Skocz do zawartości
Tester

Znaczenie swiatla w akwarystyce

Rekomendowane odpowiedzi

zauwaz Grzegorz ze w naturze nie ma takich kolorow korali jak sa na zeovit.com.

No jasne, ale to można też wytłumaczyć, jak głębokość na której naturalnie rosną korale, przenikanie światła, temperatura i prądy wody etc. To wszystko wpływa na wychwytywanie fotonów światła i fotosyntezę. Dlatego sztucznie wyciągniemy lepsze kolorki :)


250L SPS, ATI sunpower 6x39, Schuran 150, Tunze 6095 + 7092, 2xRW8, Jebao WP 25

Poprzedni zbiornik 130L SPS/LPS http://nano-reef.pl/...225#entry375225

Obecnie 250L SPS/LPS http://nano-reef.pl/...097#entry416097

pppzm.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niekoniecznie kwestia glebokosci. Popatrz na filmiki na YT ze snorkelingu - czasami mniej niz metr glebokosci a trudno poznac kolor acropory


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tester - bo zeby robic zdjecia pod woda to trzeba miec tez sprzet - mam nagrania z BBC na BlueRay i tam kolorki czasami jak zeovitu :D

Ale nagrania robione wraz z reflektorami pod woda - kto snorkujac ma jeszcze lampe doswietlajaca ? :D

Temat ciekawy - aczkolwiek chcialbym zauwazyc ze T5 tez maja widmo w tym zakresie co LED a nawet wiecej bo i piki czerwone sie trafiaja :D Swiatlo to fala - dlugosc fali to okreslony kolor - tu fizyka jest bezwzgledna - nie wazne co emituje fale - jesli dana fala ma taki a taka dlugosc to jest to taki a taki kolor i tyle :D


110x50x50 ,sump 62.5x38x40, 3x Tunze 6045, nj4500, H&S 150-F2001

Dariusz 'VDR' Rubinkiewicz

http://nano-reef.pl/topic/35493-275l-radomskie-malenstwo/

http://art.debesciak.net http://www.klub-malawi.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Druga sprawa, zapominamy o światłolubności poszczególnych gatunków korali. Tak jak w ogrodzie czy lesie jedne gatunki uwielbiają światło a inne wolą cień lub półcień żeby być w pełni wybarwione, to kwestia gatunku.


250L SPS, ATI sunpower 6x39, Schuran 150, Tunze 6095 + 7092, 2xRW8, Jebao WP 25

Poprzedni zbiornik 130L SPS/LPS http://nano-reef.pl/...225#entry375225

Obecnie 250L SPS/LPS http://nano-reef.pl/...097#entry416097

pppzm.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Darek - nie wierze w pastelowe, zeovitowe kolory w naturze

Kolor w naturze ?

http://veanka1.blox.pl/2011/12/Morze-Czerwone-pod-woda.html

Czym jest kolor ? Czy jesli zaswiece nad baniakiem tylko purple czy kolor beda inne niz bede swiecil tylko actynica ?

Co sie dzieje kiedy zmieszam purple z actynica ? Co sie dzieje kiedy dorzuce np. zielonego ? Dlaczego ten sam koral po kilku sekundach wyglada inaczej jak zmieniam rodzaj oswietlenia ? Ci co maja np. lampy LED z kilkoma kanalami od czerwieni przez zolc do zielonego niebieskiego i fioletowego latwo moga sprawdzic jak zmienia sie kolor ... Inni w programie graficznym wystarczy ze pobawia sie tintem :D

Zeovitowe kolory - moze nie tak pastelowe ale pare filmow bym znalazl gdzie jest rownie bajecznie :D Kwestia odpowiedniego oswietlenia ?

Na pewno zeovit dziala na wybarwianie koralii ale... ta metoda swietnie radzi sobie z no3 i po4 ;D Ja moge powiedziec jasno - dopoki mialem no3=0 po4=0 bylo kolorowiej niz jest teraz (no3=10 PO4=0,02 do 0.08 po karmieniu nocnym). Oswietlenie to samo.

