Skocz do zawartości
axela1

CB RADIO jak podłączyć w domu?

Rekomendowane odpowiedzi

Przejmuję temat Axeli od ktorego mam CB :)

Moje pytanie, czy i jak w prosty sposob podłączyć sobie to w domu, a nie w samochodzie

i czy to legalne bo nie siedze w temacie :)

Jakie części mi jeszcze potrzebne nie licząc tego co na zdjęciu i anteny?

Pozdro luft

post-11097-0-96398800-1326391994_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
:)

LED Maxspect, Tematy lufta

Salarias allegro (sklep Salarias) baner NanoReef www.mariuszfrej.com Moje szkła: 80 l (105 w obiegu)- ReefMax, start 10 sierpnia 2010, 90% sucha skała, II) 360 l (ok. 470 l w obiegu) start VI 2012 - 100 % sucha skała, . Akcja Pajacyk - kliknij proszę!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zasilanie 12V, antenę i wio. Jak masz homologację na radio, to do 4W mocy promieniowanej możesz używać do woli. No może poza puszczaniem muzyki przez to radio. :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

... i wołaniem PYSIA, PYSIA :)

Tylko przy montażu anteny załatw jej dobrą masę. Jak mieszkasz w bloku to czasem spółdzielnie chcą wiedzieć o instalacji antenowej, chyba że nie będziesz miał jakiś 5m masztów to luzik.


Qlfon, Lublin

Akwarium: 115x84x65, oświetlenie 6x39W T5 + BP XM140, odpieniacz BK200, cyrkulacja: 3x6055,1x6095, obieg: Red Dragon Mini 6000,

Poprzednie akwarium Projekt Nautilus: 18,03,2012 - 27.07.2016.

Obecnie: prawie FOWLR:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a jak sprawdzić mozna czy to CB ma homologacje? Po modelu w necie czy fizycznie po jakies nalepce?


LED Maxspect, Tematy lufta

Salarias allegro (sklep Salarias) baner NanoReef www.mariuszfrej.com Moje szkła: 80 l (105 w obiegu)- ReefMax, start 10 sierpnia 2010, 90% sucha skała, II) 360 l (ok. 470 l w obiegu) start VI 2012 - 100 % sucha skała, . Akcja Pajacyk - kliknij proszę!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zazwyczaj jest dodawana do radia homologacja na kartce. Niby powinno się to ze sobą wozić, bo policjant może sprawdzić, czy radio posiada homologację. Jak nie masz takiej dodatkowej kartki, to poszukaj w necie, może Ci się uda druknąć.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość dieter25

no i pamiętaj żeby dostroić antene bo możesz usmażyć końcówkę mocy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ja Ci gwarantuje że szybko ją zdemontujesz,nasłuchasz sie ku...., hu... i tym podobnych słówek no i pysi oczywiście to szybko Ci się odechce :thumbdown:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no moze :) nie mam doswiadczenia :D


LED Maxspect, Tematy lufta

Salarias allegro (sklep Salarias) baner NanoReef www.mariuszfrej.com Moje szkła: 80 l (105 w obiegu)- ReefMax, start 10 sierpnia 2010, 90% sucha skała, II) 360 l (ok. 470 l w obiegu) start VI 2012 - 100 % sucha skała, . Akcja Pajacyk - kliknij proszę!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Musisz mieć miernik np taki http://allegro.pl/miernik-do-strojenia-anten-cb-fs145-tanio-i2062611068.html a jak kupujesz zestaw z anteną na magnes to nie trzeba stroić.

Kazdą antene sie stroji,nie wazne czy na magnes czy nie.W każdym mieście znajdziesz kogoś kto stroji anteny,popytaj,u mnie w mieście to koszt 20zł :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Akwa.125x55x60 + sump 80x40x40 , Maxspect 2x120w 16000k , obieg Eheim Compact +3000 , odp. diy ala ATI 200 , cyr. 4 x Tunze 6055 na Multi. 7095 , Dastaco II ala DiTus ,AquaRoche ZERO LR.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak zwykle płaci się za niewiedzę...

Zjawisko promieniowania polega na tym, że w antenie wytwarza się fala stojąca. Przyspieszany ruch ładunków powoduje wytworzenie fali EM. Aby cała moc fali została wypromieniowana, to w antenie musi powstać jak najlepsza fala stojąca. W slangu CB-radiowym określa się to współczynnikiem SWR, czyli na polski "Współczynnik Fali Stojącej", a realizuje poprzez dopasowanie długości anteny do długości fali emitowanej. Dlatego właśnie najlepiej, aby antena promieniująca falę o określonej długości miała jej długość badź jej wielokrotność (może też być wielokrotność ułamkowa - mówi się wtedy o np. ćwierćfalówce). Gdy w antenie powstaje idealna fala stojąca wtedy SWR (czy WFS inaczej) = 1.

Sądzicie, że producenci markowych anten do CB przeznaczonych do emitowania fali w tym zakresie nie zadaliby sobie tyle trudu, żeby dociąć promiennik na odpowiednią długość stanowiącą wielokrotność długości fali?

