Skocz do zawartości
Gość Leon

Wędzarnia

Rekomendowane odpowiedzi

Gość Leon

Czy ktoś może posiada takową na stanie ?

Jestem w zasadzie ciekaw jak najłatwiej zbudować, jakie drewno do wędzenia, jakie mięso najlepsze wędzone ?

Ile czasu trzeba wędzić miecho a ile rybę ?

I czy warto stawiać ?:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

na pewno jakoś wyrobów bezcenna :)

jakie drzewo zależy od tego co się wędzi ja ostatnio robiłem kiełbasę i drzewo śliwkowe :) czas wędzenia długi bo lubię suchą :)

a wędzarnia z betonu stoi już 30 lat :)


akwarium: 300 litrów + 70 litrów sump, 65 kg LS, oświetlenie 8x54W, odpieniacz turbo 1000

57402030.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rodzice mają, ale ja też wiem coś na ten temat i mogę się wypowiedzieć.

Najprostsza kontrukcja, która działa, to stalowa beczka którą stawiasz nad otworem w ziemii. Do niej z jednej strony doprowadzony jest kanał przykryty blachą, którą leci dym. Około metr od beczki, w dołku, z którego wychodzi kanał do beczki, palisz ognicho. Nieduże, żeby temp. nie była za wysoka i najlepiej z moczonego wcześniej w wodzie drzewa owocowego - gałęzie jabłoni, śliwy, gruszy, które zostają po ich przycięciu. To jest najprostsza konstrukcja, która u nas działała przez pierwszy rok.

Teraz mamy murowaną grillo-wędzarnię. Dwie komory na palenie (do wędzenie na gorąco i zimnym dymem) oraz wyższy komin z szybrem, który zwiększa efektywność wędzenia. Komora na wędzenie jest nad jednym paleniskiem i ono używane jest do wędzenia na gorąco (właściwie pieczenia w dymie), a od drugiego doprowadzona jest rura - dym zdąży trochę przestygnąć i można wędzić na zimno. Zbudowaliśmy coś takiego, bo temat wędzenia bardzo nam się spodobał i to się sprawdza!

Jeżeli chodzi o mięsko, to każdy lubi coś innego. Bardzo dobre są szynki, tylko trzeba je samemu peklować (musi poleżeć z miesiąc w lodówce w specjalnej mixturze), a po wędzeniu sparzyć. Można też na spróbunek kupić surową białą kiełbasę (lepiej taką w niebyt cienkim flaku, żeby się nie rozpadła) i ją wędzić, bądź jakąkolwiek inną. Ryb jeszcze nie próbowaliśmy, ale niedługo zamierzamy. Mięcho - jakąś grubą szynę najlepiej jest wędzić około 6 godzin. Kiełbasę wystarczy około 3.

Czy warto? Musisz sobie odpowiedzieć sam. Możesz zacząć tak jak my od beczki i kanału w ziemi przykrytego blachą. Dużo nie kosztuje, a przekonasz się na własnej skórze. :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Leon

ejerzyk dołek odpada. Tutaj wędzarnia musiała być na podwyższeniu bo za dużo pada.

Kolejny zestaw pytań:

A jaka jest różnica pomiędzy wędzeniem na gorąco a na zimno ?

Przy wędzeniu na gorąco rozumiem, że palenisko znajduje się bezpośrednio pod mięchem. W tym wypadku jaka byłaby prawidłowo wysokość haków nad paleniskiem ? Temperatura też pewnie musi być pod kontrolą.

Drzewek owocowych tu jak na lekarstwo :/ czy jakieś inne drzewo się nadaje ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

u mnie ojciec daje owocowe i brzózkę.


b63d73112ec74cf8f521afe581428e01u1573a17

 

Pozdrawiam.

Tomek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wędzenie na zimno daje tylko dymny smaczek - trzeba później mięcho sparzyć. Na gorąco od razu je upieczesz.

Wysokość to tak mniej więcej 1-1.5 metra od paleniska.

Jak nie masz owocowych, to użyj jakiegokolwiek liściastego (nie iglaste, bo zawierają dużo substancji smolistych w żywicy) i dołóż do tego gałązki jałowca dla zapaszku/smaczku. Też będzie cacy.

Pamiętaj, że chodzi o jak największą ilość dymu, więc drzewo warto wcześniej moczyć.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość kapitan

Leon gdzie ty w Irlandii drewno znajdziesz jak tu tylko trawa i kamienie? :harhar:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.