Skocz do zawartości
mareko1

Czy taki diabeł niebezpieczny jak go malują ....

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Mam do Was, czyli do morskich wyjadaczy, pytanie odnośnie zagrożeń występujących przy akwarium morskim. Chodzi mi dokładnie o to, czy akwarium morskie może mieć negatywny wpływ na zdrowie człowieka. Pytam, ponieważ od dłuższego czasu chcę założyć akwarium morskie, więc zacząłem duuużo czytać na temat funkcjonowania/zakładania tego typu akwarium, i wszystko było by ok, gdyby nie post/y dotyczące zagrożeń. I tu do Was szanowni forumowicze pytanie: Czy tego typu akwarium niesie za sobą jakieś negatywne dla zdrowia konsekwencje, pytam ponieważ mam dwuletniego syna i nie chciał bym, aby z mojego hobby cokolwiek negatywnego dla zdrowia mu się przytrafiło. Miałem już upatrzony baniak, miałem go kupować w najbliższych dniach a tu taki zonk z postami o zatruciach, poparzeniach itd. Czy mając takie akwarium muszę w jakiś śpecjalny sposób dbać o to jakie rybki, korale mam w środku, czy musowo wietrzyć pokój (chciałem postawić akwa w pokoju syna). Domyślam się, że dla Was to pytanie może się wydać śmieszne, ale uwierzcie mi, że dla mnie nie jest - już miałem Wielkie plany co i jak, a tu dzisiaj zacząłem czytać jakie to trujące jest zoa, jak to mogą się zbierać toksyny niebezpieczne dala zdrowia w odpieniaczu, jak tu ktoś prawie oka nie stracił przez zoa itd. Nie chcę w jakikolwiek sposób narażać zdrowia mojego dziecka, dlatego doradzcie mi czy zakładać czy może jednak na chwilę obecną zrezygnować :(

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam dwójkę dzieci pięć i dwa lata. Aqwa stoi prawie cztery lata więc dwójka wychowała się z nosem przyklejonym do szyby, co więcej pokolce tak się do nich przyzwyczaiły że na widok dzieciaków podpływają "pod sam nos" :)


450 lit + 120 lit sump; 2*150 HQI+2*54 T5 ; Deltec APF 600; AM OR 3500-obieg; 1*4500+1*8000+1*4400-cyrkulacja;

http://www.nano-reef.pl/forums.php?m=posts&q=23191

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Marek, gdzie TY mieszkasz ? ( bo możesz wpaść na kawę i ci udowodnię że dzieci mi żyją (hooby wystartowało jak mój młody miał niecałe 2 latka, teraz ma 6 i....... już drugi junior się pojawił, więc można powiedzieć że morskie dobrze wpływa na......;) ) :thumbup: , koty żyją, pies żyje.. żona jeszcze też :p )


Pozdrawiam

Skoczek

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Marek, gdzie TY mieszkasz ?

W Lublinie.

A co wyszło, że jestem trochę zacofany zadając takie pytania :angry:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W Lublinie.

A co wyszło, że jestem trochę zacofany zadając takie pytania :angry:

Nieeee, chodzi mi o dzielnicę :coffee: Bo jak lookniesz pod mojego avatara to zobaczysz gdzie ja mieszkam...


Pozdrawiam

Skoczek

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ty lepiej martw się o siebie ... jak żona się dowie, ile wydajesz na baniak...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Akwarium uważane jest za hobby nieuczulające w sensie medycznym oczywiściethumbsup.gif.

Przecież Zoanthusów nie będziesz trzymał w rękach codziennie. Włożysz do akwa i będziesz na nie patrzył. Jeżeli dziecko nie ma na nic uczulenia to do dzieławelcome.gif


"Boże, zachowaj mnie od zgubnego nawyku mniemania, że muszę coś powiedzieć na każdy temat i przy każdej okazji." - św. Tomasz z Akwinu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Akwarium uważane jest za hobby nieuczulające w sensie medycznym oczywiściethumbsup.gif.

Przecież Zoanthusów nie będziesz trzymał w rękach codziennie. Włożysz do akwa i będziesz na nie patrzył. Jeżeli dziecko nie ma na nic uczulenia to do dzieławelcome.gif

Włodek, wiesz że z dziećmi nie ma żartów, a sam z toksyną parazoa pewnie nie chciał byś mieć za wiele wspólnego.

