Skocz do zawartości
otarod

Powstanie akwrium 128l

Rekomendowane odpowiedzi

Witam chciałem zacząć przygodę z akwarystyką morską ponieważ dostarcza ona niewyobrażalnych doznań a poza tym lubię coś bez przerwy robić a wiem że to aktywna przygoda na długi czas. Poczytałem trochę forum i zapoznałem się pewnie z ułamkiem wiedzy lecz chciałbym zacząć.

Zależy mi na zrobieniu akwarium 80x40x40 które ma się ładnie prezentwać nie wydając zbednie niepotrzebnych pieniedzy. Chciałbym żeby elemty zakupione były dobrej jakośći i doskonale się spisywały podczas założenia pięknej rafy oczywiście zaczynając od najłatwiejszej przechodząc na trudniejszą... Na początku interesowało by mnie akwarium bez sumpa. Moja propozycja jest taka.. ale już teraz zaznaczam żę jeżeli wyda wam się coś co wskaże złe lub niepotrzebne lub jest tańszy a równie dobry zamiennik lub trochę droższy ale lepszy to proszę o podpowiedź.

Akwarium: AKWARIUM 128 L PROSTE 80X40X40 cena: 299zł

http://allegro.pl/akwarium-80x40x40-proste-pokrywa-buk-i2012618187.html

Oświetlenie/pokrywa: http://allegro.pl/belka-oswietleniowa-t5-4x24w-akwarystyczny24-i2027592012.html - tutaj pytanie czy załączone żarówki są wystarczające ?

Odpieniacz: http://erybka.pl/product-pol-701-Blau-Scuma-400-Ext.html - co o tym myślicie ? nie mam zamiaru w najbliższym czasie robić sumpa wiec czy takie rozwiązanie będzie najlepsze ? wiem że odpieniacz ma wilkie znaczenie. Ponoć jest on cichy a mam zamiar spać w tym pokoju i bardzo wydajny i chwalony np. tutaj: http://nano-reef.pl/topic/40499-100l-lukasz-gdansk/ - wiem że ten element ma wielkie znaczenie wiec bardzo proszę o opinie. Aha i czy tu będzie mi sie jakiś kożuch robił na wodzie ?

filtr RO/DI :http://allegro.pl/osmoza-akwarystyczna-ro-3-75-filtr-di-mb-20-i1917616397.html może głupie pytanie ale oco chodzi z tą żywicą i gdzie się ją stosuje ?

no i do tego pompa cyrkulacyjna ale jeszcze nie wiem jaka.

Na razie to tyle bo zaczynam zbierać osprzęt i wiem że w jeden miesiąc się nie uporam. CO Wy o tym myślicie.

Zaznaczam że chciałbym żeby to łądnie wyglądało i żeby mi ten odpieniacz nie szpecił wszystkiego.

Dziękuje wszystkim za pomoc.


Start: 12.10.2012, 80/40/40 front OptiWhite, sump 69/30/30 +dolewka 8l, 128l + 45l

LR 15 kg, LS 9 kg, Odpieniacz Blau Scuma IT 110, 2x Tunze 6025, Lampa Pacific Sun Black Python 110w plus lampa GLO HAGEN 2xt5 ATI Aquablue, Pompa obiegowa Tuzne Silence 1073.020, Grzałka Jager 150W, Autodolewka aqua-trend, 1x Moonlight LED 1 Watt, Sól: Reef Crystals , Balling, SUMP: siporax 4l, refugium - 18/30/22h -swiatlo LED 10W 6500k - glony: Caulerpa Grape C . Racemosa, wata, filtr przepływowy DIY na węgiel na pompce Tunze Silence 1073.008, sera silicate clear, 3x pompka perystaltyczna ze sterownikiem mirekkon.pl

Moja solniczka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Akwarium zrób na zamówienie, i zrób ze szyby 8mm, ja miałem dokładnie taki sam baniak, i miałem 8mm i było super nic sie nie działo...

Lampa super wybór dobra tylko musisz doliczyć do niej nowe świetlówki

Dobra rada... Inwestuj od razu w dobrą sól... :)

Pozdro :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ale z tą ceną za same szkło to przyszalałeś... w byle jakim akwarystycznym jest takie szkiełko za 100 z małym hakiem do kupienia. to standardowy wymiar pod słodkie więc nie wiem za co chcesz 300 zł dać.

za podobne lub mniejsze pieniądze kupisz używanego delteca MCE600, a MCE300 jeszcze tańszy i pewnie tez starczy a co do jakości to podejrzewam, że nawet i on będzie lepiej śmigał niż ten Blau... !

