Skocz do zawartości
mirkovic

cyjano Pomocy

Rekomendowane odpowiedzi

Prosze o pomoc w pozbyciu sie tego gó...... Zmieniałem cyrkulacje, dokładałem drugą cyrkulacje, nie karmiłem przez 3 dni,i zbierałem wężykiem. i dalej nic. Do tego jeden koral od kilku dni nie wypuszcza polipów a cała reszta raczej ok.post-9039-0-92852700-1330163093_thumb.jpgpost-9039-0-54233600-1330163118_thumb.jpgpost-9039-0-54173100-1330163134_thumb.jpgpost-9039-0-97968500-1330163156_thumb.jpgpost-9039-0-37401300-1330163318_thumb.jpgpost-9039-0-71538800-1330163343_thumb.jpg


Akwarium: 120 litrów, oświetlenie T5 4x24 wat 18000K,

LS 3 kg, odpieniacz też jest. obsada: 2 garbiki,brzydal oraz 3 slimaczki i wężowidło

chętnie podziele sie aipatisią.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

.............ale świecisz tak jak świeciłeś ? (jeśli tak to ogranicz)


Pozdrawiam

Skoczek

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

lampa swieci od 14,30 do 23


Akwarium: 120 litrów, oświetlenie T5 4x24 wat 18000K,

LS 3 kg, odpieniacz też jest. obsada: 2 garbiki,brzydal oraz 3 slimaczki i wężowidło

chętnie podziele sie aipatisią.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chemiclean i po 2 dniach tylko odessasz wężykiem resztki - nie masz dużego akwa więc spytaj czy ktoś z Twoich okolic Ci nie odsypie 3 miarki:)

PS - na 120 litrów hepatus, borsuk, brzydal, 2 nemo i garbik? Chyba za mocno eksploatujesz zbiornik ;]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

borsuka juz nie ma- jest szesciopręgi a brzydal to z powodu aiptasi.


Akwarium: 120 litrów, oświetlenie T5 4x24 wat 18000K,

LS 3 kg, odpieniacz też jest. obsada: 2 garbiki,brzydal oraz 3 slimaczki i wężowidło

chętnie podziele sie aipatisią.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a jak powinna swiecic lampa.


Akwarium: 120 litrów, oświetlenie T5 4x24 wat 18000K,

LS 3 kg, odpieniacz też jest. obsada: 2 garbiki,brzydal oraz 3 slimaczki i wężowidło

chętnie podziele sie aipatisią.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

sprawdz PO4 i Si. Skontroluj TDS na wyjsciu RO/DI. Jesli masz jakies z tych parametrow wykrywalne to musisz je najpierw ustabilizowac. Swiecenie mozesz troche skrocic. Jesli zaciemnisz calkiem albo zastosujesz chemicleana to cyjano powroci, bo usuniesz skutki. Przyjrzyj sie co moze byc przyczyna.


122x61x61 + sump cyrkulacja 2x6045 tunze H&S 150

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak stara gadka się zaczyna. Tylko jaskoś tak cyjano występują w zbiornikach zaniedbanych ale i sterylnie cxystych. Jeszcze się nie urodził taki co podał przyczynę ich występowania. Jakby miał wykrywalne si to miałby przede wszystkim okrzemki cz dino, a nie wykwit bakteryjny.


380l, 400W led DIY Cree, odp. T-Aqua, trochę innych gratów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie chcilbym sie wtracac bo nie mialem nigdy plagi ani dino ani cyjano, ale gdzie niegdzie pojawialy sie male zaczerwienienia lub minimalny glucik. niedawno przepalila mi sie jedna zarowka w lampie i zmienilem ja na 20 000K, po miesiacu pod nowa zarowka jest czysto, a pod stara 10 000K piach jest kolorowy , naloty na skale i szybie...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pytania jakie najczęściej padają (nie tylko od początkujących) w tej sprawie to mam cyjano co robić ? Pytania są bardzo częste i coraz bardziej denerwujące dla tych którzy w kółko na nie odpowiadają , końca nie widać a pytających przybywa.

Pytanie nieprecyzyjne to i odpowiedź nie może być precyzyjna.

Zanim zada się pytanie to dobrze jest trochę poczytać i najpierw samemu sobie odpowiedzieć na kilka pytań oraz skonfrontować swoje odpowiedzi z zaleceniami na ten temat.

Postanowiłem trochę pomóc i pozbierałem takie najczęściej zadawane pytania i zalecenia . Nie są one usystematyzowane ale są i może jakoś na początek pomogą.

Po przetrawieniu tych pytań i zleceń można już zadawać pytania bardziej precyzyjne na które znawcy tematu na pewno odpowiedzą z przyjemnością.

Plagi -dino, cyjano - usuwanie przyczyn i profilaktyka.

1-zbiornik młody niedojrzały- reagować..............raczej nie.

