Skocz do zawartości
Wieczny

Jaką skałe najlepiej wybrać.

Jaką skałe najlepiej wybrać.  

104 użytkowników zagłosowało

  1. 1. Jaki rodzaj ska?y by?cie wybrali do nowego zbiornika.

    • ?ywa ska?a ( prosto z frachu )
    • ?ywa ska?a ( odgazowana )
    • ?ywa ska?a ( z dzi?aj?cego zbiornika )
    • Sucha ska?a rafowa


Rekomendowane odpowiedzi

@ Echindorus yyyyy ja wszedzie pisze że na suchej wystartowałem :p


LED Maxspect, Tematy lufta

Salarias allegro (sklep Salarias) baner NanoReef www.mariuszfrej.com Moje szkła: 80 l (105 w obiegu)- ReefMax, start 10 sierpnia 2010, 90% sucha skała, II) 360 l (ok. 470 l w obiegu) start VI 2012 - 100 % sucha skała, . Akcja Pajacyk - kliknij proszę!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ale on miał na myśli tylko sucha skałę beż żywych kawałków,i chyba faktycznie nikogo u nas takiego nie ma.


b63d73112ec74cf8f521afe581428e01u1573a17

 

Pozdrawiam.

Tomek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@ Echindorus yyyyy ja wszedzie pisze że na suchej wystartowałem :p

Ale numer....... najwidoczniej musiałem to przeoczyć, ponieważ pewnie zapchałbym Ci skrzynkę na priva moimi wątpliwościami D.gif.

Jestem jednak ciekawy, czym ożywiałeś zbiornik. Ja planuję na początek bakteriami i wodą z działającego akwarium.....co o tym sądzisz??


049f14efc7c0fe68med.jpg

130x70x65; Aquasunlight 2x250W+ 4x54W, Reef Octopus RO-PS-5000INT

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ale on miał na myśli tylko sucha skałę beż żywych kawałków,i chyba faktycznie nikogo u nas takiego nie ma.

Życie przyszło mi ze szczepkami, na podstawkach "na gapę"...

Echindorus - moj baniak nie jest w zaden sposob wyjątkowy, tylko konsekwentnie prowadzony, czego brakuje wielu kolegom - konsekwencji. Tak jak piszesz, woda z podmiany + bakterie i dać naturze zrobic swoje...


LED Maxspect, Tematy lufta

Salarias allegro (sklep Salarias) baner NanoReef www.mariuszfrej.com Moje szkła: 80 l (105 w obiegu)- ReefMax, start 10 sierpnia 2010, 90% sucha skała, II) 360 l (ok. 470 l w obiegu) start VI 2012 - 100 % sucha skała, . Akcja Pajacyk - kliknij proszę!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Życie przyszło mi ze szczepkami, na podstawkach "na gapę"...

Echindorus - moj baniak nie jest w zaden sposob wyjątkowy, tylko konsekwentnie prowadzony, czego brakuje wielu kolegom - konsekwencji. Tak jak piszesz, woda z podmiany + bakterie i dać naturze zrobic swoje...

Świetne wyjaśnienie wszytkich moich wątpliwości....dzięki :smoke:


049f14efc7c0fe68med.jpg

130x70x65; Aquasunlight 2x250W+ 4x54W, Reef Octopus RO-PS-5000INT

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to kurcze kupić taką skałę ?? Jak myślisz luft??

http://allegro.pl/skala-morska-koralowiec-bialy-hit-tylko-u-nas-i2098570961.html

To jest skała martwa koralowcowa?? Będzie kiedyś na niej życie?? Czy to się do niczego nie nadaję??;(

Bo chciałem właśnie taką skałę kupić i zalać wodą z podmianek od kolegi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to kurcze kupić taką skałę ?? Jak myślisz luft??

http://allegro.pl/sk...2098570961.html

To jest skała martwa koralowcowa?? Będzie kiedyś na niej życie?? Czy to się do niczego nie nadaję??;(

Bo chciałem właśnie taką skałę kupić i zalać wodą z podmianek od kolegi.

odpowiem dyplomatycznie :) Zapytaj sprzedawce, czy te kawałki ze zdjęcia można zakupić? Zdjęcia sa jedynie materiałem poglądowym oferty... wiec nie mam podstaw do wypowiedzenia się, a jedynie zasugerować Ci opcje obejrzenia na żywo tej skały.