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ale z tą ceną za same szkło to przyszalałeś... w byle jakim akwarystycznym jest takie szkiełko za 100 z małym hakiem do kupienia. to standardowy wymiar pod słodkie więc nie wiem za co chcesz 300 zł dać.

Ale to jest cena akwarium z pokrywą... kolega dał chyba taki przykład tylko jakie akwarium chce...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Link akwarium jest do aukcji z pokrywą. Poszukaj akwarium bez pokrywy, bo takiej byś nie chciał. Poza tym akwarium o tych wymiarach będzie kosztowało ~110 zł, więc dużo taniej niż na tej aukcji.

Jeżeli chodzi o oświetlenie, to ja bym ciut dopłacił i kupił to: http://allegro.pl/belka-lampa-oswietleniowa-t5-4x24w-80cm-i1984514091.html

Nie wiem, czy świetlówki są w zestawie, bo nie chce mi się czytać, ale nawet jak tak, to się nie przydadzą, bo pewnie mają po 10kK. Powienieneś do tego dokupić świetlówki np. ATI 2x aquablue i 2 x blue plus.

Takie oświetlenie już się nadaje do akwarium morskiego, ale i tak nie jest zbyt mocne, więc będzie dobre pod mniej wymagające koralowce miękkie lub ewentualnie jakieś bardziej wymagające, ale umieszczone wysoko na skałach.

Odpieniacz nie wiem, ale skoro piszą, że dobry, to pewnie coś w tym jest.

Żywica to wkład do ostatniego filtra demineralizującego wodę. Składa się z kationów i anionów wybierających z wody pozostałe po filtracji osmozą jony. Filterek z żywicą montuje się za wyjściem z osmozy. Żywica wygląda jak małe okrągłe bursztynki.

Pompa cyrkulacyjna na początek to: JVP-101 mocowana magnesem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Start: 12.10.2012, 80/40/40 front OptiWhite, sump 69/30/30 +dolewka 8l, 128l + 45l

LR 15 kg, LS 9 kg, Odpieniacz Blau Scuma IT 110, 2x Tunze 6025, Lampa Pacific Sun Black Python 110w plus lampa GLO HAGEN 2xt5 ATI Aquablue, Pompa obiegowa Tuzne Silence 1073.020, Grzałka Jager 150W, Autodolewka aqua-trend, 1x Moonlight LED 1 Watt, Sól: Reef Crystals , Balling, SUMP: siporax 4l, refugium - 18/30/22h -swiatlo LED 10W 6500k - glony: Caulerpa Grape C . Racemosa, wata, filtr przepływowy DIY na węgiel na pompce Tunze Silence 1073.008, sera silicate clear, 3x pompka perystaltyczna ze sterownikiem mirekkon.pl

Moja solniczka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

też proponuje belkę tą co ejerzyk, pasuje idealnie na baniak 80 dł (tamta druga tylko z opcja wisząca zostaje)

Pozdrawiam


500l w obiegu, 6 x 54W T5, JVP 202,201, H&S, NJ 3000

4172_4177.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

co do tego odpieniacza walczę z nim trochę i trochę napisałem o tym w swoim "dzienniku" ogólnie taka "kupa"... a nie odpieniacz ;)

nie wiem czy to ktoś "organoleptycznie" porównał z np hydorami... ale może warto jeżeli już chcesz tunze poczekać na nowe z pompami igiełkowymi bodajże 9003 i 9001 ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No ten odpieniacz nie daje mi spać. Budze sie w nocy i sie zastanawiam... masakra... Pytanie do Was który bardzo dobry odpieniacz mocowany na zewnątrz na szybę mógłby w przyszłości nadać się do sumpa ? żeby 2 razy nie kupywać. Chce kupić raz a porządnie. Czy taki w ogóle istnieje ? chodzi o baniak 128 litrów ...zaznaczam że bede chciał wszystko chodować. Oczywiście w przyszłości ;)

'


Start: 12.10.2012, 80/40/40 front OptiWhite, sump 69/30/30 +dolewka 8l, 128l + 45l