2-czy ilość żywej skały ma znaczenie..................tak powinno być jej ok. 15%

3-z piaskiem na dnie czy bez................................piasek na dnie

4-obsada ryb ........................................................mała

5-ilość korali.........................................................raczej bez znaczenia

6-płukac mrożonki czy nie ..................................zdecydowanie płukać

7-karmić w tym czasie suchym.............................nie

8- czy cyrkulacja ma wpływ.................................tak (ustawić- aby nie zbierał się detrytus)

9-czy ograniczyć oświetlenie................................zalecane ale nie bezwzględnie

10-odpieniacz praca stała czy okresowa...............stała

11-odpieniacz piana sucha czy mokra...................mokra

12-refugium, filtr glonowy, algaescrubber............bardzo wskazane, ogromnie przydatne

13-osmoza / żywica...............................................konieczność / wskazana

14- usuwać detrytus czy nie ..................................tak, koniecznie

15- filtracja mechaniczna (typu-włóknina itp).......tak, konieczność

16-stosować absorbery fosforanów.......................wskazane

17-stosować węgiel...............................................nie zaszkodzi lecz umiarkowanie

18-zwiększyć czy ograniczyć podmiany................ograniczyć

19-jaka sól bogata czy uboga.................................zalecana uboga

20-sól bez soli w Balingu........................................ograniczyć

21-suplementacja-stosować w tym czasie..............ograniczyć

22-Vodka method...................................................bardzo zalecana

23-dozować preparaty bakteryjne...........................dozować koniecznie

24-dozowac aminokwasy .......................................tak ale nie w nadmiarze

25-dozowac fitoplankton w tym czasie....................tak zalecane

26-likwidować plagę chemicznie............................tylko w ostateczności

27-wyniki testów......................................................zalecane książkowe

28-czy warto mieć babkę kopiącą...........................ogromnie przydatna

29-odsysać plagę ....................................................zalecane ale to skutek nie przyczyna

30- temperatura .......................................................raczej bez wpływu

31-czy można wpuścić naraz kilka ryb....................niewskazane

31-wkładanie szczepek na nowych podstawkach....zabronione w tym czasie

32-przyklejanie koralowców do skały.....................niewskazane w tym czasie.

33-czy ekipa czyszcząca to konieczność..................tak szczególnie padlinożercy

34-jaka temperatura barwowa światła.....................najlepiej od 15000 K w górę

Zdaję sobie sprawę że to nie wszystko na ten temat ale od czegoś trzeba zacząć.

Może któryś z kolegów wydłuży tą listę albo rozpocznie inną na temat innej plagi np. glonów itp.


Akwarium - aktualnie brak.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A może by popiąc ten temacik (jak tez z aiptasią)?

P.


Takie tam 53L, 50x30x35, Koralia Nano, Tunze 9001,  kaskada HBL501, lampa LED, SPECTRA, 30W

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Również uwazam ze tego typu pytania sa denerwujace, ale gdyby przegladarka forum dzialala jak nalezy nie bylo by tego problemu. Mało mam czasu na przegladanie forum rodzina 2 malych dzieci i praca czasami jak mam szukac to mnie krew zalewa owszem mozna przez google jak ktos napisal ale zawsze wyskoczy 50 niepotrzebnych odpowiedzi. dopóki nic sie nie poprawi tego typu pytania beda sie zdarzaly forum śledze od ponad roku i zobacz ile mam postow staram sie czytac a nie zadawac pytania jak juz nie moge nic znalezc to pytam. dlatego proponuje pytaja odpowiedz . takie moje zdanie:)

(wpiszcie sobie cyjano w przegladarce i wyskakuje 18 stron)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie zawsze jedno, nawet dobre źródło jest wystarczające.


Akwarium - aktualnie brak.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

czy cyjano może być koloru czarnego???

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podobno może być czarne a nawet zielone ale są to specyficzne wypadki. Częściej bywają czarne ale z odcieniem ( lub w cienkiej warstwie) wiśniowo-brązowym.

Były chyba posty na ten temat, o ile pamiętam to chyba Tester się wypowiadał , ale jednak nie jestem pewien autora.


Akwarium - aktualnie brak.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie ostatnio wysypalo cos na piasku. Kolor cZarny, pod światło lekko niebieskawy. Myślałem ze to okrzemki, teraz jestem bardziej ku cyjano bo na szybie sypneło czerwienia. Zamieszalem piaskiem ale widzę ze znowu wychodzi. Nie mogę znaleść żadnego posta na jego temat. Fotkę tez ciezko zrobić temu dziadostwu.

---

I am here: http://maps.google.com/maps?ll=53.026485,-2.134044

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chłopie to chyba jakaś „fata-morgana” u Ciebie w kompie , przecież prawie pół forum trąbi o cyjano. Co parę dni ktoś o tym pisze a nawet w tym wątku, powyżej masz o tym dość jasno.

Chyba że Cię nie zrozumiałem. :rtfm:


Akwarium - aktualnie brak.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chłopie to chyba jakaś „fata-morgana” u Ciebie w kompie , przecież prawie pół forum trąbi o cyjano. Co parę dni ktoś o tym pisze a nawet w tym wątku, powyżej masz o tym dość jasno.

