Skocz do zawartości
krzlew

sól aquaforest

Rekomendowane odpowiedzi

Test Tropic Marin NO2-NO3... i też nie wierzyłem w ten fiolet w probówce... po prostu mnie zatkało !


Zbiornik: 120x50x45 (270 l) SUMP: 60 l, Deltec APH 525

Obieg: Eheim 3000 (1101) (ustawiony na 2200 l/h)

Cyrkulacja:Tunze 6065, Koralia 2

Oświetlenie T5 4x54W ATI

LR - 38kg, LS - 9 kg (Aragonite LS)

Posolone w Wigilię 24.12.2009, start z LR 25.12.2009

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A może reklamację trzeba było złożyć... A tak to napisałeś co chciałeś i tyle wiemy....;)


akwarium: 140x60x60 OW (500l)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A może reklamację trzeba było złożyć... A tak to napisałeś co chciałeś i tyle wiemy.... ;)

Nigdy nie wierzyłem w potęgę reklamacji. I zawsze byłem popędliwy w takich sytuacjach - bo po prostu mnie szlag jasny trafił. Teraz ochłonąłem już nieco ... i może macie rację.

Tak, owszem napisałem co chciałem i nikogo nie zmuszam/przekonuję by mi uwierzył. Napisałem co mi się zdarzyło i nic więcej.


Zbiornik: 120x50x45 (270 l) SUMP: 60 l, Deltec APH 525

Obieg: Eheim 3000 (1101) (ustawiony na 2200 l/h)

Cyrkulacja:Tunze 6065, Koralia 2

Oświetlenie T5 4x54W ATI

LR - 38kg, LS - 9 kg (Aragonite LS)

Posolone w Wigilię 24.12.2009, start z LR 25.12.2009

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A rozmawiałeś z producentem ? Przesłałeś mu próbkę soli ? To co napisałeś jest można powiedzieć,że niemożliwe i tyczy się to każdej soli.Ręce opadają jak się czyta takie rzeczy.Dziś mam jak nigdy bojowy nastrój,ale będę kulturalny.Sprawdź wcześniej swoje testy,próbówkę umyj i beczkę,zrób jeszcze na chłodno 2-3 razy test,porównaj z testem kolegi........

Edytowane przez inmar (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a uzywasz jakiego testu jesli mozna zapytac?


122x61x61 + sump cyrkulacja 2x6045 tunze H&S 150

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przecież napisał.


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

faktycznie, teraz widze. Za pozno spytalem, nie bylo tego posta jeszcze. Ale mimo wszystko sorki za metlik


122x61x61 + sump cyrkulacja 2x6045 tunze H&S 150

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na fali optymizmu moja kropla goryczy

Piszę bo jestem po 2 podmianach na tej soli i więcej nie będzie. Po pierwszej podmianie coś mi podskoczyło NO3, ale nic, stwierdziłem że może coś się w zbiorniku dzieje, uważnie obserwowałem i .. nic niepokojącego nie zauważyłem. Przy drugiej podmianie 60 litrów, zuważyłem że woda w ziorniku jakby nieco mętnawa, ale że był to wieczór po cięzkim dniu więc wziąłem to na karb zmęczenia oczu po całym dniu pracy. Jedak na drugi dzień z rana zrobiłem testy i oczy wyszły mi z orbit - NO3 50, i fosforany których nigdy nie miałem !

Po poradzie fachowca zacząłem po kolei sprawdzać system: zacząłem od osmozy, ponieważ PPM było 002 więc z rozpendu zmieniłem żywicę. Następnie utoczywszy wody osmotycznej umyłem zbiornik w którym przygotowuję podmianę wodą RO i grzecznie napuściłem 50l. Sprawdziłem PPM - równe 0

Dodałem sól, podłączyłem grzałkę, doprowadziłem do ciężaru 1.024 i ruszam z testami przygotowanej wody.

Ca - 420, nieźle, Mg - 1330 - OK, Kh - 7.7, pH - 7.9

Ale za to: NO3 - 50 !!?? PO4 - 0.03 !!??

I na tym koniec... wszystko poszło do kibla

Gwoli informacji: AQUAFOREST FULL SYNTHETIC REEF SALT w opakowaniu 6.25kg które wziąłem na próbę. I więcej nie tknę.