LR 15 kg, LS 9 kg, Odpieniacz Blau Scuma IT 110, 2x Tunze 6025, Lampa Pacific Sun Black Python 110w plus lampa GLO HAGEN 2xt5 ATI Aquablue, Pompa obiegowa Tuzne Silence 1073.020, Grzałka Jager 150W, Autodolewka aqua-trend, 1x Moonlight LED 1 Watt, Sól: Reef Crystals , Balling, SUMP: siporax 4l, refugium - 18/30/22h -swiatlo LED 10W 6500k - glony: Caulerpa Grape C . Racemosa, wata, filtr przepływowy DIY na węgiel na pompce Tunze Silence 1073.008, sera silicate clear, 3x pompka perystaltyczna ze sterownikiem mirekkon.pl

Moja solniczka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A po co czekać do przyszłości? Nie lepiej od razu zrobić tego sumpa? Może odpalisz baniak chwilę później, ale już taki jak trzeba. Bo wątpię, byś kupił odpieniacz zewnętrzny, którego później użyjesz w sumpie...No chyba, że tego Tunze...ale będzie za mały (jak poczekasz na 9003 to już będzie)


www.podforak.rzeszow.pl --->PODkarpackie FORum AKwarystyczne

Parametry mojej solniczki

4626_4632.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiec jednak macie racje zmieniam plan na akwarium plus sump. A wiec tak oto m mój projekt podpatrzony od Yarcio tylko wymiary zmienione.

http://nano-reef.pl/gallery/image/35401-projektakwarium/

a oto zdjęcia już wcześniej zrobionego tylko troszeczkę większego 100/40 ja chce mieć 80/35.

http://nano-reef.pl/gallery/image/35402-96172090/

http://nano-reef.pl/gallery/image/35403-87688458/

http://nano-reef.pl/gallery/image/35404-21153330/

Dlaczego taki wymiar. bo Planuje zmianę mebli na grubość 40 cm. Nie chce wiercić w blacie dlatego 5 cm będzie wystawał komin (odpływ rewizja) poza obrys meblościanki wiec puszcze tyłem i tam zrobię dziurę. Powrót będzie normalnie przez szybę od góry chociaż się zastanawiam Czy nie zrobić jeszcze jeden komin zewnętrzny ale z lewej strony ale nie wiem czy to ma sens.. Co Wy na to?

Chciałbym utrzymać taflę wody jak najwyżej krawędzi akwarium wiec czy te 7 cm dla grzebienia nie będzie za dużo? chce kupić ten regulowany ale może zmienić trochę wymiar wycięcia ?

Pytanie: czy dziury pod rewizje i spływ mają być pod 25 mm czy pod 20 mm żeby było optymalnie bo planuje zrobić spływ z wężyka nie z rurki wiec nie będzie chyba takiego mocnego spadu grawitacyjnego, a mozę będzie ?. Co o tym myślicie ?

Czy będe miał kożuch na powieszchni wody bo bardzo tego nie chce ponieważ nie chce mieć zakrytego zbiornika chce załozyć takie oświetlenie:

http://allegro.pl/belka-lampa-oswietleniowa-t5-4x24w-80cm-i2042378142.html

co Wy o tym wszystkim myślicie jeszcze jestem chłonny sugestii bo jeszcze nie zaniosłem projektu do szklarza. Aha i jeszcze jedno pytanie pewnie głupie ale musze wiedzieć czy tapete nakleja się od środka czy od zewnątrz bo to ma wielkie znaczenie podczas tego zewnętrznego komina ? ;)

post-13388-0-10287900-1325943375_thumb.jpg


Start: 12.10.2012, 80/40/40 front OptiWhite, sump 69/30/30 +dolewka 8l, 128l + 45l

LR 15 kg, LS 9 kg, Odpieniacz Blau Scuma IT 110, 2x Tunze 6025, Lampa Pacific Sun Black Python 110w plus lampa GLO HAGEN 2xt5 ATI Aquablue, Pompa obiegowa Tuzne Silence 1073.020, Grzałka Jager 150W, Autodolewka aqua-trend, 1x Moonlight LED 1 Watt, Sól: Reef Crystals , Balling, SUMP: siporax 4l, refugium - 18/30/22h -swiatlo LED 10W 6500k - glony: Caulerpa Grape C . Racemosa, wata, filtr przepływowy DIY na węgiel na pompce Tunze Silence 1073.008, sera silicate clear, 3x pompka perystaltyczna ze sterownikiem mirekkon.pl

Moja solniczka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

na kozuch ogolnie nie ma krysztalowego sposobu. Mozesz go usuwac lepiej regulacja mocy splywu i powrotu zaworami.Najlepiej dlawiac pompe powrotu. Doskonale do tego sa pompy z regulacja. Wazne aby woda z komina uchodzila powierzchniowo czyli tafla wody powinna wysokoscia byc prawie identyczna z wysokoscia krawedzi komina przy grzebieniu. Jesli splyw bedzie slabszy to przekroj wlewu ci sie zwiekszy, zatem prad splywu bedzie silniejszy w dolnych warstwach a powierzchnia co najwyzej bedzie wykonywac zakola i kozuch nie zostanie wessany.

