Skocz do zawartości
to1mas

Poziom zasolenia

Jaki utrzymujecie poziom zasolenia  

352 użytkowników zagłosowało

  1. 1. Jaki utrzymujecie poziom zasolenia



Rekomendowane odpowiedzi

Mam cuba 40x40x40 jeszcze bez dolewki. U mnie 34ppm a na nastepny dzien 1litr wody mniej w obiegu i 35ppm. Te 3 litry w 200l tez Ci da podobne wachanie.

Mobilnie "bez ą i ę"


5181477ac67b1ad82f9b16181aa1ce4bu1485a1335.png

cube 40x40x40 64l Z panelem 12cm, cyrkulacja RW-4, Oświetlenie: 2x PC 24W (2 x Blue/white), Pienidło: AM Blue 1000, +100ml AquaTT NP Red

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ja od startu mojej kostki zmierzylem raz zasolenie - potem sie salimetr zepsul i od 16 miesiecy nie mierze zasolenia. Wiec nie mam bladego pojecia jakie mam zasolenie ale zycie kwitnie wiec chyba nie jest zle.

Pozdrawiam.


IMG_6499.thumb.JPG.f2b8bb71553cbb14e9886a7a0f6407c6.JPG

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tylko jakim cudem te zasolenie ? z 1,025 na 1,027 i jak proponujecie zbicie czy dolewką co tydzień czy inaczej ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no jak macie zasolenie 1,023-1,024 lub inaczej, to jak z parametrami CA MG KH bo przecież jak niema stałego zasolenia to parametry skaczą

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Aleksander zwróć uwagę że w Density jest kropka,a w Specific Gravity jest przecinek ;] Poza tym są one w innych miejscach ;] Tutaj jest przecinek po 1 więc w temacie chodzi o SG.

Edytowane przez Panoramiks200 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tylko jest tak ze każdy baniak jest inny i Umnie zasolenie nie jest stabilne a co za tym idzie ze niektóre korale powinny wyglądać lepiej ,ja teraz jade na soli Tropic Marin Pro- Reef i wczoraj przeczytałem ze przy temp 23 st powinienem mieć zasolenie 1.025 po dokładnym dodaniu soli moze tu tkwi problem ??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie będę zakładał nowego tematu, tym bardziej, że nie potrafię dokładnie zadać pytania. Wolę przedstawić problem z jakim się zetknąłem i nie do końca wiem co go powoduje.

Akwarium netto 350 litrów (to po odliczeniu grubości szyb i faktyczny poziom wody w akwarium jak i sumpie). Korale miękkie.

Gęstość od paru lat mierzę spławikiem aquamedic. W akwarium trzymam około 1,024.

Parę dni temu jeden z kolegów brał ode mnie parę korali. W domu sprawdził zasolenie refraktometrem - wynik 1,028

Jeszcze wtedy się łudziłem , że może zła kalibracja albo coś innego. Po nie przespanej nocy 100 km wycieczka do sklepu.

Próbka sprawdzona refraktometrem - wynik 1,028. No cóż: często czytam jak to spławiki przekłamują. Wystarczy odjąć 4 kreski i po problemie.

Dzien wcześniej przygotowałem też nową solankę. Tym razem zgodnie z zaleceniami producenta (Aquaforest). Czyli 380 gram na 10 litrów wody. Sprawdziłem tym samym spławikiem i pokazuje 1,0225 (te 5 to po prostu połowa kreski). W sklepie refraktometr pokazuje 1,023. Czyli nowa solanka wg refraktometru i mojego spławika ma około 1,023, a woda z akwarium już różnica to całe 4 kreski. Ja wiem, że błąd danego urządzenia nie musi być liniowy ale bez przesady - między jednym stopniem gęstości tak dużo?

Teraz pytania:

Czy ktoś się zetknął z takim problemem,

Czy może być taki dziwny błąd pomiarowy,

Czy może woda z akwarium jest pozbawiona jakiś substancji lub ma ich za dużo (innych niż NaCl) wpływających na gęstość - nie zasolenie

co oznacza,,,,,,,,,,,,,,,,,, że..... qurcze no własnie co?

Czym mierzyć? refraktometrem, spławikiem? Co pokazuje faktyczne zasolenie?

Dodam jeszcze, ze już kiedyś dolewka przelała mi wodę Ro. Do systemu (350l) wpadło około 20 litrów wody Ro. Spławik pokazywał spadek zasolenia o jakieś 1,5 kreski.

Czy ktoś może policzyć mi teoretycznie o ile powinno spać zasolenie po dolaniu takiej ilości wody Ro z 1,024?

Dodam dodatkowo, że mam miękkie, które rosną i to w zastraszającym tempie. Próbowałem kiedyś trochę z twardymi i tu nigdy nic ciekawego nie było.

Parametry które czasami mierzę:

kh 8 ale często mam wahnięcia do 5 wtedy zwiększam podmiany.

ca 380- 400

Mg 1260 -1380

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

co do problemów z zasoleniem to osobiście nie miałem takich problemów ale na takie skoki kH to nie możesz sobie pozwolić.

Przy takiej objętości podmiany to za mało - zrób sobie zgodnie z Ballingiem roztwór wodorowęglanu sodu cz.d.a = na allegro znajdziesz po kilkanaście złotych i dodawałbym stale określona dawkę - sam ją musisz ustalić aby trzymać stałe kH


OPTI 100x50x50 + sump 80x30x30, IS-200; Jebao DCT6000 na 60-80%; ATI Sunpower Dimmable 8x39W; Eheim Jager 200W; Maxspect Gyre XF 130 + Tunze; Żywy piach Nature's Ocean, LR + RRR, Sól FM/Colombo, Bakterie Bio Gro, BioPellets NP XL, Balling klasyczny na prochach FM, do tego coś tam od Knopa i KZ

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dodam jeszcze, ze już kiedyś dolewka przelała mi wodę Ro. Do systemu (350l) wpadło około 20 litrów wody Ro. Spławik pokazywał spadek zasolenia o jakieś 1,5 kreski.

Czy ktoś może policzyć mi teoretycznie o ile powinno spać zasolenie po dolaniu takiej ilości wody Ro z 1,024?

1,022702702702703 - teoretycznie :)

Edytowane przez magu (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

magu czyli jeżeli spławik mi pokazał 1,0225 to prawda, a myślałem, że taka ilość wody Ro to jednak spora tragedia.

Co do artykułu Piotra i Bartka to przeczytałem je (jest ich kilka o zasoleniu) i właśnie one zasiały ziarno niezrozumienia.

Wynika z nich że udział procentowy jonów inaczej przedstawia refraktometr i spławik. W związku z czym woda w akwarium powinna być mierzona bardziej refraktometrem czy spławikiem.

Mój problem będzie jaśniejszy za miesiąc bo powinien dojść do mnie refraktometr i będę mógł bardziej dokładnie się pobawić z wodą.

W dalszym ciągu czekam na informację czy ktoś miał taki problem, że dokonywał pomiary świeżej solanki i wody z działającego akwarium dwoma metodami i wyniki były skrajnie różne.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.