Numeru seryjnego czy innego identyfikatora na pudełku nie znalazłem. Może akurat ja miałem pecha skoro u wszystkich jest OK, ale pisze ku przestrodze.

jak bym sie zes......ał do tej podmiany to bys nie mial no3 50 o czym ty piszesz ??

ile ludzi korzysta z tej soli , a u ciebie w 60l podmiany masz takie no3 ??

zmien test , podjedz do kogos kto takiej soli uzywa a nie pisz glupot

Edytowane przez qba25 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

............

Tak, owszem napisałem co chciałem i nikogo nie zmuszam/przekonuję by mi uwierzył. Napisałem co mi się zdarzyło i nic więcej.

Ależ Ty napisałeś co podejrzewasz, a nie co się zdarzyło. A co się zdarzyło to trzeba było ze spokojem sprawdzić.


akwarium: 140x60x60 OW (500l)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

panowie bez napinki koleś napisał co mu wyszło może testy złe ma ale nie jedzmy po nim jak się da bo nie o to chodzi, na forum tworzymy ekipę co ma się wymieniając doświadczeniami i poglądami, a nie... poczekajmy a się wyjaśni na pewno.


b63d73112ec74cf8f521afe581428e01u1573a17

 

Pozdrawiam.

Tomek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Janusz kazdy ma prawo do swojej opinii , ale najpierw sie sprawdza 2 razy i pozniej pisze , a nie ze pozniej bedzie np " aaa sorrry test mialem stary " to nie o to chodzi , nawet na io lub innych solach nie bedzie no3 50 wiesz o tym :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

inmar... mycie probowki to mozna robic jak analizujesz 0,1-0,8 NO3 a nie 1 do 50 :thumbup: :thumbup: :thumbup:

ja bym sporbowal innym testem a jak nie to reklamacja.

Jednak jezeli sie potwierdzi... sorry ale ja ni emierze solanki ktora podmieniam - to chore - wierze producentowi.

a jak nie moge wierzyc to... :thumbsup: :thumbsup:

Ale nie wyprzedzajmy faktów, to moze byc blad pomiaru - sprawdz innym testem.


350l SPS tank, 4xTunze 6095 + Tunze7096, ATI Powercone 200i, Profilux 3ex + ext. module

ATI mod 4xT5 39W + LED Cree 162W, DASTACO II Ca reaktor, NP Biopellets

Kupuje uszkodzony sprzęt GHL, Tunze etc...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Użytkownik

cornugon

pisze:

kupiłem sól (bla, bla, bla) zrobiłem pierwszą podmiankę i coś nie tak, jakby azotany podwyższone ale nic

druga podmianka, potem sprawdzam i mam po drugiej podmiance azot 50 mg/litr w akwarium

Potem rozpuszcza sól w osmozie i co? też 50 mg/litr solanki

Teraz prosta matematyka, ile wody musiałby podmienić żeby z azotanów np. 5 ppm przed zmianą soli po dwóch podmiankach zrobiło się 50 mg/litr w zbiorniku, jeśli solanka też ma według jego testu 50 mg/litr???? Chyba ze 100% :) albo ten test się zaciął na 50 hehehe

O zacieraniu śladów zbrodni jak wyrzucanie reszty soli do kibla lub braku numeru seryjnego opakowania (a każde pudełko taki ma) już nie ma co pisać.

PS, niedawno zalałem nowe akwarium 1000 litrów na soli Aquaforest (jakieś 300 litrów zlałem ze starego zbiornika, też na AF resztę świeża solanka). 2 dni po zapełnieniu zbiornika i ogrzaniu wody przeniosłem skałę i zwierzaki. (trzeba wiedzieć jak to zrobić bez dojrzewania, jak ktoś się nie zna to stanowczo odradzam). Mija tydzień, Wszystko hula, pokolce śmigają zadowolone, korale pootwierane. Niestety glon w refugium mi pada, pewnie NO3 lub PO4 zerowe :( Nie wiem, bo nie mam testów... Jeśli faktycznie tak jest to będę musial sztucznie podnieść NO3 i PO4 saletrą potasową i niepłukanymi mrożonkami, żeby glon znów się zazielenił. Zauważyłem ku mojej uciesze, że nowa partia soli ma podwyższone KH (test pokazywal 8 kropelek), na pudełku pisze chyba 7,6-8 a początkowe partie soli miały mniej z tego co pamiętam.