Co do oswietlenia, powinno byc cacy. Dwie niebieskie i dwie biale na ten wymiar spokojnie wystarcza. Maja juz odblysniki, ale mozna je jeszcze podrasowac.

pozdrawiam


122x61x61 + sump cyrkulacja 2x6045 tunze H&S 150

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

moge ci sprzedacx taka lampe uzywana przerobiona na 6 x 24 z uzywanymi swietlowkami na start wystarcza

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie odnośnie komina zewnętrznego zdjęcie akwarium w poprzednim moim poście. w kominie tym umieszcze spływ oraz rewizje. Oto kilka pytań żeby zrobić to cacy: Patrz rysunek

1. chciałbym mieć tafle wody najwyżej jak to jest możliwe więc na jakiej wysokości umocować grzebień ?

spływ z racji że będzie go widać przez akwarium (okleina od zewnątrz) będzie taki http://erybka.pl/product-pol-883-Aqua-Medic-Sitko-splywu-25-mm.html (patrz rysunek: od lewej strony) zrobię go na tyle wysoko żeby sie nie zapchał ale żeby był niżej od rewizji. Spływ oczywiście regulowany zaworem tak żeby rewizja troche wody pobierała. tylko nie wiem poco ta rewizja ma pobierać tą wodę ?

2. rewizje będzie kończyć zwykła odciętą rurka i czy to będzie dobrze ? nie chce mieć chałasu spadającej wody. wszystko musi być bezszeleśnie i to samo tyczy się grzebienia nie chce słyszeć żadnego przelewania się.

Proszę o pomoc w projekcie.

post-13388-0-42647100-1327252039_thumb.jpg


Start: 12.10.2012, 80/40/40 front OptiWhite, sump 69/30/30 +dolewka 8l, 128l + 45l

LR 15 kg, LS 9 kg, Odpieniacz Blau Scuma IT 110, 2x Tunze 6025, Lampa Pacific Sun Black Python 110w plus lampa GLO HAGEN 2xt5 ATI Aquablue, Pompa obiegowa Tuzne Silence 1073.020, Grzałka Jager 150W, Autodolewka aqua-trend, 1x Moonlight LED 1 Watt, Sól: Reef Crystals , Balling, SUMP: siporax 4l, refugium - 18/30/22h -swiatlo LED 10W 6500k - glony: Caulerpa Grape C . Racemosa, wata, filtr przepływowy DIY na węgiel na pompce Tunze Silence 1073.008, sera silicate clear, 3x pompka perystaltyczna ze sterownikiem mirekkon.pl

Moja solniczka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To tak plastik ten co grzebień się wkłada sobie przyklej tak jak ci wygodnie zawsze możesz podnieść grzebień nieco wyciągając go, więc to nie będzie żadnego problemu tak mi się wydaje,

rewizja dobrze jak pobiera troszkę wody bo gdy nie daj boże ci się coś zapcha to ona od razu przejmuje wodę i po problemie, tak najlepiej prostą rurką zakończyć rewizje bez żadnych zaworów itp. co do hałasu to sobie wyregulujesz poziomem wody w kominie najłatwiej ja z tym problemu nie miałem i nic prawie nie słyszę.


b63d73112ec74cf8f521afe581428e01u1573a17

 

Pozdrawiam.

Tomek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na spływie daj zawór, a rewizje przytnij pod kątem. Rysunek masz dobrze zrobiony. Poziom w kominie regulujesz zaworem na spływie tak żeby troszeczkę przelewało się przez rewizje i wtedy będziesz miał cicho. Acha, poziom w kominie musi być niżej niż poziom w akwarium bo w innym wypadku nie będzie ci wydajnie spływał film. Ten grzebień ma możliwość regulacji wysuwając sam grzebień, ale tez musisz pamiętać żeby grzebień kończył sie jakiś centymetr poniżej krawędzi akwarium bo jak ci coś przytka grzebień to żeby woda przelewała się nad grzebieniem, a nie wylewała z akwarium. To chyba tyle.


