Skocz do zawartości
Roman.P

Komputery akwarystyczne

Rekomendowane odpowiedzi

a czy w samochodzie potrzebne ABS, ASR, ESP... i jeszcze tysiace innych skrotow co to nawet nie wiem co znacza. Czy potrzebne jest dual A/C, czy potrzebne jest radio DAB, czy potrzebny jest dalmierz, kontrola cisnienia w oponach i elektrycznie zamykany bagaznik?

Pierwszy moj samochod fiacik 126p nic z tych rzeczy nie mial i tez dawal rade. Potem chcialem lepiej, szybciej, bezpieczniej, bardziej komfortowo i ...czadersko. A Wy nie?

A Profilux? Daje szybciej informacje, daje bezpieczenstwo lepszy komfort obslugi i jest bardziej .... czaderski


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wybacz Tester, ale co do ostatniego zdania w Twoim poście - szybciej? bo ufając elektronice nie nauczyłeś się czytać swojego zbiornika, bezpieczeństwa? - nie dość że złudnego to jeszcze to samo co napisałem wcześniej. Czaderski? czaderski to jest skok na spadochronie z 4000m a nie profilux.


380l, 400W led DIY Cree, odp. T-Aqua, trochę innych gratów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wady wymieniliscie - jak padnie to nagle pozbywamy sie calej automatyki. To najwieksza. Ale z drugiej strony - znacznie mniej miejsca zajmuje jeden komputer niz kilka :/ W swiecie informatycznym jest cos takiego jak redundancja czy to standby/active czy to active/active. Moze kiedys ceny spadna do normalnego poziomy a systemy beda wyposazone wlasnie w taka redundancje - gdzie w przypadku padu jednostki glownej drugi komputer przejmie kontrole nad baniakiem, monitorujac wskazania i wykrywajac anomalie. Poki co jednak trend jest taki aby nabijac kieszen na akwarystach bo... coz ma taki profilux czego nie mial np. Skalar a czego nie daloby sie do Skalara dolozyc.

I ile kosztowal Skalar biorac pod uwage czesci ? No wlasnie :/


110x50x50 ,sump 62.5x38x40, 3x Tunze 6045, nj4500, H&S 150-F2001

Dariusz 'VDR' Rubinkiewicz

http://nano-reef.pl/topic/35493-275l-radomskie-malenstwo/

http://art.debesciak.net http://www.klub-malawi.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

choc nie mialem tego ustrojstwa w rekach (profilux) to wydaje mi sie ze przegladajac technike DIY akwarystyczna na wielu forach majsterkowicze zdolali zrobic wiele co oferuje to ustrojstwo za duzo mniejsze pieniadze. Mysle ze BAU sugeruje troche ze z Profiluxem dzieje sie dokladnie to samo co z lampami ledowymi. Wlasne sterowanie, chlodzenie, kolory itp. Profilux jest prawie dogoniony droga DIY i nie rozwija sie dalej natomiast cena ma sie calkiem niezle.

pozdrawiam


122x61x61 + sump cyrkulacja 2x6045 tunze H&S 150

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wybacz Tester, ale co do ostatniego zdania w Twoim poście - szybciej? bo ufając elektronice nie nauczyłeś się czytać swojego zbiornika, bezpieczeństwa? - nie dość że złudnego to jeszcze to samo co napisałem wcześniej. Czaderski? czaderski to jest skok na spadochronie z 4000m a nie profilux.

Tomasz - chodzilo mi o dopasowanie analogii do samochodu. A skoro juz poruszyles ten argument... zauwaz ze jesli wszystkie parametry ktore podaje profilux permanentnie mam podlaczone do alarmu i komputer "wrzeszczy" jesli mam przekroczone czy to np zasolenie czy temperature moge reagowac natychmiast kiedy uslysze alarm. A co jesli termostat w grzalce w nocy sie zapiecze i rano bedziesz 40C goraczki?

A co do "czaderskosci" to jednego kreci paralotnia a innego plukanie okreznicy. Ja mialem proponowany skok za darmo z instruktorem i odmowilem bo mnie to absolutnie nie bawi


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Darek.

