Skocz do zawartości
inmar

Wyciszenie szafki pod akwarium

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Moim skromnym zdaniem najlepszym rozwiązaniem hałasu w szafce jest dobór odpowiednio cichego sprzętu.Jeśli kupimy pompy z górnej półki to nie będziemy mieli takiego problemu.

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

uwazam ze rezonans najwiekszy przenosza wszystkie rury pvc i ograniczenie ich do minimum przynosi efekty. Nie tylko pompa ale samo plyszczenie wody w PVC jest nie do zniesienia. Ja mialem taki problem i wyprobowalem waz ogrodniczy, gdzie rozwiazalo problem pluszczenia ale halas pomp pozostal. Nawet kupilem drogi silikonowy waz ehaima i nic nie zmienilo dopiero dostalem od farmera waz sylikonowy prawdziwego zdarzenia przeznaczony do automatycznych dojarek mleka. Miekki jak "sylikonowe cycki". NJ1700 nawet nie wiem ze ja mam. Caly rezonans znikl na amen.

Cos pieknego.


122x61x61 + sump cyrkulacja 2x6045 tunze H&S 150

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ciekawe czy one sa bezpieczne?jeśli chodzi o wyciszenie według akustyka mata 5 mm grubość 10kg/m2 jest wstanie wyciszyć każdą szafkę cena 160 zl za metr 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

w poscie nr 5 podalem linka do wlasnie takiej maty


122x61x61 + sump cyrkulacja 2x6045 tunze H&S 150

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja mam maty bitumiczne, pomogło ale nie rozwiązało całkowicie problemu rezonansu. Zmniejszyło amplitudę drgań ale nie stłumiło ich do zera. Także rezonans zmalał ale nie znikł :(


Pozdrawiam 

mm 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja mam maty bitumiczne, pomogło ale nie rozwiązało całkowicie problemu rezonansu. Zmniejszyło amplitudę drgań ale nie stłumiło ich do zera. Także rezonans zmalał ale nie znikł :(

No i nie zniknie. Właśnie dlatego maty bitumiczne stosują producenci kolumn głośnikowych wyklejając nimi obudowy głośników. Mata ma wpływać na rezonanse fal odbijanych od obudowy, ale nie wyciszyć je całkowicie.


I znowu zalewamy, i znowu i tak do usranej śmierci...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

...Gdzie można taką matę nabyć ?

Zakładam, że w takim przypadku wygłuszenie, to zabezpieczenie ścianek szafki przed wpadaniem w drgania (rezonans) i przenoszeniem go na zewnątrz. Do tego powinna się nadać taka mata:

http://allegro.pl/mata-wygluszajaca-antywibracyjna-10mm-najlepsza-i2988551744.html

Sam mam zamiar ją wykorzystać. Powinna mieć stosunkowo wysoki ciężar właściwy (czyli być ze spienionego kauczuku) by nie przenosić niskich dźwięków. Muszę się co do tego upewnić. Żadna pianka ani gąbka nic tu moim zdaniem nie da.

Jestem po rozmowie ze sprzedawcą tej maty. Potwierdzili mój wybór. To mata kompozytowa. Nie chłonie wilgoci jest wykorzystywana m.in. do wygłuszania szafek z aparaturą w gabinetach dentystycznych. W tańszej wersji bez kleju nadaje się jako podkładka pod zbiorniki (sumpy). Sprzedają ja w arkuszach 1m na 1m lub 05 na 05.

Edytowane przez Reefbos (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mata fajna - ale oprócz ścianek szafki rezonować może równiez dno pod sumpem. Jeżeli ktoś ma półke od sumpa wyżej niż podłoga o grubość stelaża (chyba najczęstrze rozwiązanie) to między półką a podłogą tworzy się pudło rezonansowe i mocno buczy na niskich tonach.

