Skocz do zawartości
cromags

jak to jest z NO3

Rekomendowane odpowiedzi

W ciągu kilku dni zakupiłem trochę stworów do baniaka. Zakupy zrobiłem w różnych sklepach w stolycy (nie pytajcie w jakich, w sumie tak wiele ich nie ma), i w sprawdziłem wodę jaką miały stworki kiedy je do worków pakowano. Wynik, najgorszy ponad 50 NO3 najlepszy ok. 10 NO3. Wszystkie koralowce i rybiszcza wyglądały świetnie żyjąc (niektóre z nich na bank bo widziałem je wielokrotnie) od dłuższego czasu w tych baniakach. Zatem, pytanie do kolegów doświadczonych: jak to jest, że w sklepach zwierz żyje i ma się dobrze przy NO3 wysokim a w naszych baniakach larum gramy jak NO3 10 przekroczy?


Akwarium 150x50x55 412 L, sump 140 L, oświetlenie CRP Metis 3x100W, obieg NJ 4500, cyrkulacja 2xAquael 10000, pienidło TS1060

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja dziś widziałem piękne LPSy w wodzie o poziomie ok. 50 ppm NO3, tydzień temu te same tam widziałem....


Akwarium 150x50x55 412 L, sump 140 L, oświetlenie CRP Metis 3x100W, obieg NJ 4500, cyrkulacja 2xAquael 10000, pienidło TS1060

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Inmar te LPSy widziałem tam i dwa miechy temu... napompowane, wodę mierzyłem i dziś i tydzień temu i dwa miechy temu! Stan ten sam.


Akwarium 150x50x55 412 L, sump 140 L, oświetlenie CRP Metis 3x100W, obieg NJ 4500, cyrkulacja 2xAquael 10000, pienidło TS1060

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość AnT

lps to nie sps nie myl pojęć

nie do jednego wora :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a gdzie co pomyliłem? Pokaż paluszkiem bo nie widzę


Akwarium 150x50x55 412 L, sump 140 L, oświetlenie CRP Metis 3x100W, obieg NJ 4500, cyrkulacja 2xAquael 10000, pienidło TS1060

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mam wrażenie że koralom sps bardziej przeszkadza NO3 od PO4 są baniaczki z PO4 powiedzmy na poziomie 0.18 a NO3 niewykrywalnym i kolorki są ok i polipowanie super jak to tłumaczyc?

pozdrawiam Jarek


akwa 200*70*70 giessemann 3*150 HQI 6*80 T5,tunze mulicontroler 2*6100 +JVP+aqel circulator,calk reactor,obieg DELTEC HLP 8070,odpieniacz DELTEC AP702

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ha no to dziś w pewnym sklepie, dosyć szanowanym, usłyszałem, że poziom NO3 na poziomie ok. 10 ppm dla SPS jest wręcz wskazany


Akwarium 150x50x55 412 L, sump 140 L, oświetlenie CRP Metis 3x100W, obieg NJ 4500, cyrkulacja 2xAquael 10000, pienidło TS1060

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W ciągu kilku dni zakupiłem trochę stworów do baniaka. Zakupy zrobiłem w różnych sklepach w stolycy (nie pytajcie w jakich, w sumie tak wiele ich nie ma), i w sprawdziłem wodę jaką miały stworki kiedy je do worków pakowano. Wynik, najgorszy ponad 50 NO3 najlepszy ok. 10 NO3. Wszystkie koralowce i rybiszcza wyglądały świetnie żyjąc (niektóre z nich na bank bo widziałem je wielokrotnie) od dłuższego czasu w tych baniakach. Zatem, pytanie do kolegów doświadczonych: jak to jest, że w sklepach zwierz żyje i ma się dobrze przy NO3 wysokim a w naszych baniakach larum gramy jak NO3 10 przekroczy?

W wielu sklepach ozon pompują i rybom to odpowiada, świetne na aklimatyzacje.

A co do korali to podwyższone zasolenie wyciąga z nich takie barwy i dokarmianie planktonem.