120W chinskie LED +2x39W actynica i blue plus.

Zreszta chinskie LED pojechaly do erybki do naprawy i wisi mi lampa ArkaF - Aquel z Milowki - korale wygladaja zupelnie inaczej. HQI jest bardziej zolte od moich LEDow.

Ponadto kwestia postrzegania barw to tez wzgledne pojecie :D Niektorzy sa daltonistami.

Jak rosna korale pod chinskimi LED i 2x39W - wystarczy - zajrzec do mojego watku o moim baniaku (link w podpisie) - akwarium w maju skonczy dopiero rok - pierwsza partia duzej ilosci koralii chyba trafila do mnie w polowie wrzesnia zeszlego roku. jesli sie nie myle.

Jak umiescilem zdjecia obok siebie to z pojedynczych patykow mam niezle bombki. A pozbylem sie tez z baniaka sporej ilosci przyrostow :p


110x50x50 ,sump 62.5x38x40, 3x Tunze 6045, nj4500, H&S 150-F2001

Dariusz 'VDR' Rubinkiewicz

http://nano-reef.pl/topic/35493-275l-radomskie-malenstwo/

http://art.debesciak.net http://www.klub-malawi.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ja nadal uwazam ze mocno przeceniamy role swiatla w akwarium. Moim zdaniem korale by zyc, rosnac i miec barwy potrzebuja wody, pokarmu i swiatla. Dokladnie w tej kolejnosci :)


Nadchodzi nowe... :lol

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Pucek

Ja uważam, że temat się przyjął i jest naprawdę ciekawy tylko może nie wszyscy chcą coś dodać :welcome:

Myślę, że określenie idealnego rodzaju światła będzie nieco kłopotliwe :)

Temat brzmi „Znaczenie swiatla w akwarystyce”, więc czuje się trochę głupio pisząc o innych niż światło aspektach barwy korali akurat tutaj, ale jest to związane z zooksantellami, które są związane z barwą korali a o to chodzi w tym temacie :)

Moim zdaniem kluczem do określenia rodzaju oświetlenia, które musimy stosować, jest zrozumienie biologii zooksantelli i ich relacji z gospodarzem. Jest z tym kilka "problemów".

Główne barwniki fotosyntetyczne występujące u zooksantelli to: chlorofil a, c, B-katoten, perydynina, neoperydynina, dinoksantyna, neodinoksantyna, diadinoksantyna (S. W. JEFFREY i F. T. HAXO, Marine Biological Laboratory).

Jeden gatunek koralowca może wykorzystywać wiele gatunków zooksantelli, często jest to warunkowane głębokością, na jakiej się znajduje. Jednak już u dorosłych osobników występuje dominacja jednego z gatunków. Dodatkowo każdy gatunek koralowca posiada zestaw własnych gatunków zooksantelli. (wg. Rowan and Knowlton, 1995). Więc nawet w naszych akwariach może zachodzić zmienność gatunków zooksantelli, w kierunku dominacji jednego gatunku. Ten rodzaj przystosowania sprawia, że organizm ma możliwość (do pewnego stopnia) adaptacji do warunków, w jakich przyszło mu żyć. To zjawisko nazywamy fotoaklimatyzacją. Należy, więc stopniowo przyzwyczajać korala do nowych warunków oświetleniowych, żeby zdążył dostosować liczbę zooksantelli do obecnych warunków.

Bardzo ciekawe są badania T. Mass, D. I. Kline, M. Roopin, C. J. Veal, S. Cohen, D. Iluz, O. Levy prowadzone na gatunku Stylophora pistillata. W dość przystępny sposób i podając nam przy okazji wiele ciekawostek (np. zooksantelle mogą zwiększyć stężenie barwników fotosyntetycznych, głównie chlorofilu i perydynin i przez to zintensyfikować proces fotosyntezy nawet 5 razy) opisują oni zachowanie się zooksantelli w różnym oświetleniu. W skrócie: ogólnie mówiąc badali oni wpływ widma światła na intensywność procesu fotosyntezy u zooksantelli. Badania przeprowadzili w Morzu Czerwonym. Jako, że badania były przeprowadzane w morzu, uwzględnili oni m. in. takie czynniki jak stężenie planktonu, aktualne warunki oświetleniowe panujące na miejscu itp., ale sens pozostał na swoim miejscu:).

