Skocz do zawartości
waldit1

Problem z nowymi użytkownikami

Rekomendowane odpowiedzi

ad.1 Z tą grzecznością to chyba nie najlepiej u ciebie skoro za chwilę piszesz o biciu ( tak to odczytuje )

ad.2 wyklucza całkowicie pierwszy wpis :)

ad.3 wyluzuj :thumbup:

ad.4 Napisałem krótki post aby łatwo było go zrozumieć :p

AD Ad1 oczywiście że jestem bo moje bezpieczniki na miejscu,,,jeszcze :whistle:

AD ad2 kolego nigdy w życiu można dyskutować na wiele sposobów :welcome:

Ad ad3 Kolego pełny luz B) ale można się nieco zirytować jeżeli ktoś nie chce przeczytać ze zrozumieniem tego co napisałem tylko mi pluje na koszule :rant: Wielu użytkowników myśli podobnie jak ja a tylko mnie sie czepiają :rtfm:

AD ad4 Jestem ci wdzięczny za tą ciętą riposte :clap: ale mało kto ją zrozumie


gallus in suo sterquilinio plurimum potest

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie chcąc się wdawać w dywagację, zwrócę Panom i Paniom uwagę na jedną stara prawidłowość.

Jak Kuba Bogu tak Bóg Kubie..

Ludzie w biznesie uczą się na treningach za ciężkie pieniądze jak zaskarbić sobie czyjąś przychylność itd. I zasada jest zawsze ta sama. Pomóż komuś, daj mu coś on odwidzięczy Ci się 2 razy, Przywal komuś on wyczeka moment i odwdzięczy ci się 3 razy...

Pozostawiam do przemyślenia.

generalnie zgadzam się z tym co napisał Kapitan.


700 L // Diuna 10x54 // BK250

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

osobiście uważam wszystko co tutaj napisaliśmy na forum jest wspolnym dziedzictwem i skarbem, o który wszyscy możemy dbać. Przeczytałem Wasze posty w tym temacie. Sam z wielką pasją podchodzę do morszczyzny i pielegnuje w sobie to zamiłowanie- jak umiem, jak mam czasy i chęci tak pomagam jako morszczak, a jako mod wskazuje cierpliwie możliwosci jakie daje kopalnia wiedzy NR i jak mozna z niej korzystać. Myślę, że prócz słów krytyki każdy może czuć się współodpowiedzialny za to, żeby to forum było przyjazne dla każdego. Gdy nie byłem jeszcze modem wielokrotnie pisałem na pw do wielu z Was (gdy startowaliście), że dany post moze byc zle odbierany, ze warto zmienic swoje podejscie w pisaniu postow tak, aby zachęcić innych do odpowiedzi na pytania, by móc sie rozwijać, iść do przodu...

Sam już na początku swojej drogi dostałem pomocną dłoń od wielu życzliwych ludzi - sztafetę przekazuję dalej i zachecam innych do wzajemnej pomocy, chocby życzliwą literą, wskazaniem swieżakowi na pw uwag zeby nie osmieszac go na starcie na forum publicznym. Już kiedyś napisałem: nowi forumowicze to świeża krew i setki pytań. Starzy wyjadacze natomiast to żywa skarbnica wiedzy - bezcenni w dyskusji, naprowadzaniu na właściwy tor w kulturalny sposób, zwłaszcza jeśli nowy uzytkownik tworzy nudne, czy absurdalne tematy. Włodzimierz, Stani i wielu innych to wzór nie tylko ze względu na doświadczenie, zdrowe podejście, ale przede wszystkim za to, że im się chce po raz 150ty "wyłożyć kawę na ławę". Zachęcam do odświeżania, odkopywania starych tematów, kontynuowania ich, a także podsyłania mi linków tematów, które można połaczyć. Wspólna praca u podstaw Tak - koncert życzeń Nie (że, chcę tak i tak i już i to ma być zrobione, bo tak).