MÓJ KAWAŁEK OCEANU:

KoTm lutego 2013

trzy-lata-minely moje pierwsze akwarim

Blekitna-glebia 1500 w obiegu

gallery_14359_2078_47879.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

faktycznie wysokie starzenie no3, po4 pasują niektórym lps,ukwiałom ,wiąże się to z dużą ilością pokarmu a te lubią pojeść ,prędzej przyzwyczaja się do "brudnej" wody niż czystej ,wytrzepanej oczywiste w granicach rozsądku .Rybom z reguły tez nie przeszkadza jednak są wyjątki które potrzebują wodę dobrej jakości ,Sps to inna baja,dlatego nieraz bardzo trudno dość do kompromisu i trzymać w jednym systemie mocno napompowane lps i kolorowe sps

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sam NO3nie jest toksyczny w niewielkich stezeniach. Za szkodliwe, przyjmuje sie w stezenie powyzej 50 mg/l przy czym jest to wartosc umowna. Ze wzgledu na wysoka roznorodnosc organizmow w akwarium morskim trudno jest przyjac jedna granice poniewaz jedne organizmy znosza wyzsze stezenia NO3 latwiej inne gorzej.


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ha no to dziś w pewnym sklepie, dosyć szanowanym, usłyszałem, że poziom NO3 na poziomie ok. 10 ppm dla SPS jest wręcz wskazany

Wszystko zależy od tego co chcesz uzyskać. Jak człowiek pochłania 10 tyś kkal dziennie to też żyje ale nie można sprowadzać wybarwienia koralowców tylko do stężenia NO3. Taki koral z NO3 nie ma specjalnie pożytku, NO3 pochłonąć mogą jego symbiotyczne glony i wyprodukować z (między innymi) niego cukry dla koralowca. Taki koral (bez względu na to czy to SPS czy LPS na samym cukrze też długo nie pociągnie, potrzebuje więcej jedzenia więc wyłapuje z wody co tylko mu się do polipa przyklei i to jest jego główny pokarm. Glony symbiotyczne są dla koralowca jak zastrzyk energii do polowania na plankton.

Idąc więc dalej, jak w akwarium jest wysokie NO3 ale koral nie ma co jeść to z braku laku i chęci przetrwania pozwala sie namnażać swoim symbiotycznym glonom co powoduje ciemnienie korala. Jeżeli w akwarium jest wysoki poziom NO3 ale jest też sporo pokarmu to koral głupi nie jest i nadmiar glonów usuwa z tkanki bo swoje potrzeby jedzeniowe może zaspokoić z wyłapywanego pokarmu [wtedy koral pomimo NO3 nie ciemnieje] oczywiście wszystko ma swoje granice, i przy naprawdę wysokich stężeniach koral nie będzie chciał nawet polipa wystawić do toksycznego otoczenia więc... ściemnieje z głodu.

Optymalne jest stworzenie warunków najbliższych naturze czyli mało NO3 ale sporo jedzenia w okół. wtedy koral nawet jak by się strasznie uparł to nie ściemnieje.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W mojej kostce mam NO3 około 50 i euphylia szaleje z radości,w oczach rośnie,tak samo ciągle rozmnażają mi się inne miękkie.Po4-mam tam 0,16.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

to ja tak offtopic - inmar - tym masz nano-reefa ? co wsadziles do tej kaskady ?


110x50x50 ,sump 62.5x38x40, 3x Tunze 6045, nj4500, H&S 150-F2001

Dariusz 'VDR' Rubinkiewicz

http://nano-reef.pl/topic/35493-275l-radomskie-malenstwo/

http://art.debesciak.net http://www.klub-malawi.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

to ja tak offtopic - inmar - tym masz nano-reefa ? co wsadziles do tej kaskady ?

Nie mam,w stopce jest link do kostki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No lps euphylia czy inne często występują na mieliznach i to im pasuje. Otoczki gdzie prądy podnoszą piasek.


Deltec Microreef 200l Max spec 160w16k.3*mpw10wes.Reeflink. Vertex 150.Vertex Libra

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a właśnie Marek - podmiany w kosteczce robisz swieza solanka czy woda z podmianki z duzego ?


LED Maxspect, Tematy lufta

Salarias allegro (sklep Salarias) baner NanoReef www.mariuszfrej.com Moje szkła: 80 l (105 w obiegu)- ReefMax, start 10 sierpnia 2010, 90% sucha skała, II) 360 l (ok. 470 l w obiegu) start VI 2012 - 100 % sucha skała, . Akcja Pajacyk - kliknij proszę!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wcześniej robiłem podmiany co 10 dni na wodzie z starego zbiornika,potem jak go zlikwidowałem,wszystko rozłączyłem i nie robiłem długo podmian bo nie miałem RO.Teraz zrobiłem niedawno podmianę 5L na wodę z nowego baniaka,to w sumie jak świeża solanka.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.