Skocz do zawartości
luft

ADsorbent - czyli pojęciowe jaja

Rekomendowane odpowiedzi

Właśnie dostałem arcyciekawy ochrzan i światło pojęciowe na mylne używanie określenia Absorber do wszelakich środków, pochłaniaczy przez nas używanych.

A więc mylne pojęcie Absorber to zjawiska fonetyczne lub chem. techn. urządzenie służące do pochłaniania niektórych składników mieszaniny gazowej przez ciecz.

Natomiast to o czym tutaj na forum piszemy to Adsorbent - ciało o bardzo rozwiniętej powierzchni, na której zachodzi proces polegający na powierzchniowym wiązaniu cząsteczek płynu (cieczy lub gazu) przez cząsteczki ciała stałego, zwany adsorpcją. Powoduje to zatężanie substancji rozcieńczonej (adsorbatu).

Czyli Adsorbentem jest Węgiel aktywny (aktywowany), Purigen, Phosguard, RowaPhos etc.


LED Maxspect, Tematy lufta

Salarias allegro (sklep Salarias) baner NanoReef www.mariuszfrej.com Moje szkła: 80 l (105 w obiegu)- ReefMax, start 10 sierpnia 2010, 90% sucha skała, II) 360 l (ok. 470 l w obiegu) start VI 2012 - 100 % sucha skała, . Akcja Pajacyk - kliknij proszę!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A widzisz, mądrego to i dobrze posłuchać :unworthy:

Pozdrawaim

seb


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No ladnie, Nika na urlopie to nasz Luft wzial sie na sposob i zamiast rzezbic wychowuje :bump


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Luft tylko nie wymagaj rtfm.gif

Absorber brzmi tak swojsko ).gif


"Wszystko co słyszymy jest opinią, nie faktem. Wszystko co widzimy jest punktem widzenia, nie prawdą." Aureliusz

Nowe 730L

Stare 470L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ciekawe jak mają sklepy ? :D idę loookne :harhar:

Edyta: Byłem, widziałem..... :w00t: :w00t: :w00t:


Pozdrawiam

Skoczek

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ciekawe jak mają sklepy ? :D idę loookne :harhar:

Edyta: Byłem, widziałem..... :w00t: :w00t: :w00t:

To mozna by teraz zlozyc pozew zbiorowy za wprowadzanie klientow w blad. Ewentualnie odstapic od sprawy w zamian za dozywotnie znizki :smoke:


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak ogólnie, najprościej byłoby przyjąć, że są to po prostu sorbenty. Wtedy by nie było nieporozumień :) Wydaje mi się że w jakiejś małej części proces absorpcji też w nich zachodzi.

Bartek - gdzie jesteś, jakiś mały wykładzik by się przydał :)


300x80x80

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mysle ze to podobna sytuacja jak z nieistniejacym "cukrem waniliowym" :) sie przyjelo i juz :) nie ma co swiata do gory nogami przewracac :)


Nadchodzi nowe... :lol

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niejednokrotnie potoczne znaczenie słowa jest zupełnie inne niż naukowe.

A taki Phospate Remover to jest absorbent czy adsorbent ??


50x50x40cm, oświetlenie T5 4x24W + led 18W,cyrkulacja: 6,5 tys,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mysle ze to podobna sytuacja jak z nieistniejacym "cukrem waniliowym" :) sie przyjelo i juz :) nie ma co swiata do gory nogami przewracac :)

Cukier Wanilinowy/waniliowy... no właśnie różnica jest w obu przypadkach ogromna! W przypadku cukru po nazwie widzimy, czy kupujemy cukier aromatyzowany naturalnie, czy sztucznie (tak jest generalnie).

Skoro żyjemy w Polsce, mamy głód przyswajania, często czerpiemy ze źródeł obcojęzycznych, a nawet czasem udzielamy sie w nieswoim języku to dla nas samych dobrze jest znać różnicę i być dla siebie poprawnym i dalej przekazywać poprawna formę :)

To tak jak z wielkimi sumami pieniędzy. Jakiś dziennikarz mówi o długu, że wynosi ileś tam bilionów, podczas, gdy nie wyczaił, że w Ameryce bilion na polski to miliard (zera nie kłamią). Niby obie sumy wielkie... ale skoro otwiera sie usta, naciska na klawisze... im bardziej świadomie tym lepiej. pozdro!