Myślę, że spokojnie da się te wyniki przekuć na nasze potrzeby i wypadało by zrobić jakąś adaptacje wyników do naszych „warunków akwarystycznych” :D

Podaje linka dla zainteresowanych: http://jeb.biologists.org/content/213/23/4084.full.pdf+html

Jak podaje LiveAquaria.com (w oparciu o bibliografie podaną na końcu strony, więc nie wiem na ile to jest wiarygodne), zmiana koloru u koralowców jest spowodowana przez oświetlenie. I tak: Można uszkodzić koralowca zbyt silnym światłem gdyż w zbyt silnym świetle w zooksantelle mogą gromadzić szkodliwy w nadmiarze tlen w obrębie korala. W mniej intensywnych warunkach oświetleniowych, pojawi się więcej zooksantelli, gdyż koral chce zrekompensować sobie brak substancji odżywczych (najprawdopodobniej zajdzie tu mechanizm odblokowania możliwości reprodukcji zooksantelli w samym koralu, ale nie mam źródła do tego), przez co koral pociemnieje. W intensywnym oświetleniu zooksantelle zostaną wydalone (aktywny mechanizm usuwania zooksantelli) i zredukowana ilość barwników fotosyntetycznych skutkuje jaśnieniem.

Jednak sprawa nie jest taka prosta, jest takie słowo "holobiont" w odniesieniu do korali, jest to „(…) cała wspólnota żywych organizmów, które razem tworzą zdrowy koralowiec.” Więc nasze korale to nie tylko zestaw "ślepy + kulawy" czyli koral i zooksantelle, a również cała masa bakterii, wirusów, grzybów, gąbek itp. Koral zajmuje różne środowiska w rafie poprzez odpowiednie „dostrojenie” tych elementów do własnych potrzeb i warunków, w jakich przyszło mu żyć. Gdy nie będzie miał możliwości zrobić tego, zacznie się stresować, a to jest dość istotny czynnik powodujący utratę zooksantelli a w konsekwencji śmierć. Zooksantelle oprócz światła potrzebują też innych składników, np. ok. 50% azotu dostarcza im społeczność zamieszkująca koral (Ferrer and Szmant, 1988). Poprzez zbytnie zwiększenie lub zmniejszenie ilości światła, zachwiejemy równowagę między koralowcem a tą społecznością. To jest jasne, bo zooksantelle dostarczają koralowi: glukozy, aminokwasów, glicerolu, formaldehydu (Mary Alice Coffroth,University at Buffalo), w zamian otrzymując azot, fosfor, CO2, schronienie itp. Więc zaburzając (np. poprzez niewłaściwe warunki oświetleniowe) te zależności, nawet trudno przewidzieć skutki.

Istotny jest też fakt, że koralowiec ma kilka możliwości „kierowania” zooksantellami. Może je aktywnie usuwać, jak głoduje może je zjadać, ale dość ciekawe jest to, że w samych zooksantellach mogą być różne stężenia barwników fotosyntetycznych , gdy jest go zbyt mało, następuje zjawisko bielenia koralowca.

Jest jeszcze problem pigmentów u koralowców. W ochronie przed szkodliwym promieniowaniem słonecznym koralowce (szczególnie z płytkich rejonów) wykształciły szereg barwników (np. niebieski, fioletowy, różowy). Więc gdy zmienia się kolor koralowca, nie koniecznie musi to oznaczać jego chorobę. Jest to normalny mechanizm przystosowawczy. Bardzo dużo informacji o pigmentacji korali można znaleźć wpisując w gogle „coral coloration part 1”. Jest to seria artykułów i po przeczytaniu jednego wpisujemy …part 2, …part 3 itd. Bardzo obszerne to ustrojstwo :D

