Skocz do zawartości
minio_p

zalewanie i solenie

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Mam pytanie odnośnie pierwszego zalania i solenia w REEFMAX - ie. Mianowicie, czy najpierw zalać wodą osmotyczną główny zbiornik i ją zasolić do pożądanej wartości, a później ze zbiornika głównego przelać wodę do panelu? Powstały w wyniku tej operacji ubytek wody w głównym zbiorniku uzupełnić już wodą zasoloną w oddzielnym naczyniu, czy osmotyczną i ponownie dosolić? Proszę o wyrozumiałość, będę to robił pierwszy raz :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli chcesz to zrobić w akwarium to nalej wodę do całości łącznie z panelem (docelową ilość). Następnie posól - ale ostrożnie żebyś nie przesolił i załącz wszystkie pompy (odpieniacz też uruchom). Woda musi się napowietrzyć. Kiedy cała sól się rozpuści (nie będziesz już miał białego nalotu na dnie) sprawdź zasolenie i skoryguj. Ja osobiście brakującą ilość wody (część miałem z podmiany) soliłem w osobnym wiaderku. Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przy docelowej ilości wody wsypywana sól będzie podnosić poziom wody w zbiorniku i trzeba to uwzględnić, możesz również posolić wodę osmotyczną w zbiorniku a różnice z komina uzupełnić wodą posoloną z wiadra. Wodę odparowaną w późniejszym czasie uzupełniamy wyłącznie wodą RO chyba że chcemy skorygować zasolenie odpowiednio posoloną wodą.


*Moja Rafka 200 l* (zlikwidowana z końcem 2016) 100x40x50, Sump 40L, Pudełko przelewowe, Lampa HQI 2x150+2x39W T5, Odpieniacz Deltec MC500, Obieg Eheim 1260, Cyrkulacja 2x Koralia3 6400l/h, LR 34kg, LS 21kg

Sprzedam wąż silikonowy 32 mm

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wlacz napowietrzanie (odpieniacz, pompy), zagrzej wode do 25 °C i tak juz trzymaj i dopiero wtedy, powolutku wsypuj kubek po kubeczku soli, rozsypujac po calej powierzchni, w miedzyczasie sprawdzajac zasolenie. Po rozpuszczeniu wsyp nastepny kubek.

Calosc sprawdz na drugi dzien. :welcome:


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odkopię temat. Zabieram się powoli do zalewania RM. Będę miał wodę z działającego zbiornika, żywa skała i piach również. Mogę od razu wkładać skałę i zalewać czy lepiej poczekać żeby sama woda trochę pochodziła w zbiorniku, a i kiedy mogę wsypywać piach?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak masz zywa skale to wloz ja do wody mozliwie szybko, pod warunkiem ze woda bedzie miala juz odpowiednie zasolenie. Na tym etapie nie baw sie w aquascaping


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Najlepiej nalej wodę, włóż skałę i włącz cyrkulację. Niech trochę przedmucha skałę. Za kilka dni trzeba odessać zanieczyszczenia, które Ci "wydmucha" ze skały i możesz zasypać piach. Jeżeli masz skałę z działającego baniaka - możesz ją ewentualnie oczyścić szczoteczką z zanieczyszczeń, opłukać (wodą o dobrym zasoleniu i temperaturze !) i od razu umieścić ją w zbiorniku wraz z piachem. Lecz na forum sugerowane jest pierwsze rozwiązanie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wg mnie lepiej najpierw ustawic skale,ewentualnie pokleic i dopiero wlac wode. A pozniej tak,jak pisze Szczepan - wlacz cyrkulacje i skieruj ja na skaly.Jak przestana wysypywac sie z niej osady,mozesz wsypywac piach. I od samego poczatku wlacz obieg,niech sie dociera,z poczatku moze i tak nic nie pienic,ale niech chodzi. Przy okazji (dopoki nie zainstalujesz automatycznej dolewki) nabierzesz nawyku uzupelniania odparowanej wody :).

baszurek nadaje mobilnie...(bez polskich znakow - krzakom po edycji mowimy stanowcze:NIE)...


"Czy nig­dy nie zas­ta­nawiał się pan nad tym, dlacze­go chmu­ry i drze­wa, złotog­niade je­sienią, bu­re zimą, ten pejzaż dek­li­nowa­ny przez po­ry ro­ku, dlacze­go wszys­tko wa­li w nas pięknem jak młotem, ja­kim pra­wem tak się dzieje? Prze­cież po­win­niśmy być czar­nym prochem międzyg­wiez­dnym, strzępa­mi mgławi­cy Psów Gończych, prze­cież normą jest hucze­nie gwiazd, po­top me­teorów, próżnia, ciem­ność, śmierć..."

