Skocz do zawartości
trike3

Przemyt korali

Rekomendowane odpowiedzi

Normalnie słucham sobie radia, a tutaj informacja :

"Celnicy z przejścia granicznego w Hrebennem udaremnili wielki przemyt żywej rafy koralowej. 750 kilogramów objętych ochroną koralowców ukryto w 12 samochodach osobowych jadących na Ukrainę. Ustalono, że przemyt trafił do Polski z Niemiec."

Nieźle :)

Pozdrawiam Marcin


Zbiornik 160 litrów + Sump 40 litrów.

Oświetlenie 100 Watt Ledy

Odpieniacz: Made by Sebastek :-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

http://www.rp.pl/artykul/322383,751564-Hrebenne--przemyt-zywej-rafy-koralowej.html

Głupia wpadka - choć w zasadzie problemów nie będzie miał sprzedawca - a Ci co starali się to wywieźć.

"W chwili zatrzymania organizmy morskie przytwierdzone do rafy ruszały się."

Kiełże?? :D

A i oceanarium wzbogaciło się o 750kg rafy za "free"...

Żyć nie umierać.. :)


pozdrawiam

Przemysław Cybulski
www.Pacific-Sun.eu
Home for advanced technology

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

pewnie nie wie co w skale może siedzieć,bo tak gołymi rękoma operuje :-)


Pozdrawiam

Mariusz

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może siedzieć wszystko :p, ale najlepsze jest to stwierdzenie "żywa rafa"


www.podforak.rzeszow.pl --->PODkarpackie FORum AKwarystyczne

Parametry mojej solniczki

4626_4632.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość kapitan

A głupie Polaki jeżdżą do Egiptu rafę kraść zamiast tutaj obok do Niemiec :D

Uczcie się od Ukraińców. I oni 750kg wieźli, a was łapią z jednym koralem wielkości 1cm :harhar:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dramat, pewnie jakis Niemiec wyrzucił skałę, to sobie człowiek ze wschodu pomyslal, ze skalniaczek w swoim ogrodku zbuduje jakie widzial w "dojczlandzie". Szkoda, że w materiale dowodowym nie pokazano wienczacego dzieła krasnala ogrodowego :p


LED Maxspect, Tematy lufta

Salarias allegro (sklep Salarias) baner NanoReef www.mariuszfrej.com Moje szkła: 80 l (105 w obiegu)- ReefMax, start 10 sierpnia 2010, 90% sucha skała, II) 360 l (ok. 470 l w obiegu) start VI 2012 - 100 % sucha skała, . Akcja Pajacyk - kliknij proszę!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No wlasnie tez widzialem w TV - i to moje rodzinne strony.

"Zgodnie z polskim prawem, nielegalny handel gatunkami zagrożonymi wyginięciem (sprzedaż i kupowanie) to przestępstwo zagrożone karą pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat."

Ciekawe czy wyhodowane we własnym akwarium to jest tez nielegalny handel?


Akwarium 120x60x60,sump 80x40x35,cyr:SUNSUN 12000l/h + 6000l/h,AquaBee UP3000,2xMAXSPECT 160W,Bubble Magus BM110

Obsada:Forcipiger flavissimus,Zebrasoma flavescens,Zebrasome Xanthurum,Siganus vulpinus, Paracanthurus hepatus, 3 Anthiasy, 2 Occelarisy

http://mojarafa.blox.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przyznać się na czyje zlecenie przewozili korale :p


200l w systemie (160+40), 4x24 t5, 2xjvp101,NJ1200,30kg LR,7kg LS, odpieniek by sebastek AB2000/1 start 08.04.2011

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość kapitan
dramat, pewnie jakis Niemiec wyrzucił skałę

Tak, oni tam jakieś wystawki robią w środę czy jakoś tak :) Polak patrzy, wieża, laptop, jakieś kamienie - pewnie drogie, zabieram :D

Ciekawe czy wyhodowane we własnym akwarium to jest tez nielegalny handel?

Tak, nie wolno tym handlować. W USA coraz większą liczbę korali obejmują ochroną i znikają one z handlu. Istnieje spora szansa że niedługo każą pozamykać farmy korali, bo to co robią nie jest przewidziane prawem, a handel zagrożonymi gatunkami jest zabroniony i kropka.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

430 lit + 200 lit sump ,Oświetlenie kessil A360WE ,Tune Blue Mini Bubble King 160 (pompa eheim) ; AM OR 3500-obieg; :-) cyrkulacja x 50 Start 28.10.2012

600 lit + 200 lit sump; 2*39 T5 + 6x 80 T5; Mini Bubble King 160 (pompa eheim) ; AM OR 3500-obieg; 2*4500+1*5000+1x12000- cyrkulacja; Start 21.07.2009 Koniec 01.10.2011 Jeszcze wrócę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no ale przecież niemiecki sklep\importer dostał cites na sprowadzenie skały, tylko po prostu nie przekazali go ukraińcom ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość nanokaczor

Skoro na żywą skałę trzeba mieć cites to kto z was ma taki papier??

http://www.mos.gov.pl/kategoria/3300_cites/

Teoretyczne wszystkich akwarystów morskich system może zamknąć do ciupy.

