Skocz do zawartości
IZONE

pierwsze kroki z morskim

Rekomendowane odpowiedzi

Witam Was bardzo serdecznie

Od jakiegos czasu interesuje sie akwarystyka morska i od pół roku czytam wasze forum.

Wiem,że jest tu wiele.informacji ale tego nigdy za wiele :)

Jestem w trakcie przemyslen nad zbiornikiem okolo 500l i tu pytanie:

czy dam rade?

zastanawiam sie w tym momęcie, tak na początek nad nanoreef 20l

Powiedzcie mi czy warto to kupic bo cena niska a i mozna sprawdzic

swoje siły.

Ogólnie to mam wiele pytań,więc jeśli znajdzie sie ktoś pomocny

nowemu będe wdzięczny.

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jak chcesz się zacząć bawić pomyśl o czymś większym - w takim małym zbiorniku będzie Ci trudno utrzymać paramenty.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witaj ,jest dużo zwoleników 20l kosteczek ,ale jak dla mnie to tak jak byś sobie postawił słojik 1l ,ja miałem 60l na początku i zaraz większe ,bo to rybki nie dasz ,bo zamałe itp, jak masz kaske stawiaj 500l ,powoli ja teraz zaczynam z 500lz obiegiem to podobny litraż byś miał pozdrawiam i życze sukcesów ,uzupełni stopke skąd jesteś itp,jak coś to wal na pw ,wiedzy troche posiadam ,ale cały czas ją jeszcze zdobywam ,więc co dwie głowy to nie jedna :coffee:


4429_4437.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hej,czytalem na ten temat ale widze,źe te zbiorniki normalnie funcjonują,

Jestem tu po to by zasięgnąć Waszych rad i jeśli takie pikolo nia ma sensu to sobie odpuszcze.

Ale wiecie jakie cisnienie jest :-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli nie masz żadnego sprzętu, to postawienie powiedzmy 50-100 litrowego będzie niewiele droższe niż kostki 20 litrowej. Droższe jest tylko z tego względu, że potrzeba więcej żywej skały i soli. RO+DI, hydrometr, termometr, TDS - koszt ten sam. Akwarium, cyrkulacja, grzałka, oświetlenie- minimalnie droższe. Odpieniacz, dodatkowa cyrkulacja - niewielki koszt dodatkowy. Wg mnie minimum to 60 cm długości bo wtedy jest duży wybór świetlówek T5. Zobacz na cenę sprzętu i porównaj ją z ceną 5 różnych koralowców, dwoma rybami i 7 kg żywej skały w tym samym sklepie. Co będzie droższe?

Skok cenowy jest od 150L wzwyż, ponieważ wtedy pojawia się magiczne słowo sump i odpieniacz za dużo $$$. Pompy, dolewki, szmery bajery :)

Wczoraj zalałem swoje 54L, ale początkowo chciałem 25L. Podliczyłem obie opcje i ok wyszło 400zł drożej, ale jest raz większe. Na chwilę obecną wydałem niecałe 1000 pln.

A co do wystroju i efektu, to są tutaj takie małe akwaria które zwalają z nóg. Spirou, Tomko, Kawa93, crab22 - podałem tak z głowy, zapadły mi w pamięć bo wielokrotnie je oglądałem


Obecnie suchy dok...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moze mi ktos doradzic i wyjasnic jak miałoby wyglądać oświetlenie na tego typu akwa (120x8060)

Jak rozstawic i jakie świetlówki(ledy) zastosować? Jakiej mocy?

Dziekuje za wszelkie podpowiedzi i wyjaśnienia

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witaj,co do oświetlenia to "co kraj to obyczaj" każdy ma inne upodobania,ja bym CI polecił poprzeglądać podobne baniaki w dziale "nasze akwaria"

pozdrawiam


Pozdrawiam

Mariusz

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

powiem ci tylko tyle że założyłem 54 litry, działa już ponad 3 miesiące i już przekładam się na większe. Koszt oczywiście większy ale efekt i obsługa małego zbiornika są gorsze. Jeżeli nie masz sprzętu a masz chęć na coś większego to nie inwestuj w mały zbiornik.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Prosze jaki ten świat mały, można powiedzieć,źe mam sąsiada morszczaka :-) (weterana)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

czy ktoś tu wogóle zagląda?