Ja w kwiecie wieku pasjonowałem się Atari i Commodore.

Dlatego zapytowywuję dlaczego w epoce laptopów,tabletów,smartfonów czyli urządzeń mocno zaawansowanych technologicznie, konstrukcja cepa kosztuje tyle kasy?

Chyba to co napisał Marek przeszło jakoś niezauważenie, więc powtórzę. Wydaje mi się, że to cena jaką płacimy za bezawaryjność. Ręka do góry komu się popsuł Profilux? Osobiście uważam że to bardzo wygórowana cena, ale jakoś się tak złożyło, że swojego czasu odżałowałem i nie żałowałem :)

Co do dywersyfikacji zagrożeń, to cóż, jak się popsuje komputer, trzeba będzie przejść na sterowanie ręczne.

... coz ma taki profilux czego nie mial np. Skalar a czego nie daloby sie do Skalara dolozyc.

No proszę Cię, chyba nie pisałeś poważnie :harhar:

Ja jestem za komputerami, ale w zdecydowanie przystępniejszych cenach.

No i piszmy ogólnie o komputerach, bo temat zszedł na profiluxa. Parę osób zapomniało o naszym koledze z forum - Muftim - i jego ARM-ie, czyli bardziej przystępnej pozycji, lub IKS-ie,czyli bardzo nieprzystępnej pozycji.


300x80x80

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

....Chodzi mi o to co my potrzebujemy a co nam dają.

Myślałem swego czasu o kupnie komputera akwarystycznego, ale po analizie ich możliwości doszedłem do tego że albo mają to czego nie potrzebuję, albo nie mają tego co potrzebuję.

Czyli co. Nie nadążają? Czy wciskają nam co chcą bo mała konkurencja.

Dobre miejsce dla zdolnych.

Estetyka nie jest najważniejsza. Liczy się skuteczność.

Zdolni. Zróbcie nam produkt uniwersalny, albo kilka pojedynczych które są nam potrzebne.

I tutaj jest odpowiednie miejsce na pytanie: CZEGO MY POTRZEBUJEMY? Pytam serio, jakie są wasze oczekiwania co do takiego komputera? Potraficie się określić jakie funkcje są potrzebne a jakie nie? Jeśli tak, to nic nie stoi na przeszkodzie aby zbudować taki sterownik!

Cena Profiluxa do jego możliwości jest dla mnie masakryczna, więc wziąłem się do roboty i na stan dzisiejszy kończę swój własny, przystosowany do moich potrzeb sterownik. Szczegóły już niedługo w dziale DIY :yes


8458_8701.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A co jesli termostat w grzalce w nocy sie zapiecze i rano bedziesz 40C goraczki?

Z całym szacunkiem ale alarm o przekroczeniu temperatury to można sobie zrobić podpinając termometr 1-wire do jakiegoś dowolnego urządzenia z linuxem na pokładzie i myślę że taniej wyjdzie.

Tak, tak wiem że wszystko sobie można odrutować i zrobić jakąś pajęczynkę a "dedykowany" komputer ma to zrobione z pudełka - po prostu moim zdaniem dopłaca się +300% za to że to jest "akwarystyczny sprzęt" w stosunku do tego co jest to warte.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fox - mi nie chodzilo o szukanie tanszego rozwiazania tylko funkcji komputera jako takiego. Linux czy nie linux - rozmawiamy o przydatnosci.


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fox - mi nie chodzilo o szukanie tanszego rozwiazania tylko funkcji komputera jako takiego. Linux czy nie linux - rozmawiamy o przydatnosci.

