Skocz do zawartości
darod

Jak bez stresu i z sensem przesiąść się na większe akwarium

Rekomendowane odpowiedzi

witam!!

nie mogłem znaleźć konkretnych odpowiedzi na ten temat więc zapytam.

Na początku stycznia planuje się przesiąść z akwa 90L na 250L,

na chwile obecną mam kostke 45x45x45 + sump 25L skała 17kg żywy piach 10kg

parametry:

no2 - 0

no3 - 0

kh - 8,9...9,3

ca - 400

mg - 1100 (test chyba walnięty JBL)

Leję balinga po 10ml/24h

przyrosty widoczne:

SPSy montipory i sierratopory

LPSy Euphillia i Caulastrea

i kilka miekasów.

do nowego akwa dojdzie:

- 20kg suchego żwiru koralowego(może nie dam wszystkiego bo DSB by mi z tego wyszło)

- skała 12 kg (dojrzała z sumpa).

skała żwir moczy się 3 dni w 90L świeżej kilku dniowej solanki + 40L z podmianek

odpieniacz turboflotor 1000 i cyrkulacja 1 x jvp 102 akwarium w 60% zalane.

no2 - 0

no3 - 25 ( słabo chyba wypłukałem żwir - zaczynam lać vódkę i kupię jakieś bakterie)

moje pytania:

1. do tej pory jechałem na soli IO, ale kończy mi się, czy mogę dorobić solanki z Kent'a bo na taką planuję przejść?

Potrzeba by było jakieś 50L bo woda z działającego zbiornika też będzie wykorzystana.

2.jak pozbyć się tego NO3 :wallbash: ?

3.przy jakim zanurzeniu powinien pracować ten odpieniacz?

4.jak uniknąć a raczej złagodzić dojrzewanie?

5.i najważniejsze jak przenosić krewetki ryby i koralowce? planuję zrobić zbiornik tymczasowy

jakieś 20..30L , w tym czasie uporać się z aranżacją itp.

i po dobie wprowadzić życie.

6.ile czasu będzie potrzeba by się ustabilizował baniak, mogę dokupić jakieś szczepki i wprowadzać je ze swoimi czy czekać?

proszę o wskazówki i sugestie :unworthy:

pozdr...


450L

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć.

ponieważ chodzi mi po głowie przesiadka na większy rozmawiałem z ludźmi którzy zakładają i serwisują akwaria.

według ich wypowiedzi najlepszym rozwiązaniem było by wpięcie nowego zbiornika w układ i stopniowo poprzez dolewki zwiększenie ilości wody w obiegu.

przy uzyskaniu takiej ilości że woda zapełni nowy układ, przeprowadzka skały i życia,

piasek nowy, najlepiej. w gorszym przypadku stary przepłukany w solance ze starego układu.

ile w tym prawdy? :rtfm:

ale brzmi sensownie. :welcome:

turboflotor max 20 cm


Pozdrawiam. Roman (Dawniej BAU)

150x50x50, sump 120 l,+zbiornik techniczny 80 l,  oświetlenie-ledy Cree 108W + 2x 54W t5, Aqua Nova 6500, 1xJVP 102+jebao 40,odpieniacz stożek made in sebastek i cała reszta zalane 10.02.2011. Obecnie prawie fisch only

Nigdy się nie tłumacz, przyjaciel tego nie potrzebuje a wróg nie zrozumie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@BAU dzięki za odpowiedź, ale nie mam fizycznej możliwości na "wpięcie nowego zbiornika w układ"

nowe akwa stoi zupełnie gdzie indziej (warunki lokalowe)

a co do żywego piachu to faktycznie go nie użyje,

badałem dziś wodę po 2x i :w00t:

no2 - 0 salifert

no3 - 5 salifert


450L

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość kojaczek5

no jeśli nowy baniak masz dalej od miejsca teraźniejszego zamieszkania to niestety wydaje mi się że będziesz musiał postąpić tak samo jak przy zakupie zwierzaków w worki i aklimatyzować. a co do żwiru radzę się zastanowić bo syf się w nim zbiera i później będziesz jak ja po trochę wyciągał :)

pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@BAU dzięki za odpowiedź, ale nie mam fizycznej możliwości na "wpięcie nowego zbiornika w układ"

nowe akwa stoi zupełnie gdzie indziej (warunki lokalowe)

a co do żywego piachu to faktycznie go nie użyje,

badałem dziś wodę po 2x i :w00t:

no2 - 0 salifert

no3 - 5 salifert

więc :clap:

Nie chcę hamować optymizmu ale IMHO Salifert nie nadaje się do NO3/2 i PO4... W moim przypadku było tak: NO3 - Salifert: 5, Hanna: 9,5... Salifert: 0-2, Hanna: 5.