Edytka by Skoczek.

Wysłałem CI PW, napisałem na forum......

Wiem że święta, ale obudź się dziewczyno.

Skoczek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

czy ktoś tu wogóle zagląda?

Tak, bardzo duża ilość użytkowników czyta to forum. Tak jak napisał SkoczekPL, jeżeli masz jakieś pytania odnośnie swojej sprawy/tematu, to załóż swój temat i tam pytaj, a nie zaśmiecasz wątki innym. W ten sposób tylko zniechęcasz ludzi do tego, żeby coś Ci doradzili.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Prosze jaki ten świat mały, można powiedzieć,źe mam sąsiada morszczaka :-) (weterana)

no widzisz nas tu jest więcej, podpisuje się pod tym co kolega napisał, że 20 to za mało wsadzisz tam 2 błazenki i już nie masz miejsca, takie minimum to 100, przy większych zbiornikach na początek trzeba więcej wydać, bo do 500 litrowego akwarium to sama skała to koszt ok 2000-3000 zł, a gdzie odpieniacz i filtr RO DI i co za tym idzie jeszcze chemia i reszta osprzętu

ja na początek kopiłem 100l z życiem i tam już miałem 20kg skały, teraz mam 350 zbiornik główny i 100 sump, zrobiony ze starego akwarium :). Nowy zbiornik mam ok 4 misiące i tak mnie nadal kosztuje kilka setek miesięcznie, bo zawsze coś fajnego do niego znajdę i jeszcze bieszące wydatki sól i chemia

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no widzisz nas tu jest więcej, podpisuje się pod tym co kolega napisał, że 20 to za mało wsadzisz tam 2 błazenki i już nie masz miejsca, takie minimum to 100, przy większych zbiornikach na początek trzeba więcej wydać, bo do 500 litrowego akwarium to sama skała to koszt ok 2000-3000 zł, a gdzie odpieniacz i filtr RO DI i co za tym idzie jeszcze chemia i reszta osprzętu

ja na początek kopiłem 100l z życiem i tam już miałem 20kg skały, teraz mam 350 zbiornik główny i 100 sump, zrobiony ze starego akwarium :). Nowy zbiornik mam ok 4 misiące i tak mnie nadal kosztuje kilka setek miesięcznie, bo zawsze coś fajnego do niego znajdę i jeszcze bieszące wydatki sól i chemia

Jakoś nie widzę nawet jednego Ocelarisa w takim litrażu a co dopiero dwa. Do takiego litrażu to tylko ślimory i ... ewentualnie jakiegoś skorupiaka.


Było - Yarcio na słono 260

Obecnie - Yarcio na słono 650

650 litrów w obiegu, Start 16.05.2013

40 kg LR +40 kg LS,

Odpieniacz: Bubble King DeLuxe 250 Internal

Oświetlenie ATI 8x54w

Cyrkulacja Tunze 2x6105 + WP 40

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jakoś nie widzę nawet jednego Ocelarisa w takim litrażu a co dopiero dwa. Do takiego litrażu to tylko ślimory i ... ewentualnie jakiegoś skorupiaka.

nawet nie mogę sobie tego wyobrazić, bo umnie tyle wody do jest w obiegu pomiędzy akwarium a sumpem, jak wułącze pompe obiegową to gdzieś 20l wody w sumpie przybywa

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jakoś nie widzę nawet jednego Ocelarisa w takim litrażu a co dopiero dwa. Do takiego litrażu to tylko ślimory i ... ewentualnie jakiegoś skorupiaka.

patrz i podziwiaj :p Nano by Inmar :)

