Skocz do zawartości
Bartboss

Filtracja sposób niemiecki

Rekomendowane odpowiedzi

Witam kolegów dzisiaj usłyszałem o sposobie filtracji w sumpie niemieski są to dwie rury wklejone w sumpie w jednej jest wegiel w drugiej inny filtr czy ktoś o tym słyszał i co to ???

Pozdrawiam.


160x55x50 600l sump 160l tunze6055 tunze 6025 2xaquel obieg eheim profilux 4x80wt5 2x120w led aquatrend dooser reaktor wapna i cala reszta.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tu chyba raczej chodzi o metodę berlińską, najpopularniejszą dzisiaj metodę filtracji, a węgiel i adsorbery mogą być jej elementami, podstawowymi są żywa skała i odpieniacz.

Metoda Berlińska


*Moja Rafka 200 l* (zlikwidowana z końcem 2016) 100x40x50, Sump 40L, Pudełko przelewowe, Lampa HQI 2x150+2x39W T5, Odpieniacz Deltec MC500, Obieg Eheim 1260, Cyrkulacja 2x Koralia3 6400l/h, LR 34kg, LS 21kg

Sprzedam wąż silikonowy 32 mm

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Metoda berlińska dziś jest mało popularna, każdy chce mieć baniaku aquascpe które trochę mija się z założeniem "niemieckiej" metody.


"Wszystko co słyszymy jest opinią, nie faktem. Wszystko co widzimy jest punktem widzenia, nie prawdą." Aureliusz

Nowe 730L

Stare 470L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Metoda berlińska dziś jest mało popularna, każdy chce mieć baniaku aquascpe które trochę mija się z założeniem "niemieckiej" metody.

Możesz napisać dlaczego tak uważasz?


Tisze jediesz dalsze budiesz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wow...a ja myslalem ze jak doloze sobie sumpa i zdejme wiszacego delteca i uzbroje sie w skimera w sumpie i w dodatku jak sobie wrzuce troche gruzu zywej skaly to bede mial "metode berlinska" czyli tak jak 95% ludzi z tutejszego forum ;)


122x61x61 + sump cyrkulacja 2x6045 tunze H&S 150

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja wlasnie mysle ze metoda berlinska - oparta na zywej skale i zywym piasku jest caly czas najpopularniejsza metoda. Trzeba jednak przyznac, ze czesto jest wspomagana wodka czy peletami. Aquascaping jest dzisiaj bardzo modny przez co czesto ilosc zywej skaly spada do przyjetego minimum (chyba o to chodzilo Mackowi). Ja jednak oprocz 15-20kg w tanku trzymam dwa razy tyle w sumpie


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość nanokaczor

Metodę berlińską wspomaganą wódką można by nazwać metodą polską.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niestety, chyba to Niemcy pierwsi zaczęli lat wódkę do akwarium morskiego :)


http://pl.reeflex.net/ - polskojęzyczny leksykon akwarystyki morskiej
_____________________________________________________________________

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Andrzej, nie masz racji.

Zapewne lali i leja Doppelkorn. :rambo:


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No nie wiek koledzy czy dobrze się zrozumieliśmy bo mnie chodzi bardziej o budowę sumpa czyli pozbycie się komór w sumipe i umieszczenie wszystkich elementów w jednej komorze tylko spadajaca woda z baniaka wpada w dwie rury PCV np120 w których w jednej jest węgielk aktywny a w drugiej jakiś inny filtr .Nie wiem nic więcej ponieważ osoba , która mi o ty powiedziała zakłada akwa i za swoją wiedze życzy sobie niezłe pieniążki.

Pozdro.


160x55x50 600l sump 160l tunze6055 tunze 6025 2xaquel obieg eheim profilux 4x80wt5 2x120w led aquatrend dooser reaktor wapna i cala reszta.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tak cos z netu

Metoda Berlińska jest najpopularniejszą dzisiaj metodą filtracji wody w akwarium rafowym. Jej ogólne zasady zostały opracowane przez środowisko akwarystów z Berlina , stąd oczywiście pochodzi jej nazwa. Należy zwrócić uwagę na to , że bardzo dynamiczny rozwój akwarystyki morskiej i coraz większa liczba różnych urządzeń wspomgających filtrację powodują, że dzisiaj trudno jest powiedzieć kiedy dokładnie mamy do czynienia z metodą berlińską, a kiedy zbudowany system już nią nie jest. Inna sprawa, że tego typu rozważania nie mają dużego sensu. Wiele nowych rozwiązań można traktować jako uzupełnienie metody berlińskiej.

