Skocz do zawartości
Gość AnT

Sera Siporax - ile litrów etc...

Rekomendowane odpowiedzi

Tia... I ciekawe jak to wyliczyli, wszyscy, łącznie z Serą :thumbsup: Panowie, propaganda często mija sie z prawdą, lub też delikatnie nagina fakty, jeśli coś jest niemierzalne, to można napisac co się komu podoba. Jak dla mnie ceramika ma być lekka w stosunku do objętości i tyle :)

Pozdrawiam

seb


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Seb na pewno da sie obliczyc calkowita powierzchnie. Ale wcale nie twierdze ze wyniki przytoczone przez godeusza sa rzetelne. To mozliwe ze konkurencja zlecila te testy. Przyznasz jednak seb ze okreslenie "lekka w stosunku do obietosci " jest mocno subiektywne i kazdy moze uwazac inaczej. Pumex tez jest lekki a sie nie nadaje.

Pozdro


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A tak przy okazji Pante wszystkiego naj... naj... z okazji urodzin :thumbsup:

:thumbsup:


700 L // Diuna 10x54 // BK250

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tester, przeciez wiesz o czym mówię :) ja akurat w życiu w takie tam centymetry i metry kwadratowe nie uwierzę, na pewno da się obliczyć, wymierzyć, ale równie na pewno żaden z tych producentów tego nie zrobił, poza tym to nie jest odlewane z żadnej formy, więc gdzie tu powtarzalność. Pante, to co napisałes o tym że Rowa jest jedynym sposobem na pozbycie się PO4 to nie prawda mówiąc delikatnie :) z ciekawości spytam, gdzie ją kupujesz?

Pozdrawiam

seb


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Seb, moze i masz racje, ale samo porownanie daje duzo do myslenia. Warto by poczytac opracowan naukowych na ten temat (o ile jakies sa) Godeusz gdzie znalazles te dane?


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zajęło mi to trochę czasu ale poszperałem w necie i podaję tak dla orientacji parametry bio-ceramiki dostępnej na naszym rynku akwarystycznym.

Niestety nie mogę ręczyć za rzetelność tych źródeł z których korzystałem.

Porowatość czyli powierzchnia filtracji w m2 na 1 litr ceramiki.

Sera-Siporax...........................................270

Filtus-Ceram Bio....................................380

Ehejm Substrate Pro...............................450

Tropical Poro-ring M............................600

Tropical Poro-ring S............................1000

Aquael Bioceramax Ultra Pro-1200......1200

JBL Sinto Mec......................................1200

JBL Micro Mec.....................................1500

Aquael Bioceramax Ultra Pro-1600.......1600

Pozdrawiam. :pc:

Sera-Siporax jest robiony z stopu szkła a ta reszta? jak ceramika to się nie nadaję bo już miałem "Sera biopur" i gloniska jak ta lala rosły :wacko:


LPS-ZOA http://nano-reef.pl/...894-nano-rafka/ <> http://reefcentral.c...d.php?t=1639117

Schuran Jetskim-100,Aqua Medic Nanoprop 5000

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wezmy dwa litrowe pojemniki. Do jednego wsypmy ogolnie stosowany piasek argonitowy srednica ziaren od 0,5 do 3mm do drugiego z bardzo mialki o srednicy 0,1-0,2mm

Ktore zloze ma wieksza powierzchnie?

Przez ktore woda przeleje sie szybciej robiac dziury w pojemnikach?

Moze producentowi Siporaxu nie chodzilo dorownaniu konkurencji w tych metrach, ale na stworzeniu latwo przenikajacego materialu o calkiem realnej powierzchni


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nemezis- Sera- Biopur to faktycznie ceramika ( mam też taką) a zanurzona w cieczy kompletnie nie ciągnie wody, więc kapilary tam są be.

Co do reszty to trzeba poszukać tak jak ja w necie.

Na pewno Bioceramax Ultra Pro Aquaela to jest szkło jak Siporax ale cena Bioceramaxa nieporównywalnie niższa prawie o połowę, od Sera Siporax.

Tester- Nie znalazłem jednego źródła. Po prostu szukałem i na różnych stronach znajdowałem info. Nic trudnego można poszukać samemu i porównać moje dane, jest to jednak niestety trochę pracochłonne.

Grzegorz- a o co chodziło np. Aquaelowi ?

Pozdrawiam. :welcome:


Akwarium - aktualnie brak.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość nanokaczor

Zajęło mi to trochę czasu ale poszperałem w necie i podaję tak dla orientacji parametry bio-ceramiki dostępnej na naszym rynku akwarystycznym.

Niestety nie mogę ręczyć za rzetelność tych źródeł z których korzystałem.

Porowatość czyli powierzchnia filtracji w m2 na 1 litr ceramiki.