Było - Yarcio na słono 260

Obecnie - Yarcio na słono 650

650 litrów w obiegu, Start 16.05.2013

40 kg LR +40 kg LS,

Odpieniacz: Bubble King DeLuxe 250 Internal

Oświetlenie ATI 8x54w

Cyrkulacja Tunze 2x6105 + WP 40

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

będe msiał chyba spływ podciągnąć max w góre i od samego początku nie będe mógł dawać tego podziurowanego spływu bo podczas gdy mi prąd wyłączą to zejdzie mi woda z całego komina a to w końcu jest 25cm na 25cm na 10cmh wiec sump może mi nie pomieścić tymbardziej że jeszcze zejdzie woda z rury którą tłocze wode do zbiornika. Czy mam racje ?


Start: 12.10.2012, 80/40/40 front OptiWhite, sump 69/30/30 +dolewka 8l, 128l + 45l

LR 15 kg, LS 9 kg, Odpieniacz Blau Scuma IT 110, 2x Tunze 6025, Lampa Pacific Sun Black Python 110w plus lampa GLO HAGEN 2xt5 ATI Aquablue, Pompa obiegowa Tuzne Silence 1073.020, Grzałka Jager 150W, Autodolewka aqua-trend, 1x Moonlight LED 1 Watt, Sól: Reef Crystals , Balling, SUMP: siporax 4l, refugium - 18/30/22h -swiatlo LED 10W 6500k - glony: Caulerpa Grape C . Racemosa, wata, filtr przepływowy DIY na węgiel na pompce Tunze Silence 1073.008, sera silicate clear, 3x pompka perystaltyczna ze sterownikiem mirekkon.pl

Moja solniczka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

w róże co ci ci robi powrót wody do zbiornika ta co jest pod woda dobrze jest wyciąć taką dziurkę jak poziom wody zacznie opadać to powietrze zacznie zasysać i nie będzie pobierało wody ze zbiornika.


b63d73112ec74cf8f521afe581428e01u1573a17

 

Pozdrawiam.

Tomek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tak wiem Wieczny ale dzięki za przypomnienie ;) Powiedzcie mi czy im większy sump tym lepiej ? planuje pomalu budowe sumpa i chiałbym zrobić wielkośc podobną do akwarium głównego. . O tyle ile akwarium główne potrzebuje odpowiednio dużego oświetlenia i skały to sump tego nie potrzebuje a im więcej wody w obiegu tym lepiej utrzymać parametry. Czy dobrze myśle ? Jedyny problem jaki może wystąpić to być może wychłodzenie i częstsze działanie grzałki czy mam racje ?


Start: 12.10.2012, 80/40/40 front OptiWhite, sump 69/30/30 +dolewka 8l, 128l + 45l

LR 15 kg, LS 9 kg, Odpieniacz Blau Scuma IT 110, 2x Tunze 6025, Lampa Pacific Sun Black Python 110w plus lampa GLO HAGEN 2xt5 ATI Aquablue, Pompa obiegowa Tuzne Silence 1073.020, Grzałka Jager 150W, Autodolewka aqua-trend, 1x Moonlight LED 1 Watt, Sól: Reef Crystals , Balling, SUMP: siporax 4l, refugium - 18/30/22h -swiatlo LED 10W 6500k - glony: Caulerpa Grape C . Racemosa, wata, filtr przepływowy DIY na węgiel na pompce Tunze Silence 1073.008, sera silicate clear, 3x pompka perystaltyczna ze sterownikiem mirekkon.pl

Moja solniczka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie jak napisał Wieczny, robisz dziurkę w powrocie ok 1 cm pod taflą wody,jak poziom wody opadnie to wylot się zapowietrzy i już nie będzie pompował wody z powrotem do sumpa.


Było - Yarcio na słono 260

Obecnie - Yarcio na słono 650

650 litrów w obiegu, Start 16.05.2013

40 kg LR +40 kg LS,

Odpieniacz: Bubble King DeLuxe 250 Internal

Oświetlenie ATI 8x54w

Cyrkulacja Tunze 2x6105 + WP 40

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Powiedzcie mi czy im większy sump tym lepiej ? planuje pomalu budowe sumpa i chiałbym zrobić wielkośc podobną do akwarium głównego. . O tyle ile akwarium główne potrzebuje odpowiednio dużego oświetlenia i skały to sump tego nie potrzebuje a im więcej wody w obiegu tym lepiej utrzymać parametry. Czy dobrze myśle ? Jedyny problem jaki może wystąpić to być może wychłodzenie i częstsze działanie grzałki czy mam racje ?