Chyba że Cię nie zrozumiałem. :rtfm:

"na jego" temat czyli o czarnym cyjano, inna odmiana moze inna metoda walki, a moze to inna plaga,

zmienilem lampe z HQI na t5 i piasek zmienil kolor :(

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

BeRsErK

miałes racje z tym chemiclen SUPER dzaiała Po 3 dniach ani sladu.Polecam. W akwa nie było zadnyz zmian


Akwarium: 120 litrów, oświetlenie T5 4x24 wat 18000K,

LS 3 kg, odpieniacz też jest. obsada: 2 garbiki,brzydal oraz 3 slimaczki i wężowidło

chętnie podziele sie aipatisią.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie chcilbym sie wtracac bo nie mialem nigdy plagi ani dino ani cyjano, ale gdzie niegdzie pojawialy sie male zaczerwienienia lub minimalny glucik. niedawno przepalila mi sie jedna zarowka w lampie i zmienilem ja na 20 000K, po miesiacu pod nowa zarowka jest czysto, a pod stara 10 000K piach jest kolorowy , naloty na skale i szybie...

u mnie było tak samo do puki nie zmieniłem świetlówki z 10000k na 15000k i zeszło bez żadnych kombinacji


baniaczek 450+160sump oświetlenie t5+led obsada koralin mieszana mieszana 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie zgadzam sie z pkt 22 . Wedlug mnie jesli nie stosowalismy wodki i wyszlo cyjano to w zadnym wypadku nie zaczynac lac. Jesli lalismy i wyszlo to sugeruje znacznie zmniejszyc dawke. (sprawdzone u na wlasnej skorze) Cyjanobakterie sa potencjalym beneficjentem probiotykow.

Co do punktu 29...

Jesli juz uznamy ilosc cyjano za plage (pamietajmy ze cyjanobakterie sa zawsze w akwarium i moga sie szczatkowo pokazywac) to codzienne odsysanie cyjano to w zasadzie robota glupiego. Wszystkiego i tak nie usuniemy a jesli nie poprawimy parametrow to i tak cyjano wroci. No chyba ze komus sie chce i mowimy to raczej o walorach estetycznych.

Natomiast jesli poprawimy parametry wody to cyjano samo nie zniknie z dnia na dzien wiec odsysanie kozucha cyjano ulatwia jego pozbycie (bo nowe ogniska nie powstaja)

Z wlasnych obserwacji wynika ze dla pozbycia sie cyjano, zbicie PO4 jest bardziej istotne niz zbicie NO3.


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z wlasnych obserwacji wynika ze dla pozbycia sie cyjano, zbicie PO4 jest bardziej istotne niz zbicie NO3.

To jak wytlumaczyć taką cyjano masakrę jak PO4 mam 0,09

img0783tn.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja mam ogniska cyjano w malej bance (konikarium ze slaba cyrkulacja) i nie mam ani sladu w duzej bance (mocna cyrkulacja pod spsy) - w obu ta sama woda (obieg w konikarium wymienia 20 razy wode na godzine) ... stawiam na 1 miejscu na cyrkulacje ... parametry dalej np u mnie no3 to 2 - 5 a po4 okolo 0,05 - 0,1 wiec nie idealne ksiazkowo ale bardzo dobre dla korali co widze po kolorkach, przyrostach itp


ponad 1000l wody w obiegu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość nanokaczor

To jak wytlumaczyć taką cyjano masakrę jak PO4 mam 0,09

img0783tn.jpg

Cyjanobakterie rosną często przy niskich stężeniach fosforanów.

Cyjano mam w refugium bo odłaczyłem scrubber - 2 dni temu odpaliłem nowy chyba bardziej wydajny . W każdym razie jak miałem scrubber to cyjano jeżeli rosło to na siatce - Najpierw rosło, potem znikało - następowała faza zielonych glonów, potem znowu cyjano i tak w koło...

W konikarium koniki pewnie karmisz mrożonką. Koniki nie zjedzą nigdy całej mrożonki - zawsze coś zostaje [czasem nawet 80% pokarmu zostaje] i to coś co zostaje rozkłada się i na tym rosną cyjanobakterie. Osobiście nigdy nie połączył bym konikarium z akwarium sps - to jak łączyć zbiornik niefoto z sps. Koniki trzeba karmić bogatym w kwasy tłuszczowe pokarmem, najlepiej żywym. Doskonałe są małe krewetki Paleamon, które najadły się wcześniej np cykloppeze. Konie muszą jeść cały czas - jak w naturze. One nie mają żoładków i słabo trawią dlatego jedzą duzo i robią duże nie przetrawione kupy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Też ostatnio borykam się z cyjano. Niestety nie mam zmierzonych PO4.

U mnie sprawa wygląda dziwnie bo potrafią się pojawić nagle jednego dnia i tego samego znikają. Wygląda to tak jakby było to zależne od oświetlenia. Bo znikają chyba po kilku godzinach świecenia. A może zależy to od czegoś innego ale w ciągu doby nic się więcej nie zmienia.

Dodam że akwa choć małe bo 25 litrów to mam już z pół roku i już dawno przeszło fazę wstępną. Chyba musiałem zdestabilizować warunki (tylko czym)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.