LED Maxspect, Tematy lufta

Salarias allegro (sklep Salarias) baner NanoReef www.mariuszfrej.com Moje szkła: 80 l (105 w obiegu)- ReefMax, start 10 sierpnia 2010, 90% sucha skała, II) 360 l (ok. 470 l w obiegu) start VI 2012 - 100 % sucha skała, . Akcja Pajacyk - kliknij proszę!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to kurcze kupić taką skałę ?? Jak myślisz luft??

http://allegro.pl/sk...2098570961.html

To jest skała martwa koralowcowa?? Będzie kiedyś na niej życie?? Czy to się do niczego nie nadaję??;(

Bo chciałem właśnie taką skałę kupić i zalać wodą z podmianek od kolegi.

Mam tą skałę......normalna skała rafowa. Kawałki odrąbane od większej całości. Nie jest to martwy koral, tylko skała wapienna wyciągnięta z morza. Wygląda obiecująco....jest u mnie w zbiorniku i jestem dobrej myśli.


049f14efc7c0fe68med.jpg

130x70x65; Aquasunlight 2x250W+ 4x54W, Reef Octopus RO-PS-5000INT

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No i jednak kupiłem tą suchą skałę, jestem zadowolony wybrałem sobie kawałki takie jakie mi odpowiadały. Także na 100% ruszam na samej suchej skale. :welcome:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam zerowe doświadczenie i proszę o pomoc w wyborze. Przewertowałem formum w prawo i lewo czytałem za i przeciw i zgłupiałem. Miałem obrany cel świerzutka skałą z frachtu. Miała być świerza dostawa w lokalnym sklepie w zeszły wtorek i niestety porażka nie dotarła (już drugi raz). I teraz mam dylemat czy czekac na tą skałę wybrać coś lokalnie czy kupić zdalnie np. z erybki skałę reklamowana jako odgazowana ?

Co będzie lepszym sposobem dla takiego nowicjusza jak ja ?

Edytowane przez DomanLBN (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Żadna z tych skal kup martwą suchą. :) serio teraz jest bardzo modna.

Tak. moda jest najważniejsza. A Twoja opinia wynika z doświadczenia


Pozdrawiam. Roman (Dawniej BAU)

150x50x50, sump 120 l,+zbiornik techniczny 80 l,  oświetlenie-ledy Cree 108W + 2x 54W t5, Aqua Nova 6500, 1xJVP 102+jebao 40,odpieniacz stożek made in sebastek i cała reszta zalane 10.02.2011. Obecnie prawie fisch only

Nigdy się nie tłumacz, przyjaciel tego nie potrzebuje a wróg nie zrozumie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Żadna z tych skal kup martwą suchą. :) serio teraz jest bardzo modna.

najładniejsz i najbardziej ceniona jest w krate i grochy.

co na martwej skale zaoszczędzisz to na wode wydasz.

Wysyłane z mojego GT-I9100 za pomocą Tapatalk 2


d4de0a021b7dcb2f19d2db8c778d364fu426a393.png

Wreszcie zdymisjonowana.....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Każdy ma swoje preferencje, ja pierwszy startowałem na żywej drugi na suchej i też działa.

W murenie dostawę mają mieć już drugi miesiąc, jak Ci się spieszy to kup suchą skałe robie co tydzień 120L podmiany a i kawałek 2-3kg skały sprzedam ze swojego sumpa, tylko wycieczka 50km.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja to pokusilabym sie o skale prosto z frachtu :) Co Ci z takiego suchego klocka? Bez zycia.

