Skocz do zawartości
pio7

Brązowy nalot

Rekomendowane odpowiedzi

i dziekuje chlopakom za porady....probowalem...i nic...nie szkodzi...kazda z porad dawala nadzieje...po prostu czas na chemie...;-))

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jesli caly czas mowa o brazowym "pylastym" nalocie a ktorym pisal wczoraj @mareko1 to na 1000% nie jest to dinofagellata.

Bruzdnice naleza do wiciowcow. Dzieki tym wiciom potrafia sie ruszac. To o czym napisal Marek, mialem i ja. Ogladalem ten brazowy nalot pod mikroskopem i w duzym powiekszeniu ma on postac nieruchomych (!!!), trojkatnych plytek. Pokrojem sa one zbilizone do trojkatnych form okrzemek (chociaz nie twierdze ze to okrzemki).

Mam gdzies fotki tego czegos. Jak znajde to wkleje


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tester z calym szacunkiem mam testy na SiO2 wychodzi 0000000,,,,poszlem za porada Staniego...nic to nie dalo...choc tlilo sie swiatelko....rano gdy przychodze do chalpy...jest git...brak swiatla zmniejsza ich liczebnosc...zastanawiam sie nad odcieciem purpurowego swiatla...zaprzestalem odsysania..syzyfowa praca...raz na 2 dni czyszcze szyby to wszystko...czekam...a coraz bardzej kusi mnie algea x...

Edytowane przez Andrar (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jesli caly czas mowa o brazowym "pylastym" nalocie a ktorym pisal wczoraj @mareko1 to na 1000% nie jest to dinofagellata.

Bruzdnice naleza do wiciowcow. Dzieki tym wiciom potrafia sie ruszac. To o czym napisal Marek, mialem i ja. Ogladalem ten brazowy nalot pod mikroskopem i w duzym powiekszeniu ma on postac nieruchomych (!!!), trojkatnych plytek. Pokrojem sa one zbilizone do trojkatnych form okrzemek (chociaz nie twierdze ze to okrzemki).

Mam gdzies fotki tego czegos. Jak znajde to wkleje

Tester jak byś znalazł te zdjęcia to prośba z mojej strony abyś je wkleił dla porównania. Ja jutro robię gruntowne szorowanie skały; wezmę parę "próbek" do kolejnego dokładnego obejrzenia pod mikroskopem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A możliwe aby żródłem problemu była za mocna lampa? Nie wydaje mi sie to prawdowpodobne ale czy lampa zrobiona z dwóch paneli po 100w led cree wisząca 20cm nad lustrem wody w akwarium 100x40x40 gdzie widy jest z 37cm a warstwa piachu 3cm powodowała pojawianie się zabarwienia piasku na brązowo i swieci za mocno dla zawartości zbiornika??

Lampa chodzi na programie bali, skręciłem ją do 70% i nie było zmian przez tydzień, to rozkręciłem ją na próbe na maksa, zobaczę zmiany po tygodniu. Zmieniłem jeszcze temperature barwy na wiekszą.

W moim przypadku po wymianie żywicy i wrzuceniu worka z zawartością sery na krzemiany i zmianą soli na Am ziarnka piasku zabarwiaja sie na brazowo. Odniosłem wrażenie że jak nad całościa powiesiłem 120w w ledach to zabarwienie zaczęło znikac.

Niby litr na wat, w lledach pół litra na wat a tak naprawdę to te wszystkie wyliczenia o kant d*py potłuc.


96448be75505dd17a64fb81e9a8d94c5u771a678.png

550 w obiegu

gg 3606492

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A możliwe aby żródłem problemu była za mocna lampa? Nie wydaje mi sie że moja lampa jest za mocna ale czy lampa zrobiona z dwóch paneli po 100w led cree wisząca 20cm nad lustrem wody w akwarium 100x40x40 gdzie wody jest z 37cm a warstwa piachu 3cm powodowała pojawianie się zabarwienia piasku na brązowo i swieci za mocno dla zawartości zbiornika??

Lampa chodzi na programie bali, skręciłem ją do 70% i nie było zmian przez tydzień, to rozkręciłem ją na próbe na maksa, zobaczę zmiany po tygodniu. Zmieniłem jeszcze temperature barwy na wiekszą.

