Skocz do zawartości
pikaczu2000

Glonisko zarasta baniak

Rekomendowane odpowiedzi

Glon ten zarasta mój zbiornik, sam już nie jestem pewien co to wlaściwie jest. Robiłem testy azotanów i fosforanów salifertem ,nawet w sklepie i wychodzilo ze ich poziom jest niski. Ale to moze być spowodowane przez pochlanaienie tych substancji przez ten glon ..

Listki boczne rosną w okólkach podobnie, troche jak galezie choiniki.

Caulerpa verticillata ? Jak sie tego pozbyc.

post-9913-0-58482000-1325511015_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niski poziom NO3 i PO4 wedlug sklepowych "norm" moze byc inaczej zrozumiane, niz tu na forum :ouch:

Moze na tym bardziej zaawansowanym etapie, na jakim jestes, warto sobie sprawic pare wlasnych testow i wyniki oglosic na forum ?

Na temat poziomow nic nikt nie wie. Znaczenie moze miec NO3, Po4, Mg, kH, pH, Ca... Utrzymanie przez dluzszy czas dobrych, stabilnych warunkow raczej wyklucza rozwoj glonow. Testowanie wody w sklepie tez, jesli testy sa odpowiednie i wyniki "w normie".

Niektorzy podejmuja walke z parametrami co tydzien, wedlug wskazan testow. Z Twojej wypowiedzi raczej wynika, ze nic nie wiesz o swoim zbiorniku, a szkoda :welcome:


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pomijajac parametry, czy jest jakis sposob dorazny ktory usunie to glonisko? zjadacz? Podnoszenie kh?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jak nie znasz parametrów, to najlepiej użyj szczypców do lodu ;)

a tak na serio, to w tej chwili nie wiele Ci to da. Postaraj się poprawić warunki wody i wtedy kup ekipę do czyszczenia. Może się okazać, że jak teraz zaczniesz glony usuwać, to będzie ich rosło jeszcze więcej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jesli problem dotyczy jednej skałki to bym ja usmiercił i oczyscił :) mozliwosci jest wiele

jesli jednak jest to juz problem globalny to: mały jezowiec tnie glony do skały, dolabella wybiórczo je ciapcia, mocne podbijanie parametrow Kh, Mg, Ca odbije sie niekorzystnie na koralach. Zalezy co trzymasz w akwarium i co masz do stracenia.


LED Maxspect, Tematy lufta

Salarias allegro (sklep Salarias) baner NanoReef www.mariuszfrej.com Moje szkła: 80 l (105 w obiegu)- ReefMax, start 10 sierpnia 2010, 90% sucha skała, II) 360 l (ok. 470 l w obiegu) start VI 2012 - 100 % sucha skała, . Akcja Pajacyk - kliknij proszę!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dolobelle mam ale omija ten glon, ktory niwestety rozpanoszyl sie na wiekszej powierzchni i swietnie usuwa wszelkie azotany i fosforany. Dodawalem Mg myslac ze to byropsis ... mea culpa.

Nie wiem na ile bedze tu przydatna wodka ktora leje caly czas? Moze wiecej bakterii ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nic to nie da, bo i tak glony zdążą szybciej wciągnąć azotany i fosforany zanim bakterie się zorientują... Przede wszystkim musisz dążyć do tego, żeby do wody nie trafiało więcej papu dla glonów, czyli lekarstwem jest zatrzymanie dostarczania nawozu dla nich do wody.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wkleiłbyś tutaj linka do swojego opisu baniaka albo cos wiecej opisał, bo nie bardzo wiem jaki masz baniak i cięzko cos wiecej poradzic, gdy tyle niewiadomych. Bo zmienic zawsze mozna wiele, wazne zeby pomoc, a nie dawać zbytecznych, czy szkodliwych rad. pozdro


LED Maxspect, Tematy lufta

Salarias allegro (sklep Salarias) baner NanoReef www.mariuszfrej.com Moje szkła: 80 l (105 w obiegu)- ReefMax, start 10 sierpnia 2010, 90% sucha skała, II) 360 l (ok. 470 l w obiegu) start VI 2012 - 100 % sucha skała, . Akcja Pajacyk - kliknij proszę!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Poki kolega nie poda wiekszej ilosci informacji to jak wrozenie z fusow. Niske ph, podwyzszona temperatura to sprzyja glonom. Ale ja bralbym sie za przyczyne nie za skotki. Wiarygodne testy, poprawa filtracji, plukanie mrozonek, podmianki na ubozszych solach


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gloniska zaczely sie od wakacji z tym z wczesniej byly to nitkowate i dino.

Zbiornik 160l, 25kg skaly, 12kg piasku, cyrkulacja marea i jvp po 3000l/h + tunze reef pack bez sumpa. Oswietlenie led 72W. Obsada rybek:para nemo, mandaryn, chrysus,brzydal. Koralowce miekko twarde zoa , sinularie, montipory.

PH 7.5, kH 8. Wynikow azotanow i fosforanow dokladnej wartosci juz nie pamietam ale byly robione u Oliver w sklepie fosforany kolo 0.1 mg/l, azotany okolo 2mg?l

Od 3 miesiecy swiece jakies 12h w tym 6h-7h tylko niebieskim. Karmie 2 razy dzinnie po polowie kostki mrozonek przeplukanej w wodzie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z powodu licznych rad .... chcialbym zapytac do jakiej wartosci kH mozna podniesc aby skutecznie glony eliminowac. Opisame wczesniej glosnisko czasem obumiera by za kilka dni rosnac na nowo. Obecnie kH waha sie 13-14. Trzeba przekroczyc 15 aby skutecznie wyeliminowac glony ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ktos odpowie na glos wolajacego ??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A wódka na zbicie NO3 nie lepsza? Bakterie będą konkurencja pokarmową dla glonów w konsumpcji NO3 i PO4. Inaczej będzie ciężko się pozbyć glonów.


"Boże, zachowaj mnie od zgubnego nawyku mniemania, że muszę coś powiedzieć na każdy temat i przy każdej okazji." - św. Tomasz z Akwinu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Leje wodke codziennie jakies 3ml, phogourda wlozylem oraz wegiel. ale jak wspomnialem glon czasem bieleje rozpuszcza sie, aby za kilka dni zno odrosnac. Moze podać dodatkowo wiecej bakterii?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zwiększ wódkę do 4-5 ml. i dodaj jakichś bakterii np. Prodibio. Potem czekaj.


"Boże, zachowaj mnie od zgubnego nawyku mniemania, że muszę coś powiedzieć na każdy temat i przy każdej okazji." - św. Tomasz z Akwinu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.