Na koniec taka sugestia do każdego z Was: jeśli masz gorszy dzień, zdenerwował Cie durny temat i nie potrafisz sie ograniczyc do kulturalnej odowiedzi - nie odpowiadaj brzydko, zwłaszcza nowicjuszowi. Brak wpisu jest również formą odpowiedzi - wtedy słaby temat szybciutko znika ze ściany zepchnięty pod naporem ciekawszych, wartych uwagi, Twojego wpisu.

pozdrawiam

Mariusz


LED Maxspect, Tematy lufta

Salarias allegro (sklep Salarias) baner NanoReef www.mariuszfrej.com Moje szkła: 80 l (105 w obiegu)- ReefMax, start 10 sierpnia 2010, 90% sucha skała, II) 360 l (ok. 470 l w obiegu) start VI 2012 - 100 % sucha skała, . Akcja Pajacyk - kliknij proszę!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@kapitan w 100% prawda , zrozumieja to tak naprawde ludzie ktorzy za granica przezyli pare lat

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kapitan ma racje tylko dyskutujemy tu tutaj o nieco innym zagadnieniu , tylko o tym że zalewa nas fala gimnazjalistów którzy z 6 stówkami chcą zakładać solniczkę bo gdzieś tam zobaczyli że fajne kolorowe. Nie chce im sie szukać czytać nawet podpiętych,chcą tylko gotowej odpowiedzi.

Chodzi też o to aby pisali już w istniejących a nie cały czas nowe topiki , kiedyś pewien pan profesor mi powiedział że jeżeli nie masz motywacji do zgłębiania samemu wiedzy, nie jesteś godny do jej posiadania. Tu sie to sprawdza bo kto chce i sie stara pisze projekty do oceny a nie tylko jestem nowy co muszę mieć . Mnie też paru kolegów pomogło i jestem im wdzięczny i ja nikomu pomocy nie odmawiam ,Chce tylko aby nowi koledzy uszanowali czas innych i czytali podpięte. :rtfm:

Chodzi również o to aby "świeżak" wiedział że ma to przeczytać bo 98 % go nie przeczytało i wielu starszych stażem też nie. :rambo:

Panowie trzeba pomagać ale z głową i uczyć ludzi szukania podać pomocną dłoń w postaci linku. Nie pisać to już było tylko albo to głupie pytanie... ale tylko z jednego powodu to niepotrzebnie podbija topik wyżej.

Temat z przydatnymi likami już częściowo był podany pare postów wcześniej. :rambo:

Ja się tu niczego nie domagam prowadzę tu tylko rzeczową dyskusję.


gallus in suo sterquilinio plurimum potest

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Zauważyłem że im dłuższy post tym mniej ludzi czyta go ze zrozumieniem.

mnie już temat dawno przerósł. :-P . Pozdrawiam i miłego dnia życzę wszystkim :coffee:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Lufcik... dobrze piszesz ale zapomniałeś o jedynym:

- problemem jest też to, że czasami jak ktoś napisze "głupiego" posta to nie potrafi wybrnąć z twarzą z tego i brnie w to aż g..wno zaleje mu gębę i nie może już więcej bełkotać...

nie chciałbym tu wskazywać na autora tego topika... ale chyba też tak zaczyna...

@waldit1 przepraszam kolego ale:

- ani data rejestracji na forum (można od wielu lat prowadzić akwa i pisywać chociażby na międzynarodowych forach),

- ani zasobność portfela (można być biednym, ale mieć olbrzymią wiedzę a np z racji wykonywanego zawodu biolog oceanograf mieć olbrzymie doświadczenie),

- ani wiek (można mieć 14 lat i być młodym Eisensteinem),

- ani wykształcenie (patrz wyżej, dla przykładu mogę poznać Cię z osobą która nie skończyła szkoły średniej a pracowała dla UW działu astrofizyki, wykonując dla nich przyrząd elektroniczny służący do mierzenia odległości ziemia - gwiazda i był to jej autorski projekt/wykonanie)...