Sera-Siporax...........................................270

Filtus-Ceram Bio....................................380

Ehejm Substrate Pro...............................450

Tropical Poro-ring M............................600

Tropical Poro-ring S............................1000

Aquael Bioceramax Ultra Pro-1200......1200

JBL Sinto Mec......................................1200

JBL Micro Mec.....................................1500

Aquael Bioceramax Ultra Pro-1600.......1600

Pozdrawiam. :pc:

Porowatość nie określa powierzchni tylko stosunek objętości porów do objętości całego materiału. Nie mamy żadnej informacji o powierzchni porów bo 2 ceramiki o takiej samej porowatości mogą mieć powierzchnię porów różniącą się o kilka rzędów wielkości...

Ceramikę można wrzucić do tomografu i na tej podstawie wyznaczyć powierzchnię porów, wielkość porów oraz porowatość. Wtedy dopiero będzie można porównać te materiały.

Na szybkość przepływu bezpośredni wpływ ma nie tylko porowatość ale wielkość porów oraz perkolacja- bo jeśli nie ma perkolacji to oznacza że pory "nie przechodzą" przez całą objętość materiału... Ważny jest także kształt porów.

Ogromną powierzchnię ma węgiel aktywny. Z tego co pamiętam to jeden gram węgla aktywnego ma powierzchnię boiska do "nogi"...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

czytam sobie po cichu od początku o tym siporaxie. W koło podkreśla się jego atut, że zrobiony jest ze szkła i nie oddaje żelaza jak inne ceramiki. Zamiast zestawienia samej porowatości lepiej pokazać zestawienie jakie inne media filtracyjne wykonane są również z materiału, który nie oddaje Fe, jest wystarczająco porowaty i najważniejsze by był przystępny cenowo. pozdrawiam. luft


LED Maxspect, Tematy lufta

Salarias allegro (sklep Salarias) baner NanoReef www.mariuszfrej.com Moje szkła: 80 l (105 w obiegu)- ReefMax, start 10 sierpnia 2010, 90% sucha skała, II) 360 l (ok. 470 l w obiegu) start VI 2012 - 100 % sucha skała, . Akcja Pajacyk - kliknij proszę!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość nanokaczor

@luft szkło to każdy materiał o strukturze amorficznej [nie krystalicznej]. Są szkła metaliczne - Japończycy robią kulki do łożysk ze szkła metalicznego, w każdym magnetofonie głowica do odczytywania danych z taśmy jest zrobiona ze szkła metalicznego, w sklepach paski magnetyczne przez, które "piszczą" bramki też są ze szkła metalicznego. Szkło można też teoretycznie otrzymać z czystego żelaza- wystarczy bardzo szybko schłodzić żelazną ciecz [nikomu to się jeszcze nie udało] Ktoś kto opisywał produkt sery nie wiedział co pisze...

Które ceramiki "oddają" żelazo? Na rynku jest cała masa różnych materiałów ceramicznych w których nie ma ani miligrama żelaza mimo, że nie są marki sera...

Czemu akurat siporax a nie jakiś materiał stosowany w przemyśle. Np jakąś piankę stosowaną w hutnictwie wykonaną np z CaO o odpowiedniej czystości.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nanokaczor- być może źle to nazwałem. To tak wychodzi jak laik bierze się za nazewnictwo w technologii materiałowej.

Producenci ten parametr nazywają powierzchnią filtracyjną.

Luft- jeśli chodzi o przystępną cenę to podam tylko jeden przykład.

Cena siporaxu Sery ( p.f. 270 m2/ 1litr ) to ok. 50-60 zł / 1 litr. Taniej nie kupisz nawet na Allegro.

Cena Aquael Bioceramax Ultra Pro –600 (p.f. 600 m2 / 1 litr ) to ok. 12 zł / 1 litr.

Tego specyfiku akurat nie umieściłem w zestawieniu.

Mnie udało się go kupić na Allegro za ok. 7 zł / 1 litr, bo sprzedawany luzem.

Dalej twierdzę jak twierdziłem poprzednio - grunt to marketing.

Moje zdanie jest takie - popierajmy polskie produkty. :thumbup:


Akwarium - aktualnie brak.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja bym się nie czepiał podanych przez Godeusza danych, bo akurat porowatość traktowana ściśle wg definicji w tej dyskusji zda się psu na budę.

Porównanie powierzchni substancji na 1l objętości daje jakiś pogląd na jej budowę i właściwości, nie ma sensu w luźnej dyskusji za każdym razem nazywać tego parametru "stosunkiem powierzchni do objętości". Słowo "porowatość" bardzo dobrze oddaje sens tego, co chcemy porównać, a jego znaczenie bynajmniej nie ogranicza się do naukowej definicji. Nie dajmy się zwariować, bo zaczyna się dzielenie włosa na czworo.