Pozdrawiam, Imperator

Edytowane przez imperator (wyświetl historię edycji)

*** Wspieraj polski przemysł to Twoje dzieci nie będą musiały emigrować za pracą do Chin ***

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Użytkownik

cornugon

pisze:

kupiłem sól (bla, bla, bla) zrobiłem pierwszą podmiankę i coś nie tak, jakby azotany podwyższone ale nic

druga podmianka, potem sprawdzam i mam po drugiej podmiance azot 50 mg/litr w akwarium

Potem rozpuszcza sól w osmozie i co? też 50 mg/litr solanki

Teraz prosta matematyka, ile wody musiałby podmienić żeby z azotanów np. 5 ppm przed zmianą soli po dwóch podmiankach zrobiło się 50 mg/litr w zbiorniku, jeśli solanka też ma według jego testu 50 mg/litr???? Chyba ze 100% :) albo ten test się zaciął na 50 hehehe

O zacieraniu śladów zbrodni jak wyrzucanie reszty soli do kibla lub braku numeru seryjnego opakowania (a każde pudełko taki ma) już nie ma co pisać.

PS, niedawno zalałem nowe akwarium 1000 litrów na soli Aquaforest (jakieś 300 litrów zlałem ze starego zbiornika, też na AF resztę świeża solanka). 2 dni po zapełnieniu zbiornika i ogrzaniu wody przeniosłem skałę i zwierzaki. (trzeba wiedzieć jak to zrobić bez dojrzewania, jak ktoś się nie zna to stanowczo odradzam). Mija tydzień, Wszystko hula, pokolce śmigają zadowolone, korale pootwierane. Niestety glon w refugium mi pada, pewnie NO3 lub PO4 zerowe :( Nie wiem, bo nie mam testów... Jeśli faktycznie tak jest to będę musial sztucznie podnieść NO3 i PO4 saletrą potasową i niepłukanymi mrożonkami, żeby glon znów się zazielenił. Zauważyłem ku mojej uciesze, że nowa partia soli ma podwyższone KH (test pokazywal 8 kropelek), na pudełku pisze chyba 7,6-8 a początkowe partie soli miały mniej z tego co pamiętam.

Pozdrawiam, Imperator

Witam

Mi też wychodzi że koleś powinien podmienić 100% wody lub więcej bo nie doliczył sumpa i komina :harhar:

Z wcześniejszych postów wynika że podmienił 60 litrów.

Panowie czasami potrafimy czytać ze zrozumieniem.

Kolega cornugon w swojej stopce pisze cyt.

(Zbiornik: 120x50x45 (270 l) SUMP: 60 l, Deltec APH 525

Obieg: Eheim 3000 (1101) (ustawiony na 2200 l/h)

Cyrkulacja:Tunze 6065, Koralia 2

Oświetlenie T5 4x54W ATI

LR - 38kg, LS - 9 kg (Aragonite LS)

Posolone w Wigilię 24.12.2009, start z LR 25.12.2009)

Pozwoliłem sobie skopiować stopkę kolegi i coś mi nie teges z wyliczeniami.

Chyba że kolega działał w jakimś innym baniaku :w00t:

A tak swoją drogą może by jakieś fotki baniaka przed nową solą i po spece na pewno zauważą różnicę. Pozdrawiam

Robert

Edytowane przez strugas (wyświetl historię edycji)

Baniak 121x61x61 front i lewa strona opti 435l. sump 170l, dolewka 35l, odpieniacz Darek B30 , powrót jebao 6000l, 1x Tunze 6065 jebao wp40, Maxspect Gyre 150, światło hybryda 6x54w +196 led Leszek, dolewka tunze osmolator,

Mój baniaczek. http://nano-reef.pl/...-650l-w-obiegu/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Użytkownik

cornugon

pisze:

kupiłem sól (bla, bla, bla) zrobiłem pierwszą podmiankę i coś nie tak, jakby azotany podwyższone ale nic

druga podmianka, potem sprawdzam i mam po drugiej podmiance azot 50 mg/litr w akwarium

Potem rozpuszcza sól w osmozie i co? też 50 mg/litr solanki

Teraz prosta matematyka, ile wody musiałby podmienić żeby z azotanów np. 5 ppm przed zmianą soli po dwóch podmiankach zrobiło się 50 mg/litr w zbiorniku, jeśli solanka też ma według jego testu 50 mg/litr???? Chyba ze 100% :) albo ten test się zaciął na 50 hehehe

O zacieraniu śladów zbrodni jak wyrzucanie reszty soli do kibla lub braku numeru seryjnego opakowania (a każde pudełko taki ma) już nie ma co pisać.

zgadzam się z kolegą, pojechał po producencie a nawet testu nie sprawdził, to co opisał wogólę jest nie realne!!