Przydatne oczywiście są, przewartościowane imho też ;)

Swoją drogą - ciekawe jak będzie wyglądało hobby jak te komputery - nazwijmy je popularne - będą w stanie realizować zadany program trzymania parametrów, ich optymalizacji i ogólnie zaszytą tam jakąś bardziej rozbudowaną logikę podejmowania decyzji. Pewnie zamiast pytań "jak prowadzisz baniak" będzie "który profil baniaka masz włączony" i cały "romantyzm" szlag trafi ..

pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Heh, taka automatyka że sama dobierze dawki odpowiednich parametrów to byłaby jazda:) Myślę że w ten sposób hobby by tylko zyskało gdyż jego dostępność często jest ograniczona właśnie przez stopień skomplikowania całego systemu i panowanania nad nim. Może tu na forum to niespecjalnie jest widoczne ale z tego co rozmawiam w sklepach to masa ludzi ma morskie baniaki ale prowadzone przez ludzi/firmy którzy na tym zęby zjedli i po prostu z doświadczenia wiedzą czego i kiedy dolać/dosypać/odsypać/odlać gdy dzieje się to czy tamto. Romantyzm by został pogrzebany ale ja np. chciałbym mieć właśnie takiego kompa. UStawiam docelowe parametry, do odpowiednich zbiorniczków dolewam płyny o odpowiednich właściwościach i patrzę jak rośnie. Ale na mój niezbyt informatyczny rozumek to chyba zbyt skomplkiowne ustrojstwo byłoby - za dużo parametrów i składowych do stworzenia odpowiedniego oprogramowania. Może jakaś sztuczna inteligencja z uczeniem się reakcji zbiornika na podstawie wykonywanych działań? Pomarzyć można:)


Qlfon, Lublin

Akwarium: 115x84x65, oświetlenie 6x39W T5 + BP XM140, odpieniacz BK200, cyrkulacja: 3x6055,1x6095, obieg: Red Dragon Mini 6000,

Poprzednie akwarium Projekt Nautilus: 18,03,2012 - 27.07.2016.

Obecnie: prawie FOWLR:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Heh, taka automatyka że sama dobierze dawki odpowiednich parametrów to byłaby jazda:) Myślę że w ten sposób hobby by tylko zyskało gdyż jego dostępność często jest ograniczona właśnie przez stopień skomplikowania całego systemu i panowanania nad nim. Może tu na forum to niespecjalnie jest widoczne ale z tego co rozmawiam w sklepach to masa ludzi ma morskie baniaki ale prowadzone przez ludzi/firmy którzy na tym zęby zjedli i po prostu z doświadczenia wiedzą czego i kiedy dolać/dosypać/odsypać/odlać gdy dzieje się to czy tamto. Romantyzm by został pogrzebany ale ja np. chciałbym mieć właśnie takiego kompa. UStawiam docelowe parametry, do odpowiednich zbiorniczków dolewam płyny o odpowiednich właściwościach i patrzę jak rośnie. Ale na mój niezbyt informatyczny rozumek to chyba zbyt skomplkiowne ustrojstwo byłoby - za dużo parametrów i składowych do stworzenia odpowiedniego oprogramowania. Może jakaś sztuczna inteligencja z uczeniem się reakcji zbiornika na podstawie wykonywanych działań? Pomarzyć można:)

Ale wolałbyś pewnie raczej sam dobrać te parametry i niech maszyna trzyma niż wybrać jeden z x programów? (Fajne były by pewnie programy typu wywołaj/zwalcz dino itp)

Oczywiście sam jestem za ułatwianiem sobie życia ( do dziś nie rozumiem co ludzie widzą niby lepszego w manualnej skrzyni biegów ;) ale obawiałbym się że trafiłby się nagły wysyp pięknych kupionych jako gotowy produkt baniaków na określonym "profilu" zupełnie bez wiedzy właściciela i powstała by nowa konkurencja pod tytułem "fajniejszy baniak ma ten kto ma nowszy/droższy" komputer.

pozdrawiam

Paweł

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie, no parametry sam chciałbym ustawiać:) Profile mogłyby być dla leniuchów. Np. FO, miękkie, mixed reef, LPS, SPS itp itd:) A ustawianie każdego z głównych parametrów kH, Ca, Mg, PO4, NO3, redox, pH....

A z profilami gdyby powstawały w firmach produkujących kompy byłoby pewnie jak z softem do telefonów: jailbreak i jedziemy samodzielnie:)


Qlfon, Lublin

Akwarium: 115x84x65, oświetlenie 6x39W T5 + BP XM140, odpieniacz BK200, cyrkulacja: 3x6055,1x6095, obieg: Red Dragon Mini 6000,

Poprzednie akwarium Projekt Nautilus: 18,03,2012 - 27.07.2016.