W moim przypadku po wymianie żywicy i wrzuceniu worka z zawartością sery na krzemiany i zmianą soli na Am ziarnka piasku zabarwiaja sie na brazowo. Odniosłem wrażenie że jak nad całościa powiesiłem 120w w ledach to zabarwienie zaczęło znikac.

I czemu mam to tylko na pisaku a skała fiolrtowa?

Niby litr na wat, w lledach pół litra na wat a tak naprawdę to te wszystkie wyliczenia o kant d*py potłuc.


96448be75505dd17a64fb81e9a8d94c5u771a678.png

550 w obiegu

gg 3606492

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jedna sprawa Algea-X nie stosuje sie 2 dni ale pełne 10 dawek. Czyli 21 dni. Nawet polska instrukcja o tym mówi. darecky3 jak widać nie czytałeś instrukcji. Algea-X osłabia glony wyższe, u mnie w refugium nie wyrządził strat. Niestety jest toksyczny dla jeżowców. U mnie Diadema zeszła.

Jeśli ktokolwieg liczy ze 1 dawka Algea-X zlikwiduje mu dino ....niech liczy dalej.


Akwarium 216L, sump 90L. Maszynownię obsługuje odpieniacz Twistman OB150INT. A za słońce robi lampa Giesemann 1x250W HQI 4x24W T5.

W charakterze nadzoru średniego jest sześć kotów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tez sie nad tym zastanawiam...zmienialem kubel na sump...i 36w x 2 na 39W x 8 15 cm nad szklem...przyszlo cyjano...odeszlo....pojawilo sie dino..i nie chce odejsc...choc z dnia na dzien wydaje mi sie ze coraz bardziej slabnie to cholerstwo...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tester z calym szacunkiem mam testy na SiO2 wychodzi 0000000,,,,poszlem za porada Staniego...nic to nie dalo...choc tlilo sie swiatelko....rano gdy przychodze do chalpy...jest git...brak swiatla zmniejsza ich liczebnosc...zastanawiam sie nad odcieciem purpurowego swiatla...zaprzestalem odsysania..syzyfowa praca...raz na 2 dni czyszcze szyby to wszystko...czekam...a coraz bardzej kusi mnie algea x...

Nie powiedzialem ze to okrzemki tylko "Pokrojem sa one zbilizone do trojkatnych form okrzemek" - czyli mozesz miec zerowe krzemiany.

Po drugie ja sie odnosze do wypowiedzi uzytkownika mareko1. Jego fotki idealnie odpowiadaja temu, co bylo u mnie pare miesiecy temu.

W internecie mozna znalezc opis metody walki z dino za pomoca podwyzszonego pH.

O, prosze tutaj >>>> http://reefkeeping.com/issues/2006-11/rhf/index.php


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jedna sprawa Algea-X nie stosuje sie 2 dni ale pełne 10 dawek. Czyli 21 dni. Nawet polska instrukcja o tym mówi. darecky3 jak widać nie czytałeś instrukcji. Algea-X osłabia glony wyższe, u mnie w refugium nie wyrządził strat. Niestety jest toksyczny dla jeżowców. U mnie Diadema zeszła.

Jeśli ktokolwieg liczy ze 1 dawka Algea-X zlikwiduje mu dino ....niech liczy dalej.

pierwsza dawka pelny cykl, potem 8 dni przerwy i nowy cykl. Przy dawce 8 skonczyl sie serum a dziadostwo potroilo liczebnosc. Dla scislosci, Skale juz gotuje. Ale zawartosc akwa z piachem jako tako jeszcze jest. Wstrzyknalem wode utleniona. Pierwsze co to wszystkie wieloszczety zesztywnialy :) Rano zobacze czy to dziadostwo jest. I tak wywale wszystko ale z ciekawosci musialem to zrobic :)


122x61x61 + sump cyrkulacja 2x6045 tunze H&S 150

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tester juz o tym pisales...dziekuje bardzo...ja chce podwyzszych kH do 11 moze zniknie...a pozatym dobrze ze dostalem taka lekcje zaraz na poczatku...pozniej bedzie latwiej

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Andrar - podniesienie KH nie zadziala. Szkoda stresowac korale. Fakt glony nie lubia twardej wody, ale KH=11 w najlepszym wypadku zwolni ich wzrost a nie zalkowicie wytepi.