Trzeba czytać, czytać i jeszcze raz czytać, to pomaga. Na tym forum jest naprawdęmasa wiedzy


4710d00f94c099763084e78a6b3f3112u365a339.png?upd=20150324102053

Akwarium:60x60x50 panel, odpieniacz DIY na pompie Tunze 9410.04, obieg Tunze 1073.020, cyrkulacja Tunze 6015+6025, swiatło chińczyk 120W+2x24W T5

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To hobby ma jednak jedną wadę... całkowicie uzależnia... :harhar:

No i potem to ciągłe rozmyślanie czy tak, czy inaczej ?? czy to dobrze czy to źle ?? itd., itp. No i to ciągłe ślęczenie przy akwarium z latarką po nacach. Nie wspominając o parametrach, testach, pomiarach...

Tak, to wszystko odbije się kiedyś na zdrowiu... psychicznym... :thumbsup:

Pozdarwiam

T


akwarium: 140x60x60 OW (500l)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Włodek, wiesz że z dziećmi nie ma żartów, a sam z toksyną parazoa pewnie nie chciał byś mieć za wiele wspólnego.

Czy każdy musi mieć w akwarium parazoa??tongue.gif


"Boże, zachowaj mnie od zgubnego nawyku mniemania, że muszę coś powiedzieć na każdy temat i przy każdej okazji." - św. Tomasz z Akwinu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy każdy musi mieć w akwarium parazoa??tongue.gif

Oczywiście że nie, ale lepiej wiedzieć co się ma w akwarium, tym bardziej że tematy przyjmę życie na start są na topie


4710d00f94c099763084e78a6b3f3112u365a339.png?upd=20150324102053

Akwarium:60x60x50 panel, odpieniacz DIY na pompie Tunze 9410.04, obieg Tunze 1073.020, cyrkulacja Tunze 6015+6025, swiatło chińczyk 120W+2x24W T5

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niech Kolega zacznie od skały i rybek. Fish only. Tylko żeby skrzydlicy nie kupiłwhistle.gif to nic się nie stanie. O zapomnialem. Są jeszcze wieloszczety w skale. Niektóre po kilka metrów wallbash.gif.


"Boże, zachowaj mnie od zgubnego nawyku mniemania, że muszę coś powiedzieć na każdy temat i przy każdej okazji." - św. Tomasz z Akwinu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wlodzimierz to nie zarty :) seb chyba pisal kiedys albo to marek ze u kogos byczy wieloszczet w nocy wylazl z baniaka i zezrl psa :D


Nadchodzi nowe... :lol

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

"miałem go kupować w najbliższych dniach a tu taki zonk z postami o zatruciach, poparzeniach"

Hmm... jak będziesz tak myślał to ... takie "niebespieczenstwa"(zatrucia,poparzenia) czychają na nas codziennie.Myśle że ryzykujesz więcej siedząc przy kompie i pisząc ten post niż będąc przy akwarium.


Akwa.125x55x60 + sump 80x40x40 , Maxspect 2x120w 16000k , obieg Eheim Compact +3000 , odp. diy ala ATI 200 , cyr. 4 x Tunze 6055 na Multi. 7095 , Dastaco II ala DiTus ,AquaRoche ZERO LR.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hej,

Akwarium jeszcze nie mam, ale mam 2,5 letniego synka i 0,5 roczną córkę - dlatego temat mi bliski.

Myślę, że dwie najważniejsze sprawy to:

1. jeśli chodzi o bezpieczeństwo dzieci - to zamknięta szafka z sumpem (woda + prąd), żeby nie korciło grzebać.

ochrona przed porażeniem

2. Jeśli chodzi o bezpieczeństwo ryb - duuuuuuuża korona nad akwa, żeby się nie dało nic wrzucić (np. kanapki).

Dodatkowo wykończenie szafki bez możliwości wspinania się (półki, duże uchwyty itp).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie znam sie kompletnie na alergii ale moj brat zlikwidowal 300L akwarium, w tym przypadku slodkowodne, wlasnie ze wzgledu na alergie dzieciaka, oczywiscie nie rozwiazalo to problemow uczuleniowych ale taka byla sugestia lekarzy. Jak sie ma to do akwarium slonego nie mam pojecia.

pozdrawiam


122x61x61 + sump cyrkulacja 2x6045 tunze H&S 150

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Też zastanawiam się jaki wpływ na powietrze w mieszkaniu ma akwarium morskie , z cała pewnością je nawilża ale czy coś jeszcze ? Czy zwiększa się zawartość np jodu , wtedy nie trzeba jeździć nad morze bałtyckie żeby powdychać sobie "jodu " :thumbsup:


350 l + sump 140l, LED DIY 240w+ 2x39w actinic T5, odpieniacz Black Pearl by Sebastek, 2x Tunze 9045, LR 35 kg ,LS 18 kg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja podupadłem na zdrowiu......... finansowm :thumbup:


Akwarium: 320x70x70+ sump niestety słodkie przymierzam się do morskiego :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ze wzgledu na problemy mojej zoby z tarczyca kiedys interesowalem sie emisja jodu przez akwarium morskie. Podobno problemu nie ma ale i tak przestalem dozowac plyn lugola


