Skocz do zawartości
TomekSz

[300L] by TomekSz

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie

Posanowilem zalozyc zbiorniczek o wymiarach 120 * 50 *50. Chce trzymac tam mieszaninę SPS i LPS i troche (ale nie dużo) ryb.

Co mam na chwilę obecną ?

1. Akawarium pod sumpa (90*40*40) jeszcze nie podzielone na komory.

2. Lampa LED długość 100 cm okolo 300 W

3. Dzialajacego ReefMaxa :)

4. Miejsce, troche pieniedzy i pozwolenie żony :)

Obecnie obmyslam projekt szafki i samo rozwiązanie zbiornika...

Mam takie pytanka zwiazane z samym projektem zbiornika. Musze go w koncu zamowic :)

1. Czy na wymiarach 120*50*50 robic komin wewnetrzny czy moze pokusic sie o komin zewnetrzny umieszczony na tylnej scianie ?

2. Jak zorganiczowac powrot ? w kominie ? czy moze na zewnatrz z drugiej strony ?

3. Jakie srednice rurek i otworow pod srubunek ?

4. No i wreszcie czy mozecie polecic kogos kto wykona mi taki zbiornik ? Chce szkolo opti i dobra jakosc wykonania.

Wszekie sugestie, porady i krytyka mile widziana.

Jestem sklonny na tym etapie zmienic rozmiary zbiornika ale wexcie pod uwage ze mam juz sumpa i lampe.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zwiększył bym szerokość zbiornika,50cm to naprawde mało.


Akwarium-247l(95/50/52)Obieg-NJ2300,cyrkulacja 2xTunze6055+Multicontroller7096+6045 za skałą.

odpieniacz DIY APF600,oświetlenie-swietlówki LED 6X15W+t5 2X39W.Miekkie+LPS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1; 120x70x50

2;wezem 25mm  za plecami, obojetnie w ktorym miejscu, cyrkulacja ja wymiesza

3;  2 x rury 32, otwory ok. 45mm, najpierw kup srubunki i daj je do szklarza

4; nie :lol:


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wow ale super, ja też mam taki plan, reefmaxa .....i pozwolenie żony więc razem będziemy to tworzyć... Niech tylko wrócę z nart :).....

h


120x50x50 + sump 80 l, 35 kg LR, 8 kg LS, cyrkulacja 12000 l/h, 3000 l/h, 800 l/h..., Deltec AP600, LED 144w...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niech tylko wrócę z nart :).....

na tę chwile to wodne narty :p:D


d4de0a021b7dcb2f19d2db8c778d364fu426a393.png

Wreszcie zdymisjonowana.....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

kochany zdziwiłbyś się, pisze spod lodowca Stubai w Autrii, śniegu na gorze masa i piękna pogoda, warunki super :harhar:

h


120x50x50 + sump 80 l, 35 kg LR, 8 kg LS, cyrkulacja 12000 l/h, 3000 l/h, 800 l/h..., Deltec AP600, LED 144w...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dodać 10 cm szerokości to nie jest dla mnie problem tylko czy lampa mi to doswietli ?

Jeśli chodzi o aranżację to planuje dwie lub trzy "wyspy" w osi centralnej wzdlużnej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Doświetli bez obaw .


Baniak 650 lilr. + 150 litr. sump z DSB i LR ,led 430W, odpieniacz DIY thcskiba , obieg RD 8500 litr. , cyrkulacja 39000 litr. około 100 LR , SPS , LPS .

obecnie : http://nano-reef.pl/topic/31598-cast-away/

Poprzedni baniaczek : http://www.nano-reef.pl/forums.php?m=posts&p=224395#224395

http://aqua-reef.pl/topic/1363-mo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

lampą się nie przejmuj, dołóż przynajmniej 10cm głębokości Ja mam wąską i krótką lampę a wymiar akwarium 100x65 i nie ma problemu, no może w górnej części zbiornika na długości trochę mniej światła ale też nie ma komu tam świecić.