Metoda Berlińska była pierwszym systemem filtracji w obiegu zamkniętym, dzięki któremu udało się uzyskać znaczące sukcesy w hodowli koralowców SPS, z tego chyba najbardziej znanym jest Acropora Sp. Niemiecki akwarysta Dietrich Stuber był i jest do dzisiaj jednym z najbardziej aktywnych akwarystów z całej grupy , która przed laty opracowała metodę berlińską i do dzisiaj ją rozwija. Stuber był pierwszym akwarystą , który z powodzeniem zaczął chodować w akwarium koralowce z gatunku Acropora. Warto wspomnieć, że Acropora wyrosła w akwarium Stubera z małego fragmentu koralowca jaki był przyrośnięty do kawałka żywej skały świeżo włożonej do akwarium. Inna wersja legendy jaką spotkałem mówi, że po prostu wyrosła ze skały. Inni akwaryści zachęceni faktem, że udało się w warunkach akwariowych utrzymać przy życiu koralowiec, który do tej pory ginął w akwarium w ciągu kilku tygodni, poszli w jego ślady i budowali akwaria działające na tej samej zasadzie z filtracją później nazwaną berlińską. Oni równierz uzyskiwali bardzo dobre wyniki w hodowli tego samego koralowca - i to w dosłownym tego slowa znaczeniu. Acropora ze zbiornika Stubera była źródłem szczepek z których rozwijały się korale w akwariach innych akwarystów. Spotkałem się z informacjami , że dzisiaj trudno jest jednoznacznie określić jaki gatunek Acropora Stuber wprowadził do akwarystyki, Sprung i Delbeek podają, że to Acropora formosa. Koralowce od ponad 20 lat rozwijane w warunkach sztucznej chodowli przybrały dość specyficzną formę. W tej chwili jest ona dostępna w handlu pod nazwą 'Stuber Staghorn', natomiast łacińska nazwa gatunku to po prostu Acropora Sp.

- żywa skała w ilości odpowiadającej ok.20% objętości akwarium (np.: 100l akwarium powinno być wyposażone w 20 kg żywej skały). Żywa skała jest w tej metodzie podstawowym medium w którym zachodzi filtracja biologiczna. Czasami pojawiają się pytania o to dlaczego akurat 20% ? Nie udało mi się znaleźć żadnego wyjaśnienia, ale wydaje mi się , że najbardziej racjonalnym i bardzo prawdopodbnym wyjaśnieniem jest, że drogą prób i błędów udało się ustalić, że statystycznie taka ilość żywej skały w typowym akwarium morskim daje najlepsze rezultaty jeśli chodzi i siłę filtracji. W zależności od obciążenia zbiornika czyli ilości ryb i gatunków (glonożercy produkują znaczne ilości odchodów), ilości i gatunków koralowców, ilości podawanego pokarmu, będzie zmieniało się zapotrzebowanie na ilość żywej skały. Warto pamiętać, że dzisiaj często stosowane są dodatkowe metody filtracji używane równocześnie z berlinką, takie jak DSB co także ma wpływ na zapotrzebowanie co do ilości żywej skały.

- wydajny odpieniacz białek. Podstawowe urządzenie usuwające, jak sama nazwa wskazuje, głównie białka, ale także wiele innych substancji rozpuszczonych w wodzie (tłuszcze, kwasy tłuszczowe, kwasy organiczne, aminy, fosforany i wiele innych), a których obecność i kumulacja w wodzie morskiej w akwarium w krótkim czasie doprowadzi do załamania systemu.

- silne oświetlenie - klasyczna Metoda Berlińska zakłada wykorzystanie oświetlenia HQI. Dzisiaj oczywiście mamy do dyspozycji inne technologie, zdecydowanie najczęściej stosowaną są świetlówki T5 stosowane jako jedyne oświetlenie w akwarium lub jako uzupełnienie do HQI. Ostatnio coraz częściej stosuje się także oświetlenie bazującej na diodach LED. Ważne jest, że metoda berlińska wprowadziała jako podstawę oświetlenie o temperaturze barwowej 10000K lub więcej jako konieczny elemeny systemu.