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Marek, z praktycznego punktu widzenia - problemu nie ma, chyba że pomieszczenie w którym stoi baniak nie jest w miarę wentylowane, bo z baniaka paruje sporo, więc przy szczelnie zamkniętym pomieszczeniu mogą wystąpić problemy z wilgocią, pleśnią itp, a to zdrowe nie jest. Kolejne zagrożenie to Palitoksyna, jedna z najsilniejszych trucizn w naturze, wydziela ją w niektórych sytuacjach koralowiec o nazwie Palythoa, w związku z czym lepiej tego w baniaku nie trzymać, dla bezpieczeństwa lepiej nie trzymać również "pochodnych", przy Zoanthusach musisz uważać przy pracach z nimi, szczepieniu, cięciu itp, bo też się podtruć można, ale szczerze to nigdy takiego przypadku nie spotkałem. Poza tym co napisałem nic mi do głowy nie przychodzi, a to co napisałem to skrajnie drastyczne przypadki, osobiście znam tylko dwa przypadki podtrucia Palitoksyną, w jednym przypadku skończyło się eksmisja korala, w drugim likwidacją akwarium. Sam pracuję w firmie zajmującej się akwarystyką morską, możesz mi wierzyć że codziennie jestem narażony na dużo więcej syfów i robali niż przeciętny akwarysta, i jakoś żyję, czasem coś mnie dziabnie czy ukłuje ale to poswędzi tydzień, w porywach do trzech, czasem palec na kilka dni zdrętwieje, ale niczym poważniejszym póki co się nie skończyło.

Pozdrawiam

seb

edit. Właśnie zadzwonił do mnie RobertK, Kidult w szpitalu wylądował, a Robert lekkie objawy zatrucia i pęcherze na rękach, powód - próba usunięcia Palythoa ze skał u Kidulta w baniaku, jak widać, żartów z tym świństwem nie ma...


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

edit. Właśnie zadzwonił do mnie RobertK, Kidult w szpitalu wylądował, a Robert lekkie objawy zatrucia i pęcherze na rękach, powód - próba usunięcia Palythoa ze skał u Kidulta w baniaku, jak widać, żartów z tym świństwem nie ma...

Życzę im szybkiego powrotu do zdrowia

Protopalythoa i Palythoa powinni wycofać z sprzedaży bo to nawet kolorków niema a ryzyko duże

Z tego co pamiętam Kidult miał je na skale (fundamentowej) czyli na samym dnie i nie chciał wszystkiego rozwalać więc usuwał przez skrobanie,miałem kiedyś podobnie ale wtedy ucierpiały wszystkie korale od toksyny ale węgiel przyszedł z pomocą a było naprawdę tragicznie,mi nic nie było może dlatego że z 4polipy miałem a Kidult może z 20 polipów skrobał.

Co do zoa dzielę je już długo i nawet przy kolegach z forum i nic mi się nie przytrafiło i innym koralom też

Jak ktoś się nie zna i nie wie co ma a ma obawy to Protopalythoa i Palythoa łapią mrożonki swoimi rzęskami i kolory to zazwyczaj brąz i zielony mat lub fluo.Protopalythoe łatwo też poznać po jednej białej lub szarej lini na tarczy (patrz foto)Jak juz je mamy to nie skrobiemy tylko oddajemy skałe do sklepu,jak są na dużym kawałku skały a chcemy sobie ją zatrzymać to łupiemy skałę tak żeby nie uszkodzić grzybków.

Parazoanthusy też łapią mrożonki rzęskami ale są bardziej kolorowe i mają długie rzęski ,ale nie słyszałem żeby były grozne

Protopalythoa-sp.jpg


LPS-ZOA http://nano-reef.pl/...894-nano-rafka/ <> http://reefcentral.c...d.php?t=1639117

Schuran Jetskim-100,Aqua Medic Nanoprop 5000

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

proponuje do takich zabaw rekawiczki weterynaryjne do badan prenatalnych u bydla :) - mam takie i uzywam przy pracach glebinowych


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie znam sie kompletnie na alergii ale moj brat zlikwidowal 300L akwarium, w tym przypadku slodkowodne, wlasnie ze wzgledu na alergie dzieciaka, oczywiscie nie rozwiazalo to problemow uczuleniowych ale taka byla sugestia lekarzy. Jak sie ma to do akwarium slonego nie mam pojecia.

pozdrawiam

Uczulające są pokarmy suche, zwłaszcza sucha rozwielitka w ich składzie.


"Boże, zachowaj mnie od zgubnego nawyku mniemania, że muszę coś powiedzieć na każdy temat i przy każdej okazji." - św. Tomasz z Akwinu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.