nie są wyznacznikiem tego co reprezentuje dana osoba... przeszłość pokazała na wielu przypadkach dokąd można zajść dzieląc, naznaczając, pokazując kto jest lepszy i kto ma tu rację...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Widzę,że niektórzy zapomnieli swoje początki.Panowie czytam to forum ponad 2-lata i wydawało mi się,że dużo rzeczy wiem,a po zalaniu baniaka okazało się,że nie wiem nic.Głupi temat piachu mnie rozłożył chociaż czytałem o nim ze 100razy.Czy wsypać od razu czy później?Jaka granulacja?Żywy czy martwy? Kiedy opadnie?Czytałem,że u większości opadał po paru godzinach.W moim akwarium trwało to dokładnie 48 godzin. Już sie przestraszyłem,że coś nie tak z tym piachem.Wsypywałem przez rurę tak jak większość radzi i wydawało mi sie,że bardzo sie woda nie zmąciła,a jednak.Wyszukiwarka na forum pozostawia wiele do życzenia.Także panowie wyluzujcie i pomagajcie nam nowicjuszom.Również nie zadaję pytań na tym forum,aby oszczędzić sobie i Wam stresu.Chciałem w szczególności podziękować paru osobom,które mi bardzo pomogły: Stani,Rah i Tomeek.

pozdrawiam


Kupię: Ricordea - kolor pomarańczowy,różowy,czerwony,niebieski , Favia-Favites

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja czytam od czterech i miomo ze nie bylo takiego zaawansowania jak teraz ( z punktu siedzenia widze ze Polska Akwarystyka zrobila krok milowy) wszyscy nawet nowicjusze chcieli zglebic troche wiedzy dla siebie. Byla praca u podstaw byla dycsyplina. Piaskownica byla mala ale kazdy chcial lepic zamki. Teraz klepie sie te same babki, na dodatek ciagle jest pozycz mi foremek, a od czsu do czasu przyjdzie jakis piesek i nasra.

Dlaczego ludzie odeszli ? bo sie zmeczyli. Po co brac udzial w tym jazgocie jak mozna zamknac sie w domowym zaciszu i budowac wlasny zamek.


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dlaczego ludzie odeszli ? bo sie zmeczyli. Po co brac udzial w tym jazgocie jak mozna zamknac sie w domowym zaciszu i budowac wlasny zamek.

W tym też jest metoda. Ważne by nie postępować wbrew sobie, by dać sobie tez czas na odpoczynek, przemyślenia i dawać od siebie tylko i aż tyle ile sie czuje. Bo satysfakcja i radość z hobby jest najważniejsza. Po to założyliśmy te swoje piaskownice, każdy z nas przede wszystkim dla samego siebie. Pozdro!!! Mariusz


LED Maxspect, Tematy lufta

Salarias allegro (sklep Salarias) baner NanoReef www.mariuszfrej.com Moje szkła: 80 l (105 w obiegu)- ReefMax, start 10 sierpnia 2010, 90% sucha skała, II) 360 l (ok. 470 l w obiegu) start VI 2012 - 100 % sucha skała, . Akcja Pajacyk - kliknij proszę!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Była kiedyś anegdota o człowieku, który miał gościć dwóch sławnych filozofów na obiedzie i spodziewal się bardzo interesujących dyskusji, tymczasem obiad upłynął w milczeniu. Gospodarz zagadnął gości o powód takiej sytuacji i usłyszał: o czym mamy rozmawiać, przecież obaj wszystko wiemy.

Czy my tu przypadkiem nie mamy zbyt wielu filozofów :)

W poprzednich postach pojawiła się dobra rada: "denerwuje Cię to ignoruj", moze ktoś inny ma chęc odpisać, to co zabronić mu?

P.


Takie tam 53L, 50x30x35, Koralia Nano, Tunze 9001,  kaskada HBL501, lampa LED, SPECTRA, 30W

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przebrnąłem przez cały ten temat i powiem szczerze że prawda leży gdzieś po środku, a najbliżej jej był chyba Kapitan. Tak z ręką na sercu, ile pojawia się takich wątków ewidentnie doprowadzających do szału swoją ignorancją? Dwa na miesiąc, trzy? Zacznijcie się wczytywać w te niby powtarzające się pytania a dostrzeżecie różnicę, świat akwarystyczny pędzi do przodu i pytanie na które padla wyczerpująca odpowiedź załóżmy rok temu, dziś juz może zostać uznane za nowe, wymagające innej odpowiedzi...