Fajne dość amatorskie badania przeprowadzili Dana Riddle i Andy Amussen w 1998r. Nie mam pojęcia na ile ich eksperyment był wiarygodny, bo powiedzieli, że badania na większej grupie są dopiero w fazie planowania (no ale chyba już je zrobili przez tyle czasu…chociaż wiadomo jak to jest :D). Badali oni wpływ oświetlenia, zasadowości, promieniowania, ruchu wody i karmienia na intensywność kolorów koralowców twardych z grupy SPS. W skrócie wyszło im że (telegraficzny skrót):

1)Przy kH 7 kolory były blade a po podwyższeniu za pomocą buforów (Inland Seas i Warner Marine Research) do 10kH kolory wróciły. Żadne inne parametry nie były zmieniane. Próba na 2 systemach dała ten sam efekt. Nie wiedzą dlaczego (no ale przez 14 lat może się już dowiedzieli…)

2)Ruch wody jest wokół koralowca jest bardzo ważny, ponieważ umożliwia swobodną wymianę pierwiastków między koralowcem a otoczeniem. Tak samo pokarmu. Zasugerowali nieśmiało, że może to mieć jakiś związek z tym, że duże korale trudniej się przyzwyczajają do niewoli a małe fragmenty tego samego koralowca już znacznie lepiej.

3)Przeprowadzili eksperyment z karmieniem: jedną grupę korali karmili naprawdę bardzo intensywnie i dokładnie a drugą nie. Po 60 dniach nie odnotowali znaczących różnic w kolorze. I z tego całego ich doświadczenia, to jest najciekawsze, bo przeczy temu, co aktualnie obserwujemy w naszych akwariach. Natomiast stwierdzili, że karmione koralowce rosły lepiej od tych nie karmionych.

4)Co do światła to średnio opisali te wyniki i nie będę ich tu przytaczał. Chyba najsłabiej się skupili na tym elemencie.

Cóż, nie doszukałem się wartości innych parametrów. Być może uznali, że nie mają one wpływu na barwę.

Starałem się nie wyciągać zbyt pochopnych wniosków. Jeśli jednak mogę coś dodać od siebie, to podejrzewam, że kolor korali zależy od absolutnie wszystkich czynników, jakie jesteśmy sobie wstanie wyobrazić, tylko, że od jednych pośrednio a od innych bezpośrednio. Najlepiej jest jak mamy super światło i wodę, jednak moim zdaniem główny wpływ na ogólny stan koralowca ma jakość wody, dopiero później światło. Wynika to z faktu, że koral za pomocą swoich mechanizmów regulacji może się dostosować do różnych warunków oświetlenia, natomiast zachwianie parametrów wody może wywołać chorobę.

Bardzo pasuje tu cytat z książki Zbigniewa Podbielkowskiego pt. "Glony", WSiP 1996:

"Trzeba jednak pamiętać, że o warunkach życiowych decyduje kompleks wszystkich czynników, chociaż niekiedy ostateczny wynik ich działania uzależniony bywa tylko od jednego z nich".

Jako że ten post jest mojego autorstwa i skleciłem go z wielu artykułów, badań itp. chciałem powiedzieć, że wszystkie błędy spowodowane koślawym tłumaczeniem „na oko”, opacznym zrozumieniem czegoś czy też ogólnie głupotą można kierować do mnie :D. Tak sobie myślę, że być może wszystkie nasze wątpliwości rozwiała by jakaś sława z dziedziny oceanografii, przywiązalibyśmy gościa do krzesła i zaraz by nam wyśpiewał referacik pt. „Wpływ wszystkich czynników środowiskowych na wybarwienie koralowców” :D Bo szczerze mówiąc dużo rzeczy zostaje w fazie własnych teorii i domysłów, których nie chciałem tu snuć, żeby nie powielać obiegowych błędów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tester też nie wierze w pastel w naturze a film wykonany przez BBC może być tak podrasowany że szok.Może trzeba wyznaczyć nowy standard co do kolorów.Bo te zeovitowe piękne ale jak stwierdzamy nienaturalne,więc po co męczyć zwierzaki wszyscy piszemy nie sprowadzać tego czy innego bo i tak długo nie pożyje a tu walka z kolorami na pograniczu życia.Już to pisałem w innym temacie pięknne modelki z telewizji na codzień nie są takie,natury nie poprawisz.