"500L+ 120L sump, obieg Aquabee5000,2xHQI 150W+2x80W T5,cyrkulacja JVP 102+2x201b,1xresun15000,Tunze 6095(łącznie 47000l/h),BRAK ODPIENIACZA TYLKO ALGAESCRUBBER!!

57402030.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oj pewnie dostanę minusa, jak widzę po ocenie postów. Ale wyrażę swoje zdanie :)

Strasznie emocjonalnie podchodzicie do tematu. Cornugon opisał co mu się przytrafiło. Jak widać z opisu jest cholerykiem i nerwusem, bo gdyby pomyślał to zostawił by nienaruszone dowody.

Ja mu wierzę, że opisał prawdę

Dlaczego?

Gdzieś tu w tle, niepowiedziane wprost, błąka się stwierdzenie, że chciał zaszkodzić, zepsuć opinie soli i marce. Ale sami pomyślcie- czy nie bardziej racjonalne byłoby opisanie jakiegoś zjawiska, które jest prawdopodobne i na dodatek nie bardzo weryfikowalne? typu wzrost korali, wybarwienie czy zachowanie? Albo uczulenie na sól? Pamiętacie wątek o oparzeniu (termicznym) przy rozrabianiu soli?

Mała dygresja- sól jest wielką tajemnicą i wcale nie chodzi mi o skład,ale o zachowanie. Własnie w szklance próbuję obnizyć i podwyższyć pH soli (Instant Ocean nie śmiem eksperymentować na AF) i po dodawaniu HCl i NaOH, pH po kilku godzinach zaczyna wracać do normy. Jasne, wiem że sól zawiera bufory-ale istnieje przecież pojemność buforowa!

Wracając do wątku. Trzeba by wyjaśnić co się stało. Jak dla mnie zaszło coś między solą a testem. Tylko co? Raptowne zwiększenie NO3 w baniaku (do 50) i 50 w wodzie do podmiany świadczy, że zaszła jakaś reakcja. Ze względu na rozcieńczne wody w baniaku, można wykluczyć że były to jony NO3- .Wtedy w akwarium było by ich proporcjonalnie mniej.

Testy na NO3 jeśli są niesprawne to zwykle pokazują MNIEJ. Czy ktoś badał tym testem sól AF? W sumie ta sól różni sie głównie probiotykiem? Może jakaś pożywka w soli daje taki fałszywy wynik?


 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wnioskuję z powyższych postów że jestem upośledzonym umysłowo fantastą który nigdy nie powinien mieć nic wspólnego z morszczyzną, a całość mi się śniła. Może jeszcze dodam że nie mam nic wspólnego z handlem lub produkcją jakichkolwiek akcesoriów akwarystycznych, a zwłaszcza soli, bo sądząc po postach na pewno sam produję jakąś sól i chciałem dowalić producentowi. Dziekuję więc wszystkim forumowiczom którzy podzielili się tutaj myślami o tym co o mnie myślą. Żeby do końca sprawić im satysfakcję powiem że po uwagach prywatnych od "inmar" sprawdziłem test Tropic Marin NO2-NO3 który używałem i faktycznie coś z tym testem jest nie tak... już widzę satysfakcję na waszych twarzach... Inmar'owi więc dziękuję za podpowiedź i rzeczowe wyjaśnienie, producenta przepraszam za moje niedoświadczenie, a pozostałych przepraszam za mój niedorozwój umysłowy i genetycznie uwarunkowane krętactwo które skłoniło mnie do pisania oszczerstw.