Zresztą porowatość wyliczana zgodnie z definicją jest dla nas zupełnie bezużytecznym parametrem, bo według niej wydmuszka strusiego jaja czy balon to ideał porowatości - a chyba nie takich materiałów poszukujemy.


ReefMax i parę gratów...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zainteresował mnie ten temat.

Krótkie pytanie, ile potrzebuje ceramiki na 300L w obiegu?


250L SPS, ATI sunpower 6x39, Schuran 150, Tunze 6095 + 7092, 2xRW8, Jebao WP 25

Poprzedni zbiornik 130L SPS/LPS http://nano-reef.pl/...225#entry375225

Obecnie 250L SPS/LPS http://nano-reef.pl/...097#entry416097

pppzm.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli dobrze pamiętam z poprzedniego wątku to litr na setkę... :smoke:

Prosze mnie poprawić jeśli się mylę.

Pozdrawiam

T

PS

Godeusz, czy możesz podać link albo namiar na ten sprzedawany luzem nasz rodzimy... :thumbup:


akwarium: 140x60x60 OW (500l)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

siporax zamiast skały? fowlr na ceramice ? takie pytanie mi się nasunelo .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli Siporax Sery jest najlepszym domem dla bakterii przy małej ilości LR w akwa??? czy też inny produkt z tej tabeli co była wyżej????


b63d73112ec74cf8f521afe581428e01u1573a17

 

Pozdrawiam.

Tomek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość nanokaczor

Właściwość zwana porowatością dotyczy materiałów porowatych a nie "jajek, sfer, kartonów" itd...

Czyli Siporax Sery jest najlepszym domem dla bakterii przy małej ilości LR w akwa??? czy też inny produkt z tej tabeli co była wyżej????

Z tabeli wynika, że największą powierzchnię w odniesieniu do objętości ma produkt Aquael, do tego ma najniższą cenę i na tej podstawie można wysnuć wniosek, że jest najlepszy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tabeli wynika, że najwiekszą powierzchnię w odniesieniu do objętości ma produkt Aquael, do tego ma najniższą cenę i na tej podstawie można wysnuć wniosek, że jest najlepszy.

A jak się ma to w praktyce, czy stosuje ktoś produkt Aquaela??? bo na razie wyczytałem że dominuje Sera i że jest OK a czy o Aquaelu tez można powiedzieć że jest dobry, pytam tych co porównywali te dwa produkty i jakie maja opinie.


b63d73112ec74cf8f521afe581428e01u1573a17

 

Pozdrawiam.

Tomek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

PS

Godeusz, czy możesz podać link albo namiar na ten sprzedawany luzem nasz rodzimy... :thumbup:

Proszę bardzo.

AD-SHOP BIO CERAMIKA 1 L WKLAD BIOLOGICZNY !!!!!! aukcja Allegro Nr.(2105850682)

Ja kupiłem takie , ale jeszcze nie doszło.

Rozmawiałem telefonicznie ze sprzedawcą i zapewniał że jest to Aquael Bioceramax Ultra Pro –600 (powierzchnia filtracji. 600 m2 / 1 litr ) tylko że sprzedawany luzem.

Ta aukcja się zakończyła. Na innej aukcji aktualnie wystawia on to samo, np. na tej - aukcja nr 2191583349

Pozdrawiam. :welcome:


Akwarium - aktualnie brak.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość nanokaczor

a co z Aquael Bioceramax Ultra Pro-1600 i Aquael Bioceramax Ultra Pro-1200??

Aquael Bioceramax Ultra Pro-1600 kosztuje 30 zł za litr > czy nie lepiej go kupić? Czy nie jest to lepszy wybór?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Aquael Bioceramax Ultra Pro-1600 ? – kupiłem i taki w cenie ok.28,00 zł/ 1 litr , ale później.

Na pewno wydaje się lepszy i dużo tańszy od siporax-u , pisałem o tym wyżej.

Pozdrawiam.


Akwarium - aktualnie brak.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

próbujcie i piszcie o wynikach :) Zawsze to jest lepiej być mądrzejszym o czyjeś doświadczenia + swoje. Na pewno taniej suma summarum :)


LED Maxspect, Tematy lufta

Salarias allegro (sklep Salarias) baner NanoReef www.mariuszfrej.com Moje szkła: 80 l (105 w obiegu)- ReefMax, start 10 sierpnia 2010, 90% sucha skała, II) 360 l (ok. 470 l w obiegu) start VI 2012 - 100 % sucha skała, . Akcja Pajacyk - kliknij proszę!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a czy ma duże znaczenie kształt tego, bo Aquael Bioceramax Ultra Pro-1600 to są kulki a Sera-Siporax to rureczki takie czy to kompletnie nie ma znaczenia????


b63d73112ec74cf8f521afe581428e01u1573a17

 

Pozdrawiam.

Tomek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.