Krótko mówiąc - Salifert ma koszmarnie niedokładne testy "czasowe" (ale dobre kropelkowe).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tak testy mogą być nie dokładne, ale jeśli ten sam test w jednym i drugim baniaku pokaże tak samo to chyba mogę przenosić życie.


450L

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

uwielbiam takie posty, najlepiej wynajmijcie laboratorium i stado naukowców )


Ehhh... żeby wyglądało tak jak kosztuje.:ph34r:

zawsze chciałem mieć takie coś, tylko po to, żeby dłubać wciąż..:blink:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ale co do testow saliferta na amoniak musze sie zgodzic ze ten, ktory mam jest do bani. Mam 1.0 amoniaku an API marine a salifert pokazuje zero, cos w tym jest, tym bardziej ze API pokazywal pierwszego dnia zero rano, wieczorem, 025-05, na drugodzien wieczorem 0.75 a dzis juz 1.0 wiec ten nie jest walniety, salifert we wszystkich pomiarowych porach z API pokazywal zero, nawet jak test postal pare godzin nic sie nie zmienilo


122x61x61 + sump cyrkulacja 2x6045 tunze H&S 150

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

założyłem ten temat bo chciałem się czegoś dowiedzieć, a widzę że dyskusja trochę odbiega od sedna sprawy - teraz jest o wiarygodności testów zaraz będzie o pogodzie itd.


450L

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

darod ale bez dobrych testow zamiast bezstresowo przesiasc sie na wieksze akwarium co najwyzej mozesz miec wiekszy ...pogrzeb :crybaby:


122x61x61 + sump cyrkulacja 2x6045 tunze H&S 150

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Faktycznie dobrym pomysłem jest wprowadzenie stopniowo świeżej wody do baniaka poprzez wpięcie nowego akwarium.Brakuje ci około 150litrów i musisz te prace rozłożyć przynajmiej na dwa miesiące wspomagając jednocześnie akwarium bakteriam oraz ograniczać w tym czasie karmienie.Jeżeli nie możesz przewieżc nowego akwarium do miejsca zamieszkania to postaraj się wypożyczyć od kogoś akwarium.W żadnym wypadku nie dosypywałbym żwirku do akwarium przez pół roku ponieważ możesz mieć inwazje cyjano.Wode możesz zbadać u innego akwarysty i porównać ze swoimi wynikami.Lepszym pomysłem byłby zakup wody z ustabilizowanego zbiornika,spokojnie możesz zmienić sól na kenta.Po wsypaniu 9kg żwirku w moim baniaku zauważyłem ponowne dojrzewanie na skale.Bardzo dobrym testem na NO3 jest produkt firmy Seachem.Wynik potwierdziłem dużą Hanką.


.,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z mojego doświadczenia wiem że łączenie starego z nowym to przepis na tragedie (sam ją przerabiałem) Po zmieszaniu parametry mogą skakać i nic już nie zrobisz !

Moim skromnym zdaniem trzeba zrobić tak: do nowego akwa. po sprawdzeniu funkcjonalności należy przenieść z starego wszystko bez dodawania czegokolwiek nowego ! (może być to problem niski poziom wody itp może będzie trzeba nie uruchamiać całej hydrauliki na raz ...Stare można wykorzystać na przechowanie nowej skały itp..I stopniowo dodajemy wodę skałę itp. Dodawanie powolne 10%-15% tyg. nowej wody według mnie nie na znaczenia jakiej soli użyjemy. Zmieszanie nagłe (starej z nową)nawet tych samych spowoduje szok.


Aiptas mój wróg. 200l kłopotów ale miłych

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Podepne się pod temat gdyż na chwile obecna tez jestem na etapie przenosin całości z 75l do kostki (60x60x45).

Ja własnie myślałem nad przerzuceniem wszystkiego do nowego akwarium, sumpa narazie nie uruchomie (będzie za niski poziom wody w kostce).