500 litrów, Deltec, Lampa - 150W LED,

http://nano-reef.pl/...25l-z-mikolowa/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobrze że ktoś porusza ten temat, bo też się przymierzam do takiego zbiornika 120x60x55. Myślę, że będzie ok. Jeśli chodzi o sump to chciałbym wykorzystać pomysł zawarty tu http://nano-reef.pl/topic/24545-sump-opis-i-projekty/ tylko nie wiem ile litrów powinien mieć i jak to się oblicza?

Czy konieczna jest rewizja? Czy mogą być tylko dwa otwory?


360 + 108 Sump, 418L w obiegu, Oświetlenie 2x 75W Led + 4x 54W t5, OR3500L/h, Deltec APF 600, cyrkulacja Tunze 2x 6055

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moje 100x50x50 zamieniłbym z chęcią na 100x60(70)x50 wys bo prawda o braku głębi szybko wyszła na jaw, jednak ja szkło miałem narzucone z góry przez konstrukcję szafki :((


c4ca4238a0b923820dcc509a6f75849b.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tomek,

trzy wyspy sie nie zmieszcza, mozesz porownac moje 120 cm z dwoma "wyspami" w temacie o szafkach.

Dwie beda ladnie wygladaly, ze to "wyspy". Pamietaj, ze korale rosna tez na boki  :welcome:


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to widze, ze pod naporem słusznych argumentow powieksze szerokosc do 65 cm. To juz bedzie 390 litrow...

Teraz odnosnie komina...

Jezeli wewnetrzny to dwa otwory i powrot z drugiej strony ?

Jezeli zewnetrzny to właściwie bez róznicy byle był na tylniej scianie.

Tylko kto mi wystruga takie akwarium ? Zaraz poszperam w sieci.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Obojetnie czy dasz powrot obok komina czy z drugiej strony. Sam prad wody z powrotu i cyrkulacja wymieszaja wszystko w ciagu kilku sekund, takze powrot rob tam, gdzie Ci pasuje. Najlepiej, gdy nie bedziesz mial zbyt wielu kolanek na powrocie, czyli gdyby szedl pionowo nad pompa.


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Obojetnie czy dasz powrot obok komina czy z drugiej strony. Sam prad wody z powrotu i cyrkulacja wymieszaja wszystko w ciagu kilku sekund, takze powrot rob tam, gdzie Ci pasuje. Najlepiej, gdy nie bedziesz mial zbyt wielu kolanek na powrocie, czyli gdyby szedl pionowo nad pompa.

Czyli trzeba kombinowc tak, zeby (patrzac z góry) sump stał cofniety w stosunku do zbiornika głównego o jakies 10 cm. Wtedy mozna tak ustawic pompe główna zeby rura szła praktycznie pionowo w górę ?

Wtedy też idealnie pasowałby komin zewnetrzny na tylnij scianie, bo zrzut też mozna zrobić prawie bez kolanek ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak jest, ale jesli na pompe w sumpie nalozysz nie sztywna rure tylko waz, to praktycznie az do krawedzi akwarium nie bedziesz mial kolanek... Poza tym, miekki silikonowy waz nie przenosi wibracji pompy na inne elementy (szafke, szyby itp).

Kolanka na zrzucie nie sa takie wazne, bo i tak powinienes zalozyc zawor, wiec srednice zrzutu i tak zmniejszysz. Natomiast szkoda, zeby ciezko pracujaca pompa w sumpie tracila na wydajnosci przez nadmierna ilosc kolanek. Jesli zastosujesz zamiast kolanek "luki", to nie ma sprawy, tylko one zajmuja sporo miejsca. :welcome:


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak jest, ale jesli na pompe w sumpie nalozysz nie sztywna rure tylko waz, to praktycznie az do krawedzi akwarium nie bedziesz mial kolanek... Poza tym, miekki silikonowy waz nie przenosi wibracji pompy na inne elementy (szafke, szyby itp).