Pozdrawiam

seb


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A moze czas na mala reforme w dziale dla nowicjuszy. Czyli pogrupownie tematow. Zabrac ten "rozsypany" piasek i wegiel . Pogrupowac zagadnienia cyrkulacja, odpieniacze, oswietlenie. Nie chodzi mi o to by zrobic rozdrobnienie ale przejzystosc.


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Uuuuu, Grześ, nie wyobrażam sobie kto miałby to robić :)

pozdrawiam

seb


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mieliśmy wszyscy nadzieje że Seb... :crybaby:


380l, 400W led DIY Cree, odp. T-Aqua, trochę innych gratów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Że co ja? :D Że będę walił po łbach ciął i rąbał? :D

Pozdrawiam

seb


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przebrnąłem przez cały ten temat i powiem szczerze że prawda leży gdzieś po środku, a najbliżej jej był chyba Kapitan. Tak z ręką na sercu, ile pojawia się takich wątków ewidentnie doprowadzających do szału swoją ignorancją? Dwa na miesiąc, trzy? Zacznijcie się wczytywać w te niby powtarzające się pytania a dostrzeżecie różnicę, świat akwarystyczny pędzi do przodu i pytanie na które padla wyczerpująca odpowiedź załóżmy rok temu, dziś juz może zostać uznane za nowe, wymagające innej odpowiedzi...

Pozdrawiam

seb

podpisuję się, jak ktoś śledzi forum kilka lat to widać różnicę w odpowiedziach na te same pytania, pamiętam, że kiedyś doradzał mi zarówno ADI jak i Waldek :D

..częściowo zostałem ofiarą porad, ale z perspektywy czasu, podobne pytania mnie nie rażą, sam wielokrotnie zmieniałem zdanie w kluczowych sprawach dotyczących prowadzenia baniaka, jak na razie dzięki forum baniak nadal żyje chociaż miał bardzo dużo ciężkich chwil

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Lufcik... dobrze piszesz ale zapomniałeś o jedynym:

- problemem jest też to, że czasami jak ktoś napisze "głupiego" posta to nie potrafi wybrnąć z twarzą z tego i brnie w to aż g..wno zaleje mu gębę i nie może już więcej bełkotać...

nie chciałbym tu wskazywać na autora tego topika... ale chyba też tak zaczyna...

@waldit1 przepraszam kolego ale:

- ani data rejestracji na forum (można od wielu lat prowadzić akwa i pisywać chociażby na międzynarodowych forach),

- ani zasobność portfela (można być biednym, ale mieć olbrzymią wiedzę a np z racji wykonywanego zawodu biolog oceanograf mieć olbrzymie doświadczenie),

- ani wiek (można mieć 14 lat i być młodym Eisensteinem),

- ani wykształcenie (patrz wyżej, dla przykładu mogę poznać Cię z osobą która nie skończyła szkoły średniej a pracowała dla UW działu astrofizyki, wykonując dla nich przyrząd elektroniczny służący do mierzenia odległości ziemia - gwiazda i był to jej autorski projekt/wykonanie)...

nie są wyznacznikiem tego co reprezentuje dana osoba... przeszłość pokazała na wielu przypadkach dokąd można zajść dzieląc, naznaczając, pokazując kto jest lepszy i kto ma tu rację...

Kolego sorry ale sam sobie zaprzeczasz żadne z powyższych ludzi nie założy ci posta pod tytułem jestem nowy jak zacząć :wallbash:

Chodzi tylko o utemperowanie lenistwa i propagowanie szukania wiedzy a nie wszystko na tacy :wallbash: bo dzieciakowi sie nie chce szukać.