Ja wyłożyłem to miejsce watą do ocieplania strychów z OBI. Bardzo pomogło - zostało z 10-20% hałasu. Pewnie gdybym zastosował te maty to wyciszenie byłoby jeszcze lepsze.


[420L] by acezary - jest || Szkiełko 140x50x55h - 385l + sump 110l, 120W LED + 2xT5 54W, odpieniacz Black Pearl by Sebastek, NJ2300

64l CUBE - było || Szkiełko 40x40x40 | światło - 2 x PC Aquael | kaskada FZN2 z Purigenem + Chemipure |Tunza Nanostream 6015 | 8kg LR

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Marek, gość Ci wyliczył 700 zł, ale na bank na innej macie. W tej z linka Reefbosa zmieścisz się w 2-3 stówach. Ale niskich tonów takim rozwiązaniem całkowicie nie wytłumisz.


ReefMax i parę gratów...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zdaję sobie sprawę z tego,że nie wyciszy wszystkiego choć u mnie już jest bardzo cicho,chcę to jednak jeszcze zmniejszyć.Gość zaproponował jakąś matę i wyliczył prawie 700.Dla mnie za drogo i szukam innego produktu.Chcę wykleić nią wszystkie ścianki i drzwi przesuwne.Na początek,na próbę zrobię wpierw drzwi czyli z 2m2 mi potrzeba.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Marek, gość Ci wyliczył 700 zł ...

To, tak wyjdzie, jeśli nie więcej. Inmar ma sporą szafkę, a metr kwadratowy tej maty kosztuje przecież 166zł. Moja przy jego jest malutka, a będę potrzebował ze 3 metry żeby nie robić sztukówek.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak, masz całkowitą rację - pomyliłem typy mat. Outsound jest bardzo drogi.


ReefMax i parę gratów...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

... Na początek,na próbę zrobię wpierw drzwi czyli z 2m2 mi potrzeba...

A, masz coś podłożone pod sump?

Wstępnie okleiłem kasetonami wnętrze szafki ...

Kasetony to nie jest właściwe rozwiązanie. Mają za małą gęstość. Miałyby znaczenie, gdybyś miał się zamknąć wewnątrz szafki i słuchać czystych (bez pogłosu) dźwięków wydawanych przez pracujące tam pompy i odpieniacz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może ktoś zna jeszcze jakąś inną matę ...

Myślałem, że mam coś tańszego, ale okazało się, że sprzedają na wagę i 1m2 kosztuje 220zł, więc jest o 50% droższa od tej z Allegro i na dodatek nie ma kleju.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tego typu rzeczy raczej się nie nadają ?

...

[

wg mnie pierwsza nie, druga jest najlepsza a trzecia będzie miała zbyt małą gęstość do niskich częstotliwości.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ta druga jest już do przyjęcia ...

Zakładałem, że będą mi potrzebne 3m2 maty z klejem i 2m2 maty bez kleju, ale jak sobie to wszystko rozrysowałem dokładnie to wyszło, że składając niektóre formatki z dwóch elementów będę potrzebował o 2m2 mniej. Radzę żebyś zrobił to samo. Te ścinki później i tak poszłyby w kubeł, a tak 300zł zostało w kieszeni.

Edytowane przez Reefbos (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Marek, ja mam całą szafkę wygłuszoną matą z trzeciego linku i jest całkiem nieźle. Najwięcej dało położenie sumpa na tej macie. Jednak na pełne wyciszenie niskich częstotliwości, gdy np. pompa rezonuje i przenosi wibracje na sumpa nie masz co liczyć.

Różne rodzaje mat można łączyć, naklejać na siebie, uzupełniać wygłuszeniem rogów itd., także zawsze możesz zacząć od tańszego materiału i ocenić efekty. Ja przy wyłożeniu matą podłogi i dwóch ścian za sumpem uzyskałem dobry efekt, dorzucenie reszty wygłuszeń (sufit, drzwi, pozostałe ściany) nie dało już tak wyraźnej poprawy.


ReefMax i parę gratów...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.