Wszystkie stworki - slimaczki,krabiki,wezowidla i inne coda bedziesz musial kupowac .

Zastanow sie tez czy chcesz kleic kastrukcje , bo zywej nie pokleisz.

Sucha skala ma tego plusa ze mozna pokleic skale jak sie chce .

Spisz sobie na kartce za i przeciw i dokonaj wyboru wedle wlasnego odczucia :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Każda skała się nadaje praktycznie. Nawet dragon stone ada widziałem w morskim akwarium może ładnie nie wyglądało ale żyło. Ja bym użył suchej ze względu na cene i fajne możliwości do klejenia na sucho jakie ona daje.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zastanow sie tez czy chcesz kleic kastrukcje , bo zywej nie pokleisz.

Sucha skala ma tego plusa ze mozna pokleic skale jak sie chce .

Spisz sobie na kartce za i przeciw i dokonaj wyboru wedle wlasnego odczucia :)

A to ciekawą teorię koleżanka prawi. Niestety rozmija się ona mocno z rzeczywistością ;-).

Oczywiście pokleisz każda skalę bez problemu - co do wyboru to ja polecam skałę z fachu. Faktem jest że dojrzewanie trwa dłużej ale razem ze skałą dostajesz zawsze w parkiecie jakieś gratisy i niekoniecznie chodzi o krabiki. Jak sucha to raczej patrzył bym w kierunku syntetycznej że względu na czystość.

Pomijam oczywiście fakt że na forum jest sporo tematów o wyższości "skały nad skałą" - proponuję poszukać i poczytać

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Weżowidła , wieloszczety, kiełże to przyjdzie ze szczepkami , startowalem w lutym na suchej skale i mam tego pełno.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A to ciekawą teorię koleżanka prawi. Niestety rozmija się ona mocno z rzeczywistością ;-).

Oczywiście pokleisz każda skalę bez problemu - co do wyboru to ja polecam skałę z fachu. Faktem jest że dojrzewanie trwa dłużej ale razem ze skałą dostajesz zawsze w parkiecie jakieś gratisy i niekoniecznie chodzi o krabiki. Jak sucha to raczej patrzył bym w kierunku syntetycznej że względu na czystość.

Pomijam oczywiście fakt że na forum jest sporo tematów o wyższości "skały nad skałą" - proponuję poszukać i poczytać

:) A to kolego napisz czym pokleic skale mokra prosto z frachtu ???

Z checia skorzystam :)

Weżowidła , wieloszczety, kiełże to przyjdzie ze szczepkami , startowalem w lutym na suchej skale i mam tego pełno.

Jesli chodzi o te kwestie - tak ze szczepkami.

Ale zywa skala to pudelko z niespodzianka.Nie trzeba czekac na szczepki :) by dojzec co jest w srodku.

Nie zamierzam sie wymadrzac :)

Weżowidła , wieloszczety, kiełże to przyjdzie ze szczepkami , startowalem w lutym na suchej skale i mam tego pełno.

Jesli chodzi o te kwestie - tak ze szczepkami.

Ale zywa skala to pudelko z niespodzianka.Nie trzeba czekac na szczepki :) by dojzec co jest w srodku.

Nie zamierzam sie wymadrzac :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak. moda jest najważniejsza. A Twoja opinia wynika z doświadczenia

najładniejsz i najbardziej ceniona jest w krate i grochy.

co na martwej skale zaoszczędzisz to na wode wydasz.

Wysyłane z mojego GT-I9100 za pomocą Tapatalk 2

Tak się sklada że z doświadczenia. Aktualna dostępna żywa skała i to dodatkowo prosto z frachtu to tylko ciągłe problemy z parametrami wody i plagach nie wspominają. Meczylem się 2 lata z taką i w dodatku w tamtych czasach najlepszą. Do czasu kiedy nie włożył em suchej. W końcu miałem spokuj i parametry w ryzach teraz po roku czasu pełno w niej życia i wygląda dużo lepiej niż tamta prosto z frachtu która smierdziala nie milosiernie NO 3 wysokie cały czas no i bryopsis.