Kolejne porady mile widziane.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

parametry sobie chłopie odpuść,później się pobawisz,wykorzystaj na maxa jak najwięcej wody ,skały,piasku ze starego zbiornika,wstaw w nowym węgiel,absorber na fosforany i odpieniacz na mokro,tam gdzie to możliwe włókninę do filtracji(skarpety) za każdym razem jest to jak wybuch bomby,jakkolwiek byś nie zrobił ale z czasem wraca do normy :coffee: i stres właściciela się uspokaja :thumbup:

nie dokupuj ŻADNYCH dodatkowych zwierząt do póki się w nowym nie ustabilizuje ,użyj też węgiel doustnie ,powodzenia


Zaczynam od początku nie od zera .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Potwierdzę to co powiedzieli przedmówcy. Dojrzewania ponownego - a co się z tym wiąże skakania parametrów, wszelakich plag nie unikniesz. Z Twoich zwierząt jedynie montipory i seriatopory mogą mieć w tym czasie większy problem, reszta powinna przeżyć bez problemu o ile nie nastąpi jakiś ogromny atak dino, cyjano itp...

A odpowiadając na Twoje pytania:

1 - możesz mieszać różne rodzaje soli ale przestrzegając zasady, że w jednej beczce na podmiankę jest jedna sól.

2 - wódka (i zwiększyłbym cyrkulację)

3 - u mnie pracował na około 18-22 cm z tego co pamiętam

4 - patrz co RA345 powyżej napisał.

5 - odlewasz wodę ze starego zbiornika, dajesz trochę skały, napowietrzasz, wyrównujesz temperaturę i wpuszczasz:)

6 - kiedy testy NO2 pokażą 0, NO3 i PO4 będzie w granicach rozsądku

I jeszcze zapytam - co to za żwir koralowy? Po co CI on?

Musisz być przygotowany, że będzie młyn w nowym zbiorniku - życzę Ci szczęścia :-)


50x50x40cm, oświetlenie T5 4x24W + led 18W,cyrkulacja: 6,5 tys,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj rozmawialem z kilkoma osobami i kilka podalo mi ten sam sposob. Mianowicie zaczac tak jak przy nowym baniaku (zalac RO, dac temperature na 25C, zasolic, odczekac kilka dni i dac piasek oraz troche skaly). Czekac az testy (amoniak) beda ok. Wtedy zaczac podmiany wody (oczywiscie uzywajac wody z poprzedniego baniaka). Zrobic kilka podmian I dopiero zaczac przenosic stopniowo zycie. Cala operacja moze potrwac troche (ok 2 miesiecy?).

Co o tym myslicie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jestem właśnie po przeprowadzce z 300 do 500l.

Zrobiłem tak:

Baniaki stały obok siebie...

1. Systematycznie zalewałem nowy baniak RO około 1/4 pojemności.

2. Nasypałem soli bezpośrednio do baniaka i odpaliłem falowniki.

3. Dolałem wodę ze starego aby uzyskać około 1/2 pojemności nowego.

4. Uzupełniłem wodę w starym baniaku (coś jak podmiana :)).

5. Przełożyłem część skały + korale miekkie.

Trwało to około tygodnia, nadszedł dzień przenosin...

6. Wyłożyłem wannę folią

7. Przeniosłem do wanny starą wodę, tyle ile się dało, odpaliłem falownik i grzałkę w wannie :)

8. Wstawiłem do wanny skałę z koralami

9. Resztę wody spuściłem do baniaków i wanienki dziecka, skałę bez korali wsadziłem do wanienki

10.Pozostawiłem 5cm wody w starym baniaku, wyłowiłem ryby, krewetki itp - przerzuciłem je bez aklimatyzacji do nowego baniaka.

11.Zlikwidowałem stary zbiornik oraz wybrałem żywy piasek z dna, wsypując go bezpośrednio do nowego baniaka.

12.Przesunąłem nowy baniak wypełniony do połowy na miejsce docelowe.

13.Odpaliłem wszystko falowniki, grzałki rozpocząłem układanie skały i dolewanie wody z baniaków i wanny.