400l,cyrkulacja 14000l/h,oświetlenie Led no i reszta.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pucek - jestem pod wrazeniem Twojego postu - brawo

EDIT:

zmienilem troche temat na bardziej zachecajacy do dyskusji


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja bym do całej dyskusji chciał dorzucić jeszcze jeden aspekt.

Wielu z nas oświetla akwarium w sposób nazwijmy to częściowo statyczny, w przeciwieństwie do tego, jak dzieje się to w naturze (dynamicznie). Chodzi mi o podstawę, jaką jest wędrówka słońca po nieboskłonie.

Jak wiadomo światło padające na lustro wody, ponieważ powierzchnia odbijająca fale nie jest gładka, ulega tzw. rozproszeniu odbiciowemu. Fala nie odbija się w jednym kierunku, tylko rozprasza we wszystkie strony. Innymi słowy część światła zostaje odbita, a część przenika do wody. Ponieważ woda w niejednakowym stopniu przepuszcza promienie różnych barw będące składowymi światła białego, światło barwy czerwonej i żółtej zostanie dość silnie pochłonięte nawet przez cienkie warstwy wody, ale już niebieskie i fioletowe znacznie słabiej. Tak więc światło przenikające coraz głębiej nabiera wyraźnego zielonkawoniebieskiego koloru. W rzeczywistości to zjawisko komplikuje się, gdyż światło jest pochłaniane nie tylko przez cząsteczki wody, ale również przez substancje w niej rozpuszczone lub zawieszone. A w wodzie morskiej można znaleźć prawie wszystkie pierwiastki występujące na Ziemi. Oprócz soli, w morzu są rozpuszczone również substancje organiczne, które pochłaniają więcej energii świetlnej niż roztwory soli. Dodatkowo podczas nagrzewania się wody morskiej jej zdolność rozpraszająca wzrasta, a podczas ochładzania obniża się. Przyczyną tego jest rosnąca wraz z temperaturą rozpuszczalność gazów w wodzie.

Światło przenikając do ośrodka o innej gęstości ulega refrakcji, zmienia swoją prędkość zmieniając tym samym długość fali ale pozostając przy tej samej częstotliwości. Ponieważ woda nie jest lustrem, tylko jej powierzchnia faluje, powstają na jej powierzchni soczewki ogniskujące fale świetlne.

01070003.jpg

Ogniska te mogą być rzeczywiste lub pozorne. Ponieważ prędkość rozchodzenia się fali zależna jest od jej częstotliwości, a na powierzchni wody tworzę się nam różne soczewki i pryzmaty, powstaje barwne widmo fali. W przypadku światła białego, mamy do czynienia z ciekawym przypadkiem załamania światła. Każda jego składowa - barwa rozchodzi się w ciałach przezroczystych (bez próżni) z inną prędkością, a tym samym załamuje się w tych ośrodkach pod różnymi katami. Największą prędkość ma światło czerwone, a najmniejszą fioletowe.

Ruch wody + refrakcja powodują że do koralowców dociera różne światło które:

1. Ma zmienne natężenie

2. Ma zmienny kolor

Dodatkowo, w zależności od głębokości uzyskujemy też inne widmo światła, jego rozkład jest mniej więcej taki:

widmo.jpg

a0187.gif

I teraz najbardziej interesuje mnie 2 punkt, bo tu dochodzi jeszcze jedna zmienna. Wracając do mojego pierwszego zdania - wędrówki słońca. Wiadomo że im bliżej słońce zenitu, tym więcej mamy tych W/m2 w wodzie. Ale wraz ze zmianą pozycji słońca zmienia się też przecież barwa światła docierającego do koralowców czyż nie? Im mniejszy kąt padania, tym więcej światła się odbija, najbardziej światło czerwone (dlatego mamy tak piękne czerwone wschody i zachody słońca), trochę mniej pomarańczowe, a w dalszej kolejności: żółte, zielone, niebieskie i najmniej - fioletowe.