luft


LED Maxspect, Tematy lufta

Salarias allegro (sklep Salarias) baner NanoReef www.mariuszfrej.com Moje szkła: 80 l (105 w obiegu)- ReefMax, start 10 sierpnia 2010, 90% sucha skała, II) 360 l (ok. 470 l w obiegu) start VI 2012 - 100 % sucha skała, . Akcja Pajacyk - kliknij proszę!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

osobiscie uwazam ze sprawa absorbcji czy adsorbcji jest na tyle blaha ze nie warto jakos sie w to wglebiac. czesto popelniamy bardziej istotne bledy np mylac dino z cyjano z okrzemkami. Mysle ze najbezpieczniej byloby uzywac slowa sorbent lub sorbcja, jednak jak wiadomo przyzwyczajenie jest druga natura czlowieka.

luft ma racje wytykajac nam taki blad (sam tak mowie) bo wazne jest zrozumienie procesow zwiazanych z naszym hobby


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kiedys o tym mowilem.

Juz od lat pisalem "adsorbent", ale nikt sie nie przyczepial :welcome:


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość kapitan

Ja myślę, że problemu tak naprawdę nie ma w tym przypadku.

Absrobcja, czy adsorbcja - efekt ten sam, większość to akwaryści, a nie laboranci. Ja akurat piszę absorber, chociaż wiem że to adsorber, ale to drugie słowo jest jakieś obce i niefajne :D

Mam za to mieszane uczucia gdy czytam na forum: "nutryjenty, dijatomy, phytoplankton, fosfat, sylikaty". Normalnie "forfiter blues" :harhar:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mnie w sumie usmiech na twarzy budzi "stusuję vodka methode" :D Czy nie lepiej brzmi "stosuję/dozuję/leję wódkę" ?

@Kapitan - Ty świadomie piszesz na odwót, czyli źle :p Ja natomiast podzieliłem się z Wami, ponieważ sam do tej pory powielałem błąd i nieświadomie pisałem absorber zamiast adsorbent. Jak piszesz, to forum akwarystów, a nie chemików. Niemniej skoro czasem już tacy jesteśmy "ą ę i do tego czasem forfiter" to proszę piszmy dobrze dla nowych pokoleń morszczaków :)

Sam osobiście nie zamierzam nikogo poprawiać w postach kolorkami za absorber. Każdy sam sobie wystawia świadectwo.

pozdro!


LED Maxspect, Tematy lufta

Salarias allegro (sklep Salarias) baner NanoReef www.mariuszfrej.com Moje szkła: 80 l (105 w obiegu)- ReefMax, start 10 sierpnia 2010, 90% sucha skała, II) 360 l (ok. 470 l w obiegu) start VI 2012 - 100 % sucha skała, . Akcja Pajacyk - kliknij proszę!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A taki Phospate Remover to jest absorbent czy adsorbent ??

usuwacz ;) ;)


110x50x50 ,sump 62.5x38x40, 3x Tunze 6045, nj4500, H&S 150-F2001

Dariusz 'VDR' Rubinkiewicz

http://nano-reef.pl/topic/35493-275l-radomskie-malenstwo/

http://art.debesciak.net http://www.klub-malawi.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość nanokaczor

To mój pierwszy post na tym forum. Mówię więc DZIEŃ DOBRY. Na wstępie przepraszam za błędy bo piszę na wykładzie...

Różnica pomiędzy adsorbentem i absorbentam jest taka jak pomiędzy dobrym ciachem a dobrą kupą. Nikt dobrej kupy nie zje ale dobre ciacho jak najbardziej...

Te pojęcia zostały bardzo dawno zdefiniowane i to w języku polskim. Wystarczy otworzyć dobry podręcznik do inzynierii materiałowej lub do chemii i tam wszystko jest napisane.

Procesy sorpcji dzielimy na dwie grupy: adsorpcję i absorbsję.

Absorpcja jest to proces "pochłaniania" promieniowania przez jakąś fazę. np tłumienie światła przez wodę...

Absorpcją jest także wnikanie jakiegoś składnika do wnetrza fazy [stałej ciekłej gazowej ... niewazne]. Absorpcja w stanie stałym jest zwiazana z dyfuzją. Absorbowane przez cialo stałe mogą być tylko substancje w postaci atomowej. Duze cząsteczki nie moga być zaabsorbowane.

Adsorpcją nazywamy proces przylegania jakiejś fazy lub składnika roztworu do powierzchni ciała stałego. Adsorpcja moze być procesem chemicznym lub fizycznym.

pozdr

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.