S.Lem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

siporax daj w jakims woreczku ja u siebie wrzucilem w workach po karfoflach (tylko ze ja nie w reefmaxie wiec zakup sobie mniejsze) np takie jak po bananach czy pomaranczach abys mogl latwo ten caly siporax czasem wyciagnac i wyczyscic komore z siporaxem od syfku jaki sie moze nagromadzic. a siporax mozesz dac juz na poczatku pamietaj o bakteriach przy starcie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja kombinowałem na różne sposoby teraz jadę na dobrej soli i siporaxie mimo że zbiornik jeszcze nie dojrzał skontaktuj się z luftem on ci dobrze poradzi nie potrzebne ładować się w koszty. Odnośnie zasolenia ja osobiście robię to poza zbiornikiem na każdej soli masz podaną gramaturę na 10 litrów wody ok 385 gr

Edytowane przez barnaba (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zamówiłem siporax i worek do tego od kolegi luft. O jakich bakteriach mówisz? Będę startował na wodzie z działającego zbiornika i na żywej skale.

Na poczatek woda z starego zbiornika jest ok . Na podmiany rób świeżą solankę uzywając osmozy po D/I i uzywaj dobrej soli. Po co ci cos co wylewa sie do kanalizacji ??. Czy wietrząc mieszkanie otwierasz okno czy pompujesz powietrze dmuchawą z kotłowni ?

Robiąc świezy roztwór dostarczasz porcję suplementów do akwarium, bazując na zlewkach masz roztwór bardzo żyzny biologicznie nasycony odpadami przemiany materii i jałowy w chelaty.


Pozdr.

G>S

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pierwsza podmiana po tygodniu. Ja stosuje regułę 10 % co tydzień lub jak bardziej obficie karmię korale to wymieniam 20%.

Używam soli Tunze. Nie suplementuję Magnezu. Niewielkie ilości CA i KH tak by nie przekraczały CA 450 i KH 8. Dolewam niewielkie ilości bakterii BioGro i regularnie wymieniam watę perlonową w panelu by resztki z pokarmu nie gniły.

Woda kryształ, korale rosną ( SPS LPS, Acanthastrea lordovensis i fungie )

Nie pisz posta pod postem. Używaj opcji "edytuj"!


Pozdr.

G>S

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Pierwsza podmiana po tygodniu.
A dlaczego tak wcześnie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Też zdziwiony jestem tą podpowiedzią. Pierwszą podmianę powinno się zrobić przynajmniej po zamknięciu cyklu azotowego - kiedy odpuszczą plagi, a parametry się ustabilizują.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Też zdziwiony jestem tą podpowiedzią. Pierwszą podmianę powinno się zrobić przynajmniej po zamknięciu cyklu azotowego - kiedy odpuszczą plagi, a parametry się ustabilizują.

Odpowiedź jest bardzo prosta :) Podmieniając wodę ograniczam wykwit glonów . Pożywka dla glonu jest podwyższony poziom NO3 i PO4 i jeszcze kilka innych parametrów których poziom obniżam w trakcie podmiany. Po prostu rozżedzam. PO co patrzeć na glony skoro można im zapobiegać.

W międzyczasie dostarczam szczepy bakterii by przyspieszyć cykl azotowy.

Od 15 lat uruchamiam w ten sposób zbiorniki i nawet na bardzo kiepskiej skale nei było intensywnej plagi glonów, a patrząc na niektóre foty zbiorników , to po 3 miesiącach maja jeszcze pluszową skałe i potem leja chemię.............. w ten sposób pogrąąją się i wpadają w błędne koło. Posiadanie akwarium nie polega na wiecznej walce z glonami .

Parametry nigdy się nie ustabilizują jeśli bedziemy kisic skałę w zupie i nie rozcieńczać roztworu.

Nie pisz posta pod postem. Używaj opcji edytuj!


Pozdr.

G>S

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiesz ... nadal jestem zdziwiony :) Nie neguję tego, że Masz rację - tylko to się trochę mija z zasadami jakie opisywano, kiedy ja soliłem zbiornik. Ale czasy się zmieniają :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mierzyłeś kiedyś np. poziom NO3 w takim zaglonionym akwarium?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To sa moje sposoby które wypacowałem na zasadzie prób i błędów w ciągu nastu lat pracy z zbiornikami. Zapewne inni akwarysci maja swoje sposoby. Nie mówię Ci zrób tak i tak bo ja tak robię i będzie dobrze. Na forum jest masa porad : bardzo dobrych i bardzo złych , musisz nauczyc sie z każdego wątku wybierać cos co dla twojego zbiornika będzie najkożystniejsze . Nigdy nie kopiuj w 100% sposobów na prowadzenie zbiornika od kogoś. Nie ma dwuch jednakowych zbiorników. Pewne metody musisz wypracować sam . Ilość podmienianej wody, sposób karmienia, suplementacja itd


Pozdr.

G>S

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli to pytanie do mnie - to oczywiście mierzyłem. Bardziej interesowało mnie NO2 i czekałem aż zaniknie. NO3 z tego co pamiętam było na niskim poziomie. Wzrosło gwałtownie po ustąpieniu glonów, a potem się ustabilizowało na znośnym poziomie (2-4) - już po zasiedleniu. Nadmienię tylko, że lałem sporo bakterii.

Edit żeby nie zaśmiecać : OK - sorki Walker, że się wciąłem :)

Edytowane przez Szczepan (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.