Dlatego bardzo interesuje mnie i nieoceniony byłby wykres zmiany widma światła na głębokości na przykład 1 metra w trakcie dnia. Szukałem czegoś takiego i niestety nie udało mi się znaleźć. Szczerze powiem że zawsze uważałem, że w pierwszej kolejności nie ilość światła, ale jego jakość ma największy wpływ na to, jak rosną korale. Może występuje jakaś zależność kolejności pobudzania zooxanteli określonym widmem? Większość z nas najpierw pieści na rozgrzewkę fioletem, później niebieskim zmierzając w kierunku pełniejszego widma i później cykl odwrotny, tak jak robimy często włączając po kolei świetlówki o danej barwie. I to wydaje się słuszną koncepcją. Pytanie tylko, czy proporcje, które dobieramy są właściwe.

Tak czy inaczej jakby ktoś "dorwał" gdzieś taki wykres zdjęty z natury, byłbym wdzięczny.


300x80x80

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do kolorów w naturze ...

zdjęcia przedstawione pod linkiem :

http://veanka1.blox....e-pod-woda.html

zrobione były przez fotografa amatora sprzętem z pełna automatyką, przede wszystkim z automatycznym balansem bieli,

robiłem trochę zdjęć pod wodą i najlepsze efekty, bez żadnego podrasowywania w photoshopie miałem gdy robiłem zdjęcia z nastawianym balansem bieli, dostosowanym do warunków świetlnych na danej głębokości.

Na każdej głębokości, przed zrobieniem zdjęcia nastawiałem balans (miałem ze sobą plastikową białą deskę do krojenia :)

i zdjęcia robiłem bez żadnej lampy, .

Wrzucę wieczorem kilka fotek dla niedowiarków.

Woda pochłania poszczególne barwy - najpierw ginie czerwień, najgłębiej dochodzi barwa niebieska, wiec na zdjęciach z automatycznym balansem bieli wszystko jest niebieskie.

Pozdrawiam


220x80x60 (ok 1000 l), obieg AN 10000, cyrkulacja 2 x Tunze 6105 + 2 x Jebao WP 40

odpieniacz made by Gienek (na walcu 30 cm) + AN10000+tunze silent, reaktor Ca Deltec zmodyfikowany by Gienek, FR 509 na węgiel, Profilux, lampa ATI 8x80W T5 + led 4x75W, od 19.02.2014 zeo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja bym do całej dyskusji chciał dorzucić jeszcze jeden aspekt.

Wielu z nas oświetla akwarium w sposób nazwijmy to częściowo statyczny, w przeciwieństwie do tego, jak dzieje się to w naturze (dynamicznie). Chodzi mi o podstawę, jaką jest wędrówka słońca po nieboskłonie.

Jak wiadomo światło padające na lustro wody, ponieważ powierzchnia odbijająca fale nie jest gładka, ulega tzw. rozproszeniu odbiciowemu. Fala nie odbija się w jednym kierunku, tylko rozprasza we wszystkie strony. Innymi słowy część światła zostaje odbita, a część przenika do wody. Ponieważ woda w niejednakowym stopniu przepuszcza promienie różnych barw będące składowymi światła białego, światło barwy czerwonej i żółtej zostanie dość silnie pochłonięte nawet przez cienkie warstwy wody, ale już niebieskie i fioletowe znacznie słabiej. Tak więc światło przenikające coraz głębiej nabiera wyraźnego zielonkawoniebieskiego koloru. W rzeczywistości to zjawisko komplikuje się, gdyż światło jest pochłaniane nie tylko przez cząsteczki wody, ale również przez substancje w niej rozpuszczone lub zawieszone. A w wodzie morskiej można znaleźć prawie wszystkie pierwiastki występujące na Ziemi. Oprócz soli, w morzu są rozpuszczone również substancje organiczne, które pochłaniają więcej energii świetlnej niż roztwory soli. Dodatkowo podczas nagrzewania się wody morskiej jej zdolność rozpraszająca wzrasta, a podczas ochładzania obniża się. Przyczyną tego jest rosnąca wraz z temperaturą rozpuszczalność gazów w wodzie.