Pomysł porządków w dziale dla nowicjuszy jest super tam brakuje przejżystości.


gallus in suo sterquilinio plurimum potest

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hmm ta dyskusja trwa od kilku dni, robi się to trochę już nudnę, ale zagłębiłem się nieco w Twój profil @waldit1 i jakoś nie widzę ani jednej odpowiedzi na powtarzające się wg. Ciebie pytania u "rozleniwionych nowicjuszy", szukam więc Twojej podstawy do stworzenia tego tematu, ale hmm, doszukać się nie mogę. Ja w tygodniu mam kilka PW odnośnie reefMAX'a, zawsze odpisuje na każdą z wiadomości, wiesz to miłe jak ktoś podziękuje, jak spotkasz za rok, czy dwa na zlocie i uściśnie Ci dłoń, czy muszę odpisywać? Oczywiście, że nie, ale to robię! Owszem, również widzę te powtarzające się tematy, ale czy mnie męczą? Nie mniej jak ten, jeśli nie mam ochoty nie piszę, jeśli chcę pomóc i wiem, że napisze coś sensownego - to pisze. Teraz na górze na forum jest temat coś w stylu "jaki ukwiał dla błazenków?", pierwsza odpowiedź jest wielce fachowa.. Jeśli należałoby coś tępić, to nie "rozleniwionych" jak to nazwałeś nowicjuszy, tylko starych jakby się mogło wydawać, wyjadaczy, którzy nie pokazują klasy :welcome:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

to i ja dorzucę 3 grosze jeśli chodzi o nowych użytkowników :) kiedyś ktoś chciał wsadzić mandaryna do 30 litrowej kostki ja i chyba jeszcze 2 użytkowników potępiło ten pomysł (z wiadomych celów) i skończyło się tym że dostaliśmy po -1 zapewne od "nowego" użytkownika bo on chce i koniec

poza tym pytania nowych użytkowników jak najbardziej bo każde akwarium jest inne każdy chce mieć inną obsadę aczkolwiek fajnie by było jakby zawsze był jeden ogólny temat i pod tym pisać cały czas byłaby to też fajna sprawa bo można zobaczyć jak bardzo dany wątek ewoluuje a to też fajne


akwarium: 300 litrów + 70 litrów sump, 65 kg LS, oświetlenie 8x54W, odpieniacz turbo 1000

57402030.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@waldit1 jak widać nie zrozumiałeś... piłem do szufladkowania użytkowników, którego Ty cały czas się dopuszczasz! dobra mnie to już znudziło ;) idę pisać w temacie jaki błazenek do ukwiała ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Już zrozumiałem o co chodziło dyzmie ja się poddaje,,, "róbta co chceta". :wallbash:

edit zajrzałem teraz do działu dla nowicjuszy ,jednak ta rozmowa przyniosła wymierne skutki .. pozdrawiam kolegów

Ps ale mi po reputacji pojechaliście chyba sie postrzelę z broni osobistej z całej tej traumy :harhar: :harhar: :harhar:


gallus in suo sterquilinio plurimum potest

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie zachodz w glowe, zobacz ile ja nazbieral wazeliny i co mi po tym.

Parametry w normie, korale nabuzowane. Juz nie dlugo wszyskie plusy i minusy poleca w kosmos. Ilosc gwiadek o niczym nie swiadczy.

Bedzie opcja za co pochwalka, a za co w pupe.


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Już zrozumiałem o co chodziło dyzmie ja się poddaje,,, "róbta co chceta". :wallbash:

edit zajrzałem teraz do działu dla nowicjuszy ,jednak ta rozmowa przyniosła wymierne skutki .. pozdrawiam kolegów

Ps ale mi po reputacji pojechaliście chyba sie postrzelę z broni osobistej z całej tej traumy :harhar: :harhar: :harhar:

no to masz na pocieszenie :harhar:


4429_4437.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ja myślę, że nie ma co się spinać i zostawić dział dla nowicjuszy, niech sobie żyje swoim życiem. Kto będzie chciał niech odpowiada, ale zaprowadzić porządek w innych działach. I chciałbym się odnieść do działu DIY, myśle,że powinien to być DIY , a jak ktoś chce coś sprzedać to od tego jest targowisko. To takie kilka groszyode mnie.


New project 75×60×60

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.