Rekin nie rozumiem ironi? O co ci chodzi z ta woda bo nie kumam? Jak lubisz skale w grochy i kratki to sobie kup. Ja cenie naturalny wygląd.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

:) A to kolego napisz czym pokleic skale mokra prosto z frachtu ???

Z checia skorzystam :)

Widzę że koleżanka szybciej pisze niż czyta.

Nie chciał bym robić zbędnej reklamy produktów do klejenia skały (choć jest ich wiele ) ale proponuję przejrzeć ofertę np naszego rodzimego producenta(podpowiedź: producenta między innymi soli) . Gdzie w dziale z klejami są aż dwie propozycje - jedna do korali a druga.... no właśnie.

I tak można by wymienić kilku producentów których produkty dostępne są bez problemu w sklepach akwarystycznych. A o starej poczciwej Castoramaie już nie wspomnę ;-).

Oczywiście celowo nie napisałem nazw aby zachęcić koleżankę do poczytania trochę forum - naprawdę warto ;-)

Tak się sklada że z doświadczenia. Aktualna dostępna żywa skała i to dodatkowo prosto z frachtu to tylko ciągłe problemy z parametrami wody i plagach nie wspominają. Meczylem się 2 lata z taką i w dodatku w tamtych czasach najlepszą. Do czasu kiedy nie włożył em suchej. W końcu miałem spokuj i parametry w ryzach teraz po roku czasu pełno w niej życia i wygląda dużo lepiej niż tamta prosto z frachtu która smierdziala nie milosiernie NO 3 wysokie cały czas no i bryopsis.

Myślę że doskonale opisałeś powód swojego niepowodzenia i jest to świetny przykład czego nie powinno się robić. Wybacz ale jeśli Twoje doświadczenie opiera się na uruchamianiu zbiornika na "śmierdzącej skale" z frachtu to zdecydowanie własnie doświadczania Ci brakuje. Równe dobrze mogłeś wrzucić do akwarium kilogram mięsa wołowego - podejrzewam że efekty mógłby być podobny. Dobra skała nie śmierdzi! A jak śmierdzi to możesz ją wsadzać wszędzie ale nie do akwarium - i tyle. A to że akurat nie było innej to nie jest żaden argument :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem co mam w ankiecie zaznaczyć :D

Ja startowałem na 50:50 odgazowanej (aż za bardzo) i żywej z działającego zbiornika. Przy przesiadce na większe "dołożę" suchej... Natomiast chętnie bym zrobił eksperyment i "wystartował ponownie" małe akwarium (po przesiadce) na takiej z frachtu (tylko gdzie taką dostać...? i do tego nieśmierdzącą - jak pisze Walker...)...

Wszystkie "odpowiedzi" są fajne... Dla mnie to hobby jest fajne dzięki eksperymentom i obserwacji...

Każdy chyba powinien wybrać taką, jaka na dany moment mu się wydaje najatrakcyjniejsza, a nie jaką inni polecają...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Osobiscie gdybym teraz mial decydowac kupilbym sucha. Mozna wybrac i "zmontowac" w zasadzie dowolne ksztalty... Nie ma ryzyka, ze cos dziwnego zacznie z niej nawet po jakims czasie wychodzic (jezeli mozna to nazwac ryzykiem). Dodatkowym argumentem jest uproszczone przejscie przez "okres" dojrzewania akwarium (nie ma co obumierac, etc...). Jezeli sa fajne ksztalty trzeba dzialac :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Igor ma racje :) to kokejna wersja wyboru miedzy dobrym a lepszym :) a gdzie 2 Polakow to 3 opinie :) najlepsze jest to ze i tak kazdy podswiadomie dazy do tego samego tylko roznymi sciezkami

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.