Ciągnąc temat dalej mnie mogą zamknąć też za mahoniowe schody, mahoniowe drzwi, mahoniowe tralki i konstrukcję ogrodu zimowego a nawet za podłogę w pokoju z egzotycznego drewna.... [ps. dobry mahoń jest tańszy od dobrej dębiny...]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A mówiłem Igorowi żeby ten kurs zrobić na dwa razy.

I żeby połowa skały została u mnie.


666 w obiegu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nanokaczor: jak to w naszym kraju bywa - wszystko jest mozliwe...

Ja pamietam ta akcje:

http://www.brachypelma.republika.pl/ekoterroryzm.htm

http://www.petycje.pl/petycjePodglad.php?petycjeid=554

Nie zdzwilbym sie gdyby pojawilo sie "Polskie Towarzystwo Ochrony Raf Koralowych "Ocellaris", ktore postanowi w ten sposob zarabiac pieniadze. I bedziemy ganiani bo sprzedales ulamana podczas prac w zbiorniku montipore koledze z forum za kilka piwek. A protpalythoa zostanie wpisane jako zakazane do hodowli a akwarium.


110x50x50 ,sump 62.5x38x40, 3x Tunze 6045, nj4500, H&S 150-F2001

Dariusz 'VDR' Rubinkiewicz

http://nano-reef.pl/topic/35493-275l-radomskie-malenstwo/

http://art.debesciak.net http://www.klub-malawi.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jak sie takie towarzystwo zawiaze to ja sponsoruje kominiarki i kije baseballowe dla forumowiczow!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A głupie Polaki jeżdżą do Egiptu rafę kraść zamiast tutaj obok do Niemiec :D

Uczcie się od Ukraińców. I oni 750kg wieźli, a was łapią z jednym koralem wielkości 1cm :harhar:

Głupie Polaki? Rozumiem że Ty już nie głupi Polak?
Polak patrzy, wieża, laptop, jakieś kamienie - pewnie drogie, zabieram
Znów stereotyp? Z autopsji znasz takie zachowania?
Tak, nie wolno tym handlować. W USA coraz większą liczbę korali obejmują ochroną i znikają one z handlu. Istnieje spora szansa że niedługo każą pozamykać farmy korali, bo to co robią nie jest przewidziane prawem, a handel zagrożonymi gatunkami jest zabroniony i kropka.
Tak? A to ciekawe... Czym niby nie wolno handlować? Jakie gatunki znikają z handlu? Spora szansa ze każą pozamykać? Handel zagrożonymi gatunkami jest zabroniony? A ja myślałem że dozwolony po dopełnieniu odpowiednich formalności i spełnieniu pewnych warunków... Kapitan, nie obraź się, ale czasem takie bzdury piszesz że żal, serio, piszesz żeby pisać, nie mając pojęcia o tym co piszesz...

Afera koperkowa wynikła z tego "przemytu rafy" :D jak czytałem te relacje to smiech mnie ogarnął :D ciekawe z czego wnioskują że skała pochodzi z niemiec, pewnie z tego że na boxach są naklejki Lufthansy :) A opis zapakowania to też fajny "rafa nie miała dostępu powietrza" :D. Co do zezwoleń to zgodnie z prawem musieli mieć zezwolenia Cites lub kopie, bo wywozili skałę poza UE.

Pozdrawiam

seb


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość kapitan

Tak? A to ciekawe... Czym niby nie wolno handlować? Jakie gatunki znikają z handlu? Spora szansa ze każą pozamykać? Handel zagrożonymi gatunkami jest zabroniony? A ja myślałem że dozwolony po dopełnieniu odpowiednich formalności i spełnieniu pewnych warunków... Kapitan, nie obraź się, ale czasem takie bzdury piszesz że żal, serio, piszesz żeby pisać, nie mając pojęcia o tym co piszesz...

Właściwie to oglądałem program na ten temat. W skrócie problem polegał na tym, że USA właśnie z powodu rabunkowej eksploatacji raf wprowadziło specjalną ustawę zakazującą wydobywania LR i zbierania szczepek, czy całych korali z oceanu (swojego). Ewentualne pozwolenia prawdopodobnie są rzadko wydawane i teraz masowo importują z innych krajów gdzie ludzie też już protestują.