Światło przenikając do ośrodka o innej gęstości ulega refrakcji, zmienia swoją prędkość zmieniając tym samym długość fali ale pozostając przy tej samej częstotliwości. Ponieważ woda nie jest lustrem, tylko jej powierzchnia faluje, powstają na jej powierzchni soczewki ogniskujące fale świetlne.

01070003.jpg

Ogniska te mogą być rzeczywiste lub pozorne. Ponieważ prędkość rozchodzenia się fali zależna jest od jej częstotliwości, a na powierzchni wody tworzę się nam różne soczewki i pryzmaty, powstaje barwne widmo fali. W przypadku światła białego, mamy do czynienia z ciekawym przypadkiem załamania światła. Każda jego składowa - barwa rozchodzi się w ciałach przezroczystych (bez próżni) z inną prędkością, a tym samym załamuje się w tych ośrodkach pod różnymi katami. Największą prędkość ma światło czerwone, a najmniejszą fioletowe.

Ruch wody + refrakcja powodują że do koralowców dociera różne światło które:

1. Ma zmienne natężenie

2. Ma zmienny kolor

Dodatkowo, w zależności od głębokości uzyskujemy też inne widmo światła, jego rozkład jest mniej więcej taki:

widmo.jpg

a0187.gif

I teraz najbardziej interesuje mnie 2 punkt, bo tu dochodzi jeszcze jedna zmienna. Wracając do mojego pierwszego zdania - wędrówki słońca. Wiadomo że im bliżej słońce zenitu, tym więcej mamy tych W/m2 w wodzie. Ale wraz ze zmianą pozycji słońca zmienia się też przecież barwa światła docierającego do koralowców czyż nie? Im mniejszy kąt padania, tym więcej światła się odbija, najbardziej światło czerwone (dlatego mamy tak piękne czerwone wschody i zachody słońca), trochę mniej pomarańczowe, a w dalszej kolejności: żółte, zielone, niebieskie i najmniej - fioletowe.

Dlatego bardzo interesuje mnie i nieoceniony byłby wykres zmiany widma światła na głębokości na przykład 1 metra w trakcie dnia. Szukałem czegoś takiego i niestety nie udało mi się znaleźć. Szczerze powiem że zawsze uważałem, że w pierwszej kolejności nie ilość światła, ale jego jakość ma największy wpływ na to, jak rosną korale. Może występuje jakaś zależność kolejności pobudzania zooxanteli określonym widmem? Większość z nas najpierw pieści na rozgrzewkę fioletem, później niebieskim zmierzając w kierunku pełniejszego widma i później cykl odwrotny, tak jak robimy często włączając po kolei świetlówki o danej barwie. I to wydaje się słuszną koncepcją. Pytanie tylko, czy proporcje, które dobieramy są właściwe.

Tak czy inaczej jakby ktoś "dorwał" gdzieś taki wykres zdjęty z natury, byłbym wdzięczny.

Dzięki za profesjonalne rozwinięcie mojej wypowiedzi :)


250L SPS, ATI sunpower 6x39, Schuran 150, Tunze 6095 + 7092, 2xRW8, Jebao WP 25

Poprzedni zbiornik 130L SPS/LPS http://nano-reef.pl/...225#entry375225

Obecnie 250L SPS/LPS http://nano-reef.pl/...097#entry416097

pppzm.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do kolorów w naturze ...

zdjęcia przedstawione pod linkiem :

http://veanka1.blox....e-pod-woda.html

zrobione były przez fotografa amatora sprzętem z pełna automatyką,

Woda pochłania poszczególne barwy - najpierw ginie czerwień, najgłębiej dochodzi barwa niebieska, wiec na zdjęciach z automatycznym balansem bieli wszystko jest niebieskie.