- filtrowanie powierzchniowe realizowane najczęściej poprzez spływ wody kominem do sumpa. Wielu akwarystów zwraca uwagę na powstający na powierzchni wody tzw biofilm jako coś co zakłóca estetykę akwarium. Rzeczywiście nie wygląda to ładnie. Ale obecność biofilmu ma znacznie większy wpływ na akwarium. Wystarczy wymienić utrudnioną wymianę gazową na powierzchni wody i zatrzymanie znacznej części światła (jedno ze źródeł podaje, że nawet do 40%). Spływ wody kominem do sumpa powoduje, że biofilm nie może utrzymac się na powierzchni i jest skutecznie filtrowany.

- dzienne dozowanie wapnia i utrzymywanie alkaliczności wody na wymaganym poziomie. Konsumpcja wapnia (Ca) w akwarium rafowym w którym występują koralowce twarde , w zależności od tego jak wiele tych zwierząt jest w akwarium, może być mniejsza bądź większa, ale faktem jest, że w większości zbiorników wymagane jest systematyczne dodawanie wapnia, aby utrzymać poziom zawartośc zbliżony do naturalnej wody morskiej. Niemieckie "Kalkwasser" najczęściej pojawia się w kontekście metody berlińskiej i oznacza roztwór o wysokiej zwartości wapnia dozowany do wody w akwarium.

- dozowanie pierwiastków śladowych (mikroelementów): stront, jod i inne. Skład naturalnej wody morskiej jest dość złożony, występuje wiele pierwiastków, które są potrzebne do tego, aby organizmy żywe mogły funkcjonować w zdrowiu. Koralowce, krweteki, kraby, anawet ryby wchłaniają wiele z nich powodując tym samym obniżenie ich poziomu zawartości w wodzie. Tak jak w przypadku wapnia oznacza to konieczność ciągłego dodawania mikroelementów tak , aby utrzymać ich właściwy poziom.

- użycia piasku koralowego lub żwiru jako dodatkowego elementu filtrującego, wraz z dodaniem zwierząt pomagających w utrzymaniu czystości dna. Dzisiaj punkt mocno dyskusyjny. Opisy zresztą różnią się w tym miejscu, można powiedzieć, że nie było jednej definicji metody berlińskiej. Zaleganie i kumulacja detrytusu w piachu i żwirze może prowadzić do istotnych problemów w funkcjonowaniu akwarium. Wskazana jest odpowienio silna cyrkulacja i takie ustawienie pomp, aby na dnie nie zalegał detrytus. Z drugiej strony wspomniane wyżej zwierzęta żwiące się właśnie odpadkami pożywienia, detrytusem pomagają utrzymać piaskowe dno w dobrej kondycji. Nie należy mylić tego elementu metody berlińskiej z DSB. W odróżnieniu od DSB w klasycznej metodzie berlińskiej zalecane jest użycie żwiru koralowego w rozmiarze 5-10mm i grubości do 2,5 cm warstwy żwiru usypanej na dnie.

- cyrkulacja z prędkością minimum 10x objetość akwarium na godzinę. Bardzo ważny element systemu , któremu warto poświęcić odrębny artykuł. W punkcie powyżej wspomniałem już o cyrkulacji, która pomaga w utrzymaniu czystości w akwarium, ale warto pamiętać, że jej rola szczególnie dla funkcjonowania koralowców jest znacznie większa niż możnaby przypuszczać. W tej chwili zwrócę tylko uwagę, że rozwój techniki spowodował pojawienie się pomp o różnych parametrach tak jeśli chodzi o wydajność (stała lub zmienna), strumień (skupiony bądź rozproszony), w efekcie dzisiaj zdecydowana większość zbiorników wykorzystuje silną curkulacje na poziomie 30x - 50x objętości akwarium.

- wykorzystanie tzw sumpa jako dodatkowego zbiornika filtrującego w którym może znajdować się żywa skała, algi i urządzenia takie jak odpieniacz, reaktor wapienny etc etc. Obieg wody z akwarium przez sump z powrotem do akwarium powinien być na poziomie minimum 2-5x objetości akwarium. Dzisiaj często mówi się nawet o przepływie 10x lub więcej.

- węgiel aktywowany : dzisiaj jego użycie w sposób zalecany przez twórców metody berlińskiej bywa kwestionowany przez akwarystów, niemniej watro wspomnieć, że oryginalne zalecenie jest takie, aby węgiel aktywowany był ciągle obecny w systemie (najczęściej w sumpie). Większość akwarystów dzisiaj uważa , że ciągła obecność węgla aktywnego może doprowadzić do nadmiernego wyjałowienia wody.


