDy nie widzimy (korale widzą) i dla mnie na samych ledach było za ciemno.

Premiero miał 2 takie lampy i też miał ciemno


akwarium 60x60x60 + 50l sump, odpieniacz DELTEK SC1350 lampa led 130W, biopellets

http://www.nano-reef...m=posts&q=32943

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na razie chce się dowiedzieć więcej o kosztach ewentualnych napraw i wymianie części w lampach PS z reefshopu. A jak wszystko będzie ok, to zostanie wybór między metisem 2x100 w i BP 160 w, lub ewentualnie nowa 140 w na tych nowych mocniejszych ledach.

Zbiornik raczej pod ryby, lpsy i miękkie i kilka sztuk spsow więc chyba najlepszym wyborem byłby metis, ale muszę jeszcze poczytać.

Pozdrawiam:-)


663l OW P+2xB (170x65x60h)+ sump (150x55x45h), 2x Blau WM 2x13K, NewJet 4500, APF 600, 55kg LR+ 25 DR, 30kg LS, Kessil 2x A360WE + kontroler

LPS, SPS, Miękkie,ukwiał. Sól AF, Balling Ca+Kh, + Jod, Coral E i A

Karmienie: 6-8 kostkek dziennie + płatki Ocean nutrition.

gallery_11020_2503_65257.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.