Czy znacie kogoś, komu na markowej antenie przeznaczonej do CB pomiar SWR wyszedł większy niż 1.5? W przypadku gdy ktoś się rąbnie w obliczeniach lub gdy maszyna źle dotnie i SWR wyjdzie np. 1,5, to wtedy straty mocy są tylko 4%.

Czy warto dawać zarabiać osobom strojącym antenę, żeby sprawdzili, że SWR jest dobry?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ejerzyk, wplyw na swr ma nie tylko dlugosc promiennika, ale np jakosc lutowania np. wtyku uc1 czy n-ki. Wiekszosc anten jest wstepnie zestrojona, ale wystarczy uszkodzenie kabla aby swr byl 1.5 i wyzej. Te 4% to czasami duzo, chyba ze rozmawiamy w kontekscie 19tki a nie DXow.

vdr by mobile


110x50x50 ,sump 62.5x38x40, 3x Tunze 6045, nj4500, H&S 150-F2001

Dariusz 'VDR' Rubinkiewicz

http://nano-reef.pl/topic/35493-275l-radomskie-malenstwo/

http://art.debesciak.net http://www.klub-malawi.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No a jak sie ma jeszcze podstawa pod antene? Niby najlepsze parametry powinny być jak stoi na kawałku blachy 1m*1m powiedzmy na dachu samochodu?A co jeżeli montujemy w nietypowym miejscu? Ja tak miałem? Antena montowana była na lusterku :) ponieważ autobus był plastikowy i nie było fizycznej możliwości innego montażu.

Darek100 po czym stwierdziłeś że nie trzeba było strojić??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Taką dostałem informację od sprzedającego, i radio łapie bardzo dobrze. Anteny na magnes mogą być przekładane z miejsca na miejsce i odbiór jest dobry, kumpel przekładał zwykłą antenę z pałąka lusterka na dach i trzeba było wszystko zestroić na nowo. Nie jestem znawcą tematu, to moje własne spostrzeżenia.


500 litrów, Deltec, Lampa - 150W LED,

http://nano-reef.pl/...25l-z-mikolowa/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Antenę stroi się do danego miejsca montażu. Antena jest jakoś zestrojona fabrycznie ale skąd taki np. President czy inne Siro ma wiedzieć na jakich kanalach i modulacji antena będzie używana? SWR sprawdza się na docelowym kanale i sąsiednich własnie po to by było optymalnie. Ale nie oszukujmy się obecnie CB w Polsce to 19 i tyle:(


Qlfon, Lublin

Akwarium: 115x84x65, oświetlenie 6x39W T5 + BP XM140, odpieniacz BK200, cyrkulacja: 3x6055,1x6095, obieg: Red Dragon Mini 6000,

Poprzednie akwarium Projekt Nautilus: 18,03,2012 - 27.07.2016.

Obecnie: prawie FOWLR:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No tak.Stroji się do danego miejsca i w innym kilkanaście cm dalej może już nie działać poprawnie.Ja też nie jestem znawca tematu wiem co nie co jako użytkownik CB :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Skad maja wiedziec ? Ano stad ze pasmo CB to pasmo circa about od 26MHz do 28MHz. W Polsce od 26,960 do 27,400 MHz. Wystarczy zestroic antene na np. srodek pasma aby działała poprawnie w całym pasmie. SWR=1 super, ale smialo bedziecie dzialac z 1,2 a nawet 1,5 i koncowki raczej nie usmazycie. Moze gorsza skutecznosc bedzie bo nie wszedzie sie dowolacie. Co do magnesow - to jest, ze tak powiem rzecz zastepcza bo nie kazdy chcialby dziurawic dach w samochodzie zeby przymocowac uchwyt. Ja mam na bagazniku uchwyt gdzie sruby od spodu "wgryzaja sie" w lakier ! ;) Dobra masa to podstawa i zaden magnes nie zastapi porzadnego uchwytu. Co do pasma obywatelskiego - ja jezdzac czasami slysze na 19tce DXy. W domu mam dipol na 80m i na tym 40m drucie slucham na 27.555 USB czy 26.425 USB. Czasami sie pojawiaja dalekie stacje ;)


110x50x50 ,sump 62.5x38x40, 3x Tunze 6045, nj4500, H&S 150-F2001

Dariusz 'VDR' Rubinkiewicz

http://nano-reef.pl/topic/35493-275l-radomskie-malenstwo/

http://art.debesciak.net http://www.klub-malawi.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobra masa to podstawa i zaden magnes nie zastapi porzadnego uchwytu.

Prawda :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zasilanie 12V, antenę i wio

Z tego co pamietam to napiecie powinno miec 13,8V a wydajnosć pradowa w zaleznosci od mocy nadajnika .Myśle ze około 2-3A powinno byc ok


 435 l 150x55x53 ,DeltecMCE600, Aquasunlight 2x250&2x54 ,

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.