Tu krótka dygresja, uważam że zastosowanie starego piachu było błędem, w baniaku zrobiło się totalne mleko, co uniemożliwiło sensowne ułożenie skały. Poukładałem skałę na ślepo dobrze że zbiornik ma spore dno - 120x65cm.

14. Następnego dnia uzbierałem 2x20 i 1x25 litrów wody RO (prawie doba łapania wody)

15. Uzupełniłem poziom wody tak aby odpalić pełną filtrację - sump, odpieniacz, komin.

Ufff... Jest to proces wysoce upierdliwy i czasochłonny.

Straty - szczepka acropory, wpadła gdzieś pod skałę w "mleku" i się połamała.

Ryby, krewetki bez strat.

Parametrów nie mierzyłem bo nie było na to czasu i się po prostu bałem hehe. :)

Chętnie służę pomocą jeśli ktoś ma pytania co do partyzanckich przenosin :)

Czas przenosin 7-9 dni, gdybym dysponował dużą ilością RO pewnie trwało by to 2-3 dni.

Obsada baniaka to miekkasy, oraz LPSy głównie euphylie. Kilka wargaczy, błazny, babka, 2x debelius i 2x amboinensis


Było...300l + 34kg LR - Euphyllia, Zoa, Capnella, Xenia, Sinularia sp.

Jest 500l + sump 45kg LR ...i coś tam pływa :)

Pozdrawiam

Głosiu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Glosiu. I jak efekty miesiąc po przenosinach?


Kostka 100x100x50cm,

Oświetlenie: 12 x 39W, ATI Sunpower

Cyrkulacja: 2 x Tunze 6095, 1x Tunze 6055

Obieg: NewJet 4500

Reaktor Ca, DIY

Sól: Tropic Marine Pro Reef, RedSea.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ja z 80 na 290 przesiadlem sie tak :) :

zbieralem troche wode z podmianek z starego baniaka, ale finalnie uzbieralo sie ok 30l tak wiec prawie nic...

W nowym akwa piach swieży, skala część nowej. i wody ok 60l z dzialajacego sie uzbieralo w sumie.

Reszta to swieza solanka na soli preis'a . podawalem bakterie i okolo 2 miesiace woda sobie dojrzewala.

podczas podmianek oczywiscie dolewalem wode ze starego akwa i tyle samo swiezej solanki.

dokladalem tez stopniowo skaly ze starego akwa..

Nadszedl dzien:) z testow robilem tylko no3, ph i kh . no3 nie spadlo do minimum ale od kilku tyg nie zmienialo sie nic.

Nowe akwa juz bylo w 60% odpalone. obieg, grzanie, swiatlo, cyrkulacja i odpieniacz .

spakowalem ryby, krewetki i kraby do workow. i zaczalem aklimatyzacje,

to samo z ukwialami i koralami

przezucilem reszte skaly do nowego akwa...

Jednoczesnie zlalem cala wode ze starego baniaka , spuscilem tyle samo z nowego i uzupelnilem "stara" woda

okolo 60 l ..

skalki ktore byly porosniete zoa lub grzybami mialy uproszczoną aklimatyzacje. na zasadzie dolania wody z nowego baniaka do pojemnika w ktorym byly zalane stara woda

Po 2-3 godzinach wszystko pieknie plywalo w nowym akwa.

Do tej pory wszystko ma sie wspaniale.

Jedyna wtopa to totalnie zmarniona seriatopora i acropora ale to niestety wina mojego zaniedbania ..

swietlowki power compact ktore powinienem wymienic po roku swiecily grubo ponad... w 2 miesiace po spsach. walcze teraz zeby je odratowac ale niestety marne szanse...

pozdrawiam


Jaminik 200 GT:)

240l w obiegu , dluugie na 1,7m.

Pompownia Jebao. 320W T5

Skała 90% ceramika

Życie - po wielu porażkach - Zadowolone i w koncu rośnie !! :)

Błazny w związku mieszanym, Ptera LGBT, Jaśka z Rewolwerem, Wargatek Struś , Baca i wesoła rodzinka Krewetek.

w planie male DSB i refugium

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja zbiornik 54 litry podłączam stopniowo pod kolejne przegrody w sumpie, co tydzień tylko dolewając wody do starego obiegu. główny zbiornik zaleje wodą z podmianek od kolegów z forum i po ustawieniu skały i mnóstwo czasu będe stopniowo mieszał systemy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.