437826fbe217b0b6med.jpg

Ja uważam, że nie ma nic złego w tym iż ktoś chce na początek mały baniaczek, jak ktoś nie jest pewny czy mu się uda to lepiej stracić 500 zł za mały baniak niż wywalać od razu 10 tys PLN na 500 L baniak :)


d4de0a021b7dcb2f19d2db8c778d364fu426a393.png

Wreszcie zdymisjonowana.....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

też zaczynam od małego i starego zbiorika 75x25x20 nietypowy rozmiar ;)

rok jeden błazen i jakieś mięczaki ze 4

(wbrew wszystkiemu małże wspaniale jedzą i świetnie sie mają)

i ja sądze ,że lepiej sprawdzić czy da sie radę. Trzeba mierzyć siły na zamiary.

Przerost ambicji i zdrowego rozsądku raczej nie jest tu wskazany

przy okazji pomagam przy nietypowej słonej kostce 70x70x80,i kilku innych projektach nabieram przytym wiedzy i chęci na posolenie mojego zbiorika 375l

zbieram skałę(fakt mam gdzie ją trzymać) i elementy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zastanów się jakie duże możesz i zrób większe niż zdrowy rozsądek pozwala :-) oczywiście policz sobie koszty czy dasz rade taki zbiornik utrzymać im mniejszy tym więcej pracy, a im większy tym więcej prądu, soli i innych schodzi. W założeniu jak pokombinujesz i będziesz majsterkował to ze światłem ledowym się w 2k zł zmieścisz za zbiornik 250 litrów, bez życia oczywiście.

Pamiętaj pierwsze poczytaj i wszystko sobie zaplanuj, dwa razy przemyśl i pisz na forum. Wszyscy tutaj mają ciekawe rozwiązania i dużo podpowiedzi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zapisuje jakie koszty poniosłem z założeniem mojej solniczki i gdyby padło mi samo życie to strata na dzień dzisiejszy jest ponad 4500 zł, a to tylko 80l


d4de0a021b7dcb2f19d2db8c778d364fu426a393.png

Wreszcie zdymisjonowana.....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Temat wyczyszczony.

Piszemy na temat autora.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam i dziekuje wszystkim za pomoc.

Chyba jednak wstrzymam sie z tym pikobaniolem i za kilka miesiecy startuje z czyms wiekszym :-)

pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem warto założyć mały, ponieważ nie stracisz pieniędzy wydanych na nie. Całe przygotowanie wody, skałę, życie i cyrkulatory przeniesiesz do większego. Jedynie przepłacisz powiedzmy 52zł na akwarium 54L i 210zł na lampę from china plus świetlówka ATI. Zdobędziesz doświadczenie! A nóż ci się nie spodoba, coś się zmieni w życiu to nie będą duże straty.

@rekin1- te 4500zł to tam włożyłeś, czy urosło jak na lokacie w banku?


Obecnie suchy dok...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tez tak myślałem nad tymi 4500zł bo jak na 80l to calkiem sporo.

Ale i kolorowo musi byc :-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kolega na pewno szalał przy zakupach .Optymalne jest akwa 100 pare litrów polecam jakiegoś reefmaxa albo zestaw gotowy od jakiegoś morszczaka. Koszt na starcie z wszystkim zmieściłbyś w 200 i około 100- 250 (z amortyzacją oświetlenia) Jak masz blisko jakiegoś morszczaka to szczepki tanio odkupisz.


gallus in suo sterquilinio plurimum potest

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie wiem jak inni ale u mnie w mirę czasu apetyt rośnie :D nie wyobrażam sobie baniaka z 2 błaznami skałą i np. Xenią

To musi być jak telewizor w który chce się patrzeć :)


d4de0a021b7dcb2f19d2db8c778d364fu426a393.png

Wreszcie zdymisjonowana.....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W moch planach bylo cos koło 600l ale licze wszystko i koszty ogromne.

Mozliwe.że zejde troche na ziemie i zmniejsze do okolo 300l. Ale czy wtedy koszt tez zmieni sie o połowe

?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.