Obecnie: prawie FOWLR:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie, no parametry sam chciałbym ustawiać:) Profile mogłyby być dla leniuchów. Np. FO, miękkie, mixed reef, LPS, SPS itp itd:) A ustawianie każdego z głównych parametrów kH, Ca, Mg, PO4, NO3, redox, pH....

A z profilami gdyby powstawały w firmach produkujących kompy byłoby pewnie jak z softem do telefonów: jailbreak i jedziemy samodzielnie:)

hehe, była by pewnie wersja softu standard, pro, enterprise (oczywiście każda za inną kasę). O.. i można by zrobić konieczność wykupowania subskrypcji np miesięcznej bo jak nie to... ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No proszę Cię, chyba nie pisałeś poważnie :harhar:

Alez jak najbardziej pisalem powaznie - kluczowa jest druga czesc zdania. Coz takiego magicznego ma Profilux czego nie da sie zrobic ?

P.s Na forach pelno problemow z Profiluxem - to tylko elektronika - ktora rowniez sie psuje.

Pierwszy z brzegu link:

http://forum.aquariumcomputer.com/showthread.php?5415-Help-Profilux-computer-error-speicher-defect

czy drugi

http://www.reefcentral.org/forums/showthread.php?t=2105986

Przeceniacie niezawodnosc elektroniki.


110x50x50 ,sump 62.5x38x40, 3x Tunze 6045, nj4500, H&S 150-F2001

Dariusz 'VDR' Rubinkiewicz

http://nano-reef.pl/topic/35493-275l-radomskie-malenstwo/

http://art.debesciak.net http://www.klub-malawi.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na forum jest pelno kozakow ktorzy potrafia zrobic sobie taki sprzet. Zwroccie uwage na slowo klucz "sobie". Ile AMRow zrobil Mufti ? Nawet jakby zrobil 50 to to jest ciagle za malo na polski rynek. I jaki jest realny koszt takiego urzadzenia dobrze wykonczonego i gotowego do pracy? Dla mnie tacy ludzie to geniusze i moga sobie robic elektroniczne cuda. Ja jednak tego nie potrafie i zmuszony jestem przeplacac. Jednak mam za ta kase pewien swiatowy , support czy aktualizacje softu. Do tego sporo rzeczy krazy w tzw drugim obiegu wiec moge sobie tanio dokupic powiedzmy drugi redox, ph czy karte wifi. A gadanie ze "mozna sobiedo linuxa podlaczyc" ? Mozna ale trzeba umiec a jak sie nie umie to zosataje sklep albo ebay.

Nie jest to oczywiscie sprzet niezbedny do eleganckiego akwarium bo na przyklad Krzlew ustawia reaktor na sluch :clap: jednak daje sporo ulatwien. Ja bardzo lubie analizowac i poznawac procesy biochemiczne w akwa wiec zapis wynikow z ostatniego pol roku i ich analiza daje mi sporo przyjemnosci. Ja kupilem i mocno polecam tym ktorzy beda umieli go wykorzystac.

Pozdro


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie powiem, przydaje się taki gadżet przy obsłudze zbiornika, jednak posiadanie go usypia moją czujność . A to się elektroda rozkalibrowała, a to się nie wiadomo czemu czas w zegarze przestawił, a to przez przypadek wcisnęło się nie to co trzeba... SPRAWDZAĆ GO, SPRAWDZAĆ !


50x50x40cm, oświetlenie T5 4x24W + led 18W,cyrkulacja: 6,5 tys,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tester - widzialem tutaj conajmniej kilka projektow opensource dostepnych dla kazdego. Wiec nie do konca prawda jest to co piszesz ;)

Realny koszt ? Moze nie bede psul marketingu ;) Ale kazdy moze sobie to sam policzyc ;D


110x50x50 ,sump 62.5x38x40, 3x Tunze 6045, nj4500, H&S 150-F2001

Dariusz 'VDR' Rubinkiewicz

http://nano-reef.pl/topic/35493-275l-radomskie-malenstwo/

http://art.debesciak.net http://www.klub-malawi.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.