Kolanka na zrzucie nie sa takie wazne, bo i tak powinienes zalozyc zawor, wiec srednice zrzutu i tak zmniejszysz. Natomiast szkoda, zeby ciezko pracujaca pompa w sumpie tracila na wydajnosci przez nadmierna ilosc kolanek. Jesli zastosujesz zamiast kolanek "luki", to nie ma sprawy, tylko one zajmuja sporo miejsca.  :welcome:

No właśnie się nad tym zastanawiałem...

Dlaczego ludzie stosuja sztywne rurki PCV a nie elastyczne węże ??

Czy jest jakies sensowne wytłumaczenie ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zamowienie poszlo na zbiornik: 125*65*50h z kominem (jednak) wewnetrznym.

Czas pomyslec o szafce, odpieniaczu, pompie ... :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a napisz jaki duży komin robisz i jakie wymiary pod śrubunki

A może masz jakiś rys do zamówienia jak to zaplanowałeś ?

ps. stawiać będę taki sam :)


akwarium 100x55x45; lampa Ati sunpower 6x39; obieg Tunze Silence 1073.020; cyrkulacja 2x6055, odpieniacz DYI BK160

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Odpieniacz od Darka spokojnie da rade a pracuje fajnie sam go używałem pół roku,na obieg coś pomiędzy 2500 a 3000 będzie ok,pozdrawiam Jarek


akwa 200*70*70 giessemann 3*150 HQI 6*80 T5,tunze mulicontroler 2*6100 +JVP+aqel circulator,calk reactor,obieg DELTEC HLP 8070,odpieniacz DELTEC AP702

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No niestety do projektu wtrącia się żona. :wallbash: Efekty są następujące:

1. Akwarium nie moze stać tam gdzie sobi to obmyslilem tylko gdzie indziej - na innej ścianie.

2. To z kolei determinuje jego rozmiar do max: 125*55*50.

3. Komin wewnetrzny po prawej stronie.

Pech chce, ze ta sciana, przy ktorej ma teraz stac akwarium to ściana od komina. Jak pale w kominku to nagrzewa się ona do wysokiej temperatury i moga być kłopopty. Bede musial zastosowac jakas folie izotermiczna na tylnej scianie lub kupic chłodziarke na zimę :)

Na szczescie udalo mi sie wstrzymac zamowienie i nie pocieli jeszcze szkla.

Wszystko rodzi się w bólach...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co sadzicie o czarnym piachu ? U nikogo tego nie widzialem i jestem ciekaw jaki bylby efekt ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Raczej tylko do akwariów z nie-foto. Tak to będzie za ciemno przy dnie i nie będzie to ciekawie wyglądać. Poszukaj zdjęć akwarium Testera - o ile dobrze pamiętam, to miał czarny piach.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do tego akwarium daj odpieniek od Sebastka jego czrną perłe(Black Perle),mam taki w 500L na pompie aqua bee 2001/1 z wirnikiem igiełkowym i wymiata a dałem za niego bez pompy 500 zł.Stożek na rurze 200mm.Polecam i pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do tego akwarium daj odpieniek od Sebastka jego czrną perłe(Black Perle),mam taki w 500L na pompie aqua bee 2001/1 z wirnikiem igiełkowym i wymiata a dałem za niego bez pompy 500 zł.Stożek na rurze 200mm.Polecam i pozdrawiam

Tak sie zastanawialem nad tym odpieniaczem. Jesli daje rade u Ciebie w 500 litrow to w 300 tez da.

W tej chwili mam odpieniacz aqua medic turboflotor l 400. Na start powinien wystarczyc. Pozniej zobacze.

Jak bedziesz robil podmianke to nie wylewaj i daj znac. Zbieram wode na start.

Lampa powinna przyjsc za jakies dwa dni. Zbiornik główny mysle ze za okolo dwa tygodnie.

Teraz zbieram wode do zbiornika na sump i chce kupic skale i piach zeby zaczelo dojrzewac.

No i musze kupic hydraulike i pompe główna.

Tomek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.