Edytowane przez cornugon (wyświetl historię edycji)

Zbiornik: 120x50x45 (270 l) SUMP: 60 l, Deltec APH 525

Obieg: Eheim 3000 (1101) (ustawiony na 2200 l/h)

Cyrkulacja:Tunze 6065, Koralia 2

Oświetlenie T5 4x54W ATI

LR - 38kg, LS - 9 kg (Aragonite LS)

Posolone w Wigilię 24.12.2009, start z LR 25.12.2009

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na fali optymizmu moja kropla goryczy

Piszę bo jestem po 2 podmianach na tej soli i więcej nie będzie. Po pierwszej podmianie coś mi podskoczyło NO3, ale nic, stwierdziłem że może coś się w zbiorniku dzieje, uważnie obserwowałem i .. nic niepokojącego nie zauważyłem. Przy drugiej podmianie 60 litrów, zuważyłem że woda w ziorniku jakby nieco mętnawa, ale że był to wieczór po cięzkim dniu więc wziąłem to na karb zmęczenia oczu po całym dniu pracy. Jedak na drugi dzień z rana zrobiłem testy i oczy wyszły mi z orbit - NO3 50, i fosforany których nigdy nie miałem !

Po poradzie fachowca zacząłem po kolei sprawdzać system: zacząłem od osmozy, ponieważ PPM było 002 więc z rozpendu zmieniłem żywicę. Następnie utoczywszy wody osmotycznej umyłem zbiornik w którym przygotowuję podmianę wodą RO i grzecznie napuściłem 50l. Sprawdziłem PPM - równe 0

Dodałem sól, podłączyłem grzałkę, doprowadziłem do ciężaru 1.024 i ruszam z testami przygotowanej wody.

Ca - 420, nieźle, Mg - 1330 - OK, Kh - 7.7, pH - 7.9

Ale za to: NO3 - 50 !!?? PO4 - 0.03 !!??

I na tym koniec... wszystko poszło do kibla

Gwoli informacji: AQUAFOREST FULL SYNTHETIC REEF SALT w opakowaniu 6.25kg które wziąłem na próbę. I więcej nie tknę.

Numeru seryjnego czy innego identyfikatora na pudełku nie znalazłem. Może akurat ja miałem pecha skoro u wszystkich jest OK, ale pisze ku przestrodze.

nie wiem czy dobrze policzyłem ale wg mnie do wyrzucenia miałeś około 300 gram soli?

12X 350g + 5x 350g (uśredniłem ilość na 10 litrów) pytanie do korzystających z tej soli ile gram sypiecie na litr?

lubię wiarygodne i uczciwe opinie i jest to zupełnie niezależne czy z danego produktu korzystam czy nie lub inaczej czy jestem jego entuzjastą czy raczej przeciwnikiem.

Edytowane przez kubek_77 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nigdy nie czytalem takiej wazeliny broniacej innej soli. Instant Ocean, Preis, Kent czy TM jak cos sie spapralo to sie pisalo, producent sie poprawial i ludzie kupowali ponownie

Tu zaczynam czuc sie gorszy ze jej nie uzywam.

Albo macie upusty dlatego tak lukrujecie, albo sekta :D


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja soli sypię tyle ile podaje producent tj. 38,5g/l

u mnie natomiast NO3 jest w normie, no ale ...

mam już trzecie wiaderko tej soli (każde z innej partii) i we wszystkich niestety sól jest zbrylona :(

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nigdy nie czytalem takiej wazeliny broniacej innej soli. Instant Ocean, Preis, Kent czy TM jak cos sie spapralo to sie pisalo, producent sie poprawial i ludzie kupowali ponownie

Tu zaczynam czuc sie gorszy ze jej nie uzywam.

Albo macie upusty dlatego tak lukrujecie, albo sekta :D

:thumbup: no nic dodać nic ująć.

Stosuję, cudów nie ma, tragedii też nie, sól jak sól, ale jej poparcie na forum odrzucające. Niestety.

Pojawia się jeden głos, że coś może jest nie tak, jeb, od razu 5 osób robi mu wpier*** (gang ? klan ? czy faktycznie sekta ? )

chyba faktycznie coś w tej soli musi być, niekoniecznie działającego na akwarium :sorcerer:


17.03.2010r - 20.08.2012 http://nano-reef.pl/...m=posts&q=27683

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
:secret: Taki znajomy mi mowil, ze jego kumpel slyszal, ze te sol mieszaja male dzieci w Indiach. W zyciu bym takiej nie kupil. :D Edytowane przez Stani (wyświetl historię edycji)

120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jako niezależny ekspert... nawet ze skrzywieniem na NIE dla produktów tej firmy, ponawiam swoją kalkulację:

6,25 KG - 17 x 0,385 KG = 6,25 KG - 6,545 KG = −0,295 KG

co zostało wyrzucone do "kibla"?

Jakie bujdy, jak prawda :)

hahaha

Edytowane przez kubek_77 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.