Pozdrawiam

tmag zgadzam sie w pelni :D To byla tylko moja odpowiedz na teze Testera ze pod woda trudno rozroznic kolor acr i ze wystarczy popatrzec na filmiki na YT. Taki mocno przejaskrawiony przyklad pokazujacy wlasnie to co napisales powyzej. W ogole warto wrocic do pierwszego postu do definicji czym jest kolor a wlasciwie barwa - oraz do ludzkiego oka - jak widzimy kolory. Pastelowe majtkowe kolory przy zeovicie - ktos napisal balansowanie na krawedzi smierci ? A moze koral jest w pelni zadowolony ? Wyrzuca zooxantele, pozbywa sie ochronki przed szkodliwym promieniowaniem itp i czerpie w 100% energie z tego co dostarczamy w wodzie, zarciu i swietle ?

Pamietajcie ze zeovit to nie tylko kamyki i zbijanie no3/po4 - ale i inne srodki ktorymi "dokarmiamy" korale.

Ale zeby jeszcze bardziej pociagnac temat to przyklad rodem z mojego baniaka:

Dwie montipory samarensis - stojace obok siebie - jedna piekne polipy, duze przyrosty - druga polipy duzo mniejsze, duzo mniejsze przyrosty - baaa nawet jedna "galazka" poleciala ot tak nie wiedziec czemu do polowy, a teraz jest oblewana tkanka ponownie. Swiatlo, woda, karmienie - jednakowe - w koncu stoja obok siebie. A wygladaja conajmniej inaczej :D CZemu ?


110x50x50 ,sump 62.5x38x40, 3x Tunze 6045, nj4500, H&S 150-F2001

Dariusz 'VDR' Rubinkiewicz

http://nano-reef.pl/topic/35493-275l-radomskie-malenstwo/

http://art.debesciak.net http://www.klub-malawi.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Darek - podejrzewam ze tutaj dochodza cechy osobnicze - odpornosc, metabolizm etc. Mozliwe ze "wychowywaly" sie w innych warunkach i niekoniecznie musza miec te same wymagania. Podobnie jest z tymi samymi gatunkami z innych morz. Czesto sie zdarza ze ten sam gatunek z indonezji ma inne cechy niz ten z Morza Czerwonego.

A co do naturalnych kolorow spsow. Zakladajac ze norma jest srodowisko naturalne to mozna wyciagnac wniosek ze to wlasnie kolory w akwarium sa nienatrualne. Nie tweirdze ze koral ma sie zle, ale moze to tak jak z fermami drobiu. Dorodny kurczak ktory wyrosl w kilka tygodni pedzony na paszy z ulepszaczami ma kompletny brak systemu immunologiczego bo nie wyrosl w naturalnych warunkach - nawet w przydomowym kurniku. Przez to jest slabym osobnikiem ktory nie da rady przetrwac w "normalnych" warunkach bo nie zostal do tego przystosowany.

Ciekawe co by bylo, (chociaz sie domyslam) gdyby taka majtkowa acropore wstawic z powrotem do morza


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Środowisko naturalne jedno drugiemu nierówne, ba, na przykład na Bali korale hoduje się po dwóch stronach wyspy, po jednej temperatura jest wyższa i prądy niosą duzo zarcia, tam korale rosną, po drugiej stronie wyspy woda jest chłodniejsza i czystsza, tam korale sie wybarwiają. Takich przypadków jest wiele, gatunków również, więc uogólniać i generalizować nie należy.


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bartku - bardzo dobry artykuł! Streszczenie w pigułce kwestii związanej z omawianym przeze mnie zagadnieniem - dodatkowo podparte podstawami biochemi :)

Naprawdę z zainteresowaniem to całe przeczytałem(wcześniej mi jakoś uciekło :reading ) :)


pozdrawiam

Przemysław Cybulski
www.Pacific-Sun.eu
Home for advanced technology

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.