Czy im większy sump tym lepszy? Chyba tak, ale żeby był taki jak zbiornik to chyba złe myślenie. Wielkość sumpa dobierasz biorąc pod uwagę graty, jakie chcesz w nim umieścić. Im tego będzie więcej, tym sump musi być większy. Jeśli masz nadmiar wody, soli i miejsca to proponuję postawić większy zbiornik (160-200 l). Ja wiem, że to generuje koszty, ale efekt wizualny jest znaczący. Napisz co chcesz w tym sumpie umieścić.


58 l Boyu, cyrkulacja 1x koralia nano i 1 x koralia 1600, oświetlenie 12 x LED Cree 50/50, 8 kg LR, 4 kg LS, odpieniacz SK-300 w panelu, balling

3910_3915.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Czy im większy sump tym lepszy? Chyba tak, ale żeby był taki jak zbiornik to chyba złe myślenie. Wielkość sumpa dobierasz biorąc pod uwagę graty, jakie chcesz w nim umieścić. Im tego będzie więcej, tym sump musi być większy. Jeśli masz nadmiar wody, soli i miejsca to proponuję postawić większy zbiornik (160-200 l). Ja wiem, że to generuje koszty, ale efekt wizualny jest znaczący. Napisz co chcesz w tym sumpie umieścić.

mo właśnie że chce zrobić raz na zawsze ;) zaczynając od miękich a kończąc na twardych z małżami ;):) Więc tak planuje umieścić skarpety na spływie i rewizji, potem odpieniacz, refugium później filtr z gąbki albo waty umieszczony na kratce, chciałbym jeszcze znaleźć miejsce na skarpete z np węglem i lampę uv p grzałkę oraz zastanawiałem się tez nad filtrem zewnętrznym robionym własnoręcznie tak jak tu : http://nano-reef.pl/topic/25870-diy-filtr-biopellets/ nie wiem czy to nie zadużo ale lepiej mieć chyba troche wiecej miejsca ?


Start: 12.10.2012, 80/40/40 front OptiWhite, sump 69/30/30 +dolewka 8l, 128l + 45l

LR 15 kg, LS 9 kg, Odpieniacz Blau Scuma IT 110, 2x Tunze 6025, Lampa Pacific Sun Black Python 110w plus lampa GLO HAGEN 2xt5 ATI Aquablue, Pompa obiegowa Tuzne Silence 1073.020, Grzałka Jager 150W, Autodolewka aqua-trend, 1x Moonlight LED 1 Watt, Sól: Reef Crystals , Balling, SUMP: siporax 4l, refugium - 18/30/22h -swiatlo LED 10W 6500k - glony: Caulerpa Grape C . Racemosa, wata, filtr przepływowy DIY na węgiel na pompce Tunze Silence 1073.008, sera silicate clear, 3x pompka perystaltyczna ze sterownikiem mirekkon.pl

Moja solniczka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie bo jestemw trakcie projektowania sumpa. Gdzieś w internecie czytałem że mozna na spływ zamontować filtr biologiczny a w nim baobale i pod wplywem grawitacji woda przez to przepywa i bakterie robią swoje. Czy ktoś ma takie rozwiązanie ? troche sie dziwie bo chciałem na spływ założyć skarpete bo ta woda z syfem bedzie wlatywać do filtra. Jeżeli by się to sprawdziło planowałbym sam zrobić filtr z pojemnika na makaron. tutaj mam jeszcze jedną wątpliwośc bo woda spaadająca z góry na dół przydusi mi kulki i one nie będą się ruszać hm co Wy o tym myślicie ?


Start: 12.10.2012, 80/40/40 front OptiWhite, sump 69/30/30 +dolewka 8l, 128l + 45l

LR 15 kg, LS 9 kg, Odpieniacz Blau Scuma IT 110, 2x Tunze 6025, Lampa Pacific Sun Black Python 110w plus lampa GLO HAGEN 2xt5 ATI Aquablue, Pompa obiegowa Tuzne Silence 1073.020, Grzałka Jager 150W, Autodolewka aqua-trend, 1x Moonlight LED 1 Watt, Sól: Reef Crystals , Balling, SUMP: siporax 4l, refugium - 18/30/22h -swiatlo LED 10W 6500k - glony: Caulerpa Grape C . Racemosa, wata, filtr przepływowy DIY na węgiel na pompce Tunze Silence 1073.008, sera silicate clear, 3x pompka perystaltyczna ze sterownikiem mirekkon.pl

Moja solniczka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.