Stara zasada glosi ze za plagi typu dino, cyjano, okrzemki, wirki etc, odpowiadaja zle parametry wody. Tutaj szukalbym rozwiazania problemow


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

i tu sie zgodze z testerem w 100%.


122x61x61 + sump cyrkulacja 2x6045 tunze H&S 150

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mareko1 a robiles testy na krzemiany??gdzies czytalem ze zwiekszenie Kh do 11 zalatwialo sprawe

Andrar testów na krzemiany nie robiłem, bo nie mam tego testu :(, ale mam od dwóch miesięcy włożone do panelu Sera Silicate Clear ( jutro będę wymieniał). O zwiększeniu Kh i Mg też zacząłem myśleć - dzisiaj zacząłem podwyższać kh za pomocą sody oczyszczonej, Kent-a Mg kupuję w poniedziałek. Zobaczymy jaki będzie dalszy rozwój sytuacji. Zastanawiam się tylko czy jutro robić podmianę - ostatnia była robiona dwa tygodnie temu, czy lepiej się wstrzymać?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no3 -10 po4 okolo -0 o ile mozna ufac testom...zastanawiam sie nad podmina wody...bo jeszcze takowej nie robilem od czasu przejscia na sump...ale zaobserwowalem jedno...szyby czyszczone rano "zarosniete byly wieczorem...teraz jaby sie coflo...wiem ze na poczatku nie odroznialem cyjano od dino...zalozylem zbionik bez jakiejkolwiek wiedzy...znam osobe ktorej zbiornik tak egzystowal ponad rok.(kubel brak odpieniacza swiatlo 24W przy 120l)..malo tego blazenki tarly sie jak oszalale...az do dnia gdy polowa obsady poszla do piachu...ale teraz...mysle ze juz cos nie cos wiem...zasada numer 1..badz cierpliwym...;-))

Edytowane przez Andrar (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

leje ja jakies 3 tygodnie...a dizno mam znacznie dluzej...a moze dino to tylko koniec wlasciwego dojrzewania zbiornika...sam juz nie wiem;-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość michalfa

Witam.

Ok miesiąca temu pojawił się delikatny nalot na piasku, wypisz wymaluj okrzemki. Wymieniłem prefiltry, żywicę, do sumpa sere i dodatkową puszkę po DI też z serą. Nalot się roznosił, korale zaczęły bieleć od dołu, pojawiło się cyjano. Zmierzyłem NO3 bo dawno tego nie robiłem i wynik wskazał ok 32 ( redsee ). Nalot był już wszędzie, całe dno, skały ( zoa zaczęły się cofać ). Rozpocząłem obniżanie NO3 wódką. Na dzień dzisiejszy parametry jak w stopce, podmiany nie robiłem 3 tygodnie, wstrzymałem wszelką suplementacje, zaciemnienie na 48h zakończyło się zejściem 2 SPS`ów. Sytuacja wygląda mniej więcej tak:

post-9584-0-64393600-1377543984_thumb.jpg

post-9584-0-69930500-1377544002_thumb.jpg

Na skale jest to pyłek, który bardzo łatwo zdmuchnąć, na szybach wygląda trochę jak glony nitkowe ale bardzo łatwo odchodzą. Reaguje to na światło i nie wytwarza żadnych pęcherzyków. Jak przedmucham skały to wata w kominie do wymiany po 2 h

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość michalfa

Leje teraz symbolicznie 2 ml, było 12 w sztytowym momencie. Co drugi dzień podnoszę PO4 do ok 0,04

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W internecie mozna znalezc opis metody walki z dino za pomoca podwyzszonego pH.

O, prosze tutaj >>>> http://reefkeeping.c...1/rhf/index.php

I to jest sposób jaki i u mnie się sprawdził, a próbowałem wszystkiego poza agresywną chemią. Zaciemnienie, bakterie - zdawało się że jest poprawa ale dosłownie za 3 dni powrót dino jakby ze zdwojoną siłą. Dopiero podniesienie pH z 8.1 do 8.5 spowodowało że dziadostwa w oczach dosłownie ubywało.


Akwarium 100x70x60 + 180l sump, APF600, AQLGALAXY 4x39wT5+200W LED z pełnym sterowaniem, cyrkulacja 2x MP40 + troszkę dodatkowych gratów w szafie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość michalfa

Podniosłem z 7 do 10,5, tydzień tak mam dopiero. Bez zmian tylko quadri ewidentnie się stresuje

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.