Właściciel farmy na której kręcono program powiedział, że cały czas powiększana jest lista gatunków zakazanych w sprzedaży i działają jakby w szarej strefie. Bo nie wolno zbierać, dzielić na szczepki i sprzedawać korala X. Ale farma sama go hoduje i szczepkuje więc nie niszczy środowiska naturalnego. I właśnie przepisy USA (a przynajmniej w jego stanie) w czasie gdy ten program powstawał nie przewidywały takiej ewentualności. Przy wyrywkowej kontroli przecież trzeba wykazać pochodzenie zwierzaka, a jeśli jest na przykład z Hawajów (USA) to jest nielegalny. Chodziło tam o niesprecyzowane prawo i gość mówił, że możliwe że wyjdzie przepis który uniemożliwi takim placówkom jak jego dalszą działalność. Być może już się to zmieniło i przepisy przewidują że można sobie rozmnażać korale bez specjalnych licencji wydawanych przez urząd rybołówstwa USA (bo w sumie co im do farmy korali położonej tysiąc kilometrów od linii brzegowej).

Co do bzdur to możliwe, jakbym był wszechwiedzący to bym na forach nie siedział ;)

Poprawię się :harhar:

Pozdro

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A głupie Polaki jeżdżą do Egiptu rafę kraść zamiast tutaj obok do Niemiec :D

Uczcie się od Ukraińców. I oni 750kg wieźli, a was łapią z jednym koralem wielkości 1cm :harhar:

a TY kim k**wa jesteś naturalizowanym Irlandczykiem ?


akwarium 60x60x60 + 50l sump, odpieniacz DELTEK SC1350 lampa led 130W, biopellets

http://www.nano-reef...m=posts&q=32943

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kapitan, piszesz "prawdopodobnie", "mozliwe", "być może", czyli znów domysły na podstawie medialnej propagandy nie popartej faktami. Nigdzie na świecie z tego co mi wiadomo nie ma zakazu hodowli czy to w warunkach akwariowych czy to w specjalnie do tego przeznaczonych farmach koralowców objętych konwencją waszyngtońską, bo czymże jest hodowla jak nie ograniczaniem rabunkowej degradacji środowiska spowodowanej wydrapywaniem korali z naturalnych siedlisk? A to że gdzieś ktoś kiedyś może zmieni te przepisy to myślę że zaczniemy sie martwić jak zmieni :) W tej chwili już jest tak że w niektórych rejonach swiata za jednego koralowca Citesowego odłowionego z natury dana firma musi wprowadzić na to miejsce kilka innych, podobnie ze skałą.

Pozdrawiam

seb


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podobnie ze skałą...

Co masz na myśli pisząc podobnie???


666 w obiegu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na przykład w miejsce tony skały wyciągniętej z morza muszą do niego wrzucić pięć ton suchej, minimum 2 lata musi tam leżeć zanim znów ją ruszą.

Pozdrawiam

seb


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość kapitan

W USA chyba jednak mają taki problem z przepisami. Załączam filmik z nielegalnej farmy na Hawajach.

1. Zbieranie szczepek korali na Hawajach jest nielegalne.

2. Trzeba mieć zezwolenie na hodowlę koralowców.

3. Nielegalne jest robienie szepek nawet z korali które uprawia się samemu (mimo pozwolenia na hodowlę?)

Po drugiej części filmiku ten co go uploadował pisze komentarz:

All coral projects are required to be tagged and marked. NOAA and Hawaii DLNR have no record of any science-related projects like this. You're right, it's too much to small to be industrial/commercial, probably someone's personal project. It is illegal to sell live coral, but there is an active black market for live Hawaiian coral. Non-Hawaiian live coral goes for around $20 an inch, much more for the good stuff.

Jak widać facet jest zorientowany w przepisach i nie wolno nikomu prowadzić takiej działalności bez zezwolenia. Wychodzi na to, że poza celami naukowymi nie wolno bawić się hawajskimi koralami.

Dlatego sklepy miały problem, nawet jak możesz uprawiać, to nie możesz robić szczepek i handlować.

Na Hawajach twoja szczepkarnia to byłoby już przestępstwo :)

Mniejsza z tym, nie chce mi się drążyć przepisów w USA. Widziałem w wywiadzie że hodowcy mają w USA takie problemy i tylko wspomniałem o tym na forum.

Pozdrawiam

PS.

W wielu stanach nie wolno również sprowadzać i sprzedawać glonów Caulerpa :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

pozostaje oczywiscie jeszcze skała cement based hodowana właśnie w taki sposób. osobiście posiadałem i wcale nie dużo różni się ilością życia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.