500L OptiW.12mm +sump112L

Odpieniacz BubbleKing mini200.Pompa obegowa New Jet 4500L/h , cyrkulacja 2xTunze6095 + multicontroler7096+JEBAO RW15 .oswietlenie Giesemann Infinity 2x250W+4xT5 ok 35kg skaly + 20kg Livesand+ Sera Siporax 3l.Automatyczna doleweka i inne duperele + TM Bio NP Pellets sie kreca.Reaktor Wapnia ala Dastaco

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

...aaaaaaaaaaaaaaaahhhhhhhhhaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa.... :thumbsup:


122x61x61 + sump cyrkulacja 2x6045 tunze H&S 150

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Motorem napedowym metody Berlinskiej byl Peter Wilkens w ktorej to po raz pierwszy zaczeto z sukcesem utrzymywac korale takie jak Acropora. Glowna roznica dzielaca ja od Juberta czy czy innych naturalnych Lee Chin Eng (wg zapiskow pierwszy morszczak) byl sump z odpieniaczem zamiast refugium. W metodzie tej propagowano dozowanie takich elementyow jak stront i jod.

Pierwotnie "Berlin" z 1980 roku polegal na:

- dno zupelnie gole, lub do 2,5cm zywego piasku o granulacji ziaren od 5-10mm

- zywa skala w ilosci nie koniecznie po sam dach

- odpieinacz bezposrednio podpiety do zrzutu

- oswietlenie HQI

- kalkwasser jako zrodlo wapna

- wegiel aktywny

- cyrkulacja - silna i zmienna co do kierunku

EDIT: Normad pieknie wszystko wylozyl :thumbup:

Czyli do dzis bez wiekszych zmian.


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No nie wiek koledzy czy dobrze się zrozumieliśmy bo mnie chodzi bardziej o budowę sumpa czyli pozbycie się komór w sumipe i umieszczenie wszystkich elementów w jednej komorze tylko spadajaca woda z baniaka wpada w dwie rury PCV np120 w których w jednej jest węgielk aktywny a w drugiej jakiś inny filtr .Nie wiem nic więcej ponieważ osoba , która mi o ty powiedziała zakłada akwa i za swoją wiedze życzy sobie niezłe pieniążki.

Pozdro.

Pierwsze słyszę by filtracja węglem i adsorberami nosiło miano niemieckiej :) Nie ma potrzeby stosowania filtracji węglem i adsorberami wraz ze startem systemu, dziś odchodzi się od stosowania węgla na stałe, a i adsorberów używa się jeśli tego wymaga sytuacja, oczywiście można tutaj zastosować wspomniane rury czy filtry przepływowe fluidyzacyjne jak również wystarczy zwykła pończocha na wspomniane media, ale jeśli w akwarium mają być ryby i koralowce to bez odpieniacza się nie obejdzie, na samym węglu i adsorberach system nie ujedzie, chyba że rozmawiamy o malutkim akwarium w którym wystarczą same podmiany wody. Alternatywą dla odpieniacza jest algaescrubber ale to już inna bajka.


*Moja Rafka 200 l* (zlikwidowana z końcem 2016) 100x40x50, Sump 40L, Pudełko przelewowe, Lampa HQI 2x150+2x39W T5, Odpieniacz Deltec MC500, Obieg Eheim 1260, Cyrkulacja 2x Koralia3 6400l/h, LR 34kg, LS 21kg

Sprzedam wąż silikonowy 32 mm

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Możesz napisać dlaczego tak uważasz?

Z mojej wiedzy przekazanej "ustnie":

Założenie metody Berlińskiej: 20-25% kg skały w stosunku do objętości zbiornika i to dopalone hqi. Metoda zakłada że duża ilość skały jest oświetlana hqi co daję bardzo mocną fotosyntezę. Do tego dno bez piasku umożliwiające skuteczne odsysanie supstratu.

Dziś dając skałę do sumpów i nie oświetlając jej przeczy się istocie metody Berlińskiej, do tego dajemy piasek starając się uzyskać dodatkowo DSB.

Jest świeży TOTM zbiornik który można zaliczyć do klasyka berlińskiego przymykając oko na piasek na dnie. Zbiorniki na metodzie berlińskiej są charakterystyczne pod względem ilości kamoli. Stare TOTM w przeważającej ilości mają ściany ze skały zajmujące 2/3 zbiornika i do tego, stare sprawdzone HQI.


"Wszystko co słyszymy jest opinią, nie faktem. Wszystko co widzimy jest punktem widzenia, nie prawdą." Aureliusz

Nowe 730L

Stare 470L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.